Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Welcome's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Welcome's Content

There have been 56 items by Welcome (Search limited from 30-November 07)



Sort by                Order  

#227637 Tva avansuri 19 % , storno avansuri 24 %?

Postat de Welcome on 01 July 2010 - 10:49 AM in Arhiva

Salutare dragi colegi, am ajuns la codul fiscal la PUNCTUL (2)"operatiunile pentru care se aplica taxarea inversa"- livrare deseuri, masa lemnoasa, cereale, legume, fructe, carne, zahar, faina... (3) pe fact emise ptr livrarile de bunuri/presari servicii nu se vor inscrie TVA.
Ca sa fie mai usor, am atasat articulul din lege:
Art. 160
82. (1) În sensul art. 160 alin. (5) din Codul fiscal, prin livrări de bunuri/prestări de servicii în interiorul țării se înțelege operațiunile realizate numai între persoane care sunt înregistrate în scopuri de TVA conform art. 153, care au locul livrării sau locul prestării în România conform art. 132, respectiv art. 133, din Codul fiscal, și sunt operațiuni taxabile conform titlului VI din Codul fiscal.
(2) În cazul livrărilor de bunuri prevăzute la art. 160 alin. (2) din Codul fiscal, inclusiv pentru avansurile încasate, furnizorii emit facturi fără taxă și înscriu în aceste facturi o mențiune referitoare la faptul că au aplicat taxarea inversă. Taxa se calculează de către beneficiar și se înscrie în facturi și în jurnalul pentru cumpărări, fiind preluată atât ca taxă colectată, cât și ca taxă deductibilă în decontul de taxă. Din punct de vedere contabil, beneficiarul va înregistra în cursul perioadei fiscale 4426 = 4427 cu suma taxei aferente.

acum ma duc si caut art 160 - alin2 in care scrie asa :
ART. 160
Măsuri de simplificare
(1) Prin excepție de la prevederile art. 150 alin. (1), în cazul operațiunilor taxabile persoana obligată la plata taxei este beneficiarul pentru operațiunile prevăzute la alin. (2). Condiția obligatorie pentru aplicarea taxării inverse este ca atât furnizorul, cât și beneficiarul să fie înregistrați în scopuri de TVA conform art. 153.
(2) Operațiunile pentru care se aplică taxarea inversă sunt:
a) livrarea de deșeuri și materii prime secundare rezultate din valorificarea acestora, astfel cum sunt definite de Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 16/2001 privind gestionarea deșeurilor industriale reciclabile, republicată, cu modificările ulterioare;
b) livrarea de masă lemnoasă și materiale lemnoase, astfel cum sunt definite prin Legea nr. 46/2008 - Codul silvic, cu modificările și completările ulterioare.
c) livrarea de bunuri din următoarele categorii: cereale, plante tehnice, legume, fructe, carne, zahăr, făină, pâine și produse de panificație, astfel cum sunt stabilite prin ordin al ministrului finanțelor publice, la propunerea președintelui Agenției Naționale de Administrare Fiscală.
(3) Pe facturile emise pentru livrările de bunuri/prestările de servicii prevăzute la alin. (2) furnizorii/prestatorii nu vor înscrie taxa colectată aferentă. Beneficiarii vor determina taxa aferentă, care se va evidenția în decontul prevăzut la art. 1562, atât ca taxă colectată, cât și ca taxă deductibilă. Beneficiarii au drept de deducere a taxei în limitele și în condițiile stabilite la art. 145 - 1471.
(4) De aplicarea prevederilor prezentului articol sunt responsabili atât furnizorii, cât și beneficiarii. Prin norme se stabilesc responsabilitățile părților implicate în situația în care nu s-a aplicat taxare inversă.
(5) Prevederile prezentului articol se aplică numai pentru livrările de bunuri/prestările de servicii în interiorul țării.


