Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
beatrice1971's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


beatrice1971's Content

There have been 498 items by beatrice1971 (Search limited from 22-November 07)



Sort by                Order  

#227967 cas la pfa?

Postat de beatrice1971 on 06 July 2010 - 11:50 PM in Arhiva

Vezi postarearodia, la Jul 1 2010, 10:02 AM, a spus:

In cazul in care desfasuram activitate independenta ca si contabil autorizat si avem incheiate contracte de prestari servicii cu firme(activitatea se desfasoara independent-adica nu depindem de baza materiala a clientului,de program de lucru,etc) mai trebuie sa platim de la 1 iulie cas(10.5%);si somaj(0.5%)?,ca oricum cass(5.5%) platim si acum.

Si pana acum se platea si CAS!!! Scutirea de plata a CAS exista doar daca aveai si contract individual de munca in acelasi timp.

Legea 19/2000
ART. 5
(1) In sistemul public sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
I. persoanele care desfasoara activitati pe baza de contract individual de munca si functionarii publici;
II. persoanele care isi desfasoara activitatea in functii elective sau care sunt numite in cadrul autoritatii executive, legislative ori judecatoresti, pe durata mandatului, precum si membrii cooperatori dintr-o organizatie a cooperatiei mestesugaresti, ale caror drepturi si obligatii sunt asimilate, in conditiile prezentei legi, cu ale persoanelor prevazute la pct. I;
III. persoanele care beneficiaza de drepturi banesti lunare, ce se suporta din bugetul asigurarilor pentru somaj, in conditiile legii, denumite in continuare someri;
IV. persoanele care se afla in una dintre situatiile urmatoare:
------------
Partea introductiva a pct. IV al alin. (1) al art. 5 a fost modificata de pct. 1 al art. I din LEGEA nr. 250 din 19 iulie 2007, publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 486 din 19 iulie 2007.

a) asociat unic, asociati, comanditari sau actionari;
b) administratori sau manageri care au incheiat contract de administrare sau de management;
c) membri ai asociatiei familiale;
d) persoane autorizate sa desfasoare activitati independente;
e) persoane angajate in institutii internationale, daca nu sunt asiguratii acestora;
f) alte persoane care realizeaza venituri din activitati profesionale;

ART. 6^1
(1) Persoanele prevăzute la art. 5 alin. (1) pct. IV și V care au cel puțin vârsta de 18 ani sunt obligate să se asigure pe baza declarației de asigurare. Declarația de asigurare se depune în termen de 30 de zile de la data încadrării în situația respectivă la casa teritorială de pensii din raza de domiciliu sau de reședință. Venitul lunar asigurat este cel stabilit prin declarația de asigurare.
(2) Se exceptează de la obligativitatea depunerii declarației de asigurare persoanele prevăzute la art. 5 alin. (1) pct. IV și V, dacă beneficiază de una dintre categoriile de pensii prevăzute de prezenta lege sau dacă se regăsesc în situațiile prevăzute la art. 5 alin. (1) pct. I, II și III.



#227963 Ce intelegeti din "răspundere în solidar cu firmele cu care lucrează"

Postat de beatrice1971 on 06 July 2010 - 11:34 PM in Arhiva

Vezi postareaDoina P, la Jul 1 2010, 11:12 PM, a spus:

Eu sper sa nu intru la categoria activitatilor dependente. Chiar ma intereseaza ,daca sunt pensionara ,de ce sa platesc si somaj si CAS . Daca platesc CAS ,atunci vor trebui sa-mi recalculeze pensia , nu?

Doina, daca guvernantii vor reusi sa coreleze legile, nu ar trebui sa platesti somaj.

In momentul de fata, Art.19 din legea 76/2002 art.19 zice asa:

In sistemul asigurărilor pentru șomaj sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
a) persoanele care desfășoară activități pe bază de contract individual de muncă sau pe bază de contract de muncă temporară, în condițiile legii, cu excepția persoanelor care au calitatea de pensionari;

Corect ar fi ca la aceasta litera a) sa fie completata. Nu vad logica si nu cred ca exista vreo logica ca pe un pensionar care isi continua activitatea cu CIM sa nu fie impozitat iar un pensionar care si-a facut PFA, da.

Nu stiu sa-ti dau trimitere la un articol din lege si nici nu am timp acum sa caut dar eu stiam la un moment dat ca un pensionar nu poate beneficia de indemnizatie de somaj, aceasta fiind si motivatia si logica exceptarii.

In ceea ce priveste plata CAS, asa cum ti-a raspuns cineva pe aici, poti beneficia de recalcularea pensiei, anual.



#227961 calcul indemnizatie crestere copil

Postat de beatrice1971 on 06 July 2010 - 11:19 PM in Arhiva

Vezi postareaiuli73, la Jul 5 2010, 11:48 AM, a spus:

O intrebare va rog frumos,in luna aprilie am o salariata trecuta in fara plata,lipsa comenzi,a stat acasa,apoi in luna mai zice ca a ramas insarcinata si peste 9 luni naste,beneficiaza de indemnizatie de cresterea copilului cu aceasta pauza de fara plata?Ea e angajata din 2008,avand lunile lucrate in contiunuu,tocmai acum s-a intamplat,ce ghinion

Din exprimarea ta inteleg ca a fost trecuta fortat in concediu fara plata de catre angajator. Mai exista si varianta de somaj tehnic si atunci angajata nu ar fi fost atat de ghinionista.
Din punctul meu de vedere acesta este inca un exemplu de abuz al angajatorului in relatia cu angajatul, abuz acceptat de angajat pentru ca probabil nu a avut de ales.

Daca are o luna intreaga nelucrata din cele 12 obligatorii, nu va beneficia de indemnizatie.



#227957 calcul CM maternitate

Postat de beatrice1971 on 06 July 2010 - 10:53 PM in Arhiva

Da, prima intra in calcul. Aceasta suporta exact aceleasi taxe ca si salariul.



#227373 distributia pensiilor

Postat de beatrice1971 on 27 June 2010 - 01:43 PM in Arhiva

Aici ar trebui sa se regaseasca statistica de care vorbesti tu, dar nu am gasit-o.
Din ceea ce am citit prin presa, 81% din total pensionari au pensii mai mici de 1.000lei.

Cred ca am gasit, statistici



#227213 concediu medical - topic 2007-2010

Postat de beatrice1971 on 22 June 2010 - 11:42 PM in Arhiva

jan.2010-cm risc (75%) - 456lei
feb.2010-cm risc - 456lei
mar.2010-cm risc - 534lei

apr.2010 - cmsl(85%) - 483lei
mai 2010 - cmsl - 457lei
iunie 2010 - cmsl - 509lei
iulie 2010 - cmsl - 509lei
august 2010(3zile lucratoare) cmsl - 69lei

Indemnizatia de concediu medical nu este egala luna de luna. Se calculeaza in functie de numarul zilelor lucratoare din luna respectiva si a mediei zilnice rezultate.
Te rog cauta si vei gasi fisere cu exemple de calcul, asta daca vrei si modul de calcul cu ajutorul caruia vei ajunge la rezultatele de mai sus.



#227199 calcul indemnizatie crestere copil

Postat de beatrice1971 on 22 June 2010 - 04:24 PM in Arhiva

Vezi postareaYUA, la Jun 21 2010, 07:34 PM, a spus:

Buna ziua,
salariul meu brut este de 1200 RON si cel net de 1002 RON

Va multumesc anticipat!

In primul rand, ca la un brut de 1200lei sa-ti rezulte un net de 1.002lei inseamna ca esti scutita de plata impozitului de 16%. Esti programator?

Vezi postareaYUA, la Jun 21 2010, 07:34 PM, a spus:

daca intru in concediu medical cum se calculeaza salariul? dar si la cel de concediu pt risc maternal?

Presupun ca este vorba de concediu maternitate /sarcina si lauzie (cmsl).

CAP. IV (OUG158/2005)
Concediul și indemnizația de maternitate

ART. 23
(1) Asiguratele au dreptul la concedii pentru sarcină și lăuzie, pe o perioadă de 126 de zile calendaristice, perioadă în care beneficiază de indemnizație de maternitate.
(2) De aceleași drepturi beneficiază și femeile care nu se mai află, din motive neimputabile lor, în una dintre situațiile prevăzute la art. 1 alin. (1), dacă nasc în termen de 9 luni de la data pierderii calității de asigurat. Faptul că pierderea calității de asigurat nu s-a produs din motive imputabile persoanei în cauză se dovedește cu acte oficiale eliberate de către angajatori sau asimilații acestora.
(3) În situațiile prevăzute la alin. (2), baza de calcul a indemnizației de maternitate se constituie din media veniturilor lunare pe baza cărora s-a calculat contribuția pentru concedii și indemnizații, din ultimele 6 luni anterioare datei pierderii calității de asigurat, cu respectarea prevederilor art. 10.
ART. 24
(1) Concediul pentru sarcină se acordă pe o perioadă de 63 de zile înainte de naștere, iar concediul pentru lăuzie pe o perioadă de 63 de zile după naștere.
(2) Concediile pentru sarcină și lăuzie se pot compensa între ele, în funcție de recomandarea medicului și de opțiunea persoanei beneficiare, în așa fel încât durata minimă obligatorie a concediului de lăuzie să fie de 42 de zile calendaristice.
(3) Persoanele cu handicap asigurate beneficiază, la cerere, de concediu pentru sarcină, începând cu luna a 6-a de sarcină.
(4) În situația copilului născut mort sau în situația în care acesta moare în perioada concediului de lăuzie, indemnizația de maternitate se acordă pe toată durata acestuia.
ART. 25
(1) Cuantumul brut lunar al indemnizației de maternitate este de 85% din baza de calcul stabilită conform art. 10.
(2) Indemnizația de maternitate se suportă integral din bugetul Fondului național unic de asigurări sociale de sănătate.

CAP. VI
Concediul și indemnizația de risc maternal

ART. 31
(1) Dreptul la concediul de risc maternal se acordă în condițiile prevăzute de Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 96/2003 privind protecția maternității la locurile de muncă, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 25/2004.
(2) Pe durata concediului de risc maternal se acordă o indemnizație de risc maternal care se suportă integral din bugetul Fondului național unic de asigurări sociale de sănătate.
(3) Concediul și indemnizația de risc maternal se acordă fără condiție de stagiu de cotizare.
(4) Cuantumul indemnizației prevăzute la alin. (2) reprezintă 75% din baza de calcul stabilită conform prevederilor art. 10.

ART. 10
(1) Baza de calcul a indemnizațiilor prevăzute la art. 2 se determină ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar, pe baza cărora se calculează contribuția pentru concedii și indemnizații.

(5) Din duratele de acordare a concediilor medicale, exprimate în zile calendaristice, se plătesc zilele lucrătoare.
(6) La stabilirea numărului de zile ce urmează a fi plătite se au în vedere prevederile legale cu privire la zilele de sărbătoare declarate nelucrătoare, precum și cele referitoare la stabilirea programului de lucru, prevăzute prin contractele colective de muncă.

Din suma rezultata in urma calculelor, la ambele tipuri de concediu medical (maternitate si risc) nu se retine decat CAS 10.5% aplicat la salariul minim pe economie, adica suma de 63lei.

Vezi postareaYUA, la Jun 21 2010, 07:34 PM, a spus:

daca beneficiez de unul dintre concedii ce venit se ia in calcul la indemnizatie pentru cresterea copilului?

In baza de calculul a indemnizatiei pentru cresterea copilului intra si veniturile din concediile medicale.
Citeste si pe aici:
http://conta.money.ro/forum/index.php?show...mp;#entry227079

La adresa de mai jos gasesti un fiser postat de mine cu un calcul pentru concediu risc maternal. La fel se calculeaza si cel de maternitate, doar ca aplici 85%.
http://conta.money.ro/forum/index.php?show...mp;#entry205332



#227079 concediul de maternitate - topic 2009-2010

Postat de beatrice1971 on 18 June 2010 - 11:32 PM in Arhiva

In baza de calcul sunt incluse veniturile din lunile in care ai fost in concediu medical.

Extrase din OUG 158/2005

ART. 8
(1) Stagiul de cotizare în sistemul de asigurări sociale de sănătate, prevăzut la art. 7, se constituie din însumarea perioadelor:
a) pentru care s-a achitat contribuția pentru concedii și indemnizații de către angajator sau, după caz, de către asigurat, respectiv de către fondul de asigurare pentru accidente de muncă și boli profesionale sau bugetul asigurărilor pentru șomaj;
(2) Se asimilează stagiului de cotizare în sistemul de asigurări sociale de sănătate perioadele în care asiguratul beneficiază de concediile și indemnizațiile prevăzute de prezenta ordonanță de urgență.
(3) Se asimilează stagiului de cotizare în sistemul de asigurări sociale de sănătate și perioadele în care asiguratul:
a) a beneficiat de pensie de invaliditate;
b) a urmat cursurile de zi ale învățământului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normală a studiilor respective, cu condiția absolvirii acestora;
c) a beneficiat de concediu și indemnizație pentru creșterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, de până la 3 ani, potrivit Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 148/2005 privind susținerea familiei în vederea creșterii copilului, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 7/2007, cu modificările și completările ulterioare, respectiv perioadele în care persoanele asigurate au beneficiat de drepturile prevăzute la art. 12 alin. (1) lit. b) din Legea nr. 448/2006 privind protecția și promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicată, cu modificările și completările ulterioare.

ART. 10
(1) Baza de calcul a indemnizațiilor prevăzute la art. 2 se determină ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar, pe baza cărora se calculează contribuția pentru concedii și indemnizații.
(2) În situația în care la stabilirea celor 6 luni din care, potrivit prevederilor alin. (1), se constituie baza de calcul al indemnizațiilor se utilizează perioadele asimilate stagiului de cotizare prevăzute la art. 8 alin. (2) și (3), veniturile care se iau în considerare sunt:
a) indemnizațiile de asigurări sociale de care au beneficiat asigurații, prevăzute la art. 8 alin. (2);
b) salariul de bază minim brut pe țară din perioadele respective, pentru situațiile prevăzute la art. 8 alin. (3) lit. a) și b);
c) indemnizația lunară pentru creșterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, de până la 3 ani, potrivit Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 148/2005, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 7/2007, cu modificările și completările ulterioare, respectiv indemnizația pentru creșterea copilului cu handicap cu vârsta cuprinsă între 3 și 7 ani, potrivit Legii nr. 448/2006, republicată, cu modificările și completările ulterioare, pentru situațiile prevăzute la art. 8 alin. (3) lit. c).



#227016 calcul indemnizatie crestere copil

Postat de beatrice1971 on 17 June 2010 - 10:55 AM in Arhiva

Extras din Hot.1025/09.08.2006 (actualizata)pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 148/2005 privind susținerea familiei în vederea creșterii copilului, cu modificările și completările ulterioare

ART. 19^1
(1) La stabilirea bazei de calcul a indemnizației pentru creșterea copilului se iau în considerare toate veniturile realizate de persoana îndreptățită, obținute în condițiile art. 5, precum și veniturile aferente perioadelor asimilate prevăzute la art. 4 alin. (7).
(2) Baza de calcul a indemnizației pentru creșterea copilului stabilită potrivit alin. (1), se determină ca sumă totală a veniturilor realizate în ultimele 12 luni anterior datei nașterii copilului și împărțită la 12.
(3) Cuantumul indemnizației pentru creșterea copilului se calculează prin aplicarea cotei de 85% asupra bazei de calcul stabilite potrivit alin. (2).
(4) Pentru luna în care s-a născut copilul se ia în calcul venitul realizat în luna anterioară celei în care s-a născut copilul.



#226869 Ordonanta de Urgenta 50/11.06.2010

Postat de beatrice1971 on 12 June 2010 - 09:26 PM in Arhiva

Publicata in Monitorul Oficial Partea I nr. 389 din 11 Iunie 2010.

Fisiere atasate




#226836 recuperare bani de la fnuass

Postat de beatrice1971 on 11 June 2010 - 03:23 PM in Arhiva

da



#226736 Cesiune creante

Postat de beatrice1971 on 09 June 2010 - 11:20 AM in Arhiva

cesiune de creante



#226716 recuperare bani de la fnuass

Postat de beatrice1971 on 08 June 2010 - 09:04 PM in Arhiva

lunar



#226313 noi/vechi pb in leg cu ordinele de compensare

Postat de beatrice1971 on 28 May 2010 - 10:50 PM in Arhiva

Vezi postareaSandra, la May 28 2010, 02:35 PM, a spus:

Adica eu emit ordin de compensare si pe spate trec facturile emise de mine sau de client? Eu tind sa cred ca trec facturile mele.

Incearca sa faci o analogie intre ordinul de compensare si ordinul de plata. Ambele sunt instrumente de plata. Pe ordinul de plata ce completezi, ce facturi treci? ...facturile emise de furnizor pe care le achiti cu respectivul ordin de plata. Idem si la ordinele de compensare.



#226107 baza calcul CM cu somaj tehnic anterior

Postat de beatrice1971 on 21 May 2010 - 01:38 PM in Arhiva

600/21*nr.zile lucratoare cuprinse in perioada somajului tehnic

In ce luna ai avut somaj tehnic?

Zilele astea am tot intors-o pe toate fetele dar nu sunt lamurita 100%. Normal era sa vina cu precizari referitoare la articolul care se modifica/completeaza din OUG158/2005.
Parerea mea este ca daca este o luna aferenta anului 2009 sau luna jan.2010, se ia in calcul indemnizatia de somaj si nu minimul pe economie.

Ce se intampla in cazul concediului de sarcina si lauzie? Sa presupunem ca o angajata intra in CMSL in ianuarie 2010, baza fiind formata din lunile iul-dec.2010, iar in perioada celor 6 luni din care este formata baza de calcul, 2luni a fost si in somaj tehnic.
Initial (in ian.2010) in baza de calcul intra si indemnizatia de somaj tehnic. Apoi, in februarie apare modificarea aceasta legislativa. Ce se intampla in acest caz? Cf.OUG 158 baza nu se modifica.



#226049 baza calcul CM cu somaj tehnic anterior

Postat de beatrice1971 on 20 May 2010 - 12:18 AM in Arhiva

Mie mi-a scapat reglementarea asta din 2010 care modifica complet calculele.
Pe langa legislatia af.2009 aveam si un raspuns oficial de la CNAS. Il atasez si aici.
Se pare ca nu mai fac fata modificarilor legislative :frusty: .

Multumim Lexiroxi

Fisiere atasate




#225964 baza calcul CM cu somaj tehnic anterior

Postat de beatrice1971 on 17 May 2010 - 05:36 PM in Arhiva

Vezi postareaDinu George, la May 13 2010, 05:01 PM, a spus:

Daca cineva in ultimele 6 luni a avut si 15 zile de somaj tehnic, acestea se considera in calcularea bazei de date ca valoare raportata la salariul minim pe economie aferenta zilelor respective (600/21*15, luna in cauza avind 21 zile lucratoare) sau se neglijeaza atat zilele cat si valoarea somajului tehnic pe acea perioada (presupun ca nu se pune valoarea reala a somajului tehnic de vreme ce nu s-a platit contributia pentru el).

Nici una din cele doua variante! Valoarea indemnizatiei intra in baza de calcul a concediului medical.

ART. 2
(1) În anul 2009, pe perioada suspendării contractului individual de muncă din inițiativa angajatorului, în cazul întreruperii temporare a activității potrivit art. 52 alin. (1) lit. d) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificările și completările ulterioare, salariații ale căror contracte sunt astfel suspendate și care beneficiază de indemnizația de minimum 75% din salariul de bază corespunzător locului de muncă ocupat, prevăzută la art. 53 alin. (1) din Legea nr. 53/2003, cu modificările și completările ulterioare, precum și angajatorii, pentru salariații respectivi, sunt scutiți de plata contribuțiilor de asigurări sociale datorate potrivit legii, dar nu pentru mai mult de 90 de zile.
(2) Indemnizațiile de care beneficiază salariații, de minimum 75% din salariul de bază corespunzător locului de muncă ocupat, plătite din fondul de salarii, pe durata întreruperii temporare a activității angajatorului, prevăzută la art. 53 alin. (1) din Legea nr. 53/2003, cu modificările și completările ulterioare, nu sunt incluse în veniturile salariale și nu sunt impozabile, pentru o perioadă de cel mult 90 de zile în anul 2009, în înțelesul impozitului pe venit prevăzut de Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare.
(3) Perioada prevăzută la alin. (1), pentru care salariații ale căror contracte individuale de muncă sunt suspendate și angajatorii acestor salariați sunt scutiți de plata contribuțiilor de asigurări sociale datorate potrivit legii, constituie stagiu de cotizare fără plata contribuției.




#225712 ASOCIATIA PROFESIONALA A ECONOMISTILOR SI CONTABILILOR DIN ROMANIA

Postat de beatrice1971 on 12 May 2010 - 02:53 PM in Arhiva

Vezi postareaOtilia Alupei, la May 12 2010, 01:22 PM, a spus:

daca nu aveati timp sa raspundenti, trebuia sa spuneti asta frumos, ceva de genul "Eva, ti-am vazut mesajul, nu am timp acum sa-ti raspund fiindca sunt la servici, insa sper diseara sa o pot face"

La finalul postului 547 exact asta am facut, am scris ca revin, exact pentru considerentul lipsei de timp. Se pare ca nimeni nu a observat, chiar nici tu, Otilia. Eva nu a avut rabdare....
Dupa postarea nr.553, m-a luat de-a dreptul peste picior desi eu consider ca m-am adresat intr-un mod politicos.

Si o ultima observatie, continutul intrebarilor Evei nu m-a deranjat. Ceea ce m-a deranjat a fost tonul imperativ pe care eu personal il consider deplasat.

Nu mai vrea sa comentez altceva.

In ceea ce priveste inchiderea topicului te rog sa faci asa cum crezi tu ca este corect.

Beatrice



#225673 ASOCIATIA PROFESIONALA A ECONOMISTILOR SI CONTABILILOR DIN ROMANIA

Postat de beatrice1971 on 12 May 2010 - 07:46 AM in Arhiva

Nu gigi, atitudinea nu are legatura cu, calificarea. Asta denota altceva ....



#225666 ASOCIATIA PROFESIONALA A ECONOMISTILOR SI CONTABILILOR DIN ROMANIA

Postat de beatrice1971 on 12 May 2010 - 01:10 AM in Arhiva

A) Inainte de a cere de la noi adeziuni cu CV, explicatii privind motivele de aderare la asociatie si asteptarile pe care le avem de la ea, cred ca ar trebui ca voi, membrii fondatori, sa ne prezintati toate astea fiindca voi veti fi conducerea asociatiei, cel putin o perioada, deci voi veti decide ce va face asociatia in perioada imediat urmatoare.

- ader din simt civic
- asteptarile mele sunt in primul rand legate de legislatie si de speranta ca o vom putea corecta,
- imi doresc sa putem schimba atitudinea functionarilor publici si implicit de a stopa umilintele la care sunt supusi contabilii

In alta ordine de idei, au fost persoane care ne-au trimis CV-ul fara a le cere explicit acest lucru. Li s-a parut ca fiind un fapt normal. Nu stiu ce-ti imaginezi ca am putea face cu aceste documente pe care le-am solicitat, in afara de a le centraliza si de a le atasa la dosarul viitoarei asociatii

Ne invitati sa aderam si sa va platim o cotizatie de 100 ron/an fara sa stim cine sunteti voi, ce sunteti profesional

Te rog reciteste ce am scris in posturile anterioare. Doar daca esti lipsita de bunavointa nu intelegi.
Evident ca in momentul in care am fi fost cu documentele oficiale de infiintare in mana v-am fi adus la cunostinta si identitatea noastra prin intermediul (deocamdata) al blogului. Nu vad de ce ar trebui sa-mi postez acum datele personale pe forum. Apropo, nickname-ul meu este prenumele meu real. Tu poti spune acelasi lucru despre al tau?
Despre mine pe scurt:
Am 39 ani. Sunt absolventa a Universitatii Politehnice Bucuresti, a Academiei de Studii Economice Bucuresti (invatamant de 4ani), a unui Master tot in cadrul ASE, cursurile nu le mai mentionez (vreo 4-5), nu sunt membru CECCAR, casatorita, doi copii. Lucrez in contabilitate de 11 ani, angajat numai in sistemul privat, cu 8ore/zi.

de unde va putem lua
deocamdata de pe blog sau de pe forum; depinde si de nivelul implicarii voastre ulterioare; ca membru asociat vei dispune de datele mele de contact; ca membru simpatizant probabil ca ne vom conversa doar prin intermediul blogului;

unde aveti sediul,
probabil ca nu ne vom permite mult timp un sediu adevarat; avem un sediu doar pe hartie, dar daca nu ai fi citit doar printre randuri discutiile care s-au derulat aici de-a lungul timpului, ai fi stiut asta

la ce nr. de telefon raspundeti sau raspunde cineva la asociatie
Pana nu va exista un sediu adevarat nu cred ca este corect sa vorbim de disponibilitate telefonica;
Asociatia are doua adrese de e-mail pe care le puteti folosi pentru a ne transmite info sau propuneri de modificari legislative. Cei care au fost cu adevarat interesati si au dorit sa ne sprijine in demersurile pe care le vom face, si-au aratat disponibilitatea prin e-mailuri. Vrei sa-ti zic cati s-au aratat interesati sa sprijine? Te las sa-ti imaginezi! Se pare ca de muncile neplatite nu este interesata prea multa lume. Asta ca sa intelegi revolta mea impotriva lipsei de simt civic.

B) De asemenea, ar trebui sa ne prezentati forma finala a statutului, ca sa vedem si noi la ce aderam pana la urma.
Cu siguranta ca va fi prezentata si forma finala a Statutului. Nu stiu cand va fi momentul, inainte sau dupa infiintare. Adeziunile in opinia mea personala, in momentul acesta nu pot fi decat cu titlu informativ. Nu cred ca o adeziune are o valoarea juridica daca nu exista la dosarul asociatiei exemplarul original, cel cu semnatura in original

C) As mai vrea o lamurire fiindca nu e deloc clar care va fi pozitia asociatiei in legatura cu CECCAR. Inteleg f. bine ca nu vreti sa va substituiti lui si sunt de acord cu asta, dar daca mai da vreo modificare de lege care va afecta economistii si contabilii simpli, atunci ce veti face ??

Va veti lupta cu el, direct sau indirect ?? Intreb asta pt. ca, in cazul in care va veti lupta, pt. membrii CECCAR din asociatie exista riscul de a fi sanctionati de catre CECCAR pe baza codului lor etic,
deci cum ii protejati pe acestia ??

Datele privind membrii fondatori sunt publice si se pot identifica persoanele asa ca e un risc asumat, dar ceilalti membrii asociati care sunt si membrii CECCAR cum sunt protejati ?

Cum va asigurati ca nu vor exista scurgeri de informatii care sa le puna in pericol toata munca depusa ca sa ajunga experti sau contabili autorizati, sa le riste PFAurile, firmele de conta, chiar joburile daca CECCAR ii exclude ?

Iar daca nu va veti lupta cu CECCAR cand lezeaza dreptul la munca al celorlalti actori de pe piata serviciilor contabile, atunci cum si cat mai reprezentati interesele celor care nu sunt membrii CECCAR si care au tot fost abuzati de reglementarile lui ?


Conform ultimelor discutii s-a ajuns si la varianta de a nu exista membrii ceccar printre membrii fondatori. Parerea mea este ca activitatea asociatiei ar trebui sa fie separata in aceasta situatie in care ne aflam, membrii ceccar si economisti/contabili. Eu vad munca in echipa pe legislatie si separat in actiuni de genul acesta. Nu stiu daca CECCAR are dreptul sa puna in carca ceccar-istilor membrii APEC, actiunile celor care nu sunt membrii ceccar. Ne dam mana pentru un interes comun si ne separam temporar pe proiectele in care interesele nu mai coincid. Suna absurd? Se studiaza inca aspectele legale si etice referitoare la aceste aspecte.
Mai mult de atat nu pot raspunde la aceste intrebari.

D) Spuneti ca ati intarziat atat de mult fiindca ati vrut sa cooptati membrii fondatori speciali, macar ati reusit ? Din ce arie sunt acestia, cine sunt ei ? Ca sa stim de ce am asteptat atata, daca asta ziceti ca e motivul.


S-a transmis ca motivul principal al intarzierii au fost dead-line-urile fiscale si apoi dorinta de a coopta si membrii fondatori cu influenta.
Nu sunt in masura sa divulg aici numele acestora. Conform celor precizate mai sus, este posibil ca pana la final sa nu mai aiba calitatea de membrii fondatori.

E) Si o ultima intrebare pe care am observat ca a mai pus-o lumea aici : deci, concret-concret, care sunt obiectivele imediate, cele pe termen mediu si cele pe termen lung, daca le aveti stabilite si ar trebui sa le aveti de vreme ce spuneti ca sunteti "aproape de final" ?? As vrea sa stiu mai ales de ce va veti apuca imediat dupa infiintare, la modul “primele obiective sunt : modificarea art… din legea …, a procedurii … din ord. … “ sau ce veti face.

Modificari legislative sunt multe de facut. Daca nu va exista ceva foarte presant, probabil ca vom alege la intamplare 3 sau mai multe sau doar unul(in functie de numarul membrilor care-si vor arata disponibilitatea ... PE GRATIS ). Nu vom putea sa lucram in acelasi timp la 10modificari. Modificarea nu inseamna numai prelucrarea textului. Inseamna intalniri repetate cu persoane din MFinante, inseamna lobby, sustinere politica, inseamna iesiri in presa, in TV, etc.

Nu va suparati, dar toate aceste intrebari sunt perfect normale si de aceea cred ca toti am vrea sa stim raspunsul cinstit si fara ocolisuri, e normal sa va putem contacta direct si fara probleme nu doar virtual ci si la un sediu, la telefon, mai ales ca [u]o sa va dam si niste bani [/u]!

Veti face ceva in folosul nostru pt. cotizatiile pe care le vom plati sau doar ne cumparam iluzii ?
[/quote]


Eu nu vreau sa vand nimic!!!! Nu am nevoie de bani, nu am nevoie de sediu. Veniti fratilor ca membri simpatizanti! Ajutati! Pierdeti nopti in discutii parca nesfarsite cateodata! Cititi legislatia si faceti adnotari pentru articolele buboase. Dati-le deoparte si veniti cu propuneri de modificare si promovare ale acestora. Cine va tine departe de toate acestea? Retin doar cateva nume ale celor care s-au agitat pe aici. Restul doar s-au uitat din umbra, precum Eva, sau au postat doar o data, precum majoritatea sau doar au carcotit si sabotat initiativa.

[quote name='EVA the one' post='225658' date='May 11 2010, 10:23 PM']beatrice1971, nu am pus o rafala de intrebari, ce termen agresiv folosesti, sunt doar 5 intrebari. Daca puneam vreo 20, atunci mai intelegeam sa spui "rafala". Nici nu v-am cerut luna de pe cer ! Asta inseamna pt. tine cele 5 intrebari normale ale mele ?? Luna de pe cer ?? Daca asa pui problema, atunci e clar ca sunteti in impas real cu asociatia de vreme ce niste raspunsuri la intrebari firesti vi se par luna de pe cer :frusty:

Pana acum ati vorbit multe si total pe langa temele ridicate de mine, practic n-ati raspuns la nici una dintre intrebarile mele, ci numai ati contracarat ... de fapt, ce ?? Faptul ca pur si simplu nu aveti raspunsurile solicitate, nu-i asa ? Ce-ar fi, totusi, sa ne spuneti adevarul ? Nu credeti ca ni-l datorati moralmente ? Ascunsul dupa deget si manevrele astea de 2 bani nu va fac cinste deloc si tocmai modul acesta de reactie al vostru ridica mari suspiciuni. Cum e posibil sa nu va dati seama si sa iesiti in fata noastra cu asemenea abureli ?? Chiar credeti ca suntem tampiti si ne puteti aiuri invartind vorbele pe langa subiect ??

Lucrurile nu sunt deloc in regula, asta-i f. clar !! :laugh:[/quote]

Daca intrebarile albastrite mai sus nu reprezinta o rafala, inseamna ca vorbim limbi diferite. Sunt 5 puncte intr-adevar dar mult mai multe intrebari.
Nu vrei mai bine sa-ti canalizezi energia si cunostintele catre lupta cu SISTEMUL si nu cu APEC?

Am zis ca revin, in postarea anterioara am raspuns atat cat timpul mi-a permis. Am un copil de 1 an care dupa ce vin de la servici ma ia de proaspata. Nu pot lucra cu el in brate, chiar nu pot! am incercat....
De ce ti-as datora eu, personal, ca potential membru fondator APEC, ceva moralmente? Ma simt datoare cu explicatii poate fata de membrii conta.ro care s-au implicat in proiect, cei care au aratat ca le pasa. Tu nu ai nici o calitate. De unde stiu ca esti contabil sau doar o alta bagatoare de seama? Nu ai postari pe conta.ro deci in opinia mea nu ai nici o calitate. Cu toate acestea m-am obosit sa-ti raspund pentru ca asa am promis astazi.
Despre jignirile pe care mi le-ai adus: no comment! si nici nu vreau sa ma gandesc prea mult la ele pentru ca ar putea sa-mi para rau ca mi-am pierdut atata timp ca sa-ti raspund.

Beatrice

PS- acum vad ultimul tau post si as mai avea de adaugat urmatoarele:
In opinia noastra, suntem aproape de final, avand in vedere cate s-au intamplat si cate au fost de parcurs pana aici.
In opinia ta, de persoana NEIMPLICATA, finalul e departe.



#225644 ASOCIATIA PROFESIONALA A ECONOMISTILOR SI CONTABILILOR DIN ROMANIA

Postat de beatrice1971 on 11 May 2010 - 03:59 PM in Arhiva

Eva draga mea,
Inainte de a-ti raspunde punctual la rafala de intrebari, as dori sa te intreb urmatorul lucru. Unde erai cand va rugam sa veniti cu sugestii in ceea ce priveste articolele de lege pe care le-ati dori modificate? Cu alte cuvinte, rugam sa puna fiecare degetul pe ce il doare. Ohoho...ce inghesuiala a fost! E usor sa ceri luna de pe cer. Tu ce oferi? Vad ca gratis nu ofera nimeni nimic. Uite, noi, o mana de oameni, suntem dispusi sa facem GRATIS si din SIMT CIVIC, care lipseste multora din pacate, o munca titanica.

Si apropo, postarea mea era o informare. Nu era o invitatie la aderare. Si daca ai fi citit topicul asta cu atentie ai fi vazut ca lucrurile ramasesera neclare, in sensul ca membrii conta.ro, cei care s-au implicat sufleteste in aceasta asociatie nu stiau ce fel de asociatie va fi pana la urma: inchisa, semideschisa, deschisa. Cei carora le pasa ne-au tot rugati sa mai venim cu noutati.
Taxa pentru membrii asociatiei a fost stabilita PE BAZA VOTULUI VOSTRU. Dupa multe discutii in jurul tipului de asociatiei, s-a stabilit a fi deschisa. Asa cum ISA a spus, exista si varianta de membru simpatizant, in care NU exista cotizatie. In varianta de Statut existenta la momentul acesta, valoarea cotizatiei pentru membrii simpatizanti este 0lei pentru ca am tinut cont de parerea Otiliei, care intamplator are experienta in ceea ce priveste asociatiile, si care ne-a avertizat asupra unui aspect, adica exact ceea ce s-a intamplat acum...ca vom fi trasi la raspundere de catre cei care cotizeaza, indiferent de suma. Asta este si motivul pentru care Otilia nu a agreat ideea de asociatia deschisa, cu membrii cotizanti. Acum o sa-mi spuna ca ne-am luat-o, asa cum a prezis.

Nu, pe mine nu ma sperie genul acesta de reactii, atata timp cat stiu ca nu am nici un interes ascuns, atata timp cat fac asta din simt civic, atata timp cat stiu ca voi lupta pentru o cauza dreapta. Sunt un om obisnuit, suficient de educat incat sa-mi dau seama ca e momentul sa nu mai fiu obedient si sa incerc sa lupt pentru o viata decenta.
Eu speram sa ne fiti alaturi si nu sa ne improscati cu noroi. Nu pot sa cred ca facem parte dintr-o tagma ai caror membrii nu reusesc sa-si dea mana. Nu credeti ca e timpul sa ridicam capul si impreuna sa reusim sa stopam toate abuzurile si bataia de joc la care suntem supusi? De unul singur este imposibil sa reusesti ceva. E greu si atunci cand ai in spate sute de membrii DAR NU ESTE IMPOSIBIL. Asta trebuie sa intelegem. Daca vreti sa fiti doar simpatizanti, asa sa fie. Nu stiu ce va imaginati, dar nimeni nu vrea sa se imbogateasca pe spatele vostru. Cine isi imagineaza asta, greseste in mod flagrant. Daca ai atitudinea potrivita si esti persuasiv se poate reusi, singur e imposibil dar impreuna cu siguranta vom avea sanse insutite.

Am sa revin.



#225607 ASOCIATIA PROFESIONALA A ECONOMISTILOR SI CONTABILILOR DIN ROMANIA

Postat de beatrice1971 on 10 May 2010 - 10:03 PM in Arhiva

Va scriu in numele grupului de initiativa APEC.

In primul rand dorim sa va aducem la cunostinta faptul ca suntem aproape de final in ceea ce priveste infiintarea asociatiei. Lucrurile s-au derulat un pic mai incet decat ar fi trebuit, in mare parte datorita dead-line-urilor fiscale dar si dorintei de a coopta in randul membrilor fondatori persoane cu influenta, care sa ajute asociatia in demersurile ulterioare infiintarii astfel incat sansele de reusita sa fie semnificativ mai mari.
Dupa indelungi discutii, s-a stabilit ca asociatia va fi deschisa. Taxa anuala pentru membrii asociati s-a stabilit a fi in cuatum de 100lei/an.

Printre activitatile desfasurate in aceste zile, s-a ajuns si la prelucrarea bazei de date a viitorilor membri, este vorba de acele persoane care au trimis adeziuni catre grupul de initiativa. Centralizandu-se datele, s-a constatat ca mai mult de jumatate dintre formularele de adeziune trimise sunt incomplete, mai exact, lipseste rubrica pentru datele de contact (e-mail si telefon). Este o eroare pe care ne-o asumam deoarece pe forum, a fost postat la inceput, un formular care nu continea aceste rubrici.
Din acest motiv, avem rugamintea sa retrimiteti adeziunile la adresa de e-mail: apec.romania@yahoo.com, de data aceasta folosind formularul atasat sau cel postat pe blogul asociatiei la adresa http://apecromania.wordpress.com/. Se vor lua in considerare numai adeziunile retrimise, aceasta si datorita faptului ca intre timp este posibil ca unii dintre expeditorii initiali sa se fi razgandit. Totodata, prin aceasta actiune de retrimitere, dorim sa stim numarul final si cert de membri asociati pe care se poate baza asociatia inca de la infiintare.

Deasemenea, va rugam ca alaturi de adeziune sa ne atasati copii dupa urmatoarele documente:

- diploma care sa ateste calitatea de contabil/economist
- Curriculum Vitae
- o scrisoare de cateva randuri in care sa precizati de ce doriti aderarea la APEC si care sunt asteptarile voastre de la asociatie

Pentru a clarifica lucrurile, si pentru a nu exista discutii ulterioare, venim inca o data cu precizarea ca A.P.E.C.Romania nu doreste a se substitui C.E.C.C.A.R. Cine crede aceasta, nu a inteles scopul viitoarei asociatii si nu are sens sa ni se alature.

Pentru eventualele nelamuriri sau intrebari suplimentare va stam la dispozitie aici, sau pe blogul asociatiei.

Va multumim,

Grupul de initiativa APEC

Fisiere atasate




#225561 bilant 31.12.2009

Postat de beatrice1971 on 09 May 2010 - 12:43 PM in Arhiva

Pentru ca s-a impamantenit ideea ca, contabilii sunt buni la toate.



#225560 intrerupere somaj pentru concediu crestere copil

Postat de beatrice1971 on 09 May 2010 - 12:41 PM in Arhiva

Vezi postareanewold, la Mar 16 2010, 08:08 PM, a spus:

Va fi 85% din somaj. :frusty:

dar nu mai putin de 600lei.

OUG 148/2005
(1) Începând cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, în ultimul an anterior datei nașterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, beneficiază de concediu pentru creșterea copilului în vârstă de pâna la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, de până la 3 ani, precum și de o indemnizație lunară în cuantum de 600 lei sau, opțional, în cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 lei.

(2) Cele 12 luni prevazute la alin. (1) pot fi constituite integral si din perioadele in care persoanele s-au aflat in una sau mai multe dintre urmatoarele situatii:

b) au beneficiat de indemnizatie de somaj, stabilita conform legii;



#225558 ASOCIATIA PROFESIONALA A ECONOMISTILOR SI CONTABILILOR DIN ROMANIA

Postat de beatrice1971 on 09 May 2010 - 11:37 AM in Arhiva

Despre A.G.E.R s-a mai discutat pe aici. Membrii sai sunt mai mult teoreticieni decat practicanti. Nu fac parte din cei care se lovesc zilnic de birocratia din institutiile statului si nici nu sufera din cauza legislatiei defectuoase. Nu au nici un interes direct in modificarea legislatiei in sensul in care doreste sa o faca APEC.
Nu am auzit de vreo propunere legislativa venita din partea acestora.
Pe mine una, nu ma reprezinta.




Cometa SQL