Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
noua lege a contabilitatii, mai ales ART. 10 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


noua lege a contabilitatii, mai ales ART. 10

359 replies to this topic

#61 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 27 March 2007 - 01:02 PM

Vezi postareaIULIANA1207, la Mar 27 2007, 01:55 PM, a spus:

Scrie contract de munca. Deci, valabil si pentru part-time.



Apropos de asta! Cate contracte de munca poti incheia?(part-time)



#62 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 27 March 2007 - 01:08 PM

Este o problema fooooarte discutata si disputata! Ironia este ca nu exista nici o limitare in nici un text de lege! Desteptii nostri de legiuitori au limitat orele de lucru suplimentar, au ingradit alte chestii dar asta...... nu inca!

iuliana



#63 Roxanee

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 27 March 2007 - 01:10 PM

Sa inteleg ca daca-mi fac contract part -time pot intocmi toate situatiile si pot semna?
Trebuie sa indeplinesc cumulativ conditiile de contabil cu studii superioare si de membru CECAR? sau e suficient cea cu studiile dar ca angajat?
:pullhair:



#64 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 March 2007 - 01:12 PM

Am o mica nelamurire:
Cf. COR uitati ce am gasit la Contabil sef
COD
DENUMIRE
123102
Contabil sef
(Subgrupa majora 12, Grupa minora 123, Grupa de baza 1231)
Nivelul de instruire: - (nedefinit; superior dar nu neaparat)
Stiu ca pare off-topic :wink: dar nu e!
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#65 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 28 March 2007 - 09:23 AM

Vezi postareaIULIANA1207, la Mar 27 2007, 02:08 PM, a spus:

Este o problema fooooarte discutata si disputata! Ironia este ca nu exista nici o limitare in nici un text de lege! Desteptii nostri de legiuitori au limitat orele de lucru suplimentar, au ingradit alte chestii dar asta...... nu inca!



Tot ce sper eu este sa ramana "destepti" in continuare, deoarece s-ar putea sa adun toate contractele de munca inclusiv pe cel de la functia de baza si sa constat ca trebuie sa se faca o modificare a numarului de ore dintr-o zi. E de ras ( sau de pans ) dar asta fiind forma legala de a tine o contabilitate, ce sa fac? La fel de adevarat e ca pentru unele din societati nu ai nevoie de 2 ore/zi ci de max. 5 ore pe luna. :pullhair:

Aceasta postare a fost editata de Violeta Tihon: 28 March 2007 - 09:24 AM




#66 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 28 March 2007 - 05:40 PM

sa o asteptam pentru a o discuta



#67 sisgog

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 29 March 2007 - 12:52 PM

Vezi postareaVioleta Tihon, la Mar 27 2007, 02:02 PM, a spus:

Apropos de asta! Cate contracte de munca poti incheia?(part-time)
Chiar asa, cate contracte cu timp partial poti incheia si mai mult, care e limita maxima de ore pe zi sau luna care poti sa o ai daca cumulezi contractele? Si mai mult, un act normativ daca se poate?



#68 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 29 March 2007 - 12:55 PM

daca nimeni nu raspunde, inseamna ca toti depasesc numarul de ore admisibile (cf codului muncii) si deci.....s-a dat raspunsul: foarteeee multe frate ! :pullhair: :lostit (13): :pullhair:
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#69 Diana_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 29 March 2007 - 12:58 PM

Vezi postareasisgog, la Mar 29 2007, 01:52 PM, a spus:

Vezi postareaVioleta Tihon, la Mar 27 2007, 02:02 PM, a spus:

Apropos de asta! Cate contracte de munca poti incheia?(part-time)
Chiar asa, cate contracte cu timp partial poti incheia si mai mult, care e limita maxima de ore pe zi sau luna care poti sa o ai daca cumulezi contractele? Si mai mult, un act normativ daca se poate?


S-a dat deja raspunsul la intrebarea ta......chiar pe aceasta pagina
Traim in Romania .... si asta ne ocupa tot timpul



#70 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 29 March 2007 - 01:45 PM

Vezi postareaDiana_, la Mar 29 2007, 01:58 PM, a spus:

Vezi postareasisgog, la Mar 29 2007, 01:52 PM, a spus:

Vezi postareaVioleta Tihon, la Mar 27 2007, 02:02 PM, a spus:

Apropos de asta! Cate contracte de munca poti incheia?(part-time)
Chiar asa, cate contracte cu timp partial poti incheia si mai mult, care e limita maxima de ore pe zi sau luna care poti sa o ai daca cumulezi contractele? Si mai mult, un act normativ daca se poate?


S-a dat deja raspunsul la intrebarea ta......chiar pe aceasta pagina

La curs ITM ziele acestea, ni s-a spus ca durata nu trebuie sa depaseasca 24 de ore (inclusiv cu cele 8 ore la functia de baza); insa, tot atata de bine se stie ca nimeni nu tine seama de asta, nici chiar subsemnata, si are mai multe contracte de munca cu timp partial (2 ore)
Vreau sa intreb si eu: o firma poate sa isi angajeze DOAR expert contabil care sa ii certifice bilantul semnat de administrator? Fara ca acesta sa angajeze vreun contabil. Expertului contabil ii incheie o conventie de prestari de servicii unde la obiectul conventiei scrie: certificarea situatilor financiare. E corect si legal? Sunt in ceata, personal.



#71 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 29 March 2007 - 01:53 PM

Vezi postareaOlguta, la Mar 29 2007, 02:45 PM, a spus:

Vreau sa intreb si eu: o firma poate sa isi angajeze DOAR expert contabil care sa ii certifice bilantul semnat de administrator? Fara ca acesta sa angajeze vreun contabil. Expertului contabil ii incheie o conventie de prestari de servicii unde la obiectul conventiei scrie: certificarea situatilor financiare. E corect si legal? Sunt in ceata, personal.
cred ca dupa legile actuale in vigoare (L82 si OG65) e corect, in masura in care sunt respectate criteriile privitoare la nivelul cifrei de afaceri (<50000 euro=da, >50000euro=nu); oricum....
Cap. II Organizarea și conducerea contabilității




Art. 10 - (1) Răspunderea pentru organizarea și conducerea contabilității la persoanele prevăzute la art. 1 revine administratorului, ordonatorului de credite sau altei persoane care are obligația gestionării unității respective
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#72 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2007 - 01:26 PM

eu as propune alta varianta ca sa fim in acord cu legea : contracte de munca de 2 ore, dar fara sa lucrezi o luna intreaga. In acest fel poti avea oricat de multe ctr de munca partiale si fara sa depasesti norma lor de 24 ore .



#73 AugustaC.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 March 2007 - 06:43 AM

Vezi postareamihavesa, la Mar 30 2007, 02:26 PM, a spus:

eu as propune alta varianta ca sa fim in acord cu legea : contracte de munca de 2 ore, dar fara sa lucrezi o luna intreaga. In acest fel poti avea oricat de multe ctr de munca partiale si fara sa depasesti norma lor de 24 ore .


Si le inregistrezi tot la ITM? Credeam ca ai voie 2 ore/zi, in fiecare zi lucratoare!



#74 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 March 2007 - 10:39 AM

Vezi postareaAugustaC., la Mar 31 2007, 07:43 AM, a spus:

Vezi postareamihavesa, la Mar 30 2007, 02:26 PM, a spus:

eu as propune alta varianta ca sa fim in acord cu legea : contracte de munca de 2 ore, dar fara sa lucrezi o luna intreaga. In acest fel poti avea oricat de multe ctr de munca partiale si fara sa depasesti norma lor de 24 ore .


Si le inregistrezi tot la ITM? Credeam ca ai voie 2 ore/zi, in fiecare zi lucratoare!

da, ctr de munca normala, de 2 ore/zi, dar ce, nu poti sa spui ca ai lucrat doar 5 zile dintr-o luna ? unde scrie ca daca ai ctr de 2 ore/zi nu poti lucra mai putine zile lucratoare ? in fond, concediu fara plata se poate lua oricat.



#75 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 31 March 2007 - 11:13 AM

Vezi postareamihavesa, la Mar 31 2007, 11:39 AM, a spus:

Vezi postareaAugustaC., la Mar 31 2007, 07:43 AM, a spus:

Vezi postareamihavesa, la Mar 30 2007, 02:26 PM, a spus:

eu as propune alta varianta ca sa fim in acord cu legea : contracte de munca de 2 ore, dar fara sa lucrezi o luna intreaga. In acest fel poti avea oricat de multe ctr de munca partiale si fara sa depasesti norma lor de 24 ore .


Si le inregistrezi tot la ITM? Credeam ca ai voie 2 ore/zi, in fiecare zi lucratoare!

da, ctr de munca normala, de 2 ore/zi, dar ce, nu poti sa spui ca ai lucrat doar 5 zile dintr-o luna ? unde scrie ca daca ai ctr de 2 ore/zi nu poti lucra mai putine zile lucratoare ? in fond, concediu fara plata se poate lua oricat.
Nu cred ca merge asa, asa se stipuleaza in conventiile civile, unde, se plateste doar 16%. La doua ore chipurile pontezi, in fiecare zi, si in functie de pontaj ti se da salariul (cu toate impozitele platite). :pullhair:



#76 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 31 March 2007 - 12:24 PM

va propun sa raspundem la o altfel de intrebare. care este sanctiunea si care sunt urmarile pentru depasirea nr maxim admisibil de ore de munca pe luna (cu toate contractele de 2ore/zi*N-spe firme)? aduceti si baza legala in fata.
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#77 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 31 March 2007 - 01:43 PM

Vezi postarearobertantal, la Mar 31 2007, 01:24 PM, a spus:

va propun sa raspundem la o altfel de intrebare. care este sanctiunea si care sunt urmarile pentru depasirea nr maxim admisibil de ore de munca pe luna (cu toate contractele de 2ore/zi*N-spe firme)? aduceti si baza legala in fata.
OUG 65/2005
"Art. 118. - (1) La solicitarea angajatorului salariații pot efectua muncă suplimentară, cu respectarea prevederilor art. 111 sau 112, după caz.

(2) Efectuarea muncii suplimentare peste limita stabilită potrivit prevederilor art. 111 sau 112, după caz, este interzisă, cu excepția cazului de forță majoră sau pentru alte lucrări urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori înlăturării consecințelor unui accident."

SECTIUNEA A PATRA, Norma de munca, din Codul Muncii 2007, art. 126-art.129
peste tot zice ca e interzis dar nu zice si pedeapsa incalcarii legii. O sa intreb si eu la curs, luni.



#78 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 31 March 2007 - 02:55 PM

ce ai scris tu acolo se refera la un singur angajator



#79 jus_ro

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 31 March 2007 - 03:01 PM

Servus colegi, am si eu o intrebare: am studii superioare economice, am terminat CIG, sunt stagiar la CECCAR, si pe langa functia de baza de economist la o firma unde directorul economic semneaza bilantul, am mai facut rost de un contract de munca cu timp partial de 2 ore/zi in functia de contabil la o alta firma. Dar cu legea cea noua a contabilitatii nu am inteles daca pot semna bilatul pe 2006 pentru a doua firma. Merci anticipat.



#80 Eva2007

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 31 March 2007 - 04:44 PM

Vezi postareaSeptimiu, la Mar 31 2007, 03:55 PM, a spus:

ce ai scris tu acolo se refera la un singur angajator

Adica limita de 48 de ore pe saptamana se refera la un singur angajator? Sau exista posibilitatea sa se refere la numarul total de ore lucrate de o persoana pe saptamana, chiar daca sunt mai multe contracte de munca la mai multi angajatori? Mersi mult pt raspuns. :pullhair:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL