Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
AugustaC.'s Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


AugustaC.'s Content

There have been 11 items by AugustaC. (Search limited from 24-November 07)


Sort by                Order  

#127306 societate de prestari servicii de contabilitate

Postat de AugustaC. on 31 March 2007 - 06:53 AM in Arhiva

Vezi postareamirela 0702, la Mar 28 2007, 05:17 PM, a spus:

....mai cauta pe forum. Au fost foarte multe discutii pe aceasta tema. Si pe mine ma intereseaza subiectul, dar sincera sa fiu...nu am inteles mai nimic din toate discutiile acelea: unii zic ca se poate, dar numai pe prestari servicii conta primara, altii zic ca nu se poate deloc...desi...un lucru l-am inteles sigur...si...chiar stiu personal pe cineva: sunt persoane juridice care functioneaza cu obiect de activitate: "prestari servicii contabilitate", si care nu au ca administrator un expert contabil si nici un asociat care detine 51% din capital si care sa fie expert contabil.....oricum...nu inteleg de ce nu s-ar putea sa aiba cineva o firma de prestari servicii, sa presteze servicii de contabilitate pentru diferite firme, si eventual...sa-si semneze doar bilanturile la un expert contabil - persoana autorizata??? care e problema?


Si eu sunt de aceeasi parere! Este oare posibil?



#127305 noua lege a contabilitatii, mai ales ART. 10

Postat de AugustaC. on 31 March 2007 - 06:43 AM in Arhiva

Vezi postareamihavesa, la Mar 30 2007, 02:26 PM, a spus:

eu as propune alta varianta ca sa fim in acord cu legea : contracte de munca de 2 ore, dar fara sa lucrezi o luna intreaga. In acest fel poti avea oricat de multe ctr de munca partiale si fara sa depasesti norma lor de 24 ore .


Si le inregistrezi tot la ITM? Credeam ca ai voie 2 ore/zi, in fiecare zi lucratoare!



#123248 392 Declaratie informativa privind livrarile de bunuri si prestarile de servicii

Postat de AugustaC. on 28 February 2007 - 10:30 AM in Arhiva

Vezi postareaics21, la Feb 28 2007, 09:50 AM, a spus:

Ce tip de windows aveti???

Eu am incercat la Win 98 si a listat pe jumatate! La Win XP a listat normal! :lostit (13):


si o persoana fizica autorizata trebuie sa depuna declaratia 392 daca se incadreaza in aceste baremuri?



#123074 392 Declaratie informativa privind livrarile de bunuri si prestarile de servicii

Postat de AugustaC. on 27 February 2007 - 01:46 PM in Arhiva

Vezi postareanaiman_a, la Feb 27 2007, 01:39 PM, a spus:

NU VA MAI AGITATI


CICA PRIN PERSOANE IMPOZABILE SE INTELEGE = PERSOANELE FIZICE, NU SOCIETATILE COMERCIALE


Nu mai inteleg nimic! La sectorul 1 in Bucuresti mi s-a spus la ghiseu ca numai platitorii de tva depun declaratia 392! Cum este pana la urma? Cine depune?



#122344 note explicative pt 2006

Postat de AugustaC. on 22 February 2007 - 05:44 PM in Arhiva

Vezi postareaNADY, la Feb 22 2007, 05:01 PM, a spus:

Buna!

Am o nelamurire cu privire la notele explicative ce trebuie depuse odata cu bilantul pe 2006....unde le pot gasi?
Sunt cumva incluse in programul pt situatiile financiare de pe www.mfinante.ro ?

Multumesc anticipat!


lasa o adresa de mail si iti trimit eu un exemplu, pe care il trimit de obicei



#116510 spatiul minim legal pentru comert cu amanuntul

Postat de AugustaC. on 16 January 2007 - 09:00 PM in Arhiva

Vezi postareamony23, la Jan 16 2007, 08:11 PM, a spus:

de unde ai auzit tu de 40 mp?

o alta cunostinta are un spatiu de circa 40 mp in care are doar produse ambalate si i s-a spus ca atat este minim pentru magazin si ca mai trebuie sa construiasca vreo 20 mp pentru vestiare si nu mai stiu ce, oricum afirmatia a facut-o cineva care a fost in control. E posibil sa fi inventat? Asa mi-a zis mie si caut innebunita ca nu gasesc legea. Stie careva ceva?



#116367 spatiul minim legal pentru comert cu amanuntul

Postat de AugustaC. on 16 January 2007 - 03:00 PM in Arhiva

Am o cunostinta care doreste sa-si deschida un magazin in provincie, am inteles ca spatiul minim pe care trebuie sa-l detina pentru activitatea de comert cu amanuntul este de minim 40 mp, dar nu am stiut sa-i spun care este actul in care se specifica. Ma poate ajuta cineva? Poate face un simplu chiosc sau nu are voie acum, cu intrarea in UE?



#105840 consultant fiscal - examen nov. 2006

Postat de AugustaC. on 03 November 2006 - 10:55 AM in Arhiva

Vezi postareaOANA TOMA, la Nov 3 2006, 09:45 AM, a spus:

Problema asta cu consilierii fiscali..
Am vazut aseara la tv cum s-au calcat in picioare contabili si auditori la depunerea dosarului de inscriere pt cursurile de consilier fiscal. Am inteles ca de la 01.01.07 toate S.C.-urile trebuie sa aiba un asemenea consilier fiscal; obligatoriu. Este adevarat? Daca e asa, poate orice contabil, absolvent de studii superioare sa se inscrie la aceste cursuri?

Poate sa se inscrie la examen orice absolvent al unei facultati cu profil economic sau juridic cu conditia sa aiba minim 5 ani experienta. Insa nu stiu daca apoi mai este compatibila meseria de contabil cu cea de consultant fiscal. Nu prea cred. Trebuie sa faci ori una ori alta. Parerea mea, din cate am citit.



#105839 Are cineva programele de bilant din 2002 si 2003?

Postat de AugustaC. on 03 November 2006 - 10:49 AM in Arhiva

Vezi postareamaria81, la Nov 3 2006, 10:42 AM, a spus:

Buna!
am o mare problema:
trebuie sa intocmesc situatiile financiare pt o firma care si-a intrerupt activitatea in 2002, si nu a mai depus situatiile financiare de atunci...insa nu reusesc sa gasesc programele de bilant la 31/12/2002, 30/06/2003 si 31/12/2003. le-am solicitat la finante( in pitesti), insa doamnele de acolo nu au fost deloc cooperante...pe net nu le-am gasit...va rog tare mult, daca le are cineva, sa mi le dea si mie ....

as mai avea o intrebare:
firma respectiva a primit adrese de la finante si de la registrul comertului,in care i s-a cerut depunerea situatiilor financiare restante (2002-2005)... in citatia de la registrul comertului este specificat ca in cazul in care nu le depune, firma va fi dizolvata ...
adminstratorul firmei nu doreste continuarea activitatii...intrebarea este: daca nu depune situatiile finaciare restante, firma va fi radiata din registrul comertului din oficiu si fara nici un fel de taxa sau amenda?
daca stie cineva ceva legat de acest subiect, astept cu nerabdare raspunsul!!
va multumesc frumos!!!
E posibil sa am eu programele, trebuie sa caut pe niste cd uri mai vechi, dar asta diseara. La cealalta intrebare poate sa ti raspunda numai cineva avizat, si eu sunt curioasa. Lasa-mi mesaj daca iti pun programele pe forum sau le trimit pe vreun mail. O zi buna!



#105838 camera consultantilor fiscali

Postat de AugustaC. on 03 November 2006 - 10:45 AM in Arhiva

[quote name='robertantal' date='Nov 3 2006, 12:40 AM' post='105817']
[/quote]
stie cineva daca te poti inscrie si cu scoala postliceala?
multumesc
[/quote]
nu. numai cu studii superioare, dar cel mai bine, da o fuga pana acolo; maine e ultima zi de inscriere.
[/quote]

DA, MERSI MULT, ASA ESTE, NUMAI CU STUDII SUPERIOARE, NU POSTLICEALA, SPECULASE CINEVA INFORMATIA ASTA.



#105813 camera consultantilor fiscali

Postat de AugustaC. on 02 November 2006 - 11:52 PM in Arhiva

Vezi postareamony23, la Nov 2 2006, 11:32 PM, a spus:

Vezi postareakarautopia, la Nov 2 2006, 07:53 PM, a spus:

eu am o intrebare din punctul de vedere al agentului economic si anume: este adevarat ca de la 1 ian 2007 orice firma va trebui sa aibe contract cu un astfel de consultant fiscal ( persoana autorizata sau firma de specialitate)?
ma refer la acele firme mici, care, cel putin scriptic, isi efectuau singure singurele evidenta contabila.


chiar acum a spus la TV: fiercare firma trebuie sa aibe consultant fiscal :angry:
stie cineva daca te poti inscrie si cu scoala postliceala?
multumesc




Cometa SQL