Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
adrianabb's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


adrianabb's Content

There have been 113 items by adrianabb (Search limited from 04-December 07)



Sort by                Order  

#103424 CONTABILITATE& GESTIUNE- VANZARE MARFA CU AMANUNTUL

Postat de adrianabb on 11 October 2006 - 04:02 PM in Arhiva

Vezi postareaARMATAS, la Mar 22 2005, 07:01 PM, a spus:

mai intai de toate scuze pentru scris!

o cunostinta de-a mea foloseste si formularul "monetarul"; este acesta absolut necesar?
altceva, in cazul unui control, trebuie sa stii stocul fiecarui tip de marfa?

multumesc inca o data
este absolut necesar monetarul la vanzarea cu amanuntul



#97664 stat salarii

Postat de adrianabb on 21 August 2006 - 04:19 PM in Arhiva

sau descarca saga c ,are si potaj.



#96499 Conta cafenea

Postat de adrianabb on 08 August 2006 - 09:48 AM in Arhiva

in medias problema s-a rezolvat ,sa vedem cine vine cu locatia si in bucuresti.o zi buna.



#95284 Campanie de promovare conta.ro

Postat de adrianabb on 26 July 2006 - 04:06 PM in Arhiva

am primit cartile,le-am distribuit ,daca vrei poti sa-mi mai trimiti

adi_bb@yahoo.com



#92401 codul muncii

Postat de adrianabb on 06 July 2006 - 10:28 AM in Arhiva

codul muncii actualizat

Fisiere atasate




#92400 CURS DE CALIFICARE

Postat de adrianabb on 06 July 2006 - 10:24 AM in Arhiva

ai citit regulamentul?daca scrii cu litere mari nu-ti raspunde nimeni.
totusi ,eu zic ca e o cheltuiala cu studiile pe 614.



#89634 Campanie de promovare conta.ro

Postat de adrianabb on 22 June 2006 - 12:34 PM in Arhiva

ma ofer si eu voluntar:adi_bb@yahoo.com



#89498 obiect -inventar -eronat inregistrat

Postat de adrianabb on 21 June 2006 - 04:13 PM in Arhiva

mihails2005 a spus:

vezi sa scoti cheltuiala si din 121!!!
care mia este valoare pt mijloc fix? minim 15 milioane?

val obi de inventar este de 1500 lei fara tva,peste valoarea asta este mijl fix



#89494 ....TVA gresit.....

Postat de adrianabb on 21 June 2006 - 03:55 PM in Arhiva

pentru ana80.ai mess yahoo?hai sa vb acolo.id-ul meu adi_bb



#89487 ....TVA gresit.....

Postat de adrianabb on 21 June 2006 - 03:27 PM in Arhiva

nu vad ce sa caute suma aferenta penalizarilor in decont.suma aferenta penalizarilor o inregistrezi in conta nu in decont.



#89478 ....TVA gresit.....

Postat de adrianabb on 21 June 2006 - 03:01 PM in Arhiva

si in problema ta e ok cum spune catalina ,la tva datorat 4423 neplatit pana in 25 datorezi penalizari ,citeste bine ce a scris ea ca scrie bine.



#89477 ....TVA gresit.....

Postat de adrianabb on 21 June 2006 - 02:59 PM in Arhiva

pai m-am lamurit cam asa .in problema mea,ma duc la administratie scot fisa si platesc ce zic ei ca e de plata dupa care fac reglarile.o sa am mult de furca pt ca unii nu lucreaza cu capul....asta e.



#89472 ....TVA gresit.....

Postat de adrianabb on 21 June 2006 - 02:40 PM in Arhiva

multumesc ana80



#89447 Diurna institutii publice

Postat de adrianabb on 21 June 2006 - 01:46 PM in Arhiva

nu stiu nici un act de modificare.concluzia :a ramas la fel,adica 10.52 lei



#89442 ....TVA gresit.....

Postat de adrianabb on 21 June 2006 - 01:34 PM in Arhiva

multumesc ,catalina.de ce-mi era frica nu am scapat.
atentie pe cine angajati ca si contabil,va poate duce ....... la disperare.



#89439 va rog daca aveti IAS-uri

Postat de adrianabb on 21 June 2006 - 01:30 PM in Arhiva

da cautare dupa" ias" ,sunt aici undeva pe forum ,sub forma de zip ,le-am luat si eu in urma cu ceva timp,dar nu le mai gasesc acum,poate ai tu mai mult noroc.

bafta!



#89421 ....TVA gresit.....

Postat de adrianabb on 21 June 2006 - 12:57 PM in Arhiva

am si eu o problema ,dc ma poate ajuta cineva,ii multumesc.
am preluat o societate pe conta din aprilie 2006,am refacut conta din ianuarie.problema e ca asa cum au fost facute declaratiile reies niste datorii la stat care nu sunt reale; in sensul ca tva este mai mic sau intra pe recuperat in 3 luni,imp/profit e mai mic si situatii de genul.am primit somatie si tb sa platesc .ce ma sfatuiti? sa platesc si sa reglez dupa sau sa platesc numai datoria reala?

multumesc



#89419 lohn

Postat de adrianabb on 21 June 2006 - 12:51 PM in Arhiva

cel mai bine cu analitice,cred ca este singura solutie ,deocamdata.



#89416 mai este obligatoriu de intocmit NIR?

Postat de adrianabb on 21 June 2006 - 12:41 PM in Arhiva

nicole33 a spus:

ionutseba a spus:

Stie cineva daca mai este obligatoriu de intocmit NIR? Eu am auzit ca nu mai este obligatoriu...
vad ca ulterior v-ati legat de materiale auxiliare etc., dar citind intrebarea de mai sus primul lucru care mi-a venit in minte a fost ca este vorba de receptia marfurilor, ca asta este activitatea de baza a unei firme de comert, nu sa-si cumpere pixuri sau hartie de scris pt. consumul propriu.
nu inteleg rostul acestei polemici si nici jignirile care au fost aduse unuia sau altuia din membrii acestui forum.
voi continua sa inregistrez intrarile de marfa intocmind NIR-uri si nu cred ca fac munca patriotica

la tot ce tine de clasa 3 se face nir.



#89415 casa de marcat

Postat de adrianabb on 21 June 2006 - 12:36 PM in Arhiva

Agentii economici au obligatia sa emita bonuri fiscale cu aparate de marcat electronice fiscale si sa le predea clientilor.
La solicitarea clientilor, utilizatorii vor elibera acestora si factura fiscala.
Situatiile in care nu se prevede obligativitatea folosirii casei de marcat sunt urmatoarele: a) comertul ocazional cu produse agricole efectuat de producatorii agricoli individuali in piete, targuri, oboare sau
alte locuri publice autorizate, livrarile de bunuri efectuate prin automatele comerciale, precum si activitatile de jocuri
de noroc desfasurate cu mijloace tehnice de joc ce functioneaza pe baza acceptatoarelor de bancnote sau monede;
B) serviciile de alimentatie publica efectuate in mijloace de transport public de calatori;
c) vanzarea de paine si produse de panificatie in magazine sau in raioane specializate;
d) vanzarea de ziare si reviste prin distribuitori specializati;
e) transportul public de calatori pe baza de bilete sau abonamente tiparite conform legii, precum si cu metroul;
f) activitatile pentru care incasarile se realizeaza pe baza de bonuri cu valoare fixa tiparite conform legii - bilete de acces
la spectacole, muzee, expozitii, targuri si oboare, gradini zoologice si gradini botanice, biblioteci, locuri de parcare pentru
autovehicule, bilete de participare la jocuri de noroc si altele similare;
g) activitatile de asigurari, precum si activitatile financiare si bancare, cu exceptia caselor de schimb valutar apartinand
persoanelor juridice autorizate;
h) activitatile desfasurate ca profesii libere sub toate formele de organizare care nu implica crearea unei societati
comerciale, precum si activitatile economice desfasurate in mod independent de persoanele fizice autorizate potrivit
legii, cu exceptia activitatilor de taximetrie auto pentru marfuri si persoane;
i) vanzarea obiectelor de cult si serviciile religioase prestate de institutiile de cult;
j) vanzarea bunurilor de folosinta indelungata, definite potrivit legii;
k) comertul cu amanuntul prin comis-voiajori, precum si prin corespondenta, cu exceptia livrarilor de bunuri la domiciliu
efectuate de catre magazine;
l) serviciile de instalatii, reparatii si intretinere a bunurilor, efectuate la domiciliul clientului;
m) vanzarea pachetelor de servicii turistice sau de componente ale acestora de catre agentiile de turism, definite
potrivit legii;
n) furnizarea la domiciliul clientului a energiei electrice si termice, a gazelor naturale, a apei, a serviciilor de telefonie,
inclusiv de telefonie mobila, de posta si curier, de salubritate, de televiziune, inclusiv prin cablu, de Internet;
o) efectuarea lucrarilor de constructii, reparatii, amenajari si intretinere de locuinte;
p) serviciile medicale cu plata prestate la domiciliul sau la locul de munca al clientului;
r) vanzarile de bunuri si prestarile de servicii care nu se incaseaza integral cu numerar si/sau substitute de numerar;
s) vanzarile de bunuri si prestarile de servicii care nu se incaseaza integral in momentul livrarii bunului sau prestarii
serviciului;

o zi buna



#89019 avans de trezorerie

Postat de adrianabb on 19 June 2006 - 03:02 PM in Arhiva

despre avansul de trezorerie gasesti cel mai bine in codul fiscal.limita nu sunt sigura ,dar cand se intoarce din delegatie,tb sa dea socoteala pe suma :ce a cumparat (facturi,bonuri etc) si restul sa se intoarca in caserie.ca timp de decontare mai mult de perioada delegatiei .......



#88939 Calcul majorari/dobanzi/penalitati

Postat de adrianabb on 19 June 2006 - 11:43 AM in MODELE, FISIERE UTILE

multumesc .ai fost la inaltime.



#88937 SOS-REGISTRUL DE EVIDENTA A SALARIATILOR

Postat de adrianabb on 19 June 2006 - 11:41 AM in Arhiva

Draga Color's ,nu fii suparat.se mai intampla sa nu raspunda nimeni la intrebarile tale.registrul sal se completeaza in ordinea angajarii sal ,actualizand modificarile pe baza actelor aditionale,decizii etc si nu uia se scrie cu tus negru.pentru complectarea acestuia nu esti obligat sa ai cursuri ,o poti face dc angajatorul ti-o cere.dar te sfatuiesc sa faci cursurile de resurse umane , e bine sa stii mai multe.o zi buna



#88934 program de contabilitate

Postat de adrianabb on 19 June 2006 - 11:25 AM in Arhiva

www.attosoft.ro



#88929 Salariata in CIC care nu se intoarce la serviciu

Postat de adrianabb on 19 June 2006 - 11:08 AM in Arhiva

tb sa faci o adresa la itm cum ca s-a restructurat postul sau cum ca s-a inchis activitatea.ea tb sa faca o adresa ca inceteaza suspendarea ,decizie aferenta de la angajator si inchiderea contr de mca motivul suspendarea activitatii.da, ea tb sa inceapa activ pe 19.06.2006,dc si-a luat cele 63 de zile inainte de nastere si de lauzie de 63 zile dupa nastere.ca angajator esti obligat sa o reprimesti...dar tinand cont ca s-a incheiat activitatea tb sa demonstrezi ,iei legatura cu ea si face-ti demersurile de inchiere a ctr de mca.




Cometa SQL