Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
herra's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


herra's Content

There have been 23 items by herra (Search limited from 24-November 07)


Sort by                Order  

#152740 vanzare mijl fix sub valoarea ramasa de amortizat

Postat de herra on 03 December 2007 - 03:47 PM in Arhiva

daca se vinde un mijloc fix cu un pret mai mic decat valoarea ramasa (valoare fara tva facturata < valoarea ramasa), eu stiu ca diferenta este cheltuiala nedeductibila (dif intre 6583 si 7583).

nu stiu sa aiba vreo implicatie in deductibilitatea tva-ului.



#144858 Forum discutii IFRS in engleza

Postat de herra on 25 September 2007 - 02:45 PM in Arhiva

nimeni? :notworthy:



#132312 eroare de completare decl 390

Postat de herra on 28 May 2007 - 11:28 AM in Arhiva

multumesc pentru raspuns. :smile:

corectia pe care trebuie sa o cer - exista o cerere-tip, sau fac o adresa - in cazul meu la Bucuresti, la mari contribuabili?



#132228 eroare de completare decl 390

Postat de herra on 25 May 2007 - 02:29 PM in Arhiva

buna ziua, va rog sa ma ajutati:

am primit o adresa prin care mi se aduce la cunostinta ca am erori de completare a declaratiei 390, care nu se coreleaza cu decl 300, 301.

am verificat deconturile de tva din lunile ianuarie, februarie si martie; si am descoperit ca apar 2 facturi de servicii la rubrica "achizitii intracomunitare de bunuri"!

habar nu am cum sa corectez, pentru ca nu am ce sa regularizez, influenta in tva-ul de plata fiind zero.

si totusi, va trebui sa depun o decl 390 rectificativa, pentru ca unele valori le-am luat din declaratiile intrastat si nu din jurnalul de cumparari, deci ar mai fi niste diferente de curs valutar.

multumesc anticipat si scuze daca am spus vreo prostie mai mare decat mine. :smile:



#94682 soft bilant iunie 2006

Postat de herra on 21 July 2006 - 09:00 AM in Arhiva

am uitat:
:smt058

..adica...:smt062



#94681 soft bilant iunie 2006

Postat de herra on 21 July 2006 - 08:58 AM in Arhiva

:shock: desi probabil nu va asteptati sa mai aiba cineva curajul sa intrebe, o fac eu: care naiba sunt alea 10 anexe? vorbiti de notele la situatiile financiare, nu?
unde scrie in norme ca se depun si astea?

dupa cum am mai spus - repet, ca e nevoie :x - am intrebat dnele de la mari contribuabili si mi-au spus ca la 6 luni nu se depun si notele.

:smt025 (eu oricum le-am facut, pt cnvm, dar asta e alta discutie) :smt026



#94103 soft bilant iunie 2006

Postat de herra on 18 July 2006 - 10:45 AM in Arhiva

mihavesa a spus:

virgil dinu a spus:

in afara de bilant si de raport de gestiune, mai intocmim si notele explicative?
multumesc

nu se fac note explicative la iunie

ba eu stiu ca se fac; si mi-a confirmat si o doamna de la mari contribuabili (noi suntem din astia) - dar cand am intrebat-o daca trebuie si raportul auditorilor mi-a spus "da' de ce nu cititi ordinul?!".

pe site-ul Ministerului de Finante, de unde am descarcat aplicatia pentru bilant, scrie "Aplicatie pentru prelucrarea asistata, validarea, listarea si obtinerea formatului electronic la 30 iunie 2006 pentru raportarile contabile conform: OMF nr......./2006"...

VA ROG AJUTATI-MA SI PE MINE DACA STITI NUMARUL ACESTUI OMF !!!



#68073 a aparut o noua versiune la fise fiscale

Postat de herra on 17 February 2006 - 12:51 PM in Arhiva

buna ziua!

eu de obicei completez declaratia 100 on-line, pe e-guvernare.ro; dar acum, pentru ianuarie 2006, nu gasesc unde au creat corespondentul pozitiei 62 din declaratia facuta cu ajutorul programului descarcat de la ministerul de finante (contrib. pt. concedii si indemnizatii de la PJ sau PF (0.75%).

va rog sa ma ajutati, daca mai completeaza cineva asa.

daca nu, voi folosi varianta de up-load, voi trimite fisierul completat cu programul min.de fin, dar am mai facut asa cu declaratiile de tva pe noiembrie si decembrie 2005 (nu le accepta on-line daca nu dau toate corelatiile) si am primit o adresa ca nu le-am depus! :shock:

multumesc anticipat!



#51902 Legii privind indemnizatia pt.cresterea copilului

Postat de herra on 19 November 2005 - 10:31 AM in Arhiva

[b]eu nu am vazut normele aparute, ci doar ordonanta - in MO 1008/14.11.2005.

mi-a scapat ceva? :shock:



#51069 Indemnizatia pt.cresterea copilului

Postat de herra on 15 November 2005 - 10:21 AM in Arhiva

nicoleta pascal a spus:

skyman a spus:

Sotia mea ar trebui sa nasca la sfarsitul lui dec 2005. Ea nu indeplineste stagiul de cotizare, in schimb eu am 11 luni lucrate in ultimele 12.
2) Eu sunt administratorul unei firme. Mai pot semna acte samd, in caz ca intru in CIC?
Am fost in aceasta situatie, adica administratorul firmei in timp ce eram si in CIC, am fost nevoita sa renunt la CIC pt. ca e o intrega poveste cu semnaturile, cu alte cuvinte nu mai poti semna pt ca se presupune ca stai acasa cu bebe. Chiar vei sta acasa cu bebe? #-o Ai grija, daca iti iei CIC si mergi in continuare la serviciu e foarte riscant, daca te-au prins e jale, sunt niste amenzi de nici nu-ti vine sa crezi. :smt115
In ceea ce priveste cezariana programata mai devreme de cat ar trebui nu te sfatuiesc, din motive de sanatate pt. bebe, nu de alta. Sotia ta ce spune? Parerea mea e ca ar trebui sa va ganditi mai intai la bebe, sa fie el/ea sanato(a)s(a) si apoi sa va ganditi la banii de pe CIC. Crezi ca merita sa dai salariul pe care il ai acum pe ce ai lua pe CIC?


si actele nu pot fi aduse acasa la semnat? :shock:



#50692 Indemnizatia pt.cresterea copilului

Postat de herra on 11 November 2005 - 06:19 PM in Arhiva

[quote=herra][quote=danae]ei na, evident ca va fi cum e corect, adica 75% din... :evil:

pt daniela zaharia: la o prima citire eu iti recomand sa nu reia activitatea decat din ianuarie 2006, ar trebui sa vedem normele (sau o citire mai atenta :P ) dar cel mai sigur asa ar fi, 1 ian o prinde in cic, renunta la el, noua ordonanta e valabila, primeste 3 mil
[/quote]

[b]dar ce recomanzi unei persoane care a nascut in septembrie 2004, in mai 2005 s-a intors la serviciu, si nu i-ar strica 3 mil pe luna pana in septembrie 2006.
ea (persoana) se gandeste sa se intoarca in CIC, sa spunem din 15 decembrie 2005 pana pe 2 ianuarie 2006 (cu acordul tacit al angajatorului, of course).

multumesc pentru raspuns! :P



[b]precizez ca persoana din intrebarea de mai sus este asigurat, a avut si ar avea in continuare dreptul la CIC, numai ca s-a intors la serviciu.



#50662 Indemnizatia pt.cresterea copilului

Postat de herra on 11 November 2005 - 02:30 PM in Arhiva

danae a spus:

ei na, evident ca va fi cum e corect, adica 75% din... :evil:

pt daniela zaharia: la o prima citire eu iti recomand sa nu reia activitatea decat din ianuarie 2006, ar trebui sa vedem normele (sau o citire mai atenta :P ) dar cel mai sigur asa ar fi, 1 ian o prinde in cic, renunta la el, noua ordonanta e valabila, primeste 3 mil

[b]dar ce recomanzi unei persoane care a nascut in septembrie 2004, in mai 2005 s-a intors la serviciu, si nu i-ar strica 3 mil pe luna pana in septembrie 2006.
ea (persoana) se gandeste sa se intoarca in CIC, sa spunem din 15 decembrie 2005 pana pe 2 ianuarie 2006 (cu acordul tacit al angajatorului, of course).

multumesc pentru raspuns! :P



#50658 Legii privind indemnizatia pt.cresterea copilului

Postat de herra on 11 November 2005 - 02:03 PM in Arhiva

[quote=Daniela.Zaharia]herra
0% contabilitate



Data inscrierii: 07/06/2005
Mesaje: 10
Locatie: IASI
Trimis: Lun 09 05, 2005 10:31 am Titlul subiectului: Re: Legii privind indemnizatia pt.cresterea copilului

--------------------------------------------------------------------------------

[quote="laura2005
Din 2006, mamele care vor dori sã scurteze perioada de concediu vor primi, pânã la împlinirea celor 2, respectiv 3 ani, o indemnizaþie de 3,3 milioane de lei pe lunã, cu alte cuvinte salariul minim pe economie, pentru a-ºi putea angaja o bonã. Aceeaºi sumã o vor primi ºi mamele care nu au contribuit înaintea naºterii la asigurãri sociale, dar se angajeazã în perioada concediului de îngrijire a copilului.
[/quote]

despre aceasta prevedere ce stiti, va fi valabila si pentru copii nascuti inainte de 2006? Pentru angajatele care se vor intoarce la serviciu dupa 2006 sau si pentru cele care s-au intors deja, dar copii nu au inca 2 ani la 1 ianuarie 2006?

oare dupa ce apare legea si normele de aplicare va trebui sa le platim retroactiv?


Exact asta as vrea si eu sa stiu, daca o persoana care se afla in concediu de ingrijire isi reia activitatea in luna nov sau dec 2005, desi copilul nu a implinit inca 2 ani....mai poate beneficia de cei 3 mil/luna incepand cu ian 2006, sau tb sa-si reia activitatea incepand din ian 2006 pt a beneficia de prevederile legii? Oare cand va aparea in monitorul oficial?[/quote]




[b]...persoana se poate intoarce scriptic in CIC, din 25 decembrie 2005 pana pe 2 ianuarie 2006; si in acest caz beneficiaza de cei 3 mil, pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani?



#36012 Legii privind indemnizatia pt.cresterea copilului

Postat de herra on 05 September 2005 - 10:31 AM in Arhiva

[quote="laura2005
Din 2006, mamele care vor dori sã scurteze perioada de concediu vor primi, pânã la împlinirea celor 2, respectiv 3 ani, o indemnizaþie de 3,3 milioane de lei pe lunã, cu alte cuvinte salariul minim pe economie, pentru a-ºi putea angaja o bonã. Aceeaºi sumã o vor primi ºi mamele care nu au contribuit înaintea naºterii la asigurãri sociale, dar se angajeazã în perioada concediului de îngrijire a copilului.
[/quote]

[b]despre aceasta prevedere ce stiti, va fi valabila si pentru copii nascuti inainte de 2006? Pentru angajatele care se vor intoarce la serviciu dupa 2006 sau si pentru cele care s-au intors deja, dar copii nu au inca 2 ani la 1 ianuarie 2006?

oare dupa ce apare legea si normele de aplicare va trebui sa le platim retroactiv?



#36009 Legii privind indemnizatia pt.cresterea copilului

Postat de herra on 05 September 2005 - 10:26 AM in Arhiva

[b]

goreXP a spus:

Serbu Marcela a spus:

am avut si eu un caz asemanator ,iar de concediu de  maternitate  si restula beneficiat  tatal.Dar asta depindede caz
...pesemne ca "tata" avea un salariu mai mic decat indemnizatia pentru CIC ...sa traiesti de pe urma copiilor nounascuti...nasol.
Toata lumea se gandeste cum sa stea acasa si sa ia bani .... Romania trezeste-te!

dincolo de comentariile asupra legislatiei in domeniu, stiu ca sunt si tati care stau acasa cu copilul, nu ca sa traiasca de pe urma lui, ci pentru ca sotia are mai multe oportunitati in cariera.

de ce sa-l punem intre ghilimele?! ("tata")

de asemenea, cred ca sunt si femei care desi au salarii mari, si cotizatii proportionale la asigurarile sociale, se gandesc totusi si ele la un moment dat sa stea acasa macar 6 luni cu copilul nou-nascut. Nu cred ca e cazul sa generalizam ("toata lumea")

indemnizatia, oricare ar fi ea, e pentru copil si nu pentru mama, oricat ni s-ar parea asta de normal sau nu.
Si am si eu o intrebare: in ce calitate comentam: de mama/tata sau de angajator?...



#33412 INCASARI VALUTARE EXTERNE

Postat de herra on 19 August 2005 - 11:34 AM in Arhiva

Septimiu a spus:

atentie la invoice ... se pare ca vor fi tipizate  :?

[b]amanunte?...please... :D



#33160 INCASARI VALUTARE EXTERNE

Postat de herra on 18 August 2005 - 11:35 AM in Arhiva

[b]multumesc! ma apuc de cautat!



#33142 INCASARI VALUTARE EXTERNE

Postat de herra on 18 August 2005 - 09:58 AM in Arhiva

[b]buna ziua!

va rog ajutati-ma cu un act normativ care reglementeaza incasarile valutare externe!

ultimul, ca e un stufaris in legislatia asta, nu ma descurc singura... :shock:



#30848 Solutionarea deconturilor cu TVA negativa

Postat de herra on 04 August 2005 - 02:00 PM in Arhiva

cred ca e monitorul 698/3 august 2005; dar unde se poate vedea textul (am cautat si ieri si astazi...)?



#30433 CONCEDIU INGRIJIRE COPIL (??)

Postat de herra on 01 August 2005 - 01:25 PM in Arhiva

am citit despre noua reglementare; oare se vor plati cei 3,3 mil pe luna si salariatelor care au copii mai mici de doi ani (care si-au reluat serviciul deja) sau doar celor care nasc/reiau serviciul din 2006? :shock:



#29893 CONCEDIU INGRIJIRE COPIL (??)

Postat de herra on 27 July 2005 - 11:47 AM in Arhiva

Dar daca nu au expirat cei doi ani?

in perioada de preaviz, salariata (-atul) poate opta pentru reluarea concediului de crestere-ingrijre copil?



#22998 INTRERUPERE/RELUARE CIC

Postat de herra on 07 June 2005 - 08:40 PM in Arhiva

textul de mai sus e din ordonanta cu privire la protectia maternitatii la locurile de munca?

si cum se interpreteaza?

daca m-am intors la servici am dreptul sa ma razgandesc doar in urmatoarele 6 luni dupa data intoarcerii?



#22918 INTRERUPERE/RELUARE CIC

Postat de herra on 07 June 2005 - 01:00 PM in Arhiva

buna ziua!

va rog sa ma ajutati in urmatoarea chestiune:

DE CATE ORI ARE VOIE CINEVA SA INTRERUPA CIC, RESPECTIV SA SE INTOARCA IN CIC CU PASTRAREA DREPTURILOR PE TOATA DURATA ACESTUIA (in legatura cu locul de munca, cu angajarea unui inlocuitor doar pe perioada determinata...)

mi-a spus cineva ca doar o data ai voie sa te razgandesti asa, dar nu stiu in ce lege/ordonanta/ordin/etc sa caut.

multumesc anticipat!




Cometa SQL