Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
dauna totala autoturism leasing - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


dauna totala autoturism leasing

10 replies to this topic

#1 niki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:

Postat 10 October 2006 - 07:53 AM

salutare,
am citit si ce s-a mai scris despre acest subiect, dar nu a ajuns nimeni la o solutie.
Eu am urmatorul caz:
am un contract de leasing de 4 masini, una din masini a fost accidentata (dauna totala).din contract nu am platiti decat vreo 4 rate.
Primesc de la asigurare o suma de bani. Banii respectivi ii inregistrez in 7581.Intrebarea este colectez si tva?
Si apoi cu masina ce fac?Valoarea neamortizata este fffffffff mare.O consider cheltuiala deductibila? sau trec pe deductibil doar suma incasata de la asigurare, iar diferenta este nedeductibila?
Si mai am o intrebare.Contractul de leasing continua la fel?



#2 platy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 17 October 2006 - 12:28 PM

Asa cum nici pentru primele de asigurare (teoretic) societatile de leasing nu ar trebui sa factureze TVA (nu stiu de ce pentru ei este atat de greu sa inteleaga asta din Codul Fiscal),deci utilizatorul nu ar trebui sa isi deduca, la fel nici pentru despagubiri nu ar trebui sa se colecteze TVA. Poti formula, ca sa fii sigura in acest sens, o intrebare catre finantele in a carei "jurisdictie" te afli. Eu am avut un caz de acest gen, si pentru ca a fost vorba de leasing operational, despagubirea trecea prin societatea de leasing, si ei au colectat TVA... Asa ca am avut mai multe discutii in foarte contradictoriu cu doamna contabila de acolo pentru a lamuri problema, si asa, cu hartia de la finante, am convins-o.

In mod normal, pentru bunurile asigurate, avand in vedere ca primesti despagubirea ca venit, cheltuiala se considera deductibila in cazul unor evenimente extraordinare. Nu mai stiu sigur daca integral, sau pana in limita despagubirii primite..

Avand in vedere ca in urma accidentului una din masini, care facea obiectul contractului a fost avariata in conditiile in care s-a recurs la dauna totala, deci o parte din obiectul contractului nu mai exista, cred ca termenii contractului trebuiesc revizuiti. Daca era vorba de o singura masina, contractul devenea nul, dar daca pe acelasi contract mai sunt inca 3, ar trebui refacute calculele pentru acestea 3 ramase.




#3 andra9_80

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 07 November 2006 - 03:32 PM

Vezi postareaniki, la Oct 10 2006, 08:53 AM, a spus:

salutare,
am citit si ce s-a mai scris despre acest subiect, dar nu a ajuns nimeni la o solutie.

hai ca incerc sa-ti raspund eu
in primul rand nu e corect sa primesti tu banii de la asigurare (ca utilizator) ci firma de leasing (proprietar)
referitor la colectarea tva-lui NU SE COLECTEAZA intreaga suma este venit si da se inreg pe 7581
val neamortizata este cheltuiala care se "compenseaza "fiscal cu venitul din asigurari (bine in limita in care se poate )..ma refer la balantza
la contractul de leasing trebuie sa primesti un act aditzional prin care se va stipula clar valoarea finantzata (pt ca se modifica ,acea mashina fiind de fapt achitata de firma de asigurare) ATENTZIE sa urmaresti si scadentzarul ..e foarte important pt ca dobanda va fii alta automat prin modificarea valorii finantzate
:good: cu mashina(in cazul de fatza epava) nu faci nimic..o arunci sau pur si simplu daca iti permite situatzia o potzi face din nou mashina.

bafta in continuare

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 07 November 2006 - 07:25 PM




#4 Bica Rodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 07 November 2006 - 06:23 PM

Sunt de acord, banii trebuiau virati in contul proprietarului si nu in contul utilizatorului.Depinde si de suma de bani pe care ai primit-o.Eu am avut un caz asemanator in care societatea de leasing a intocmit un act aditional la contractul de leasing prin care mi-am stornat efectiv 167=213 cu diferenta care mai era de plata.In felul asta valoare ramasa se micsoreaza semnificativ fiind deductibila fiscal intrucat pt mine reprezinta o cheltuiala deductibila, dar pentru ca durata de viata nu coincide cu durata contractului de leasing apar aceste diferente . Iar legat de suma pe care am primit-o prin banca ca despagubire era ca diferenta intre valoarea daunei totale si diferenta virata catre societatea de leasing.
Pe scurt , notele contabile le-am facut asa:
% = 213
167
6583, integral deductibil

iar despagubirea : 5121=7581
de dobanda, nu se mai pune problema, dar la vremea respectiva am inchis-o 1687=471

P.S. eu renuntasem la autoturism cu totul.( pentru ca aveam si posibilitatea de a-l cumpara la o valoare reziduala infima).

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 07 November 2006 - 07:24 PM




#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 November 2006 - 07:32 PM

v-am editat mesajele si va rog sa nu mai citati integral ce au scris colegii inaintea voastra fiindca este f. dificila urmarirea unor astfel de posturi "kilometrice", cu citate la citate la alte citate, s.a.m.d.

nu dati clik pe "reply" (citeaza automat TOT mesajul anterior), ci pe "addreply" ( adauga mesajul vostru fara a-l cita pe cel anterior).

mai uitati-va si voi cum arata mesajele voastre dupa ce le postati... :good: , aveti 10 min. la dispozitie sa le mai aranjati dupa aia, astfel incat si colegii nostri sa le poata citi mai usor.
chestie de respect unii fata de altii, nu ?

fara suparare, no offense :angry:

o seara frumoasa.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 07 November 2006 - 09:28 PM




#6 Bica Rodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 07 November 2006 - 07:57 PM

Desi m-am inregistrat pe forum de ceva timp, am inceput doar de vreo 2 saptamani sa-l utilizez si inca nu stiu exact cum se procedeaza.
Imi cer scuze, si mersi pt. sugestie.... o sa stiu pe viitor
Ce sa-i faci? Invat si eu



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 November 2006 - 08:01 PM

scuze acceptate :angry:

si noi - moderatorii - am invatat, cred ca mai sunt chestii pe care nici acum nu le stiu bine la forumul asta nou, dar macar pe cele de baza le-am prins.

o seara frumoasa.



#8 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 07 November 2006 - 08:25 PM

andra9 80, vad ca nu poti trai fara tz
http://www.conta.ro/forum/index.php?act=Se...sult_type=posts

citeste regulamentul!
Don't save it all for Christmas day,
Find a way to give a little love every day!



#9 Bica Rodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 08 November 2006 - 09:29 AM

Referitoe la notele contabile de mai sus, am uitat de amortizare, asa ca reformulez:
% = 2133
167
2813
6583 ( sau 6588)



#10 andra9_80

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 08 November 2006 - 10:10 AM

:thumb_yello: cer scuze domniilor voastre pt nerespectarea regulamentului dar nu am timp sa stau sa vad cum am scris , mi se pare mult mai important sa raspund celor ce au nevoie de ajutor in timp util


:angry: dar o sa fiu mai atenta pe viitor

bafta in continuare



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2006 - 12:34 PM

Vezi postareaandra9_80, la Nov 8 2006, 10:10 AM, a spus:

:angry: cer scuze domniilor voastre pt nerespectarea regulamentului
"domniilor voastre" ... asta-i ironie gratuita si tu o stii bine...

Vezi postareaandra9_80, la Nov 8 2006, 10:10 AM, a spus:

dar nu am timp sa stau sa vad cum am scris , mi se pare mult mai important sa raspund celor ce au nevoie de ajutor in timp util
ca sa dai acel ajutor in timp util forma mesajelor tale trebuie sa fie usor accesibila. ca la orice alt document de studiu... o forma greoie diminuiaza mult mesajul transmis
.
haideti sa facem ca ajutorul nostru sa fie complet prin felul in care ne prezentam opiniile :thumb_yello: , o forma mai ingrijita e semn de respect si fata de noi insine si fata de ceilalti.

sa aveti o zi frumoasa.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL