Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
mai este obligatoriu de intocmit NIR? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


mai este obligatoriu de intocmit NIR?

63 replies to this topic

#21 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 20 June 2006 - 08:39 AM

ALUPEI OTILIA a spus:

1. ironia gratuita nu face bine nimanui; cu siguranta o formulare mai politicoasa ar fi mai bine venita ...
N-am vrut sa fiu ironic... Scuze daca asa s-a inteles...

ALUPEI OTILIA a spus:

   1. a) Servește ca:
- document pentru recepția bunurilor aprovizionate;
- document justificativ pentru încărcare în gestiune;
  - act de proba în litigiile cu cărăușii și furnizorii, pentru diferențele constatate la recepție;
   - document justificativ de înregistrare în contabilitate.
Si nici n-am vrut sa se inteleaga faptul ca pledez pentru excluderea nir-ului.
Nu. Receptia isi are rolul ei;
Acolo unde e este o gestiune si un gestionar este bine ca acesta sa-si faca receptia,
sa semneze pentru primirea bunurilor in gestiune, iar la o eventuala lipsa sa nu poata nega primirea acestora, etc.

Dar de aici si pana la a spune ca trebuie nir la creioane,
capse sau mai stiu eu ce alte consumabile, nestocate ... este cale lunga.

ALUPEI OTILIA a spus:

sa stii ca daca te-a prins garda fara nir la intrarile de materii prime, obiecte de inventar, materiale consumabile stocate si altele, chiar daca fiecare categorie e pe factura separata ... ai pus-o de-o amenda !!
Garda a venit, bineanteles (ca doar peste tot isi face cele 3 salarii pe seama noastra si cu aceleasi texte de 2 lei)
dar cu o argumentatie "ironica" poti sa-i faci sa o lase mai moale.
Cu o singura conditie: sa stii legea mai bine decat ei.
Iar in justitie nu-i mai apara nimeni si pentru asta trebui sa invatam sa "speculam" textul de lege, asa cum o fac ei.

ALUPEI OTILIA a spus:

eu fac nir si obiectelelor de inventar, semnat de sefu' la gestionar (daca nu am gestionar la firma, nu am activitate care sa presupuna un gestionar) si apoi bon de consum sa le dea el cand vrea si cui vrea spre folosire si asta sa se vada din acte, sa nu avem discutii ...
ca veni vb, si pt. ob. de inventar exista cont in afara bilantului (8039) ... zici ca nu se face nir la ele ... daca e pe analogii cu conturi extrabilantiere.
Se aplica aceleasi prevederi: se face Nir si Bc doar daca sunt receptionate intr-o gestiune de obiecte noi; Altfel se dau direct in folosinta si se opereaza in Fisa ob.de inv. in folosinta (14-3-9).

Daca se da direct in consum, nir-ul nu este necesar, conform frazei din 1850/2002 de care vorbeam mai sus.


S-auzim de bine.



#22 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 June 2006 - 12:15 PM

in primul rand, ma bucura sincer schimbarea registrului de discutie :)

marian.apetre a spus:

Receptia isi are rolul ei;
Acolo unde e este o gestiune si un gestionar este bine ca acesta sa-si faca receptia,  
sa semneze pentru primirea bunurilor in gestiune, iar la o eventuala lipsa sa nu poata nega primirea acestora, etc.

Dar de aici si pana la a spune ca trebuie nir la creioane,
capse sau mai stiu eu ce alte consumabile, nestocate ... este cale lunga.
asta am spus si eu si nu am sustinut nicicand nir la nestocate, dupa cum se poate vedea in mesaje.
ca veni vb, alt ex. ce se poate incadra la paragraful de dupa lit. b, sunt si anumite chelt. de protocol, ma refer desigur la cola, la cafea ... care se inreg. direct pe 623, pe baza de factura... , in general intrarile care merg direct pe chelt.
sincer, ca sa nu am batai de cap, pt. orice alta intrare care se inreg. initial pe cont de stocuri, eu ii fac nir chiar daca o dau in consum imediat si chiar daca pt. asta il pun pe patron sa semneze de receptie (acolo unde se preteaza intrarea) si astfel sunt linistita. incerc tot posibilul sa nu dau motive de amenda pe munca mea fiindca oricum vor avea motiv macar la cel care face facturi (la "date privind expeditia" nu e data, ora... d-astea, stiti si voi)

marian.apetre a spus:

Garda a venit, bineanteles (ca doar peste tot isi face cele 3 salarii pe seama noastra si cu aceleasi texte de 2 lei)
dar cu o argumentatie "ironica" poti sa-i faci sa o lase mai moale.
Cu o singura conditie: sa stii legea mai bine decat ei.
sunt 100% de acord, dar sa nu uitam ca in cazurile in care legea lasa portite (parca special ca sa ne poata agata un control) garda stie si ea f. bine unde sa apese si pt. un nir in plus de facut, care nu implica un efort real (de multe ori e vb de o foaie listata in plus) nu merita sa ajungi cu ei in proces. parerea mea... si a patronilor !! merita sa te iei cu ei de gat pt. lucruri importante, care implica valori mai mari, nu pt. un amarat de nir.

marian.apetre a spus:

Iar in justitie nu-i mai apara nimeni
aici, nu te supara, dar am rezerve. doar daca s-o mai fi schimbat optica in ultimii 2 ani ... dar, sincer, ma indoiesc fiindca nu am semnale clare in acest sens, mai ales pt. spete de genul celor despre care discutam in acest topic. dar daca zici tu, sa dea D-zeu asa sa fie !

numai bine.




#23 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 21 June 2006 - 10:08 AM

ionutseba a spus:

Stie cineva daca mai este obligatoriu de intocmit NIR? Eu am auzit ca nu mai este obligatoriu...
Unde ai auzit asa o minune? :shock:
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#24 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 21 June 2006 - 12:29 PM

dianex,deci tu nu folosesti!?



#25 adrianabb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 21 June 2006 - 12:41 PM

nicole33 a spus:

ionutseba a spus:

Stie cineva daca mai este obligatoriu de intocmit NIR? Eu am auzit ca nu mai este obligatoriu...
vad ca ulterior v-ati legat de materiale auxiliare etc., dar citind intrebarea de mai sus primul lucru care mi-a venit in minte a fost ca este vorba de receptia marfurilor, ca asta este activitatea de baza a unei firme de comert, nu sa-si cumpere pixuri sau hartie de scris pt. consumul propriu.
nu inteleg rostul acestei polemici si nici jignirile care au fost aduse unuia sau altuia din membrii acestui forum.
voi continua sa inregistrez intrarile de marfa intocmind NIR-uri si nu cred ca fac munca patriotica

la tot ce tine de clasa 3 se face nir.



#26 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 21 June 2006 - 01:02 PM

Stimati colegi,
Stau si ma intreb oare cand veti deveni mai toleranti unii cu ceilalti ?

______________________________________________________-
A dori sa multumesti pe toata lumea este un efort inutil



#27 dianex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 21 June 2006 - 01:27 PM

Nu folosesc nir decat pentru situatiile enumerate la pct.b de marian.apetre, pentru restul situatiilor folosesc ca document de inregistrare in contabilitate, incarcare in gestiune, receptie a materiilor prime si materialelor auxiliare



#28 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 21 June 2006 - 02:11 PM

in continuare parerile sunt impartite....



#29 evelina26m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 24 June 2006 - 01:17 AM

Nu numai ca este obligatoriu sa intocmesti NIR, dar este si foarte important prin faptul ca pe baza lui faci receptia bunurilor si incarcarea gestiunii, deci este document justificativ primar si constituie act de proba in litigiile cu carausii si furnizorii, pentru diferentele constatate la receptie (caz in care se NIR-ul se intocmeste in 3 exemplare de catre o comisie de receptie).



#30 dianex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 24 June 2006 - 09:59 AM

SITUATIA EXPUSA DE TINE FACE PARTE DIN CELE 6 PUNCTE LIT b, PENTRU CARE SE INTOCMESTE NIR.
EU AM SUSTINUT, CA PENTRU RESTUL CAZURILOR NU ESTE OBLIGATORIU (NU CA NU ESTE NECESAR), SA INTOCMESTI NIR

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 July 2008 - 03:25 PM




#31 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 24 June 2006 - 11:43 AM

Stimati colegi,
Va rog sa cititi cu atentie regulamentul forumului si sa-l respectati.
Nu ma obligati sa aplic sanctiunile care se impun pentru nerespectare.



#32 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 24 June 2006 - 03:56 PM

ok.am lamurit.cu NIR ul.Ce documente sunt obligatorii pentru materialele aflate in gestiune.fisa de magazie?



#33 Marinna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 207 Postari:

Postat 25 July 2006 - 11:53 AM

E prima oara cand ma lovesc de situatia asta.
Am cumparat un sac de sare si rosii de la tarani. Le vand in magazin alimentar. Intrebarea mea e cum le inregistrez in contabilitate? Si ce acte , registre trebuie sa fac la intrarea lor in magazin?
Multumesc, astept raspuns , ca tot citesc pe aici prin carti si nu gases nici un astfel de exemplu.
Masinile au bare de protectie, creioanele au guma de sters pentru ca oamenii gresesc !



#34 ioana.d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 175 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba Iulia

Postat 28 July 2006 - 12:28 PM

Din cate stiu eu de la tarani se cumpara pe baza de "borderou de achizitie" cod 14-4-13 din OMF 1850/2004 si faci NIR pe baza acestui borderou.
daca nu ai Ordinul de care ti-am zis, lasa-mi un mail sa ti-l trimit!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 July 2008 - 03:25 PM




#35 anagruion

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 291 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 28 July 2006 - 01:20 PM

Vezi postareanicole33, la Jun 19 2006, 08:54 PM, a spus:

intrebarea a fost pusa initial la modul general si se putea intelege orice, abia ulterior s-a intrat in detalii.
si ca sa fiu sincera pana l-a capat nici eu nu fac Nir la ob. inventar sau la consumabile pt. ca practic nu le stochez. calculez uzura integral la momentul achizitiei (603=303), iar consumabilele le consider ca si consumate imediat (604=401)

Buna ziua la toata lumea!! Sunt curioasa cum descarci 303 (603=303) dac nu ai intrare la 303. Contabilizizezi direct 303= 401 fara a face NIR????????

Mii de scuze pentru 2 postari.
(Madalinab - Am rezolvat problema postarilor dublate)

Atentie!! la borderoul de achizitie trebuie anexat si copie dupa certificatul de producator si copie dupa CI a persoanei de la care cumparam sacul de rosii , ceapa, cartofi si altele.......

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 July 2008 - 03:28 PM




#36 eugeniu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 31 July 2006 - 11:54 PM

NIR_ul cod 14-3-1-A siaA se intoc.obligatoriu,numai in cazurile mentionate la pct.1 litb,precum si in sit.in care la receptie se constata diferente cant.,calit.etc.(pct.2 OMFP1850/2004).Receptie nu inseamna formularul "NIR"ci,"OPERATIE DE LUARE IN PRIMIRE A UNUI MATERIAL SAU A UNEI LUCRARI IN URMA VERIFICARILOR DE ORDIN CANTITATIV SI CALITATIV"confirmata prin semnatura.Daca bunurile au fost procurate de o alta persoana,gestionarul sau persoana responsabila mentioneaza pe document"verificat si primit conform documentului"si semneaza si inregistreaza in evidenta operativa.Astfel receptia si incarcarea in gestiune s-a realizat,documentul dobandeste calitatea de document justificativ pentru inregistrarea in contabilitate.



#37 draghici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:
  • Location:Cluj

Postat 01 November 2006 - 04:34 PM

"Cate bordee atatea obicee" :good: Corect (zic-cred) ar fi sa se faca NIR la produsele ce ulterior le dau in consum dar am mai intalni si eu persoane care la o factura pe care sunt produse de protocol 623,consumabile 604 si ob. inv. 303 se face NIR la intreaga factura(toate pozitiile).Nu prea mi se pare corect . :wink:



#38 Mary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 November 2006 - 12:02 PM

Trimiteti-mi si mie OMF 1850/2004 va rog..... :angry:
mary_rocla@yahoo.com



#39 elmin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 29 November 2006 - 12:35 PM

Sal All!
Trimiteti-mi si mie va rog frumos un model de NIR. Am vazut ca exista optiunea de a-l posta direct pe forum. Va multumesc mult!



#40 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 30 November 2006 - 03:00 AM

Vezi postareaelmin, la Nov 29 2006, 02:35 PM, a spus:

Trimiteti-mi si mie va rog frumos un model de NIR.
Nu stiu daca esti sau nu platitor de TVA(sunt diferite documentele),dar sper sa-ti fie de folos.
Daca nu,da-mi PM si-ti trimit si fara TVA.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL