Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
vanzare mijl fix sub valoarea ramasa de amortizat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


vanzare mijl fix sub valoarea ramasa de amortizat


36 replies to this topic

#1 adrianabb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 15 June 2006 - 07:03 PM

delikata a spus:

buna. am si eu o intrebare:
am vandut o masina care nu era amortizata integral, val ramasa de amoretizat 230 mil, val de vanzare 100mil, stiu ca nu e deductibila diferenta dar ce fac cu tva-ul?stie cineva articolul din codul fiscal?eu am gasit referiri dar la mij fixe distruse sau furate....
multumesc

din cate stiu eu nu ai voie sa vinzi mijl fix sub valoarea ramasa de amortizat.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 16 December 2008 - 04:05 PM




#2 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 15 June 2006 - 10:53 PM

unde scrie ?




#3 adrianabb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 16 June 2006 - 10:08 AM

nu cred ca m-am exprimat corect,ai voie sa vinzi dar numai in anumite conditii ,am sa caut legea .scuze



#4 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 16 June 2006 - 10:26 AM

ai impreisa ca cineva m,a impiedica sa imi vind mijloacele fixe... eu cred ca e treaba fiscala si de neste chelt neductibile



#5 mbv6969

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:brasov
  • Interests:contabilitate

Postat 16 June 2006 - 09:06 PM

nu este nici un secret: legea respectiva este codul fiscal, iar in norme este explicat mai bine; parerea mea este ca poti vinde sub valoarea ramasa neamorizata la un pret mai mic doar prin licitatie sau firme specializate, daca ele stabilesc acest lucru, pentru ca valoarea fiscala neamortizata este: valoare fiscala de intrare-amortizare fiscala-valoare de vanzare



#6 Dr_Atlantis

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 20 June 2006 - 02:29 PM

Am urmatoarea intrebare:
Este necesara licitatie la vanzarea unui mijloc fix (auto sau cladire) la valoarea sa contabila?
Daca un mijloc fix se vinde la valoarea contabila (valoarea de intrare - amortizare), diferenta de amortizat este deductibila fiscal?



#7 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 21 June 2006 - 02:02 PM

trebuie vandut cu o valoare mai amre decat diferenta intre val de intrare si amortizare



#8 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 21 June 2006 - 06:02 PM

mihails2005 a spus:

trebuie vandut cu o valoare mai amre decat diferenta intre val de intrare si amortizare
cine zice ?
nu ma obliga nimeni sa vand ceva la un pret impus



#9 zoltan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Location:Mures
  • Interests:ascunse :)

Postat 21 June 2006 - 06:40 PM

poate se refera dpdv fiscal, sigur ca poti vinde si cu un leu, dar pe restul pana la V.C. platesti impozit :)



#10 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 21 June 2006 - 06:42 PM

[eu M.AM REFERIT CAND AM SPUS "TREBUIE" ca sa nu platesti ipozit...



#11 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 21 June 2006 - 06:48 PM

mihails2005 a spus:

[eu M.AM REFERIT CAND AM SPUS "TREBUIE" ca sa nu platesti ipozit...
pai scrie taticu sa nu intelegi doar tu



#12 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 21 June 2006 - 06:51 PM

scuze.folosesti messneger?vreau sa te mia intreb ceva si acolo e mai simplu



#13 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 20 December 2006 - 12:04 PM

ma ajuta si pe mine cineva?
pot sa vand un mijloc fix incomplet amortizat cu o valoare mai mica decat suma ramasa de amortizat?
ce note contabile sunt?
ce e deductibil si ce nu?
help!!! sunt in ceata



#14 helga

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Location:cluj

Postat 20 December 2006 - 01:14 PM

trebuie organizata o licitatie dar cred ca e suficient si daca dai un anunt in vreun ziar.monografia e urmatoarea:
vanzarea 461=%
7583
4427, incasarea 5311=461
si scoaterea din evidenta: %
6583=213
281
nimeni nu gandeste pentru tine



#15 CristinaK

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Contabilitate

Postat 20 December 2006 - 01:19 PM

Cred ca cel mai bine ar fi sa reevaluezi mij. fix, pt. ca poate acum valoarea de piata e intr-adevar mai mica decat valoarea ramasa de amortizat din contabilitate.

De asemenea, alin 15 al art.24 din codul fiscal zice "Valoarea ramasa de amortizat, in cazul mij.fixe amortizabile vandute, este deductibila daca acestea sunt valorificate prin unitati specializate sau prin licitatie organizata potrivit legii". Unitati specializate, conform normelor, sunt pers. juridice care au ca obiect de activ. instrainarea de proprietati imobiliare si a altor mij. fixe sau unitati cu activ. similare.



#16 Ioan P.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 178 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 20 December 2006 - 02:15 PM

Conform pct.71 indice 5 din H.G. nr.84/2005- pentru modificarea si completarea Normelor Metodologice de aplicare a Legii 571/2003 aprobate prin H.G.nr.44/2004, în categoria UNITATILOR SPECIALIZATE, conform art.24 alin. (15) din Codul fiscal," se încadreaza persoanele juridice care, potrivit obiectului de activitate, intermediaza înstrainarea de proprietati imobiliare si a altor miljoace fixe; departamentele specializate aflate în structura organizatorica a contribuabililor si alte unitati cu activitati similare[b]."

Licitatia la care face referire Codul Fiscal este reglementata la art.157- 159, de O.G. nr.92/2004-privind Codul de procedura fiscala, publicat în M.O.560/2004 si de H.G.nr.1050/20.07.2004- pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a O.G.92/2004.

Prin valoarea fiscală rămasă neamortizată, în cazul mijloacelor fixe amortizabile vândute, se înțelege diferența dintre valoarea de intrare fiscală și valoarea amortizării fiscale, din care se scad sumele rezultate în urma valorificării acestora.

Câștigurile sau pierderile rezultate din vânzarea sau din scoaterea din funcțiune a acestor mijloace fixe se calculează pe baza valorii fiscale a acestora, care reprezintă valoarea fiscală de intrare a mijloacelor fixe, diminuată cu amortizarea fiscală.
Ioan Butariu
expert contabil



#17 Florina_ina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 20 December 2006 - 02:41 PM

Buna!
Nu exista limita!Si eu am vandut o masina cam la un sfert din pretul ei efectiv!
Nu influienteaza cu nimic.Am avut si control si nu au zis nimic.



#18 Kristina Drienovski

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Nadlac

Postat 19 January 2007 - 10:17 AM

Buna,
am si eu o nelamurire legata de vanzarea de mijloace fixe: SC X srl a fost divizata in 2: SC A SRL si SC B - microintreprindere, dintr-o greseala de divizare, camionul care trebuia sa fie la SC A, a trecut la sc B. Pentru a evita complicarile am vandut camionul de la B la A, la valoarea ramasa de amortizat, dar nu am organizat licitatie si nici nu am dat anunt la ziar. Este vreo problema in asta???

Multumesc



#19 florentina berechet

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 26 January 2007 - 10:00 AM

Buna ziua,
am si eu o intrebare ,sper sa ma ajute cineva, anul trecut am vandut un mijloc fix, cel care l-a cumparat nu are cum s-al plateasca si noi il vrem inapoi,ce ar trebui sa fac,o factura de retur?si ce inregistrari se fac.Va multumesc



#20 carmik

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 17 April 2007 - 04:30 PM

in codul fiscal nou la art.24 nu mai apare la art.15 fraza in care se spunea ca val ramasa neamortizata la vinzarea mijloacelor fixe era deductibila numai daca vinzarea se facea prin unitati specializate sau prin licitatie
sa intelegem ca acum este deductibila chiar daca vinzarea nu se face in aceste conditii?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL