Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Otilia Alupei's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 40

Salt la continut


Otilia Alupei's Content

There have been 1000 items by Otilia Alupei (Search limited from 25-November 07)



Sort by                Order  

#239457 tva prestari servicii intracomunitare

Postat de Otilia Alupei on 17 March 2011 - 11:13 AM in Arhiva

dragilor, :laugh:

am vb si la MF, asistenta contribuabil si mi s-a spus :
1. nefiind vb de un serviciu propriu-zis, ci de o taxa de acreditare, nici nu putem discuta ca de serviciu efectiv
in plus :
2. firma franceza a facturat cu TVA ceea ce inseamna ca am platit deja tva-ul la ei (in Franta), eu fiind pers. neimpozabila cf art. 133 (2), care desfasor activ. exclusiv scutite de tva in Romania (fapt pt care mi-a si facturat cu tva, eu neavand cod tva valid)
deci, odata ce am platit tva-ul la ei, nu mai am ce raporta aici. :smile:

mai, oameni buni :smile: , eu nu stiu cum va descurcati in hatisul asta fiscal, dar parca e din ce in ce mai complicat ... :thumbup:

mai sun si la DGFP-MB si revin cu var. lor ...



#239442 tva prestari servicii intracomunitare

Postat de Otilia Alupei on 16 March 2011 - 11:06 PM in Arhiva

.. am inteles, dar totusi ele sunt strans legate de serviciile medicale

in plus, ma gandesc si la faptul ca firma de cardio romaneasca nu e impozabila in sensul art. 133, alin (2) si ca atara nu se incadreaza in cele care trebuie sa depuna decl. 390

o sa ma interesez daca autorizatiile medicale sunt scutite de tva in Romania, faptic vorbind ! trebuie sa gasesc un organism care da astfel de autorizatii si sa-i intreb cum factureaza.

................................................................
In conformitate cu art. 126 alin. (9) din Codul fiscal, operatiunile enumerate la art. 141 sunt operatiuni scutite de TVA fara drept de deducere, pentru care nu se datoreaza taxa si nu este permisa deducerea taxei datorate sau achitate pentru achizitii.

In consecinta:
•agentii economici care efectueaza doar operatiuni dintre cele mentionate la art. 141 nu au drept de deducere pentru taxa aferenta acestor operatiuni;

deci, daca serviciul e scutit in Romania, cf. codului fiscal romanesc, atunci il consider scutit !

sincer, nu mai stiu... m-a disperat legislatia asta fiscala atat de imbarligata, mai ales dupa aderarea la UE :thumbup:



#239435 tva prestari servicii intracomunitare

Postat de Otilia Alupei on 16 March 2011 - 09:58 PM in Arhiva

Dacă sunt beneficiar al unei prestări:

1. Serviciul cumpărat, primit, este primit de sediul meu din România?

În principiu, dacă am sediu în România, atunci fiscul va considera automat că sediul din România primește serviciul. Dacă am și sedii fixe în afara României, pentru a argument că serviciile sunt primite de un sediu din afara României îmi trebuie DOVEZI SUFICIENTE.

DOVEZI SUFICIENTE ÎNSEAMNĂ: contractul și/sau formularul de comandă care identifică sediul care primește serviciile, faptul că sediul respectiv este entitatea care plătește pentru serviciile respective sau costul serviciilor este în fapt suportat de respectiva entitate, natura serviciilor permite identificarea, în mod particular, a sediului/sediilor către care serviciul este prestat, orice alte informații relevante pentru stabilirea locului prestării.

2. Serviciul primit de mine se încadrează la excepțiile 133 (4) sau 133 (7)?
În excepțiile de la 133 (4) și 133 (7) intră:
- Serviciile legate de bunurile imobile;
- Serviciile de transport călători;
- Serviciile principale și auxiliare legate de activități culturale, artistice, sportive, științifice, educaționale, de divertisment sau alte activități similare, cum ar fi târgurile și expozițiile, inclusiv serviciile prestate de organizatorii acestor activități;
- Servicii restaurant și catering;
- Servicii închiriere mijloace de transport pe termen scurt (30 de zile în general; 90 de zile pentru ambarcațiuni maritime)
- Serviciile constând în activități accesorii transportului, precum încărcarea, descărcarea, manipularea și servicii similare acestora, servicii constând în lucrări asupra bunurilor mobile corporale și evaluări ale bunurilor mobile corporale, servicii de transport de bunuri efectuate în România, când aceste servicii sunt prestate către o persoană impozabilă nestabilită pe teritoriul Comunității

Am răspuns DA: mă opresc din algoritm și aplic regulile specifice de la aceste servicii. Acestea nu se vor declara în D390
Am răspuns NU: merg mai departe la pasul 3

3. Unde are loc serviciul prestat?
Răspuns: Acolo unde este sediul care beneficiază de servicii. (conform celor stabilite la pasul 1). Stabilim că sediul care primește serviciile este cel din România.
Deci LOC = România

4. Cine este persoana obligată la plată?
Răspuns: Cum locul este în România atunci

Dacă prestatorul este stabilit în România, atunci el, prestatorul este obligat la plata TVA în România - el va colecta TVA conform regulilor din România, dacă nu se aplică vreo scutire.

Dacă prestatorul nu este stabilit în România, atunci eu, beneficiarul sunt obligat la plata TVA în România - eu voi colecta TVA (dacă sunt înregistrat cf.art. 153 voi face taxare inversă 4426 = 4427 și voi analiza în ce măsură am drept de deducere; dacă sunt înregistrat cu art.153^1 colectez și plătesc), dacă nu se aplică vreo scutire.

5. Am primit un serviciu intracomunitar?
Răspuns: Serviciul este intracomunitar dacă l-am primit de la un prestator stabilit în alt stat membru. (situația a doua de la pasul 4)

Am răspuns DA: merg mai departe la pasul 6
Am răspuns NU: mă opresc din algoritm. În acest caz nu declar serviciile în recapitulativă.

6. Este, serviciul intracomunitar primit, scutit?
Dacă respectivul serviciu este scutit conform Codului fiscal, atunci îl consider scutit.

Am răspuns DA: mă opresc din algoritm. În acest caz nu declar serviciile în recapitulativă.
Am răspuns NU: Serviciul respectiv se declară în recapitulativă cu codul S și în decont în rândurile 7.1. și 19.1

aici m-am oprit, la pct. 6 !

Angy, :smile:

pct. 4, lit. c) de la art. 133 s-a abrogat acolo si s-a mutat la art. 7, lit b), DAR intra in "joc" :thumbup:

c) locul prestării efective, în cazul serviciilor principale și auxiliare legate de activități culturale, artistice, sportive, științifice, educaționale, de divertisment sau alte activități similare, cum ar fi târgurile și expozițiile, inclusiv serviciile prestate de organizatorii acestor activități;

b) locul în care evenimentele se desfășoară efectiv, pentru serviciile legate de acordarea accesului la evenimente culturale, artistice, sportive, științifice, educaționale, de divertisment sau alte evenimente similare, cum ar fi târgurile și expozițiile, precum și pentru serviciile auxiliare legate de acordarea acestui acces, prestate unei persoane impozabile.



daca nu e vb de o participare la un eveniment stiintific, poate fi discutabil ...



#239461 tva prestari servicii intracomunitare

Postat de Otilia Alupei on 17 March 2011 - 11:22 AM in Arhiva

acelasi raspuns, dragilor :laugh:

faptul ca ei au facturat cu tva inseamna ca ei sunt platitori de tva si ca operatiunea s-a taxat la ei, deci eu am platit tva-ul acolo si in mod sigur nu mai am nimic de facut aici !

uraaaaa , am scapat !! :smile:

Lexiroxi si Angelica, dragele inimii mele :smile: , va multumesc din suflet pt participare/ajutor/implicare/timp alocat/nervi alocati / etc ... :thumbup:



#239465 tva prestari servicii intracomunitare

Postat de Otilia Alupei on 17 March 2011 - 11:33 AM in Arhiva

pt Lexiroxi :
art. 126
...
(4) Prin derogare de la prevederile alin. (3) lit. a), nu sunt considerate operațiuni impozabile în România achizițiile intracomunitare de bunuri care îndeplinesc următoarele condiții:
a) sunt efectuate de o persoană impozabilă care efectuează numai livrări de bunuri sau prestări de servicii pentru care taxa nu este deductibilă sau de o persoană juridică neimpozabilă;

firma romaneasca de cardiologie este neimpozabila in sensul TVA, ea efectueaza numai servicii pt care care TVA nu este deductibila (cf. art. 141, 1, a)

alin. 9, lit. e) operațiuni prevăzute la lit. a) - c), care sunt scutite fără drept de deducere, fiind efectuate de întreprinderile mici care aplică regimul special de scutire prevăzut la art. 152, pentru care nu se datorează taxa și nu este permisă deducerea taxei datorate sau achitate pentru achiziții.

norme : (11) În sensul art. 126 alin. (6) din Codul fiscal, persoanele impozabile care efectuează numai operațiuni pentru care taxa nu este deductibilă și persoanele juridice neimpozabile, care nu sunt înregistrate în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal, care nu depășesc plafonul pentru achiziții intracomunitare, pot opta pentru regimul general prevăzut la art. 126 alin. (3) lit. a) din Codul fiscal. Aceste persoane sunt obligate la plata taxei în România pentru toate achizițiile intracomunitare de la data la care își exercită opțiunea și vor solicita un cod de înregistrare în scopuri de TVA conform art. 1531 alin. (2) din Codul fiscal.

deci, pot opta, dar nu este obligatoriu !



#239661 tva prestari servicii intracomunitare

Postat de Otilia Alupei on 22 March 2011 - 04:56 PM in Arhiva

dpv al TVA eu sunt persoana neimpozabila fiindca desfasor exclusiv oper. scutite de tva.
conditiile/situatiile pe care le enumeri sunt pt pers. impozabile dpv al tva sau inreg. in scopuri de tva cf. art. 153.

inca nu am primit nici un raspuns scris de la fisc, mai astept, dar o voi lasa asa fiindca oricum e prea tarziu ...

nu sunt convinsa ca trebuie sa ma inreg. ca platitor de tva pt acea operatiune, cu tot ce decurge de acolo ... vad ca parerile sunt impartite (intre tine - in care am mare incredere - si ceilalti toti - in care am de asemenea incredere - ... ) :thumbup:



#239658 tva prestari servicii intracomunitare

Postat de Otilia Alupei on 22 March 2011 - 04:47 PM in Arhiva

multumesc, Lexiroxi :thumbup:



#239473 tva prestari servicii intracomunitare

Postat de Otilia Alupei on 17 March 2011 - 01:41 PM in Arhiva

inteleg ce spui, Lexiroxi :smile: , dar mi se pare corect si ce spun inspectorii de la MF si DGFP-MB - au fost f siguri pe solutie, iar opinia a capatat imediat si mai multa certitudine cand am precizat ca firma franceza mi-a facturat cu TVA (practic s-a oprit totul acolo), deci impozitarea s-a facut in Franta si eu deja am platit acel TVA.

nu stiu ce sa-ti spun mai mult, crede-ma ca tva-ul asta intracomunitar ma dispera, dar poti vb si tu la telefon, daca vrei(0314039160 -MF si 0213057454 - DGFP-MB), poate reusesti sa obtii mai multe explicatii (in primul rand pt a sti tu - ca tot am "dezgropat-o", apoi pt a sti si noi :thumbup: )

multumesc mult, inca o data, draga mea :smile:



#239433 tva prestari servicii intracomunitare

Postat de Otilia Alupei on 16 March 2011 - 09:46 PM in Arhiva

multumesc mult pt raspuns, Lexiroxi Imagine postata

serviciul este scutit de taxa pe teritoriul Romaniei, fiind un serviciu strans legat de activitatea medicala (autorizarea din partea unei soc. europ. de cardio), astfel :
art. 141, alin. 1), lit. a) :
a) spitalizarea, îngrijirile medicale şi operaţiunile strâns legate de acestea, desfăşurate de unităţi autorizate pentru astfel de activităţi, indiferent de forma de organizare, .....

deci, fara aceasta autorizare, firma nu isi poate desfasura activitatea la standarde europene si nu-si poate creste veniturile obtinute in Romania.



#239438 tva prestari servicii intracomunitare

Postat de Otilia Alupei on 16 March 2011 - 10:40 PM in Arhiva

e vb de o autorizare medicala, deci de un serviciu strans legat de activitatile medicale care in Romania sunt scutite de tva fara drept de deducere (in cazul activ. desf. de "mine")

probabil ca in Franta lucrurile stau altfel, habar n-am, sincer ! :thumbup:

eu am interpretat ca fiind asimilabile serv. medicale, nu am vazut explicit undeva ca ar fi taxabile, chiar nu am vazut !

cum as putea afla daca in Franta serv. medicale sunt scutite de tva si care anume ?? ma rog, daca asta are vreo importanta pt sit. mea ...



#217424 viza declaratia 101

Postat de Otilia Alupei on 22 January 2010 - 03:34 PM in Arhiva

s-a cantat bingo :smile:



#239431 tva prestari servicii intracomunitare

Postat de Otilia Alupei on 16 March 2011 - 08:34 PM in Arhiva

nimeni ? :thumbup:



#214372 viza declaratia 101

Postat de Otilia Alupei on 24 November 2009 - 11:54 AM in Arhiva

poate s-or gandi sa ne scuteasca de aceasta chelt. in an de criza, daca tot ne-au bagat impoz. forfetar :pullhair:



#217526 viza declaratia 101

Postat de Otilia Alupei on 24 January 2010 - 07:52 PM in Arhiva

Vezi postareavan, la Jan 23 2010, 10:57 PM, a spus:

Nu sunt consultant, ii felicit pe cei care au luat acest examen, pot spune ca-i privesc cu invidie... Dar de ce atata rautate din partea contabililor, nu inteleg.
Si eu ii felicit pe cei care au luat examenul, e un "bun" castigat. din pacate, insa, nu-i invidiez fiindca deocamdata nu-si pot recupera investitia facuta cu acest examen, lucru normal intr-o per. de criza.
Personal (nu dati cu oua), ideea cu infiintarea CCF nu mi se pare decat o gogorita in conditiile Romaniei de azi - repet : pt. Romania de azi, nu in general, fiindca meseria de consultant fiscal are o aplicabilitate dificil de acceptat in conditiile in care exista si CECCAR si dificila "astazi" ca acoperire numerica a necesarului de consultanti, pt. a fi functionala cu adevarat. unde mai pui ca a impovara firmele cu inca o chelt. obligatorie in per. de criza este inacceptabil si poate diminua suma ce s-ar fi putut plati la buget, insa cand s-a infiintat CCF inca nu se cunosteau efectele unei astfel de evolutii economice globale. raman celelalte considerente, totusi.

prin urmare, unde e rautatea contabililor ?? :smile: ca n-am inteles afirmatia ...



#217415 viza declaratia 101

Postat de Otilia Alupei on 22 January 2010 - 02:42 PM in Arhiva

mai, ce harnicuti sunteti voi, dragilor, care deja ati depus decl. 101 :notworthy: si ne dati vesti asa bune, multumim frumos :smile:

bravo voua !! :thumbup: firmele sunt micute, nu ? daca deja ati inchis tot anul 2009... SUPER !
EU ... mai "de vara" - ca sa zic asa ... :notworthy: , poate doar una sa o termin pana luni, restul - nici poveste !

Doiny, probabil si la sect. 1 se vor primi, incearca si sapt. viitoare :biggrin: . eu asa as face !

spor la lucru !



#239428 tva prestari servicii intracomunitare

Postat de Otilia Alupei on 16 March 2011 - 06:28 PM in Arhiva

dragilor, luminati-ma, va rog !

o firma prestatoare de servicii medicale (cardiologie), deci neplatitoare de tva cf art. 141 CF, achita Societatii Europene de Cardiologie (cu sediul in Franta) o taxa de autorizare in suma de 500 euro, pt care primeste factura cu tva (si comunicare cod tva intracomunitar)

din cate am inteles eu din CF, nu am de facut nimic relativ la tva-ul din factura franceza (nici decl. 390) pt ca firma mea este scutita de tva, dar ... poate nu am inteles bine !
in afara de problema tva ar mai trebui sa nu uit vreo raportare ? orice altceva ??

ms. mult :thumbup:



#217887 viza declaratia 101

Postat de Otilia Alupei on 28 January 2010 - 01:31 PM in Arhiva

Vezi postareafboji, la Jan 27 2010, 02:15 PM, a spus:

Totusi eu n-am aflat cati consultanti fiscali exista astazi in Bucuresti. Dar cate firme active sunt, stiti?

de ce doar firme active ?
pot fi cele suspendate care nu au cerut regim derogatoriu sau cele care au avut in 2009 o per. in care nu au fost suspendate..

cf. OPANAF nr. 1.221/2009, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 415/17.06.2009, prin care a fost aprobată Procedura de aprobare a regimului de declarare derogatoriu, fiind abrogate prevederile OMFP nr. 864/2005, trebuie depusa (si, deci, vizata) decl. 101 astfel :

Pe perioada aplicării regimului de declarare derogatoriu, contribuabilii nu au obligația depunerii declarațiilor prevăzute mai sus, cu următoarea excepție:
- pentru fracțiunea de an fiscal aflată în afara perioadei de aplicare a regimului de declarare derogatoriu, contribuabilii au obligația depunerii următoarelor declarații la termenele prevăzute de lege:
a). – 101 „Declarație privind impozitul pe profit”;
b). – 120 „Decont privind accizele”;
c). – 130 „Decont privind impozitul la țițeiul din producția internă

Contribuabilii care nu au solicitat aprobarea regimului de declarare derogatoriu dar au suspendat activitatea prin Oficiul Registrului Comerțului au, în continuare, obligația de a depune declarațiile fiscale corespunzător obligațiilor înscrise în vectorul fiscal.



#217601 viza declaratia 101

Postat de Otilia Alupei on 25 January 2010 - 09:53 PM in Arhiva

Vezi postareavan, la Jan 24 2010, 08:39 PM, a spus:

... iar faptul ca plangem noi pt banii firmelor....zau asa....
ce ti se pare fortat in asta ?? sigur ca plangem dupa banii firmelor fiindca de acolo ne vin si noua banii. ca sa nu mai spun ca prin natura meseriei unui contabil trebuie sa-i pese de banii societatilor pe care le are in lucru.
personal, am mai spus-o, eu trag si 2 mil. de la patron ca sa mai platesc din datoriile la stat, uite asa s-a ajuns.

apoi, in conditiile actuale, cum sa-mi certifice un consultant decl. 101 ca lumea cand fiecaruia i-ar reveni zeci sau chiar sute de companii de lucrat ?? si atunci ce credeti c-o sa faca ? pai, mi se va uita in fuga mare pe acte, imi va solicita sprijinul la greu si voi munci cot la cot cu el - el pe bani, eu fara, ca deh, ce sa-i mai ceri in plus patronului la faza asta ?? si tot pe mana mea va merge ca nu va avea timp sa purice actele ca sa mearga pe mana lui si atunci intreb : de ce ??? ... unde mai pui ca tot eu va trebui sa gasesc un consultant fiscal disponibil la un pret cat de cat rezonabil... evident !

dragilor, cred s-a mai discutat despre asta si anul trecut, nu vreau sa bat apa-n piua, insa de aceea am accentuat in postul meu anterior cuvintele "in Romania de azi" . Sa te duci acum la patron si sa-i spui ca mai trebuie o certificare pe bani destul de multi, la o decl. pe care tu o faci bine-mersi de ani de zile sigur ca il va scoate din sarite chiar daca nu te va acuza pe tine-contabilul, eu stiu ca pe mine ma scoate din sarite ca se pune caruta inaintea cailor. :thumbup:
concluzia mea : avizarea asta nu e deloc oportuna si nici functionala in vremurile si conditiile Romaniei actuale. poate la anul sau chiar peste 2 ani sa avem conditii mai bune de aplicare a ei.

numai bine. :smile:



#255791 examene ACCA - topic 2013

Postat de Otilia Alupei on 14 June 2013 - 05:36 PM in ACCA

Vezi postarealuna_plina, la 08 June 2013 - 08:29 AM, a spus:

la mine in oras, din pacate ACCA nu se bucura de mare trecere si multi angajatori sau colegi nu inteleg efortul pe care il presupune obtinerea calitatii de membru ACCA. CECCAR-ul "sclipeste" mai tare...

Vezi postareamarcela100, la 08 June 2013 - 11:38 AM, a spus:

Poate te muti in Bucuresti dupa ce termini. Aici sigur o sa gasesti apreciere (si financiar vorbind) pentru efortul tau. E pacat de toata munca asta, si de orele in care puteam sa facem altceva, dar noi stam si buchisim ca sa nu primesti si rasplata. :biggrin:

a fost apreciata, deja ! s-a mutat intr-o multinationala si chiar merita toate felicitarile pt tot acest efort extraordinar facut cu ACCA ! :smile2:

Vezi postarealuna_plina, la 14 June 2013 - 12:28 PM, a spus:

  • mi-a largit orizontul profesional (am renuntat la un job considerat bun de toata lumea, pentru unul cu muuult mai bun, intr-o companie multinationala, care mi-a permis sa imi valorific competentele dobandite prin promovarea examenelor si care nu erau apreciate la vechiul loc de munca, fiind considerate oarecum inutile);

FELICITARI TUTUROR !



#258933 examene ACCA - topic 2013

Postat de Otilia Alupei on 02 December 2013 - 01:50 PM in ACCA

mult succes, dragilor!
toata stima pt efortul si inteligenta voastra ! :biggrin:
bravo voua !!

Doamne ajuta ! :smile:



#255435 examene ACCA - topic 2013

Postat de Otilia Alupei on 03 June 2013 - 06:01 PM in ACCA

Vezi postareaeveline88, la 02 June 2013 - 08:45 PM, a spus:

Iti las adresa de email eveline1900@yahoo.com , si chiar as vrea sa ipartim si tips-uri ! :).

daca tot ati folosit forumul acesta pt a schimba pareri si adrese de private de e-mail, poate impartiti tips-uri chiar aici (tot pe forum) ca sa fie de ajutor si altora !
asta ca fiti fair-play si sa respectati menirea acestui spatiu virtual - aceea de a ne imparsi informatii in mod PUBLIC !

multa bafta la examen si minte sprintena sa aveti, dragilor ! :biggrin2:



#179980 incetare/desfacere CIM

Postat de Otilia Alupei on 06 August 2008 - 02:02 PM in Arhiva

Madalina, se pare ca ti-ai cerut scuze degeaba, uite ca si Bandit a patit la fel, ca sa vezi ... :frusty:

dragilor, dincolo de baza legala eu vreau sa stiu cum e cu practica fiindca asta ne omoara, chiar nu as vrea sa ma cert pe la ITM si nici sa ma intorc cu ctr. de m-ca la firma pt. o asa modificare, duca-se ... Doamne iarta-ma ! vor 30 de zile peste tot - le trec peste tot 30 de zile si gata ! nu e important la ce ctr am eu (per. determinata de doar o luna), nu e cazul sa fac n-spe drumuri pt. el - mai mult daraua decat ocaua :biggrin:

va multumesc mult pt. mesaje :thumbup:



#179868 incetare/desfacere CIM

Postat de Otilia Alupei on 05 August 2008 - 01:30 PM in Arhiva

Vezi postareamadalinab, la Aug 4 2008, 09:10 AM, a spus:

Pt preaviz in cazul demisiei perioada este de 30 de zile calendaristice, iar pt preaviz in cazul concedierii perioada de preaviz este de 30 zile lucratoare.
Aceste perioade sunt valabile pentru functii de conducere.
de ce tot 30 de zile in cazul concedierii la fct. de conducere ??
Mada :biggrin: , eu nu am vazut decat cele 20 de zile lucratoare din CCMNN (si cele 15 din codul muncii), unde ai vazut cele 30 la concediere ?? plsss, zi-mi si mie, Mada draga :frusty: si multumesc anticipat.



#252261 examene ACCA - topic 2013

Postat de Otilia Alupei on 04 February 2013 - 01:43 PM in ACCA

Vezi postareaDiana.Dobre, la 02 February 2013 - 07:34 PM, a spus:

Ce ma sfatuiti sa fac?

eu nu ma pricep la examenele ACCA, dar la logica simpla (de baza) cred ca @veronica-diana are mare dreptate !! :biggrin2:
sa fiu in locul tau, as tine cont de sfatul ei si as accepta toate echivalarile :smile:



#254571 examene ACCA - topic 2013

Postat de Otilia Alupei on 22 April 2013 - 12:57 PM in ACCA

dragele mele,
nu puteti fol. PM-ul de aici fiindca nici una dintre voi inca nu aveti cele 10 mesaje pe forum, necesare pt activarea casutei de mesagerie... :sad: , dar cred ca puteti fol. adresele de mail cu care v-ati inreg. :smile:

daca nu merge, va las sa va treceti aici adresele (ca sa vi le luati), apoi le sterg.




Cometa SQL