Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
personal ONG - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


personal ONG


12 replies to this topic

#1 diana_s

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 05 June 2006 - 03:49 PM

buna,

aveti idee cum poate fi remunerat un membru in consiliu director la o fundatie? Trebuie neaparat contract de munca sau merge si altceva?

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 22 August 2010 - 03:39 PM




#2 pilot

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 29 January 2009 - 03:18 PM

Buna ziua,
sunt membru nou si nu realizez unde pot plasa acest topic sa nu incalc regulile. Exista in legile, regulamentele si regulile care va guverneaza activitatea (nu activez in domeniu) prevederi care sa interzica/ permita cenzorului unei As. prof. pe Ord. 26/2000, sa fie si membru al comisiei de cenzori a federatiei care este constituita din aceasta asociatie impreuna cu o alta ?
Sper ca am plasat bine topicul si, de asemenea ca intrebarea este destul de clara .
Va multumesc!




#3 dangl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 29 January 2009 - 07:03 PM

Daca acest lucru nu este interzis in statutul federatiei, atunci poti fi cenzor in ambele.



#4 ikki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 09 April 2010 - 10:56 AM

buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca am inteles eu bine
1) ong-le trebuie sa aiba cenzor membru CECCAR?
2) acest cenzor nu poate tine si contabilitatea?
3) daca nu poate tine contabilitatea atunci, se poate incheia un cim partial, prestari servicii sau contract de comodat cu un contabil cu studii superioare CIG ? multumesc

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 22 August 2010 - 02:14 PM




#5 gonquin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 09 April 2010 - 01:28 PM

Vezi postareaikki, la Apr 9 2010, 11:56 AM, a spus:

buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca am inteles eu bine
1) ong-le trebuie sa aiba cenzor membru CECCAR?
2) acest cenzor nu poate tine si contabilitatea?
3) daca nu poate tine contabilitatea atunci, se poate incheia un cim partial, prestari servicii sau contract de comodat cu un contabil cu studii superioare CIG ? multumesc
Raspunsuri:
1) nu! la asociatiile mici cenzorul poate fi chiar membru al asociatiei, iar la cele mari este obligatorie o comisie de cenzori;
2) cenzorul nu poate tine si conatabilitatea;
3) da! de obicei asa se procedeaza.



#6 minea_simona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Location:constanta

Postat 28 July 2010 - 11:37 AM

Vezi postareagonquin, la Apr 9 2010, 02:28 PM, a spus:

Vezi postareaikki, la Apr 9 2010, 11:56 AM, a spus:

buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca am inteles eu bine
1) ong-le trebuie sa aiba cenzor membru CECCAR?
2) acest cenzor nu poate tine si contabilitatea?
3) daca nu poate tine contabilitatea atunci, se poate incheia un cim partial, prestari servicii sau contract de comodat cu un contabil cu studii superioare CIG ? multumesc
Raspunsuri:
1) nu! la asociatiile mici cenzorul poate fi chiar membru al asociatiei, iar la cele mari este obligatorie o comisie de cenzori;
2) cenzorul nu poate tine si conatabilitatea;
3) da! de obicei asa se procedeaza.

buna ziua,
dar daca sunt membru al unei fundatii,sunt si cenzor atunci pot face parte din comisia de inventariere?



#7 kokolyko

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 13 August 2010 - 08:19 PM

Am si eu o nelamurire.
Vreau sa infiintez o asociatie in domeniu social.
Intrebarea este daca contabilul asociatiei trebuie sa fie neaparat cu studii de specialitate, expert contabil sau mai stiu eu ce, sau contabilitatea poate fi tinuta si de cineva care nu are studii dar a mai tinut si stie cum sa o faca.
Multumesc anticipat.



#8 Almah

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 23 August 2010 - 01:33 PM

As avea si eu o intrebare . Sunt angajata ca contabila cu conventie civila la o fundatie, dar sunt si salariata la o societate, acum cu noua legilatie trebuie sa platesc CAS si la conventie civila chiar daca din salariu meu de baza sunt retinute toate contributiile? La fundatie avem si un angajat pensionar tot cu conventie civila, am inteles ca la dansa nu trebuie calculat CAS CASS si somaj numai impozitul este corect?
Astept raspuns cat mai urgent.



#9 Andreea-Cris

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 26 January 2011 - 09:49 AM

buna ziua. lucrez ca angajata pe postul de secretara la o asociatie de dezvoltare intercomunitara. intrebarea mea este daca asociatia este de drept privat pentru utilitatea publica, eu cum ar trebui sa fiu platita? am dreptul la tichete de masa, sau de premiile de care beneficiaza cei din primarie? sau daca nu am efectuat concediul de odihna pe anul 2010, trebuie sa mi-l plateasca? tin sa amintesc ca eu fac si contabilitatea... stiu ca asoaciatia este infiintata in baza legii 215, deci eu ca angajata sunt bugetar sau nu????

astept raspunsul dumneavoastra,
multumesc anticipat



#10 moto_mihaela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:buzau

Postat 07 March 2011 - 09:30 AM

Nu esti bugetar



#11 constantin petruta

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:valea argovei jud calarasi
  • Interests:contabilitate

Postat 03 May 2011 - 10:30 AM

Un ONG poate angaja un consultant pentru intocmirea unui proiect de obtinere fonduri nerambursabile? Sub ce forma - contract de colaborarea, contract de munca pe durata nedeterminata?
Multumesc

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 03 May 2011 - 10:39 AM
editare titlu topic




#12 A.D.I. Apa Dambovita

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 December 2011 - 11:40 AM

Vezi postareamoto_mihaela, la 22 February 2010 - 02:29 PM, a spus:

Adresa este mihaela.motoroiu@adibuzau.ro, mi-ar prinde bine sa schimb cateva vorbe despre ADI, ca nu prea stie nimeni cu ce se mananca.
Astept sa vorbim.

Daca sunteti interesati sa ne impartasim din propriile experiente va las si eu adresa de mail
adiapadb@yahoo.com



#13 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 05 January 2012 - 10:00 AM

Vezi postareaconstantin petruta, la 03 May 2011 - 10:30 AM, a spus:

Un ONG poate angaja un consultant pentru intocmirea unui proiect de obtinere fonduri nerambursabile? Sub ce forma - contract de colaborarea, contract de munca pe durata nedeterminata?
Multumesc
Puteti sa colaborati cu un consultant pe baza de contract de prestari servicii pe dreptul civil pentru care veti primi factura de la el pentru serviciile prestate.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL