Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
noi/vechi pb in leg cu ordinele de compensare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


noi/vechi pb in leg cu ordinele de compensare


46 replies to this topic

#1 laura_1976

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 28 January 2008 - 07:18 PM

ma chinui de cea vreme sa postez si eu ce ma doare, fii membru nou..sper ca de data asta sa reusesc.............. :lnr (21):
inrebarea mea e in leg cu clasicele compensari prin intermediul ordinelor de compensare....................
nu scrie nicaieri in lege limita maxima ce tb inscrisa pe un oprdin de compensare(valorea maxima uzitata e de 10000 ron/ordin), dar eu am facut compensari cu parteneri in valoare de 45000 ron/ordin, pt facturi mai mari de 10000ron dar fara depasire de scadenta, adica nu mai vechi de 30 de zile.
partenrii respectivi m-au asigurat ca nu e nici o pb ei avand control pe acest subiect si iesind ok :thumbup: atata timp cat fact nu depasec scadenta
pt cele mai mari de 10000 ron dar care sunt mai vechi de 30 de zile comp se va face prin imi, celelalte sub 10000 ron se pot comp prin ordine de comp indiferent daca au dep sau nu scadenta dar si fara imi.
ordinul 685, parca asa specifica......
intrebarea mea este a mai facut cineva asa ceva, a avut control si a fost ok, deoarece eu nu gasesc nicaieri scris negru/alb cum tre sa faci exact si fiacare face cum il taie capul..
cum e corect d efapt........ :lostit (13):



#2 mariana07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:

Postat 29 January 2008 - 07:46 AM

Am facut compensari fara sa tinem seama de valoarea facturii sau a ordinului de compensare, ori de scadenta facturilor...Am avut "n" controale si nimeni nu a zis nimic. Deci, dai inainte!




#3 lara 07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 22 February 2008 - 05:36 PM

Buna ziua,

Am si eu urmatorul caz...trebuie sa ma compensez cu un partener, pe o suma rezultata din mai multe facturi. Ideea e ca ca valoarea de compensat (soldul contului meu de datorii catre ceilalti) cuprinde si o factura partial stornata. Concret, sa zicem ca am de compensat suma de 500 RON, formata din factura 1 de 1100 RON (200 RON prestari servicii si 900 RON penalitati contractuale), factura 2 de 250 RON si factura 3 de -850 RON (50 RON prestari servicii si -900 RON storno penalitati din factura 1). Sunt servicii de telefonie, de aceea variaza sumele asa de la o luna la alta, si s-au contestat penalitatile din prima factura, si pt ele am primit storno pe factura 3 :laugh: .
Bun, intrebarea mea e: eu ce facturi trec pe ordinele de compensare? Toate 3, chiar daca una dintre ele este negativa? sau consider la factura 1 o valoare "neta" adica trec la valoarea facturii 1100 RON si la valoarea compensata 250 RON? Sper ca am reusit sa fiu suficient de explicita :laugh: :frusty:

Multumesc in avans pentru sfaturi. :tongue: :laugh:



#4 liliana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 22 February 2008 - 05:39 PM

se trece valoarea facturii si valoarea compensata din factura (totala sau partiala)



#5 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 22 February 2008 - 05:48 PM

In compensare intra numai facturile cu valori pozitive si fara penalizari.
In privita valorii compensarilor am facut compensarii de miliarede lei vechi cu Petom si alti agenti ec mari si nici un control nu mi-a zis nimic.

Aceasta postare a fost editata de BIBI: 22 February 2008 - 05:48 PM




#6 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 February 2008 - 07:26 PM

Vezi postareamariana07, la Jan 29 2008, 07:46 AM, a spus:

Am facut compensari fara sa tinem seama de valoarea facturii sau a ordinului de compensare, ori de scadenta facturilor...Am avut "n" controale si nimeni nu a zis nimic. Deci, dai inainte!
Nu te-a controlat nimeni pe asta. Nu e chiar asa. Garda controla intr-un timp exact pe tema asta.

Procedura compensari

In situatia in care pe facturi se mentioneaza "compensare " apar 4 situatii:

1. Cand facturile sunt mai mici de 10.000 RON si nu au termenul scadent depasit, compensarea se face pe baza de ordin de compensare;
2. Cand facturile sunt mai mici de 10.000 RON si au termenul scadent depasit compensarea se face pe baza de ordin de compensare;
3. Cand facturile sunt mai mari de 10.000 RON si nu au termenul de scadenta depasit, sau au termenul de scadenta depasit dar nu mai mult de 30 de zile, compensarea se face pe baza de ordin de compensare;

4. Cand facturile sunt mai mari de 10.000 RON si mai vechi de 30 de zile de la data scadentei, se face compensare pe baza de ordin de compensare doar prin IMI.
5. Se tine si un registru de evidenta al compensarilor, numai daca esti initiator. Se cumpara de unde achizitionezi si Ord.de comp.



#7 sisgog

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 08 May 2008 - 03:15 PM

In urmatoarea situatie ce trebuie sa fac?
- factura emisa de mine este de 10.100, scadenta la 15.04.08
- facturile primite de mine sunt in valoare totala de 9.200 lei, in total 6 facturi, cu scadente variabile, intre 31.03 si 10.05.

Deci suma pe care am dori sa o compensam este deci 9.200 lei. In acest caz trebuie sa fac compensare prin IMI sau nu?

Alta intrebare, daca NU (suma fiind sub 10.000 lei), formularul de ORDIN DE COMPENSARE care se va folosi trebuie sa fie din acela cu regim special eliberat de IMI sau se poate face ordin de compensare cu regim intern (scris in firma, la calculator)? Intreb pentru ca firma mea nu are ordine de compensare achizitiuonate, doar partenerul.

Daca se folosesc si pentru sume mai mici de 10.000 lei ordine de compensare achizitionate de la IMI, trebuie, cf procedurii, transmise informatiile catre IMI sau nu? Trebuie doua seturi de ordine de compensare in cazul acestei operatiuni? Eu din procedura asa am inteles ca pentru o operatiune de compensare fiecare din cei doi parteneri este si initiator si acceptant, deci si eu trebuie sa emit ordin, pastrez fila 2, iar partenerul face si el ordin si imi da fila 1.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 August 2009 - 07:11 PM




#8 carol28sm

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 May 2008 - 03:05 PM

In cazul in care se face compensare intre furnizor si client cu o valoare mai mare de 10.000 lei pe OC, scadenta mai mare de 30 zile, fara a fi raportata la IMI , care ar fi CONSECINTELE?.



#9 iimro2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:

Postat 10 June 2008 - 09:36 PM

ar putea apare problema sa nu fie recunoscut juridic ordinul de compensare. controlul nu e interesaat decit daca nu ai transmis in termen catre imi, asta implica sanctiuni. deci daca ai facturi peste 10 000 ron cu peste 30 de zile depasire de scadenta (a nu se confunda cu scadenta peste 30 de zile!) de compensat, trebuie mai intii sa le transmiti la imi, apoi sa astepti sa te cheme ei. daca nu ai, sau le-ai transmis, nu ai de plata nici o amenda. daca ai facut compensari, nu conteaza valoarea sau termenul scadent sau cit e depasit, cel mult pot sa iti spuna ca nu sint valabile in fata legii, adica daca furnizorul nu iti cere banii in instanta, e ok. daca iti cere banii in instanta si compensarea nu e prin imi (indiferent de valoarea ei, atentie, chiar si pt 5 lei tot prin imi e legal sa se faca), esti bun de plata. iti ramine sa ii ceri si tu banii tai in instanta, separat! cred ca e o nebunie intreaga. mai poate apare problema fiscala - mai nou, atentie! - pt ca ANAF are dreptul sa verifice si corectitudinea inregistrarilor. daca deci ei considera ca nu ai avut document justificativ pt inregistrare (pt ca OC fara IMI repet nu sint valabile) atunci chiar nu stiu care e sanctiunea, pt ca nu am avut caz. mai e o problema la firmele mari, care auditeaza bilantul. idem - inregistrare fara document justificativ. depinde de cit de doxati sint auditorii sau org de control. de obicei nu se ia nimeni de astfele de chestii, pt ca nu are rost plimbarea banilor aiurea prin banca.
intr-adevar exista acel registru, pe care il intocmesc ambele parti (intr-adevar, fiecare parte foloseste propriul OC si se face schimb de dame la final

Aceasta postare a fost editata de iimro2003: 10 June 2008 - 09:37 PM




#10 Daniela.Zaharia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 235 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 June 2008 - 02:31 PM

Stie cineva care este actul normativ care reglementeaza aceste compensari?
DanielaZ



#11 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 12 June 2008 - 07:59 PM

Conform art. 3 al HG 685/1999 Regulament de compensare a datoriilor nerambursate la scadenta ale contribuabililor, persoane juridice, publicat in MO 416 din 30/08/1999, pentru facturi cu valori mai mari de 10.000 lei, compensarea datoriilor neplatite la termenele scadente se va realiza numai prin IMI, iar pentru suma reprezentand contravaloarea facturilor mai mici de 10.000 lei, inclusiv compensarea reciproca intre contribuabili, persoane juridice, se poate efectua si in afara cadrului institutional creat de OUG 77/1999 privind unele masuri pentru prevenirea incapacitatii de plata.
Obiectul regulamentului de compensare il constituie compensarea succesiva a obligatiilor de plata reciproce dintre persoane juridice, pe baza de ordine de compensare.
Societatile comerciale transmit cererile de compensare care cuprind situatia creantelor si a datoriilor restante, iar transmiterea datelor privitoare la datorii si creante se poate face folosind adresa de internet: http://gama.imi.ro sau www.minind.ro



#12 mari.a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:

Postat 01 July 2008 - 11:44 PM

Vezi postareaiimro2003, la Jun 10 2008, 10:36 PM, a spus:

intr-adevar exista acel registru, pe care il intocmesc ambele parti (intr-adevar, fiecare parte foloseste propriul OC si se face schimb de dame la final

Imi poti spune unde scrie ca intr-o operatiune de compensare, ambele firme intocmesc cate un OC si fac schimb astfel incat sa ramana cu ex albastru al lor si ex rosu de la partener?
Si eu stiu la fel, dar nu am cu ce argumenta ... , colegul meu este de parere ca doar initiatorul scrie OC.
Every thing happens for a reason.



#13 mihaelak

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 03 July 2008 - 03:41 PM

Am o intrebare legata de compensarea intre o societate din Romania si o societate din strainatate.

Se poate efectua o astfel de compensare ? Ce lege o reglementeaza ?

multumesc



#14 godzila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:

Postat 04 July 2008 - 07:32 AM

Hotararea Guvernului 1491/2002 care la art. 3, alin. 1, lit. f reglementa procedura de eliberare a licentelor de catre Departamentul de Comert Exterior cu avizul prealabil al ministerelor de resort si al Ministerului Finantelor Publice operatiuni de compensare a datoriilor externe ale societatilor comerciale sau ale regiilor autonome, rezultate din importuri de materii prime si materiale pentru productie, precum si din importuri pentru retehnologizare sau investitii noi neachitate la scadenta conform contractelor incheiate, prin exporturi de produse romanesti. Este de remarcat faptul ca reglementarea compensarilor viza stric compensarea datoriilor prin exporturi de produse romanesti si numai pentru creantele rezultate in urma importul bunurilor precizate. Asadar procedura licentierii nu viza decat un segment restrans de operatiuni.

Aceasta prevedere a fost abrogata prin Hotararea Guvernului 1527/2003, in cuprinsul acesteia din urma nemairegasindu-se operatiunea de compensare nici macar pentru situatiile precis determinate reglementate anterior.

Ulterior acestor reglementari in domeniul respectarii disciplinei financiar-valutare a fost aprobata Ordonante nr. 15/1996 in aplicarea careia au fost emise normele metodologice aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 92/1996. Potrivit art. 4 alin. 2 Agentii economici pot efectua operatiuni de export in contrapartida cu import de marfuri, numai pe baza de licente eliberate de organele competente. Aceasta dispozitie ca si intreaga Ordonanta a Guvernului nr. 18/1994 au fost abrogate prin Ordonanta Guvernului nr. 34/2003.

In aceste conditii compensarea creantelor reciproce ale unei societati comerciale romana si ale unei persoane juridice straina nu este sub nici o forma restrictionata prin legislatia in vigoare fiind supusa in masura in care raporturile juridice sunt supuse legii romane dispozitiilor cu caracter general prevazute de art. 1091, 1143 ? 1153 Cod civil. De asemenea trebuie subliniat ca nu este necesara utilizarea vreunui model tip de proces verbal de compensare ci, pentru a fi utilizat ca document justificativ in evidentele contabile poate fi intocmit un inscris bilateral in care sa se consemneze titlurile (contracte, note de comanda, etc.) care au generat obligatiile reciproce si modul in care se face stingerea obligatiilor in urma compensarii.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 August 2009 - 07:12 PM




#15 studenta IV

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 04 July 2008 - 08:25 AM

Am o intrebare legata de compensarea intre o societate din Romania si o societate din strainatate.

Se poate efectua o astfel de compensare ? Ce lege o reglementeaza ?

Conform "Principiile Unidroit aplicabile contractelor externe" se poate face compensarea externa, vezi adresa http://www.unidroit.org/english/principles...04-romanian.pdf, te intereseaza pag. 28;se foloseste un model de compensare netipizat in care treci cele 2 societati cu CUI, banca adresa... apoi treci la fiecare societate facturile care intra in compensare, valoarea lor si suma compensata si o trimiti spre semnare celeilalte societati.
In plus, pe pag : www.bnr.ro se intra pe Legislatie, alegi "Norma privind raportarea statistica a datelor pentru elaborarea balantei de plati a Romaniei" si se alege Norma 26/12.12.2006 care reprezinta raportul catre BNR pentru compensari externe pe care trebuie sa-l trimiti la BNR pana la data de 25 a lunii urmatoare celei in care faci operatiunea nemonetara. :frusty:



#16 mihaelak

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 04 July 2008 - 03:42 PM

va multumesc ptr raspunsuri
un weekend placut



#17 lara 07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 11 July 2008 - 11:39 AM

Buna ziua,

Ma lovesc de o noua problema legata de compensari: dupa "lupte" destul de grele cu un client/furnizor, am reusit sa-l conving sa facem compensari prin emitere de catre fiecare a unui OC (el vroia sa emita doar el, sa scrie si facturile datorate si cele de incasat, ori eu stiu ca nu e corect). Problema e ca mai intai am stabilit data (pe 16) si suma de compensat, apoi dupa cateva zile (pe 27) am primit OC-ul lui gresit si am avut discutiile de care ziceam, in urma carora intr-un final a acceptat sa anuleze OC-ul lui si sa-l reemita corect. Am precizat in mailul de finalizare a discutiei ca data compensarii se modifica (sa fie 27), am scris OC-ul meu si l-am trimis si scanat sa il vada.
Acum primesc OC-ul meu semnat de el, plus noul OC emis de ei, completat cum cerusem eu pe verso la facturi, dar tot cu data initiala de 16! :frusty: :frusty: In concluzie, OC-ul emis de el este pe 16, al meu pe 27 :thumbup: . Il pot accepta asa? Il pot contabiliza? Eventual pe 16.06 sa inregistrez 581=4111 si pe 27.06 401=581? Este foarte gresit?

Multumesc in avans pentru orice parere si sfat :thumbup:



#18 mariana07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:

Postat 14 July 2008 - 07:36 AM

Conf. HG 685/1999, o compensare presupune intalnirea intre cei doi agenti de compensare (initiator si destinatar) in cadrul unei sedinte de compensare (deci in aceeasi zi) pt. a-si taia reciproc ordinele de compensare. Asta e pe hartie. In realitate stim toti ca ne taiem OC si ni le trimitem spre a fi semnate de cealalta parte cand putem. Totusi, pt. a respecta HG ordinele trebuie sa poarte aceeasi data. Prin urmare, eu in locul tau nu as accepta OC-ul emis cu alta data decat a mea.



#19 stroetania

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 28 September 2008 - 01:24 PM

buna,
ma intereseaza si pe mine daca aveti ceva despre compensare de fapt totul despre ea ,ce inseamna si cum se inregistreaza in contabilitate
merci mult



#20 PasareaPhoenix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 September 2008 - 01:41 PM

Vezi postareastroetania, la Sep 28 2008, 02:24 PM, a spus:

ma intereseaza si pe mine daca aveti ceva despre compensare
Ce tip de compensare?Intre creante si datorii buget?Intre creante si datorii la fz./client?Intre persoane rezidente si nerezidente(operatiuni nemonetare)?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL