Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
lilianab's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


lilianab's Content

There have been 134 items by lilianab (Search limited from 25-November 07)



Sort by                Order  

#131338 noua lege a contabilitatii, mai ales ART. 10

Postat de lilianab on 16 May 2007 - 12:22 PM in Arhiva

Vezi postareaclaudiaionela, la May 16 2007, 12:58 PM, a spus:

chiar i-mi pare rau ca am facut-o,

si totusi, nu cumva te-au verificat la ortografie?


la capitolul asta cam rar mai scriu colegii nostri corect



#120782 Model noua decl 010 , 060 , 070

Postat de lilianab on 10 February 2007 - 10:48 AM in MODELE, FISIERE UTILE

am facut un model 010 in xls.

Fisiere atasate




#120712 declaratii cu termen 25 februarie

Postat de lilianab on 09 February 2007 - 04:08 PM in Arhiva

Vezi postareaIULIANA1207, la Feb 9 2007, 07:52 AM, a spus:

Asadar, termenul de depunere este 1MARTIE!
din instructiunile de completare: Formularul "DeclaraTie informativã privind livrarile de bunuri si prestarile de servicii" se depune la organul fiscal competent, pânã la data de 25 februarie 2007, inclusiv.
cine sa-i mai inteleaga?



#110780 documentele financiar-contabile

Postat de lilianab on 04 December 2006 - 03:44 PM in Arhiva

Vezi postareamarian.apetre, la Dec 4 2006, 01:13 PM, a spus:

Cod Procedura Fiscala ART.78, alin. 1.1
multumesc, de-ai sti de cite ori am frunzarit si am trecut peste el...



#110764 documentele financiar-contabile

Postat de lilianab on 04 December 2006 - 01:06 PM in Arhiva

dragii mei, va rog, ajutati-ma! nu mai stiu care este actul ce reglementeaza obligativitatea ca documentele financiare sa se gaseasca la sediul societatii ( mai putin perioada de pina la 25 ale lunii, pentru cele curente, care pot fi la contabil); stiu ca s-a dezbatut si pe forum, dar acum nu mai gasesc nimic!
va multumesc mult!!!



#100526 fuziune firme

Postat de lilianab on 13 September 2006 - 04:35 PM in Arhiva

Vezi postareavrinceanu, la Sep 13 2006, 01:02 PM, a spus:

Iar pentru firma absorbita iti trebuie control de fond.
?????????? eu am reglat doar fisa; unde scrie de control?



#94683 SEPTIMIU

Postat de lilianab on 21 July 2006 - 09:02 AM in Arhiva

tudor anamaria a spus:

pentru Septimiu completare ceva????

iti completez eu, daca doresti: are simtul umorului, il deranjeaza prostia si l-a suparat "pe viata" Radu Pop!



#94467 Durata raspuns de la DGFP

Postat de lilianab on 19 July 2006 - 05:33 PM in Arhiva

daca trimiti mail, in 24 H iti raspunde dna suzana chiriac, care iti multumeste pt.sprijinul acordat... si iti comunica ca intrebarea ta a fost trimisa la sectorul de la care apartii, de unde o sa primesti raspunsul; dureaza intre 2 si 4 saptamini, functie de sector.



#86834 istoric salariu minim si contributii aferente

Postat de lilianab on 06 June 2006 - 12:35 PM in Arhiva

va rog frumos, aveti cumva acest istoric al contributiilor obligatorii la salarii si nivelul salariului minim incepind cu 2002? mi-ar fi de mare ajutor, caci sunt putin in criza de timp si nu am reusit sa reconstitui decit evolutia CAS-ului- pe care il si postez, poate mai are cineva nevoie.

Fisiere atasate




#86412 Penaliati nedepunere declaratii

Postat de lilianab on 02 June 2006 - 03:26 PM in Arhiva

ALUPEI OTILIA a spus:

nu e chestie de noroc, nicole, e de aplicare a legii... iata ca am identificat 3 sectoare unde se cumuleaza amenzile... 1. 2 si 3.
la sect. 6 mi s-a spus ca NU, la 4 si 5 nu stiu. stie cineva, va rog ?

la sectorul 5 nu mi-a cumulat nimic- pentru 2 ani = 12000 ron - am mers cu patronul acolo!



#85929 SALARIUL MINIM PE 2006 = 370 LEI ??

Postat de lilianab on 31 May 2006 - 09:38 AM in Arhiva

anaderol a spus:

am raspuns in scris de la Ministerul muncii : salariul minim brut de la 1.04.2006 este de 370 RON , asa ca suntem la mana itm locale... 8)
vrei sa-l postezi, te rog frumos?



#84536 Bilete intrare discoteca

Postat de lilianab on 20 May 2006 - 11:13 AM in Arhiva

lilianarodica a spus:

Folosirea contului 3028 Alte materiale consumabile nu este corecta, la achizitionarea biletelor ar trebui sa folosestl contul 5328-Alte valori.
povestea e putin mai complicata, si nu am vrut sa va consum timpul...
ca, stai sa vezi, biletele nu vor fi chiar bilete, la mine vor fi jetoane, in suma fixa, pe care le achizitioneaza la intrare, si toate serviciile din discoteca le plateste clientul cu aceste jetoane( cica asa ar elimina furturile angajatilor); ba, mai mult, si "pour boir"-ul - ca sa nu zic romaneste, ciubuc - va fi tot in jetoane.
asa ca distractia e maxima: m-am gindit ca la intrare, la cumpararea jetoanelor, se bate pe casa de marcat c/v acestora, si in felul asta se inregistreaza venitul;la bar, orice bautura costa cit un jeton, si aci va fi un contor de jetoane-pentru uz intern, la sfirsitul fiecarei zile stiu cit s-a consumat, stiu si costul marfii vindute, deci nu ar fi probleme la bar.
cei care sustin programul artistic- dansatori, vor fi si ei recompensati cu jetoane- de clienti, si la sfirsitul zilei le numar jetoanele, si le dau jumatate din suma- cu ctr comision, le retin impozit, ok.
si, in sfirsit, ma intorc la focul ce ma arde: cum fac cu cei care au cumparat mai multe jetoane si nu le-au consumat, carora ar trebui sa le restitui jumatate din suma? ca dispozitie de caserie si alte povesti sunt prea grele pentru cei ce vor lucra in discoteca, si eu trebuie sa gasesc un circuit super simplu, si super controlabil.
cit despre jetoane? m-am gindit la obiecte de inventar, caci, in principiu, vor fi mereu aceleasi.



#83402 Bilete intrare discoteca

Postat de lilianab on 13 May 2006 - 09:45 AM in Arhiva

elpower a spus:

De fapt, nelamurirea mea era cu privire la sumele cu care ma inregistrez, adica:
3028 = 401 - cumparare bilete la valoarea din factura
6028 = 3028 - consum bilete la val din factura furnizorului
5311=704,4427 - eliberare bilet la intrare in discoteca la valoare venitului obtinut
Pina aci, sunt de acord cu tine, dar la mine problema se complica putin, si nu prea am idei: patronul discotecii vrea, ca sa fie mai cu mot, ca celor care, pentro orice motive, nu se simt bine in discoteca, sa le returneze jumatate din valoarea biletului la iesire; in cazul acesta, nu stiu cum as putea sa evidentiez operatiunea!? Si ma refer in special la documente operative.



#79877 va rog ajutati-ma 542 sau 581?

Postat de lilianab on 12 April 2006 - 03:09 PM in Arhiva

ALUPEI OTILIA a spus:

dragilor, care sunteti...
cat de folositor e contul 581 ?? la ce ne ajuta el asa mult ?? :P
chiar ma ajuta: convertesc din 2 valute intr-a treia, in care sunt obligata sa fac plati, si cu atitea cursuri de vinzare-cumparare, chiar ca as " suci-o" undeva!



#73221 Ce mai zice anaf

Postat de lilianab on 13 March 2006 - 07:59 PM in Arhiva

ana maria a spus:

Liliana, ai primit amenda pt. respectiva declaratie, ai proces verbal de contraventie sau a fost doar o amenintare?

nu, dragalasenia a fost ca era mai mare amenda pt.nedepunere declaratie fata de altele, asa ca s-au inchis cu patronul in birou-eu pe hol- si dupa lungi tocmeli, pentru ca nu era terminat inventarul anual, au dat pe asta amenda.
problema mea e ca am 1 soc. cu 30 mld imprumutate, si nu ma lamureste legea ca sunt obligata sa pun declaratie; are justificare pt.bani-dividende din alta soc, creditarile sunt din cont personal, iar cele cu cash reprezinta plata prin notariat-cumparare imobil; in concluzie, pun declaratie cu persoana desemnata?



#73215 Ce mai zice anaf

Postat de lilianab on 13 March 2006 - 07:42 PM in Arhiva

Septimiu a spus:

spaga sa nu ia amenda... nu stiu mai multe detalii ca nu am intrebat...
e chestie cu evaziunea fiscala, spalare bani, legea 31... etc. etc.
daca ii da amenda poate aflu si baza legala

oricum mi se pare normal sa se ia de tine din moment ce castigi 200 milioane pe an si ai in 4551 500 milioane :D

revenim la subiect: asa e cum spui, am patit la fel cu 2 societati(acelasi patron, acelasi sediu) taxate de garda pe seama declaratiilor pe legea spalarii banilor- cu persoana desemnata!
ideea e ca desi ar avea cum sa justifice banii, (in unele cazuri) tot ne "tepuiesc" cei de la garda cu minunata declaratie, cu care eu nu sunt inca lamurita daca se depune oricum, sau numai la societatile la care e cazul.
asa ca hai sa ne lamurim: se pune declaratie sau nu?



#72688 PREZENTA - Cine depune actele la ADM SECTORUL 1

Postat de lilianab on 10 March 2006 - 12:01 PM in Arhiva

conta_ro a spus:

mony23 a spus:

...deja am depasit cifra magica ( "20") :lol:
astept finalul!!!!!!!
era vorbe de persoane nu de firme :)
Chiar nu ne strangem 20 ?
8 societati si asociatii



#66513 depunere bilant ONG

Postat de lilianab on 12 February 2006 - 10:52 AM in Arhiva

gustin a spus:

februarie 2006,
Trebuie facuta o nota explicativa simpla, de mana, cu scurte concluzii din bilant.
Semneaza administratorul de regula si aceasta nota explicativa se face in urma consultarii cu adunarea generala

nota informativa in prg.de bilant ONG-uri al MF:
"Termenul de depunere a situatiilor financiare anuale ale persoanelor juridice fara scop patrimonial pe anul 2005 la directiile generale ale finantelor publice judetene, respectiv la administratiile finantelor publice ale sectoarelor municipiului Bucuresti, este de 120 de zile de la incheierea exercitiului financiar."



#57529 calcul fond de mediu pt.2006

Postat de lilianab on 29 December 2005 - 10:40 AM in Arhiva

am incercat sa modific tabelele de calcul emisii poluanti conform noilor cote; majoritatea s-au dublat, dar Metan, Monoxid carbon, Dioxid carbon,
Protoxid azot ramin tot 0,01 RON/tona ?



#56891 Declaratia 100 si ordinele de plata

Postat de lilianab on 20 December 2005 - 04:02 PM in Arhiva

fboji a spus:

Completez OP catre trezorerie in varianta "cu valoare declarativa". Vreau sa depun totusi Declaratia 100 la noiembrie. Credeti ca vor fi ceva probleme si mai bine sa las OP fara valoare declarativa?
nu fa asa, ca asa am facut eu, pe urma am vb la sectorul 2, si mi-a zis ca nu e bine!



#56707 Program pentru angajatori OUG 148/2005

Postat de lilianab on 19 December 2005 - 02:50 PM in Arhiva

il gasiti pe siturile caselor judetene de pensii, pentru ca la cnpas nu am putut sa intru de o saptamina: program_angajatori_oug_148_2005.rar



#56393 Noi declaratii fiscale

Postat de lilianab on 16 December 2005 - 02:24 PM in Arhiva

Septimiu a spus:

unde scrie ?
acum am intrebat la a.f.2= se foloseste noul prg.incepind cu luna noiembrie.



#54321 Cred ca e momentul sa ajutam!

Postat de lilianab on 06 December 2005 - 10:02 AM in Arhiva

conta_ro a spus:

Ne tot gandim unde sa mergem

din pacate, s-a facut deja iarna si nu s-a mai intimplat nimic; cred ca ai asteptat cu nadejdea ca mai vin bani. cred ca ar fi cazul sa iei ceva macar pentru copii, si, daca ai si putin timp, sa le duci pina in craciun.



#54319 ajutor program ciel

Postat de lilianab on 06 December 2005 - 09:38 AM in Arhiva

popescu georgiana a spus:

Am introdus rulajele, nu soldurile cum am scris; da, am creat o societate noua in care am copiat exact cum mi-ati explicat, dar mi s-a blocat si cred ca singura solutie este sa ii sun pe cei de la CIEL. Multumesc oricum pentru raspunsuri.

daca nu ai facut inca nimic, trimite-mi un mesaj; am programul ciel pt denominare si iti fac eu trecerea la iulie- daca ai ciel dos. cred ca putem rezolva.



#53391 Noi reglem.ctb.- Noul plan de conturi

Postat de lilianab on 29 November 2005 - 11:20 AM in Arhiva

dan popa a spus:

E proiect, dar e foarte interesant...

Sa inteleg ca cine aplica pana acum omf 306, va trebui de exemplu sa contabilizeze impozit amanat (cand e cazul, cum ar fi deducerile de amortizare suplimentara 20%)?
nu mai e proiect, este omfp 1752/2005.




Cometa SQL