Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
examene ACCA - topic 2013 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


examene ACCA - topic 2013

181 replies to this topic

#61 Elena30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 22 April 2013 - 11:16 AM

Vezi postareaeveline88, la 21 April 2013 - 08:56 PM, a spus:

Buna ,

Eu ma pregatesc pentru F5 iunie 2013, dar cartile pe care le am sunt o editie mai veche si nu cuprind toate subiectele.

Poate cineva care are manualele actualizate sa ma ajute? As fii recunoscatoare .

Va multumesc!

Buna,

Cu cea mai mare placere,

si poate impartim si tips-uri:)

mesaj privat cu adresa mail/nr tel,



#62 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 April 2013 - 12:57 PM

dragele mele,
nu puteti fol. PM-ul de aici fiindca nici una dintre voi inca nu aveti cele 10 mesaje pe forum, necesare pt activarea casutei de mesagerie... :sad: , dar cred ca puteti fol. adresele de mail cu care v-ati inreg. :smile:

daca nu merge, va las sa va treceti aici adresele (ca sa vi le luati), apoi le sterg.




#63 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 June 2013 - 08:03 AM

Intrucat luni incepe "distractia"pentru toti studentii ACCA, va doresc multa bafta si sper sa avem parte de vesti bune pe 8 august!



#64 eveline88

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 02 June 2013 - 08:45 PM

Buna ,

Imi pare rau ca vad doar acum mesajul de la tine , inainte cu o seara de examen .
Maine dau F5 , in Timisoara .
Iti las adresa de email eveline1900@yahoo.com , si chiar as vrea sa ipartim si tips-uri ! :). Nu se stie ce va fii la examenul de maine...si oricum pt mine este primul :/.

Multa bafta!



#65 Elena30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 02 June 2013 - 10:12 PM

Vezi postareaeveline88, la 02 June 2013 - 08:45 PM, a spus:

Buna ,

Imi pare rau ca vad doar acum mesajul de la tine , inainte cu o seara de examen .
Maine dau F5 , in Timisoara .
Iti las adresa de email eveline1900@yahoo.com , si chiar as vrea sa ipartim si tips-uri ! :). Nu se stie ce va fii la examenul de maine...si oricum pt mine este primul :/.

Multa bafta!

Buna!adresa nu este buna
Încearcă cu a mea
Helenscape2002@yahoo.com
Bafta!



#66 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 June 2013 - 06:01 PM

Vezi postareaeveline88, la 02 June 2013 - 08:45 PM, a spus:

Iti las adresa de email eveline1900@yahoo.com , si chiar as vrea sa ipartim si tips-uri ! :).

daca tot ati folosit forumul acesta pt a schimba pareri si adrese de private de e-mail, poate impartiti tips-uri chiar aici (tot pe forum) ca sa fie de ajutor si altora !
asta ca fiti fair-play si sa respectati menirea acestui spatiu virtual - aceea de a ne imparsi informatii in mod PUBLIC !

multa bafta la examen si minte sprintena sa aveti, dragilor ! :biggrin2:



#67 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 June 2013 - 06:34 AM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 03 June 2013 - 06:01 PM, a spus:

Vezi postareaeveline88, la 02 June 2013 - 08:45 PM, a spus:

Iti las adresa de email eveline1900@yahoo.com , si chiar as vrea sa ipartim si tips-uri ! :).

daca tot ati folosit forumul acesta pt a schimba pareri si adrese de private de e-mail, poate impartiti tips-uri chiar aici (tot pe forum) ca sa fie de ajutor si altora !
asta ca fiti fair-play si sa respectati menirea acestui spatiu virtual - aceea de a ne imparsi informatii in mod PUBLIC !

multa bafta la examen si minte sprintena sa aveti, dragilor ! :biggrin2:

Tips-uri pentru fiecare examen sunt publicate pe www.opentuition.com, atat cele apartinand echipei Opentuition, cat si preluate la principalii furnizori de materiale de studiu pentru ACCA (BPP, Kaplan, etc). Daca nu e vreo problema, postez mai jos link-ul:
http://opentuition.c...acca-exam-tips/
Inca o data, multa bafta tuturor studentilor ACCA!



#68 marcela100

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 86 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 June 2013 - 04:11 PM

Tocmai am dat F7. Nu pot sa spun ca a fost foarte greu, dar nici usor. Am piedut mult timp cu primele 3 intrebari. Q4 si Q5 le-am cam zapacit, am citit rapid ce vor si am scris cateva randuri si am aruncat cateva calcule, unde era cazul.

Intrebarile de baza (Q1-Q3) au avut cateva ajustari mai ciudate. Sper sa nu valoreze foarte multe puncte, in caz ca le-am gresit.
Timpul a fost mare problema: prea putin.

Cine a mai dat din examene, cum a fost? Asteptam impresii si bafta celor ce mai au de dat examene!



#69 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 June 2013 - 06:57 PM

Bravo, Marcela! Bine ca ai scapat de examenul asta, time management e cea mai mare provocare in ceea ce priveste F7.
Eu inca nu am sustinut examenul, maine e ziua cea mare (P5). Wish me luck :unsure: , revin maine cu impresii.

Pacat ca, nu e o activitate prea intensa pe aceasta sectiune a forumului, ai zice ca nu sunt studenti ACCA pe forumul conta.ro. Sau nu se inghesuie sa comunice, sa schimbe impresii, tips-uri (vezi posturile de mai sus) desi acest lucru le-a fi cu siguranta de folos (atat lor, cat si altora).

Nu imi amintesc prea bine acum un vers dintr-o poezie a lui Pablo Neruda, dar ideea era: "moare cate putin cine nu raspunde chiar daca cunoaste intrebarea"....



#70 marcela100

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 86 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 June 2013 - 07:44 PM

Bafta pentru maine, luna_plina!

P5, fiind fratele mai mare al lui F5 nu cred ca iti va fi greu sa-l iei. Mie chiar mi-a placut materia lui F5 si daca voi ajunge in faza de P-uri probabil il voi alege si eu.

Foarte adevarat versul...intr-adevar, e pacat ca din atatia studenti ACCA, romani (numai in Bucuresti vad o gramada la examene, insa din discutiile pe care le aud sunt colegi de munca la marile firme de audit, asa ca isi impartasesc live impresiile, nu mai au nevoie de forum), sunt foarte putini care posteaza. Pe opentuition e mai multa activitate si m-a surprins sa vad ca multi l-au gasit pe F7 de azi "hard". La iesirea din sala simteam ca as avea sanse sa-l trec, dar dupa tot ce am citit nu mai sunt asa sigura...in fine, om vedea in august.

In afara de P5 mai ai ceva de dat?

Inca o data bafta si te asteptam maine sa ne spui cum a fost. :smile:

Aceasta postare a fost editata de marcela100: 05 June 2013 - 07:47 PM




#71 Elena30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 05 June 2013 - 08:46 PM

Buna!
Am avut si eu F5 luni,primul examen ACCA ...materia mi-a plăcut mult insa recunosc ca nu am trecut prin teorie:( examenul mi s-a părut greu recunosc,am ieșit cu speranța ca se vor aduna 50 pct; am făcut toate cerintele de calcul a 4 probleme;2 bine 1 greșit m- am încurcat in variabil:)) nu înțeleg de ce se proceseaza așa greu rezultatele:(
Din feedback-ul celor prezenți (mulți a doua oară F5) am înțeles ca a fost mai greu decât sesiunea trecută.pe opentuition lumea este incantata ca a fost ușor...acum depinde cum a picat fiecare pe subiect! Cu putina teorie sigur îl luam așa...sper!
Bafta!



#72 marcela100

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 86 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 June 2013 - 08:57 AM

Buna Elena! Bine ca ai scapat de o grija cu F5 si bafta in continuare cu F9!

Nu-ti face griji pentru F5. Daca ai facut mare parte din probleme si putin la teorie ai sanse sa-l iei. Mie mi-a fost un pic mai usor cu el pt ca trecusem deja prin F2 si eram cat de cat obisnuita cu termenii.

Si pe mine ma pun pe ganduri unele comentarii de pe opentuition, cum ca au obtinut nu stiu ce cifre in final, dar pana la urma totul depinde de cel care corecteaza. Chiar daca am ajuns la o cifra gresita intr-o problema, tot primim puncte pt stilul de lucru.
Cred ca dureaza asa mult corectatul pt ca sunt sute de mii de studenti in toata lumea si probabil doar cativa care corecteaza...e doar o presupunere.

Te asteptam maine sa ne spui cum a fost si F9! Spor la treaba!



#73 alexandra_stanca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 06 June 2013 - 02:28 PM

Buna tuturor,

Am dat F6 RO marti...fata de iunie 2012 mi s-au parut mai accesibile subiectele acum, sau am fost mai bine pregatita desi nu am avut acelasi timp la dispozitie. Cred ca e adevarata zicala conform careia "frica pazeste pepenii".

Am inceput cu intrebarile 3,4 si 5 si la un moment dat intrasem in panica pentru ca trecuse aproape jumatate din timpul examenului si eu nu incepusem problemele cu cel mai mare punctaj. Insa pana la urma am avut suficient timp sa abordez si celelalte probleme. Acum sper doar sa fie in regula rezolvarile.

Nu m-am verificat dupa examen, astept sa fiu surprinsa (placut sper eu) in august.

Ca si subiecte, primul a fost din CIT, cea de-a doua problema a fost PIT, cu ajustari privind beneficiile salariale, contributiile angajatului si ale angajatorului, venituri din dividende si indemnizatie pentru non-competitie. Problema a 3-a a fost despre o micro intreprindere care in cursul anului fiscal depasea plafonul de micro si trecea la plata CIT si impozitarea veniturilor din dividende. Cea de-a 4-a trata subiectul cash accounting scheme - introdus de anul acesta, si TVA-ul aferent. Iar ultima problema aborda subiectul privind impozitarea veniturilor din chirii si sistemul de impozitare si contributii sociale pentru activitatile independente.

Alte impresii de la F6?

Multa bafta tuturor! Bafta luna_plina!



#74 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 06 June 2013 - 05:25 PM

Buna, fetelor (vad ca, suntem numai fete pe aici :biggrin2: ).
Am dat astazi P5 (singurul examen din sesiunea asta), Slava Domnului ca s-a terminat!
Despre P5: are intr-adevar legatura cu F5, dar nu e deloc simplu. Teoria e ok, mi-a placut, dar cand treci la partea de probleme iti dai seama ca nu prea stii ce sa scrii; si, daca mai citesti si raspunsurile la probleme (varianta examinatorului)....te sperii. Eu m-am dus la examenul de azi fara emotii (nu ma caracterizeaza), dar cu gandul ca il voi relua in iarna, mai ales dupa ce vazusem subiectele din sesiunea trecuta.
Insa....spre surprinderea mea, subiectele au fost ok, problema a fost doar lipsa timpului; la intrebarea de 50 puncte am scris 2 ore si jumatate (m-am lungit cu o ora mai mult decat trebuia) si nu mi-a ramas mult timp pentru cele 2 intrebari din sectiunea B.
Sper sa il iau, nu vreau sa imi fac iluzii.
Multumesc mult pentru urari, multa bafta celor care mai au de sustinut examene!
Care va sunt planurile pentru sesiunea din iarna? Eu oscilez intre P4 si P7, sper sa nu trebuiasca sa reiau P5.



#75 marcela100

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 86 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 June 2013 - 07:14 PM

Bravo Alexandra si luna_plina! Sper ca toata lumea sa primeasca vesti bune in august.

Alexandra, despre F6 RO nu stiu ce sa zic pt ca am dat UK, dar daca tu simti ca subiectele au fost in regula, inseamna ca nu ai de ce sa-ti faci griji. Acum profita de pauza asta si ocupa-te mai mult de bebe. Eu i-am cam lasat in grija bunicilor pe ai mei in ultima luna ( ca sa pot invata cat de cat) si saracutii mi-au simtit lipsa...azi aveau asa un chef de joaca :biggrin:

Luna_plina, imi dau seama ca F5 e greu, insa, tu ai deja mult mai multa experienta decat noi si cu siguranta ai facut suficient incat sa treci de el. Sa inteleg ca mai ai de dat un examen si gata? :rolleyes:

Planul meu ar fi sa dau F8 in decembrie, dar pana atunci mai vedem daca am trecut hopul de ieri.

Numai bine va doresc!



#76 alexandra_stanca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 June 2013 - 11:20 AM

Bravo fetelor, bine ca am scapat, sa speram ca va fi totul ok!

Luna_plina imi dau seama ca e mult mai greu P5 decat F5, mie una mi-e cam teama de P-uri tocmai pentru ca am auzit ca sunt mult mai dificile. Trebuie sa fii optimista, insa oricum e bine ca ai avut experienta examenului, in caz ca va trebui sa il mai sustii o data sigur vei fi mai bine pregatita si vei trece de el!

Marcela100 eu am dat de 2 ori F7, prima oara eram in perioada de mutari la casa noastra si numai chef de invatat nu aveam :D. Intr-adevar e foarte important cum te organizezi sa raspunzi la intrebari la examen, astfel incat sa te incadrezi in timp...Iti doresc sa afli vesti bune in august!

Eu in decembrie m-as gandi la F9...insa am mari semne de intrebare daca voi reusi sa studiez, mai ales ca din octombrie ma intorc si la munca. Mi s-a parut dificil si acum, cand bebe nu merge inca in picioare...cum adormea, cum treceam la probleme, sau cand mai prindeam, cu greu, un moment liber...si stiu din experienta de pana acum ca daca nu trec prin teorie si probl o data...nu prea sunt sanse de trecut examenul.

Pe mine una ma ajuta foarte mult forumul (asta apropo de faptul ca lumea nu prea participa la discutii aici), nu mai am alti colegi care sa dea examenele, iar de unul singur cateodata iti gasesti foarte greu motivatia, mai ales cand sunt atatea altele de facut. Asa ca va multumesc ca sunteti active, cat va permite timpul!



#77 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 June 2013 - 08:29 AM

Pentru mine P5 este penultimul examen, daca da Dumnezeu si il iau, imi mai ramane unul de dat in iarna (P4 sau P7) si....ACCA membership, here I come :biggrin: !
Cand m-am apucat efectiv de ACCA (m-am inscris in urma cu 5 ani, dar primul examen l-am sustinut abia dupa un an si jumatate) nu credeam ca, voi ajunge pana aproape de linia de finish. Cateodata imi vine sa ma ciupesc, parca mi-e greu sa cred; mai ales ca, am realizat totul fara sprijinul financiar al vreunui angajator.
Multa bafta fetelor, nu va lasati descurajate de nimic (eu am picat un examen iar la alte 3 examene platite nu m-am prezentat la inceput) si credeti in voi. Si sa speram ca, eforturile voastre vor fi apreciate si in sfera profesionala, nu doar de catre cei apropiati....la mine in oras, din pacate ACCA nu se bucura de mare trecere si multi angajatori sau colegi nu inteleg efortul pe care il presupune obtinerea calitatii de membru ACCA. CECCAR-ul "sclipeste" mai tare...
Nu uitati, in plus, sa va preocupati si de atingerea obiectivelor profesionale (cele 13 cu noroc :tongue: ), fara dovada indeplinirii acestora veti fi doar ACCA affiliates, nu membri.
Daca va pot ajuta cu orice informatii, va rog sa imi spuneti.
Sa ne priasca "vacanta", eu una ma bucur ca, e primul weekend fara invatat!



#78 marcela100

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 86 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 June 2013 - 11:38 AM

Luna_plina, m-a emotionat foarte tare mesajul tau. Ma regasesc in povestea ta si intr-adevar, acum, chiar daca sunt la jumatatea drumului, am impresia ca nu voi termina aventura asta... :sad:

Felicitari pentru tot ce ai realizat pana acum, stiu ca nu ti-a fost usor si iti tin pumnii sa termini anul asta! Sper sa nu ne uiti si sa mai intri din cand in cand sa ne dai cate un sfat din calitatea de membru ACCA :rolleyes:

Poate te muti in Bucuresti dupa ce termini. Aici sigur o sa gasesti apreciere (si financiar vorbind) pentru efortul tau. E pacat de toata munca asta, si de orele in care puteam sa facem altceva, dar noi stam si buchisim ca sa nu primesti si rasplata. :biggrin:

Legat de partea de experienta si restul, eu nu m-am preocupat pana acum, deoarece, fiind in concediu de crestere copil de 3 ani chiar nu aveam cum sa completez ceva. Presupun ca ai rezolvat sau esti in curs sa termini si cu problemele astea. Poate, cand ai timp ne spui si noua ce avem de facut mai concret. Odata cu intoarecerea la job, anul viitor, va trebui sa ma apuc si eu de indeplinit din cerinte.

Sa te bucuri de vacanta si sa ai o vara linistita si frumoasa!



#79 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 June 2013 - 11:59 AM

Marcela, imi cer scuze ca nu am raspuns pana acum. Am tot asteptat, in speranta ca voi avea suficient timp la dispozitie pentru a-ti oferi mai multe informatii in legatura cu probarea experientei si a indeplinirii obiectivelor profesionale.
Apreciez foarte mult raspunsul tau si m-as bucura sa pot fi de folos celor care studiaza ACCA pe cont propriu, chiar daca doar cu informatii sau o incurajare. Poate in acest fel, vom inchega pe acest forum o comunitate mai activa.

Experienta (min. 3 ani) se dovedeste in baza unei adeverinte standard (o gasesti pe site-ul ACCA, daca vrei ti-o pot trimite pe email) completata de superiorul ierarhic din cadrul firmelor in care ai avut functii cu relevanta pentru domeniul financiar-contabil.

Cat priveste obiectivele profesionale, trebuie sa indeplinesti 13 din cele 19 cerute de ACCA (9 sunt obligatorii, 4 optionale). Pentru fiecare obiectiv trebuie sa raspunzi la 3 intrebari, dovedind faptul ca te-ai confruntat cu o situatie specifica respectivului obiectiv. Toate aceste raspunsuri la intrebari trebuie incarcate in contul tau de My ACCA (sectiunea PER, daca nu ma insel) si confirmate (tot pe MyACCA) de mentorul tau, care ar trebui sa fie membru ACCA. O alta varianta ar fi sa listezi respectivele documente (in format PDF, asa cum sunt afisate in My ACCA) si sa fie semnate si stampilate de un membru al unui corp professional membru IFAC (CECCAR, CAFR). Tu va trebui sa trimiti varianta scanata a respectivelor documente catre ACCA.

Modulul de etica profesionala trebuie completat pe site-ul ACCA oricand, dar e preferabil dupa ce sustii examenul P1. Vei parcurge mai multe informatii, ti se vor prezenta studii de caz (unele sub forma de film de animatie), iar tu va trebui sa raspunzi la niste intrebari, dovedind ca ti-ai insusit acele cunostinte. In final, va trebui sa scrii un eseu de max. 250 cuvinte, in care sa descrii ce ai invatat prin parcurgerea acestui modul.

Sper sa iti fie utile aceste informatii, te rog sa imi spui daca ai intrebari.
Numai bine si bafta cu rezultatele in august!



#80 marcela100

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 86 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 June 2013 - 02:44 PM

Multumesc pentru toate aceste informatii pretioase, luna_plina!

Ti-am trimis un mesaj privat cu adresa mea de mail. Daca poti si ai timp, te rog sa-mi trimiti si mie adeverinta de care ai amintit.

O sa incep sa studiez si eu materialele legate de experienta si obiective. Cand mai am neclaritati, sper sa nu te superi daca voi indrazni sa te mai intreb despre ele.

Toate cele bune!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL