Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Bica Rodica's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Bica Rodica's Content

There have been 112 items by Bica Rodica (Search limited from 25-November 07)



Sort by                Order  

#185199 Despre subiectele date la examen CECCAR 2008

Postat de Bica Rodica on 22 October 2008 - 09:52 PM in Arhiva

Eu am cumparat cartea d-lui Bunget de la Ceccar Timisoara, costa 20 de lei, dar nu stiu daca se mai gaseste, si nu stiu daca se gaseste si in alte localitati decat Timisoara.



#144911 Leasing financiar

Postat de Bica Rodica on 25 September 2007 - 09:36 PM in Arhiva

Vezi postareacamelutza, la Sep 25 2007, 07:55 PM, a spus:



Doar ca normele la care se face referire pe respectivele site-uri sunt abrogate cam de muuuuuult timp!



#144585 contul 203

Postat de Bica Rodica on 22 September 2007 - 01:17 AM in Arhiva

Nu cred ca a fost un razboi, iar eu nu ma consider nicidecum o viteaza.
Am revazut postarile tale si cred ca ar trebui sa le revezi si tu, si nu ai specificat niciunde ca este vb de o problema pt scoala pana cand un coleg a afirmat ca :"Inteleg ca nu este vorba de un caz practic ci de o problema dintr-o carte sau ceva de genul asta."Abia atunci, dupa mai multe postari, ai specificat : "ai dreptate cu faptul ca e vorba despre o problema.sunt studenta anul 1 la mfc si cum trebuie sa ma descurc doar cu cartile din fata....mi-e putin mai greu."
Deci ??
Nu am vrut nici sa te critic (departe gandul), nici sa par ironica, doar ca ai fi putut obtine raspunsul "corect" mult mai rapid si fara atatea interventii din partea altor colegi legat de ce inseamna contul 203, decont, facturi, cheltuieli, consumuri, chelt indirecte:salarii,deductibilitate, pe care fiind in anul I, poate nici nu le cunosti/intelegi, si momentan poate nici nu te intereseaza, pana nu ajungi sa te lovesti de ele (in practica).Orice operatiune economica are la baza un document si nu ti se spune, sau ti se cere o inregistrare, pentru ca atunci toti care termina facultatea ar stii contabilitate si nu s-ar mai lua de cap cand se trezesc cu un morman de hartii in fata si nu stiu la ce servesc acestea sau ce reprezinta macar.

In plus , postarea ta a fost facuta la "Conturi" si nu "Studenti-anul I".

Nu ti-am raspuns pentru ca atunci cand am deschis eu topicul tu dadusesi deja raspunsul "va multumesc tuturor ptr. ca a-ti incercat sa ma ajutati dar raspunsul corect este", care pe mine m-a intrigat, pentru ca daca ceilalti nu ti-au raspuns concret si la subiect nu au facut-o pentru ca nu aveau raspunsul "corect" intrucat nu aveau de la tine suficiente informatii ca sa-ti ofere un raspuns pertinent.

Si inca ceva: topicul mi-a atras atentia pentru ca se specifica "contul 203", un subiect despre care eram intradevar interesata sa citesc.

In speranta ca nu voi trezi alte polemici pe seama postarii mele, repet : nu este nimic personal.Poate alti colegi imi impartasesc punctul de vedere; poate nu, oricum nu mai conteaza, fiecare face cum crede de cuviinta , asa cum am facut si eu, si isi asuma intreaga raspundere pentru faptele si spusele lor.

Asa ca, eu iti doresc multa rabdare si determinare in meseria pe care ai ales s-o urmezi.
Numai bine !R.B.



#144453 contul 203

Postat de Bica Rodica on 20 September 2007 - 10:53 PM in Arhiva

La asa intrebare, asa raspuns !.
Daca specificai de la inceput ca se refera la o problema teoretica,pt scoala, poate ca primeai raspunsul "corect" din cartea de contabilitate.In practica lucrurile nu stau asa simplu!



#144439 leasing financiar

Postat de Bica Rodica on 20 September 2007 - 06:38 PM in Arhiva

mutumesc mult de tot! dar eu nu stiu ce sa fac din cauza ca avansul nu a fost platit direct la furizor, ci a fost depus la banca cu care lucreaza furnizorul. va rog ajutati-ma!multumesc anticipat
[/quote]

In OG 15/1996 se prevede :
3. De la prevederile art. 5 alin. 2 lit. c) din ordonanță sunt exceptate următoarele operațiuni:
a) depunerile de numerar făcute de persoane juridice în conturile furnizorilor de bunuri și servicii, în baza documentelor justificative legal întocmite;
b) cheltuielile de deplasare în interes de serviciu, în limita sumelor cuvenite pentru plata transportului, a diurnei, a indemnizației și a cazării pe timpul deplasării, precum și a cheltuielilor neprevăzute efectuate în acest sens de către salariații aflați în deplasare;
c) cheltuielile de protocol ocazionate de organizarea de conferințe, simpozioane și de alte asemenea acțiuni, în condițiile baremurilor stabilite de normele legale în vigoare.
Plățile enumerate la lit. a)-c) nu intră în plafonul zilnic maxim de plăți.

Acum, ce inseamna documente justificative legal intocmite... nu stiu ce sa zic.Dar ai putea face un contract de imprumut intre societate si pers. care a depus banii, specificand modalitatea acordarii imprumutului (plata in contul soc.de leasing:un fel de cesiune de creanta).

Ce scrie pe chitanta de depunere numerar ????



#144188 dobanzi nedeductibile

Postat de Bica Rodica on 18 September 2007 - 09:23 PM in Arhiva

Vezi postareasle, la Sep 18 2007, 10:10 AM, a spus:

Vezi postareaBica Rodica, la Sep 17 2007, 09:36 PM, a spus:

Tot ceea ce excede nivelul de dobanda prevazut la alin.5, este nedeductibil.
Pentru diferenta ( dobanda limitata ) daca Gi<3 => deductibile ( asta ai inteles deja!) .
Daca Gi>3 => nedeductibile in perioada de raportare, insa se raporteaza pe perioadele viitoare pana la deductibilitatea integrala a acestora.
Sper ca m-ai inteles.
Deci,daca Gi>3 toate chelt. cu dob. sunt neded. si se reporteaza.

Da, sunt nedeductibile, dar nu se raporteaza toata valoarea (in vederea deducerii lor uletrioare)ci doar in limita prevazuta la alin5.(asta in cazul imprumuturilor obtinute de la alte entitati-cazul tau!).Daca imprumuturile sunt obtinute de la entitatile prevazute la alin.4, se raporteaza toata valoarea.



#144036 dobanzi nedeductibile

Postat de Bica Rodica on 17 September 2007 - 08:36 PM in Arhiva

Tot ceea ce excede nivelul de dobanda prevazut la alin.5, este nedeductibil.
Pentru diferenta ( dobanda limitata ) daca Gi<3 => deductibile ( asta ai inteles deja!) .
Daca Gi>3 => nedeductibile in perioada de raportare, insa se raporteaza pe perioadele viitoare pana la deductibilitatea integrala a acestora.
Sper ca m-ai inteles.



#143897 dobanzi nedeductibile

Postat de Bica Rodica on 16 September 2007 - 07:30 PM in Arhiva

Nu vreau sa repet cele spuse, dar vreau sa ma conving ca am inteles bine. In situatia mea, cand firma obtine credit in valuta de la o banca din Romania, cheltuielile cu dobanzile si diferentele de curs valutar sunt deductibile, pt ca se incadreaza la art23(4), nu?

Da, sunt integral deductibile.

Numai in cazul inprumuturilor de la alte entitati (?) se calculeaza gradul de indatorare si ele devin nedeductibile daca GI > 3? :notworthy:

Da.Doar ca in acest caz, la calculul deductibilitatii, in functie de gradul de indatorare, nu intra toata valoarea dobanzii ci ea este mai intai limitata la nivelul prevazut de alin 5 :
a) nivelul ratei dobânzii de referință a Băncii Naționale a României, corespunzătoare ultimei luni din trimestru, pentru împrumuturile în lei; și
b) nivelul ratei dobânzii anuale de 7%, pentru împrumuturile în valută.
Tot ce este peste acest nivel al dobanzii este nedeductibila in toate cazurile.
Sper ca m-ai inteles.



#143894 dobanzi nedeductibile

Postat de Bica Rodica on 16 September 2007 - 07:20 PM in Arhiva

M-am lamurit!
Multumesc pentru raspuns.



#143892 asimilare stagiu CECCAR

Postat de Bica Rodica on 16 September 2007 - 07:09 PM in Arhiva

Deci se echivaleaza cu stagiu.Multumesc pentru raspuns.
Nu am dat accesul anul acesta pentru ca m-am inscris la master, insa sper ca la anul sa o fac, si eram curioasa daca mai trebuie sa fac cei 3 ani de stagiu in conditiile in care am mai bine de 2 ani si jum.lucrati intr-un cabinet de conta afiliat CECCAR.



#143847 dobanzi nedeductibile

Postat de Bica Rodica on 15 September 2007 - 09:19 PM in Arhiva

Deci, pe intelesul meu :

Cazul I: Daca am credite sau imprumuturi obtinute de la : alin.(4) "bănci internaționale de dezvoltare și organizații similare, menționate în norme, și cele care sunt garantate de stat, cele aferente împrumuturilor obținute de la instituțiile de credit române sau străine (banci...???), instituțiile financiare nebancare, de la persoanele juridice care acordă credite potrivit legii, precum și cele obținute în baza obligațiunilor admise la tranzacționare pe o piață reglementată " , si :

1.gradul de indatorare este mai mic decat 3 => dobanda si pierderile de curs valutar sunt integral deductibile;
2.gradul de indatorare este mai mare ca 3 => dobanda si pierderile de curs valutar se raporteaza in perioadele urmatoare pana la deductibilitatea integrala a acestora. (adica ???? pana in momentul in care ii vei achita imprumuturile sau vor vor creste capitalurile proprii ? ceea ce poate insemna ani buni)

Cazul II : Daca am credite sau imprumuturi obtinute de la alte entitati ( cu excepția celor prevăzute la alin. (4)) , in primul rand trebuie facuta ajustarea prevazuta la alin.(5), adica dobanda limitata la :
a) nivelul ratei dobânzii de referință a Băncii Naționale a României, corespunzătoare ultimei luni din trimestru, pentru împrumuturile în lei; și
b) nivelul ratei dobânzii anuale de 9%, pentru împrumuturile în valută. Acest nivel al ratei dobânzii se aplică la determinarea profitului impozabil aferent anului fiscal 2004. Nivelul ratei dobânzii pentru împrumuturile în valută se actualizează prin hotărâre a Guvernului. ( in prezent 7% ??); iar pentru acest nivel (limitat) se calculeaza deductibilitatea in functie de gradul de indatorare , diferenta de dobanda (intre cea efectiva si cea limitata determinata anterior) fiind NEDEDUCTIBILA in toate situatiile.

Am inteles corect ??? Corecteaza-ma te rog daca am gresit.
Leasingul intra la cazul I - institutii financiare nebancare ???



#143838 CO la CIM cu timp partial

Postat de Bica Rodica on 15 September 2007 - 05:15 PM in Arhiva

Ma ajuta careva ???



#143783 monografie actiuni

Postat de Bica Rodica on 14 September 2007 - 10:28 PM in Arhiva

O parere personala !
De ce nu incerci urmatoarele :

1.Plata avansului pentru achizitia de actiuni : 409 = 5121 (in definitiv plata sumei respective iti da dreptul de creanta asupra actiunilor ce urmeaza sa intre in portofoliul societatii)
2.Intrarea actiunilor in portofoliu : 501=409

3.Incasarea in cursul lunii a c/val actiunilor vandute : 5121=419
4.Evidentierea la sfarsitul lunii a actiunilor iesite din portofoliu :

419 = %
501
764

sau % = 501
419
664

Deasemenea, in cazul in care in plata avansului initial, este cuprinsa si valoarea comisionului perceput de SSIF (sau o suma aprox.), in urma facturii poti face si compensarea aferenta :
1.primirea facturii 622 = 401
2.compensarea : 401 = 409

Repet, este doar o parere personala, fara a avea un suport legal.



#143777 CO la CIM cu timp partial

Postat de Bica Rodica on 14 September 2007 - 09:42 PM in Arhiva

Vezi postareaCRENGUTA, la Aug 15 2007, 12:23 PM, a spus:

Daca am un angajat cu 8 ore/zi in ianuarie – august (880 salariul) iar in septembrie- noiembrie CIM cu 2 ore/zi (220 lei salariul), in decembrie isi ia lua 21 de zile de CO cu indemnizatia calculata la media ultimelor 3 luni , adica la salariul de 220 lei ?? Desi a muncit trei sferturi de an cu norma intreaga isi ia concediul la norma partiala??
Dar daca concediul il lua in septembrie ?
Mai exact, angajatul are contract de 2h/zi, salar de incadrare de 165 lei, din data de 01.01.2007.Din 01.08.2007 se modifica ( reduce ) durata la 1h/zi, respectv si salariul de incadrare la 110 lei.In lunile mai, iunie, iulie are lucrate doar jumatate din zilele lucratoare din luna, restul fiind pontat in CFS.In acest caz, cum as putea sa-i calculez indemnizatia de concediu ????
La media zilnica a veniturilor iau in calcul zilelor si acelea din CFS???

La calculul mediei zilnice din ultimele 3 luni ( in situatia in care nu iau in calcul zilele din CFS, ci raportez venit realizat/zile lucrate),imi da o medie pe zi aproape dubla fata de salariul de incadrare al respectivul din luna august.
Cum este corect in definitiv ????



#143768 asimilare stagiu CECCAR

Postat de Bica Rodica on 14 September 2007 - 08:54 PM in Arhiva

Dar daca nu am decat 2 ani si jumatate ???



#137612 casa in valuta

Postat de Bica Rodica on 19 July 2007 - 11:12 AM in Arhiva

De ce nu faci o creditare in lei pe casa in lei, si pe urma pe baza de buletin de schimb valutar treci c/val in euro si apoi virament in banca.Sper ca m-am facut inteleasa.(desi nu cred ca ai buletinul de schimb valutar).



#132864 Lucrare de licenta

Postat de Bica Rodica on 02 June 2007 - 08:22 PM in Arhiva

Am renuntat la partea de gestiune a trezoreriei dupa o discutie cu profesorul coordonator, iar acum am ajuns la Studiu de caz privind operatiunile de trezorerie la Sc.....Aveti idee cum ar trebui sa arate acest studiu de caz?? CA ma gandesc ca nu o sa incep sa insir operatii ca la o monografie contabila?!; sau asa trebuie ??
Multumesc pentru orice sfat !!



#132508 valuta

Postat de Bica Rodica on 29 May 2007 - 08:28 PM in Arhiva

Se specifica in vechea carte verde ca pentru licitatii in valuta se foloseste contul 5125, iar in ghidul practic elaborat de ministerul finantelor de anul acesta , undeva la exemple specifica contul 581 si in paranteze 5125, insa la functiunea contului 581 nu precizeaza decat de transferurile in si din conturile de trezorerie.



#132397 Lucrare de licenta

Postat de Bica Rodica on 28 May 2007 - 09:55 PM in Arhiva

Am terminat partea de contabilitate a trezoreriei, insa profesorul coordonator mi-a modificat titlul si structura lucrarii si acum se numeste " Contabilitatea si gestiunea trezoreriei ".Aveti idee de ceva materiale legate de gestiunea trezoreriei?? Eu am ceva, dar e legat de managementul trezoreriei, iar profesorul mi-a spus sa pun accent pe metode de imbunatatiri ale gestiunii s.a.m.d. :smile:
Va multumesc anticipat !



#132012 Lucrare de licenta

Postat de Bica Rodica on 24 May 2007 - 06:55 AM in Arhiva

Ai putea sa te folosesti de OMF1752/2005, care actualmente este cel care reglementeza situatiile financiare anuale.Daca nu il ai da-mi un mail si ti-l trimit !



#131021 Asta stiati?!

Postat de Bica Rodica on 11 May 2007 - 10:12 PM in Arhiva

Se specifica :" de la persoane fizice sau juridice straine " pentru inscrierea in registrul datoriei externe .
Si este de ceva ani, eu personal am obtinut pana acuma 3 astfel de autorizari.



#130285 Lucrare de licenta

Postat de Bica Rodica on 04 May 2007 - 07:59 AM in Arhiva

As avea si eu nevoie de indrumare pt intocmirea lucrarii de licenta cu tema "Contabilitatea trezoreriei la SC..... ", mai ales ca timpul care mi-a ramas este foarte scurt.
Multumesc anticipat tutoror celor ce ma pot ajuta cu materiale, etc.....
Adresa mea de mail este : Bica_rodica@yahoo.com



#129684 tva prestari servicii externe

Postat de Bica Rodica on 25 April 2007 - 10:30 AM in Arhiva

Inca o data multumesc pt raspunsuri sdnr.
O zi frumoasa !



#129620 tva prestari servicii externe

Postat de Bica Rodica on 24 April 2007 - 05:54 PM in Arhiva

Si mai fac taxare inversa daca este neimpozabila in Romania ??



#129618 tva prestari servicii externe

Postat de Bica Rodica on 24 April 2007 - 05:42 PM in Arhiva

Mai am o intrebare : plata cum o inregistrez ?? in 409 sau merg pe cheltuieli ??
Eu zic ca in 409 si astept factura .
Pareri ??




Cometa SQL