Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
miha33's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


miha33's Content

There have been 21 items by miha33 (Search limited from 25-November 07)


Sort by                Order  

#219960 stagiu anul III

Postat de miha33 on 23 February 2010 - 12:20 AM in PERIOADA DE STAGIU

Buna, a reusit cineva sa rezolve probelemele de la sectiunea OCI?
1.Realizati o misiune de audit intern cu privire la ciclul Vinzari-Incasari pina la nivelul intocmirii matricei riscurilor si a raportului intermediar, inclusiv.
2.Realizati o misiune de audit intern cu privire la ciclul Achizitii-Plati pina la nivelul intocmirii matricei riscurilor si a raportului intermediar , inclusiv.
daca are cineva vreo idee...

si da, se depune dosarul cu rezolvarile +tema, pe data de 23.02 si pe 24.02.2010.



#218778 Examen aptitudini 2010

Postat de miha33 on 09 February 2010 - 07:27 PM in Arhiva

Multumesc si te rog spune-mi si mie ce va mai spune la intalnire.
[/quote]
Buna, am fost astazi la respectiva intalnire. Tema si lucrarile din arhiva sunt aferente anului 2 de stagiu, sem.al 2-lea.Adica, prin martie 2010 vom primi si tema+lucrarile aferente sem.1 2010, iar prin iunie-iulie tema pt sem.2 an 2010.
Acum sa revenim la tema din anul 2, cea din arhiva primita : va avea forma unui referat ( studiu de caz sau abordare teoretica) , ca marime de 10 pagini, cu termen de finalizare/predare: 23 si 24.02.2010.
S-a insistat sa se rezolve toate aplicatiile ( din celelalte fisiere, pe domenii: conta, audit, doctrina etc), chiar daca nu se stie un raspuns- nu s-a gasit material de studiu, sau este o aplicatie mai comnplexa, sa se scrie ceva (nu aberatii desgur) din care sa reiasa rationamentul profesional.
Cei care nu raspund la o singura intrebare, chiar daca celelalte vor fi rezolvate, vor avea surpriza sa nu li se accepte dosarul -asa s-a precizat

Pentru cei care nu au intrat in posesia temei: sa trimiteti mail cu solicitare la adresa :
florentin_caloian@yahoo.com sau la dl.profesor turlea, adresa este afisata pe site ceccar.buc.

SUCCES!



#218576 Examen aptitudini 2010

Postat de miha33 on 07 February 2010 - 09:37 PM in Arhiva

Buna, se pare ca suntem in acelasi grup :), la dl. Turlea; eu am primit o arhiva de cateva fisiere, dintre care unul era cu teme si mi s-a spus un numar de tema...celelalte fisiere contin probleme din alte domenii decat evaluare (audit, fiscalitate etc), dar nu mi s-a spus daca trebuie sa le rezolv si pe alea sau erau acolo pur si simplu... voua cum vi s-a spus ? E doar tema sau mai sunt si studii de caz pe langa ? Am vazut ca s-a fixat o intalnire pe 9.02 la ora 15 (despre ce se va discuta ?), la care nu cred ca pot ajunge avand in vedere ca termin serviciul la 17... Am mai intrebat cand trebuie predate lucrarile si nu mi s-a spus... Voi aveti ceva mai multe informatii ? Poate vorbim, adresa mea de mail este mitzurina@yahoo.com
[/quote]

Buna, da si eu sunt la dl.Turlea, si da am primit pe mail o arhiva ce contine tema ce trebuie dezbatuta si un set de probleme pe diverse domenii asa cum ai precizat si tu. Eu am incercat sa rezolv o parte din ele, bineinteles nu am terminat, am sa incerc sa ajung maine la ora 15 la sediul lor , sa vad despre ce este vorba si am sa-ti comunic ce s-a discutat.

Tinem legatura.



#218525 Examen aptitudini 2010

Postat de miha33 on 06 February 2010 - 12:45 PM in Arhiva

Vezi postareamiha999, la Jan 26 2010, 09:49 AM, a spus:

este cineva din Bucuresti?; caci inainte de acest examen avem o tema semestriala; eu sunt repartizata la dl prof. Turlea Eugeniu, i-am trimis pana acum 2 email-uri pentru a obtine aceasta tema si nu am primit nici un raspuns; mai este cineva in aceasta situatie? a obtinut cineva tema de la dl. prof. Turlea?

cat despre examenul de aptitudini cine stie sa povesteasca mai multe? chiar se sta 6 ore la proba scrisa?

Buna, si eu sunt din Bucuresti..am primit azi tema pe mail de la dl.Turlea , de fapt cred ca de la un asistent al dansului.
daca vrei putem coresponda..Mihaela



#204586 stagiu anul II

Postat de miha33 on 16 June 2009 - 08:52 PM in PERIOADA DE STAGIU

Buna, sunt stagiara in anul 2, Bucuresti.Am fost astazi la Ceccar, pt tema.Am ramas surprinsa valoarea cotizatiei pt acest an:150 Eur. :sad:
Tema mea este:"Produse accizabile si modul de calcul al accizelor" si va trebui dezbatuta in 15-20 de pagini, asa mi s-a spus; iar predarea lucrarii se vaface in iulie..cica s-ar afisa pe site data si perosoana (lectorul) caruia ii vor fi inmanate.
Am primit si eu nr de 39 de probleme, ce vor trebui rezolvate; mie mi s-au parut bizare 3 dintre ele, asta asa, la o prima aruncare de ochi.
De ex.:
- pb .12.Sa se analizeze riscul de lichiditate asociat acestei companii si sa se furnizeze masuri de eficienta pt echilibrarea situatiei financiare.
- pb.13.Sa se calculeze si sa se interpreteze fluxul de numerar disponibil in anii 2006 si 2007 pt societatea Titan Sa si repartizarea acestuia pe destinatii.
- pb 21.Reluand datele de la intrebarea 146 care este suma ce trebuie contabilizata in contul "terenuri":
a.33.013 lei
b.37.800 lei
c.42.000 lei

Mi se par rupte de context..cam bataie de joc, oricum am de gand sa ma duc saptamana aceasta din nou la Ceccar si sa cer lamuriri: sunt luate aceste intrebari dintr-o carte?care?stiti ceva?s-a mai confruntat cineva cu asemenea probleme?
Multumesc.



#162526 OG 47/2007-consultanti fiscali

Postat de miha33 on 13 February 2008 - 02:43 PM in Arhiva

ref la certificare ....

Fisiere atasate




#141346 cereri PAROLA 2007

Postat de miha33 on 30 August 2007 - 08:37 AM in Arhiva

as dori si eu parola, adresa mea este michelene72@yahoo.com
multumesc si bafta tuturor



#138414 ordin 651/2007 valoare tichet masa

Postat de miha33 on 30 July 2007 - 08:52 AM in Arhiva

Ordin nr. 651/2007


din 16/07/2007
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 499 din 25/07/2007


privind stabilirea valorii nominale indexate a unui tichet de masă pentru semestrul al II-lea 2007




În temeiul:
- Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 5/2007 pentru completarea art. 3 din Legea nr. 142/1998 privind acordarea tichetelor de masă, aprobată prin Legea nr. 154/2007;
- Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 18/2006 pentru completarea art. 3 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 59/2005 privind unele măsuri de natură fiscală și financiară pentru punerea în aplicare a Legii nr. 348/2004 privind denominarea monedei naționale, aprobată prin Legea nr. 187/2006;
- art. 31 din Normele de aplicare a Legii nr. 142/1998 privind acordarea tichetelor de masă, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 5/1999;
- art. 14 din Hotărârea Guvernului nr. 381/2007 privind organizarea și funcționarea Ministerului Muncii, Familiei și Egalității de Șanse,


ministrul muncii, familiei și egalității de șanse emite următorul ordin:


Art. 1. - Pentru semestrul al II-lea 2007, începând cu luna septembrie, valoarea nominală a unui tichet de masă, stabilită potrivit prevederilor art. 31 alin. (3) teza a II-a și alin. (4) din Normele de aplicare a Legii nr. 142/1998 privind acordarea tichetelor de masă, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 5/1999, ale Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 18/2006 pentru completarea art. 3 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 59/2005 privind unele măsuri de natură fiscală și financiară pentru punerea în aplicare a Legii nr. 348/2004 privind denominarea monedei naționale și ale Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 5/2007 pentru completarea art. 3 din Legea nr. 142/1998 privind acordarea tichetelor de masă, este de 7,56 lei.
Art. 2. - Prezentul ordin se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.


Ministrul muncii, familiei și egalității de șanse,
Paul Păcuraru


București, 16 iulie 2007.
Nr. 651.



#137309 contributii de plata la contract de administratie

Postat de miha33 on 16 July 2007 - 12:44 PM in Arhiva

incepand cu iulie 2007 s-a modificat l31/90 unde se prevede ca pentru contractul de mandat/administrare se retin TOATE darile ca si la veniturile din salarii.
Ordonanta de urgenta nr. 82/2007 - pentru modificarea si completarea Legii nr. 31/1990 privind societatile comerciale si a altor acte normative incidente

"Art. 152. - (1) Directorii sunt raspunzatori pentru neîndeplinirea îndatoririlor lor. Prevederile art. 1371 alin. (3), ale art. 1441, 1443, 1444, 150 si ale art. 15312 alin. (4) se aplica directorilor în aceleasi conditii ca si administratorilor.
(2) Remuneratia directorilor, obtinuta în temeiul contractului de mandat, este asimilata din punct de vedere fiscal veniturilor din salarii si se impoziteaza potrivit legislatiei în materie.
(3) Prin derogare de la art. 5 din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, cu modificarile si completarile ulterioare, remuneratia directorilor obtinuta în temeiul contractului de mandat este asimilata salariului, din punctul de vedere al obligatiilor decurgând pentru director si societatea comerciala din legislatia privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, inclusiv dreptul de asigurare pentru accidente de munca si boli profesionale, legislatia privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, precum si din legislatia privind asigurarile de sanatate."



#135878 Dictionarul conta.ro

Postat de miha33 on 02 July 2007 - 10:37 AM in Arhiva

si eu vreau sa ajut :lostit (13):
astept detalii



#123241 contract de administrare firma

Postat de miha33 on 28 February 2007 - 09:54 AM in CONTRACTE comerciale

Vezi postareaiulia_jules, la Feb 25 2007, 08:22 PM, a spus:

Vezi postareamara2, la Feb 23 2007, 12:16 PM, a spus:

va rog... cu disperare!: cum arata un stat de plata pt administratori? ce se scade din indemnizatie (450 lei) pt calculul impozitului? ce intra pe cheltuiala firmei? care sunt inregistrarile?

poate sa fie chiar si sub forma unui tabel,lista in excel, se scade cota de sanatate asigurat si se aplica 16% la suma rezultata.


pentru societate eu retin si declar cota de 0.85% fnuass, iar pentru salariat cota de sanatate 6%, si apoi impozit 16% la suma rezulatata



#113884 Calendarul Contabilului

Postat de miha33 on 04 January 2007 - 04:48 PM in Arhiva

Vezi postareanico_ro, la Mar 31 2005, 06:41 PM, a spus:

Declaratia 205 (informativa) pentru declaratea impozitelor retinute la sursa: 28 februarie a anului urmator pt impozite retinute pe venituri din activitati independente pt care platitorii au obligatia retinerii impozitului, respectiv 30 iunie pentru celelalte venituri cu retinere la sursa a impozitului (dobanzi, dividente, jocuri noroc, etc)

Declaratia privind cifra de afaceri - 25 februarie - pt plata TVA trimestrial

Declaratia privind cifra de afaceri-25 ianuarie dupa ultimele modificari legislative



#103275 camera consultantilor fiscali

Postat de miha33 on 10 October 2006 - 08:58 AM in Arhiva

Vezi postareaion_c, la Sep 28 2006, 02:35 PM, a spus:


Te rog trimite-mi si mie pe mail sau spune-mi unde pot gasi omf 1657/2006, ca in lege4 nu am gasit.



#25038 urgent!!!

Postat de miha33 on 23 June 2005 - 02:12 PM in Arhiva

Buna ziua

ma confrunt cu urmatoarea problema:
exista un contract de export in comision intre firma A(comitent) si B(comisionar); in baza acestui contract, B a platit lui A suma de 65.000 usd in avans, A a incasat in avans de la clientul extern.
S-a livrat marfa in port pe avize figurand firma B, 143,7 mc cherestea exportul s-a facut pe 96.018 mc pe firma C, :shock: ,intre trimp s-a facut factura pe aceasta cantitate de la firma A catre C, in final ramanand in port 24.050 mc in depozite.
Firma A are sa dea marfa in valoare de 31.302.14 usd firmei B.insa patronii doresc ca marfa sa fie livrata unei firme D care sa faca export.
cum pot sa fac astfel incat toata lumea se fie multumita?cersiune de contract ar fi bine tinand cont ca este vorba de valuta?
compensari in valuta sunt ok

:oops:



#23164 impopzit pe profit

Postat de miha33 on 08 June 2005 - 04:28 PM in Arhiva

dco a spus:

LEGEA 414/2002
4) Contribuabilii care au incasat printr-un cont bancar din Romania venituri in valuta din exportul bunurilor si/sau al prestarilor de servicii, realizate din activitatea proprie, direct sau prin contract de comision, platesc o cota de impozit pe profit de 6% pentru partea din profitul impozabil care corespunde ponderii acestor venituri in volumul total al veniturilor.
Suma aferenta reducerii cotei de impozit pe profit de la 25% se repartizeaza la sfarsitul anului ca sursa proprie de finantare, in limita profitului ramas dupa inregistrarea cheltuielii cu impozitul pe profit. Prestarile de servicii pentru care se aplica cota de impozit redusa sunt cele pentru care beneficiarul prestarii este in strainatate.
(5) Incepand cu data de 1 ianuarie 2003 cota de impozit pe profit este de 12,5% pentru partea din profitul impozabil care corespunde ponderii veniturilor incasate din export in volumul total al veniturilor. Incepand cu data de 1 ianuarie 2004 cota de impozit pe profit este de 25%.

Tu pentru ce an lucrezi acum?

pt anul 2005 ma intereseaza
intre timp m-am lamurit ,l414/2002s-a abrogat prin cod fiscal, deci procentul este de 16%



#23095 impopzit pe profit

Postat de miha33 on 08 June 2005 - 11:40 AM in Arhiva

va rog daca stie cineva daca se mai mentine cota de 6% sau 12.5 %impozit pe profit in cazul exporturilor.este vorba de o firma comisionara -cherestea-si baza legala. :oops:
multumesc :roll:



#13120 compensare in valuta

Postat de miha33 on 12 March 2005 - 03:10 PM in Arhiva

miha33 a spus:

:cry:  
se pot face compensari pt datorii in valuta?
am urmatoarea situatie:
firma x are sa dea firmei y 100 usd ca urmare unui export in comision.firma x nu mai are usd in schim are acum lei, stiu ca nu se pot schimba leii in valuta pt achitare datorie insa nu stiu baza legala-ma poate ajuta cineva?sau se poate?
daca firma x incheie cu y un nou contract de comision  in care y va fi comisionar, deci y ii va da lui x cf.acestui ctr de comision 100 usd.
se pot face compensarile?sau x ii da lui y si y ii da lui x ca sa inchida?
o baza legala pt acest lucru se poate?

intrebare:se prescrie o datorie pe care o are un partener extern la tine dupa 3 ani?



#13117 compensare in valuta

Postat de miha33 on 12 March 2005 - 02:58 PM in Arhiva

:cry:
se pot face compensari pt datorii in valuta?
am urmatoarea situatie:
firma x are sa dea firmei y 100 usd ca urmare unui export in comision.firma x nu mai are usd in schim are acum lei, stiu ca nu se pot schimba leii in valuta pt achitare datorie insa nu stiu baza legala-ma poate ajuta cineva?sau se poate?
daca firma x incheie cu y un nou contract de comision in care y va fi comisionar, deci y ii va da lui x cf.acestui ctr de comision 100 usd.
se pot face compensarile?sau x ii da lui y si y ii da lui x ca sa inchida?
o baza legala pt acest lucru se poate?



#12841 asociat comun la 2 firme

Postat de miha33 on 10 March 2005 - 05:44 PM in Arhiva

intrebare: am 2 firme cu 2 aociati fiecare ,in care unul dintre asociati este comun acestora.Intr-una din firme am T lei (multi), cum pot face transfer la cealalta firma - legea imi permite acest lucru-?
urgent!!!!



#12562 cesiune de creanta

Postat de miha33 on 08 March 2005 - 11:14 AM in Arhiva

intr-un contract de cesiune de creanta am: X debitor cedat, Y cedent, Z cesionar.
Obiect contract:Y cesioneaza catre Z creanta fata de X in valoare de 100 usd.
Pret contract: 30 usd cu tva inclus , plata se realizaeaza de catre l Z lui Y.conf.art.1391/Cod civil.????
Obligatii cedent:primirea platii cesiunii de creanta 30 usd
transferarea catre Z a tuturor actelor juridice din care izvoraste creanta
debitul lui X fata de Y in suma de 100 usd se stinge
Obligatii cesionar:Z devine creditor pt suma de 100 usd fata de Y
Z face toate demersurile pt publicitate fata de terti prin inscrierea la arhiva electronica de garantii reale mobiliare in conf.cu L99/99

cum inregistrez acest contract? precizez ca eu sunt cesionarul? dar cedentul cum se inregistreaza?

multumesc :cry: [/quote][/u]



#12497 cesiune de creanta

Postat de miha33 on 07 March 2005 - 03:19 PM in Arhiva

intr-un contract de cesiune de creanta am: X debitor cedat, Y cedent, Z cesionar.
Obiect contract:Y cesioneaza catre Z creanta fata de X in valoare de 100 usd.
Pret contract: 30 usd cu tva inclus , plata se realizaeaza de catre l Z lui Y.conf.art.1391/Cod civil.????
Obligatii cedent:primirea platii cesiunii de creanta 30 usd
transferarea catre Z a tuturor actelor juridice din care izvoraste creanta
debitul lui X fata de Y in suma de 100 usd se stinge
Obligatii cesionar:Z devine creditor pt suma de 100 usd fata de Y
Z face toate demersurile pt publicitate fata de terti prin inscrierea la arhiva electronica de garantii reale mobiliare in conf.cu L99/99

cum inregistrez acest contract? precizez ca eu sunt cesionarul? dar cedentul cum se inregistreaza?

multumesc




Cometa SQL