Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
diana_s's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


diana_s's Content

There have been 24 items by diana_s (Search limited from 25-November 07)


Sort by                Order  

#199152 grad de indatorare

Postat de diana_s on 12 April 2009 - 04:33 PM in Arhiva

In cazul unui imprumut pe termen lung, dobanda si diferenta de curs din ultimul an (dintre cursul la data platii si cursul istoric), in care se plateste creditul , se considera aferente unui imprumut pe termen scurt sau lung? Conform contractului , imprumutul este pe termen lung, dar in ultimul an devine un imprumut pe termen scurt care s-a achitat.



#102484 restituire impozit pensionari

Postat de diana_s on 02 October 2006 - 12:32 PM in Arhiva

Buna,
restituie Administratia Financiara impozitul retinut la pensionari pe baza de conventii civile doar in baza faptului ca persoana respectiva este pensionar?



#87090 redeventa 15 sau 16%

Postat de diana_s on 07 June 2006 - 05:17 PM in Arhiva

am citit pe forum, am citit codul fiscal dar nu sunt lamurita: cat este redeventa pentru nerezidenti incepand cu 01.01.2006: 15% sau 16%.



#86682 personal ONG

Postat de diana_s on 05 June 2006 - 03:49 PM in ONG

buna,

aveti idee cum poate fi remunerat un membru in consiliu director la o fundatie? Trebuie neaparat contract de munca sau merge si altceva?



#82430 REGLARE FISA PE PLATITOR

Postat de diana_s on 05 May 2006 - 03:33 PM in Arhiva

Imi puteti trimite, va rog frumos, si mie ordinul la adresa: diana_buc@yahoo.com? Sau il puteti pune la noutati legislative?

Diana.



#81739 REGLARE FISA PE PLATITOR

Postat de diana_s on 29 April 2006 - 08:52 PM in Arhiva

Buna , aceeasi problema o am si eu. Nu am fost de acord cu compensarea administratiei si am cerut transferul sumelor la trezorerie cu aceeasi data, invocand ordinul 1870/16 dec 2004 si codul de procedura fiscala. Dupa 8 luni si dupa ce au facut fisa de platitor varza au reusit transferul cu data platii impozitului, dar din pacate penalitatile si dob. n-au disparut. Problema de soft. Iar daca vreau sa scap de dobanzi si penalitati trebuie sa cer control mi-au zis cei de la adm.



#73257 de redenumit

Postat de diana_s on 13 March 2006 - 10:39 PM in ONG

depinde de contracte, daca sunt prestari de servicii reprezinta activitate economica si se impoziteaza conform codului fiscal. Daca sunt contracte de sponsorizare, atunci nu se impoziteaza.



#73170 pfa si cu cm?

Postat de diana_s on 13 March 2006 - 04:40 PM in Arhiva

Art. 2 nu specifica ce fel de activitate. Mai mult chiar , vine art. 3 care spune ca pentru ucenicia la locul de munca , care nu este activitate independenta in sensul legii 300 ,ci este prevazuta de Codul Muncii, nu ai nevoie de autorizatie. Eu nu zic ca ai nevoie de autorizatie pentru un contract de munca , dar ca esti obligat, daca esti pfa, sa ai autorizatii pentru toate activitatile pe care le desfasori. La acelasi angajator, nu poti sa fii platit pe contract de munca pentru o activitate si pe pfa pentru altceva.



#73166 pfa si cu cm?

Postat de diana_s on 13 March 2006 - 04:22 PM in Arhiva

art 12 din legea 300/28.06.2004 spune ca
' (1) O persoană fizică care desfășoară activități economice în mod independent sau o asociație familială are dreptul de a deține o singură autorizație.
(2) Pentru desfășurarea altei activități care nu este prevăzută în autorizație este necesară completarea autorizației.
(3) Activitățile de formare profesională prin ucenicie la locul de muncă pot fi realizate, în condițiile stabilite de dispozițiile legale în vigoare, fără a fi necesar ca aceste activități să fie prevăzute în autorizație.'

Incheierea unui contract de munca nu e limitat de punctul 2 din legea 300?



#72835 PREZENTA - Cine depune actele la ADM SECTORUL 1

Postat de diana_s on 10 March 2006 - 10:30 PM in Arhiva

Inca 1 persoana la sector 1! Cine stie la cate cozi nu am stat impreuna... Eu propun ca atunci cand mergem cu declaratiile viitoare sa purtam esarfe!



#62099 probleme decl. 100

Postat de diana_s on 25 January 2006 - 10:33 PM in Arhiva

pentru cristib - problema care o vad eu aici este ca in ian esti obligat sa platesti ca la trim iii. Iar daca suma reala de plata la trim iv este mai mica decat cea declarata la trim iii, s-ar putea sa-ti ia penalitati si majorari la diferenta dintre iii si iv pana la 15.02.2005 cand finalizezi si depui 101.



#61550 examen acca

Postat de diana_s on 22 January 2006 - 11:16 PM in ACCA

A facut cineva cursurile pentru acca? Am vazut oferta pe net, sunt foarte scumpe si as vrea sa stiu daca merita.

Multumesc.



#50027 ct 4551 sau 542 sau....?

Postat de diana_s on 09 November 2005 - 12:55 AM in Arhiva

nu putea fi atat de simplu. In cazul acesta dintr-un srl nu se pot lua nici macar pana la 5000 de euro. De curiozitate o sa intreb si un avocat, pentru ca daca firma are obligatiile platite la zi (furnizorii si bugetul), profit frumos, surplus de bani, pe cine deranjeaza ca administratorul, directorul etc a luat bani cu imprumut? Mai ales ca-i aduce inapoi in firma, inclusiv dobanda! Sau cine constata infractiunea daca nu e nimeni pagubit- nici statul, nici societatea?



#49481 ct 4551 sau 542 sau....?

Postat de diana_s on 06 November 2005 - 10:39 PM in Arhiva

Art. 153 din legea 31/1990 (republicata) face parte din capitolul iv - 'societatile pe actiuni'. Deci nu se aplica srl-urilor. Atunci nu poti face un contract de imprumut cu patronul tau pana la distribuirea dividendelor, (inclusiv o dobanda aferenta) ? Anul viitor restituie imprumutul si-si ia dividendele.



#48233 rectificativa buclucasa - studiu de caz pe nervii mei :-)))

Postat de diana_s on 02 November 2005 - 11:12 AM in Arhiva

Danae, mergi cu declaratiile la inspectoarea ta si roag-o sa se uite in fisa de platitor. Si rectificativele depune-le pe rand. Regleaza 100, vezi ce iese, apoi 101. Eu de la o declaratie aiurea , pe care cea de la adm m-a pus sa o fac , ne-au dublat un impozit pe profit pe un intreg, ne-au facut dosar de executare silita si ne-au blocat conturile bancare la 3 banci pe o suma astronomica. Intri in faliment daca te lasi pe mana lor. Cand i-am spus inspectoarei ca ea m-a pus sa fac asa, mi-a zis ca ei doar recomanda, decizia e a contribuabilului...Chiar si la sector 1 , daca te vad disperat iti dau fisa de platitor.



#47832 legislatie cod iban

Postat de diana_s on 31 October 2005 - 03:17 PM in Arhiva

Stie cineva daca cei de la adm au emis vreo lege, decizie, hotarare, ordin etc. cu privire la codurile iban in care se fac platile pentru obligatiile fiscale. Eu nu am gasit decat ordinul omph 1870/2004 pentru aprobarea InstrucĂŸiunilor de completare a numĂŁrului de evidenĂŸĂŁ a plĂŁĂŸii si ord. 246/04.03.2005 privind normele metodologice privind utilizarea si completarea Ordinului de plata pentru trezoreria statului (OPT).

Va multumesc mult.



#47581 cod iban si nr. evidenta plata

Postat de diana_s on 29 October 2005 - 07:30 PM in Arhiva

De ce e ibanul baza? In tot codul de procedura fiscala n-am gasit un cuvant despre iban (recunosc ca l-am citit superficial). Iar daca sunt diferente intre iban si nr. de evidenta , or se uita in decl. sa vada ce-am declarat ori trimit banii inapoi ori se uita in fisa si fac compensarea. Parerea mea. Nr. de evidenta pentru ei il trec.



#47578 cod iban si nr. evidenta plata

Postat de diana_s on 29 October 2005 - 06:29 PM in Arhiva

Eu am ajuns la concluzia ca nu stiu sa foloseasca nr. de evidenta al platii. Ceea ce nu ma mira. Persoana de la adm a fost atat de zeloasa ca a inregistrat dupa iban. Am facut adresa la trezorerie si i-am rugat sa-mi descarce op-ul dupa nr. de evidenta . Cei de la trezorerie mi-au raspuns ca nu tine de competenta lor si ca au trimis adresa mea la cei care tin fisa. D-na de la fisa mi-a zis ca pot cere compensarea sumelor dar platesc dobanzile si penalitatile pentru ca ea nu are alta solutie..... [/i]



#47569 cod iban si nr. evidenta plata

Postat de diana_s on 29 October 2005 - 04:51 PM in Arhiva

inseamna ca ai un program destept. Eu am putut sa fac o plata cu ibanul gresit si nr. de evidenta corect. Cei de la adm. au inregistrat dupa codul iban; exista o decizie a bnr in acest sens prin care daca nu corespund ibanul si explicatiile , se ia de bun ibanul , iar eu acum sunt buna la plata penalitatilor si dobanzilor de intarziere care sunt foarte mari. Ceea ce mi se pare mie ilogic : pentru ce au mai cerut nr. de evidenta daca ei nu se folosesc sub nici o forma de el? Sau daca nu mai trimit banii inapoi si se folosesc de ei , de ce nu anunta contribuabilul in cazul in care se vede cu ochiul liber ca omul a vrut sa plateasca altceva? De ce nu fac ei din oficiu compensarile (conform codului de procedura fiscala pot face asta) ca doar s-a vazut in fisa mea de platitor ca aveam o creanta si o obligatie pe aceeasi suma si mai scria si pe ordinul de plata ce vroiam sa platesc.



#47141 cod iban si nr. evidenta plata

Postat de diana_s on 27 October 2005 - 10:45 AM in Arhiva

si daca totusi se intampla (pentru plata facuta electronic) cine e mai tare : ibanul sau nr. de evidenta al platii? :)



#47065 cod iban si nr. evidenta plata

Postat de diana_s on 26 October 2005 - 09:41 PM in Arhiva

Dupa ce anul trecut ne-au innebunit cu ibanul, cei de fisc (sau cine o fi avut ideea asta tampita) anul acesta au venit si au spus : nu ne ajung 24 de caractere pt iban , mai vrem pe ordinul de plata si nr. de evidenta al platii , adica inca 23 sau 24 de caractere.
Rasfoind in seara asta Codul de procedura fiscala, la art. 111 am gasit ' Ordinea stingerii datoriilor, (1) DacĂŁ un contribuabil datoreazĂŁ mai multe tipuri de impozite, taxe, contribuĂŸii Âși alte sume reprezentĂąnd creanĂŸe fiscale prevĂŁzute la art. 21 alin. (2) lit. a), iar suma plĂŁtitĂŁ nu este suficientĂŁ pentru a stinge toate datoriile, atunci se stinge creanĂŸa fiscalĂŁ stabilitĂŁ de contribuabil conform numĂŁrului de evidenĂŸĂŁ a plĂŁĂŸii Ăźnscris pe ordinul de platĂŁ pentru Trezoreria Statului. '
Mai jos vorbesc de compensare , de dobanzi si penalitati in cazul compensarii, nimic despre ibanuri.
Intrebarea mea este: daca un cod iban este eronat, dar nr. de evidenta al platii si explicatiile sunt corecte si daca trezoreria nu a refuzat banii , ci a inregistrat obligatia dupa codul iban , atunci contribuabilul face compensare (si plateste dobanzi si penalitati) sau trebuie trezoreria sa-i inregistreze suma cu data la care a fost facuta plata dupa nr. de evienta al platii?



#43034 avantaje in natura

Postat de diana_s on 05 October 2005 - 10:35 AM in Arhiva

multumesc Lorenzo. Am cautat si in norme dar sar peste d si l. Exceptia prevederilor titlului iii se refera la capitolul iii, alineatul 4 unde sunt prezentate sumele primite de angajat dar neimpozabile acestuia si deductibile fiscal la societate. Eu inteleg asa : ii prestez unui salariat un serviciu pe care il consider nedeductibil la calculul imp. pe profit si atunci nu sunt obligata sa il impozitez lui prin retinere la sursa. Gresesc?



#42893 avantaje in natura

Postat de diana_s on 04 October 2005 - 04:06 PM in Arhiva

Incep prin a-mi cere scuze daca intrebarea a mai fost pusa , dar am cautat dupa avantaje in natura si n-am gasit nimic.

Stie cineva , daca acord avantaje in natura si le consider nedeductibile la firma, acestea se mai impoziteaza angajatilor?



#29290 preaviz si concediu de odihna

Postat de diana_s on 21 July 2005 - 11:14 PM in Arhiva

Buna ziua,
am si eu cateva intrebari legate de preaviz, concediere si concediul de odihna.

1. Daca se emite un preaviz pentru un salariat si acesta vine si isi face cerere pentru efectuarea concediului de odihna (presupunand ca este deja programat) , se prelungeste preavizul? Sau se poate anula preavizul, emitand decizia de concediere, urmand a i se da bani pe concediul neefectuat?

2. Compensarea in bani pentru neacordarea preavizului se aplica si la salariatii care sunt concediati din motive care nu tin de persoana lor? (imi puteti da si articolul din codul muncii , va rog)

Multumesc, Diana




Cometa SQL