INTREBARI !
1. eu SRL daca facturez altui SRL legume, fructe, carne, prod de panificatie, emit factura cu TAXARE INVERSA ?
2. facturile de servicii sunt cu taxare inversa DOAR pentru aceste produse ? ma refer in cazul unui transport de marfa, eu SRL voi primi factura cu taxare inversa ?
Astept parerile voastre....



#164852 cod COR urgent

Postat de Welcome on 04 March 2008 - 12:06 PM in Arhiva

Am tot cautat pe net FUNCTIA de "supervizor call center", am gasit niste fise de post, dar nu gasesc in ce clasa de COD COR sa-l inregistrez pe domnul salariat. si nici nu stiu cum sa adaptez meseria asta in limba romana... Operator vanzari prin telefon = este bine??? cod 341903 ? aveti idee ? Va multumesc mult !



#149111 Stagiu CECCAR

Postat de Welcome on 29 October 2007 - 10:25 AM in Arhiva

pentru cei ca mine.... :smile:
Stimati colegi, tocmai am fost sunata la servicu de catre CECCAR sa ma intrebe cand vin sa ma inscriu la stagiu. Asadar, suntem asteptati azi sau maine cel tarziu sa ne depunem cererea de stagiatura... bucuresti-mircea voda ..



#148853 carte grile acces 2007

Postat de Welcome on 24 October 2007 - 10:19 PM in Arhiva

Vezi postareabobu05, la Oct 24 2007, 09:32 PM, a spus:

Cine are rezolvarile la studiile de caz pt cartea din 2007 il rugam sa le puna aici si sa le verificam toti

daca intrati pe EXPERTI CONTABILI, veti gasi absolut totul in topicul "REZOLVARI GRILE 2007" este mult ... cam 59 de pagini de forum, dar aveti ce invata ! :smile: bafta !



#148678 taxa placuta firma afisata la intrare

Postat de Welcome on 23 October 2007 - 10:16 AM in Arhiva

atata timp cat ai afisat ceva, din punctul meu de vedere, este o reclama... In al doilea rand, impozitul anual nu este atat de mare ...Se calculeaza impozitul in functie de marimea panoului ( placutei). Te duci la Directia de impozite si taxe, cu copie dupa certif de inamtriculare, stampila, delegatie si am impresia ca o copie dupa contractul de inchiriere al spatiului si nu te mai doare capul...



#147546 fisa postului - CONSTRUCTII SI INSTALATII

Postat de Welcome on 11 October 2007 - 08:23 PM in FISA POSTULUI

Nu am prea multe cunostinte in constructii, dar sper sa va ajute aceste fise... Va alegeti voi . Spor la treaba!problema e urmatoarea: nu am spatiu suficient, si va trebui sa postez pe mai multe postari...hm.... :smile: fisele sunt "mari" cica.. si voi incerca sa vi le trimit prin mail... Sorryyyyy

Fisiere atasate




#147446 DE CE ESTE UMILITA MUNCA NOASTRA?

Postat de Welcome on 11 October 2007 - 10:46 AM in Arhiva

Eu am luat examenul de expert... DAR nu are nici o legatura cu ceea ce fac cei de la CEECAR cu noi, cei de la Ministerul de Finante! TREBUIE SA FACEM CEVA! Haideti sa ne unim, sa ne facem intr-un fel auziti... ESTE INADMISIBIL o persoana care a fost ABESENTA la concurs, sa fie peste 10 zile ADMISA! Ma gandesc ca peste cei 3 ani de stagiatura, la examenul final, nu vor termina nici macar cei 20-20% din admisii de anul acesta, si cine stie ce vom mai avea voie sa semnam... Chiar muncim degeaba??? Nu stiu unde sa vorbim, unde sa scriem... are cineva timp? vreo cunostinta in domeniu???



#147315 Urmatorul examen pt consultanti fiscali...

Postat de Welcome on 10 October 2007 - 04:57 PM in Arhiva

incerc sa le postez aici ...
Am grilele din sesiunea din Martie 2007 exact ca cele din examen. Iar grilele din Iunie 2007 sunt de genul intrebare - raspuns. Le-am luat tot de aici de pe forum de la niste colegi...
Spor la invatat. :smile:
poate gasiti si voi varianta din Martie cu intrebare-raspuns si s-o postati pe aici...

Fisiere atasate




#146664 Urmatorul examen pt consultanti fiscali...

Postat de Welcome on 04 October 2007 - 07:46 PM in Arhiva

Vezi postareaFILOSOFUL_X, la Oct 4 2007, 08:37 PM, a spus:

MIZEZ TOTUSI PE UN EXAMEN IN LUNA NOIEMBRIE 2007 SAU INCEPUTUL LUNII DECEMBRIE 2007. NU UITATI TOTUSI CA TAXELE CARE SE INCASEAZA NU SUNT TOCMAI MICI IAR BANII INCASATI IN ANUL 2007 SUNT MAI BUNI DECAT CEI INCASATI IN 2008. NIVELUL TAXEI DE INSCRIERE A FOST ACTUALIZAT LA 500 LEI INCEPAND CU 01 OCTOMBRIE. OARE NU INDICA ASTA APROPIEREA UNEI NOI SESIUNI DE EXAMEN? EU ASA CRED. EU ZIC SA NE PREGATIM
mda.... si eu presimt NEBUNIA asta.... Dar imi este atat de greu!!!! Am avut "expertu;", acum vine inchiderea de trimestru... Abia in NOV aveam de gand sa ma apuc de citit... Tare am impresia ca voi pierde inca 4 nopti albe in Capitala :biggrin: tocind niste legi, ordonante, hotarari, grile, :smile: aoleeoooo cate sunt.... !!!



#146663 Nu mai vreau sa fiu contabil

Postat de Welcome on 04 October 2007 - 07:42 PM in Arhiva

Asa se intampla cand te grabesti, si nu stai cu gandul la acte. Dupa 2 ani de conta, ar trebui sa te bagi intr-o sedinta (numai TU si CU TINE) si sa te gandesti ce-ti place si ce nu-ti place la ceea ce faci... contabilii au Termene de depunere a actelor, au si program la birou, dar in mare parte nu este unul fix. vei avea week enduri la calculator, dar si 4-5 zile in care te vei rasfata ... Legislatia este "minunata" nu ai cand sa te plafonezi sau sa te plictisesti, ptr ca mereu se schimba cate ceva. :biggrin: Apoi, gandeste-te ca vei avea parte de obiecte de activitate diferite, Patroni care mai de care... RENUNTI la contabilitate atunci cand simti ca multe situatii de depasesc, ca nu poti fii responsabil, corect... Sa stii ca si eu dupa ce termin fisele fiscale, de exemplu, inainte sa le depun, noaptea visez anumite greseli in legatura cu unii salariati, dar le modific, refac discheta, le depun, si trec la urmatoarea etapa. Hai !!! Mai gandeste-te....



#146651 Urmatorul examen pt consultanti fiscali...

Postat de Welcome on 04 October 2007 - 07:09 PM in Arhiva

Reguli de atribuire a calității de consultant fiscal

Art. 4. - Pentru atribuirea calității de consultant fiscal candidații, persoane fizice, trebuie să îndeplinească cumulativ următoarele condiții:
a) să fie licențiați ai unei facultăți cu profil economic;Nota reclama
b) să aibă o [u]experiență de minimum 5 ani după obținerea licenței, în una dintre următoarele activități:[/u]
- elaborarea, avizarea, aprobarea sau aplicarea legislației fiscale;
- servicii de administrare a legislației fiscale;
- elaborarea sau aplicarea reglementărilor contabile;
- activitate financiar-contabilă.Nota reclama
c) să nu aibă antecedente penale;
d) să aibă capacitate deplină de exercițiu;
e) să promoveze examenul pentru atribuirea calității de consultant fiscal. [/i]
[/quote]

Multumesc mult! Chiar ma oftic atunci cand ma induc singura in eroare! AM PESTE 5 ANI ! Haideti sa ne apucam de invatat! Eu sunt sigura ca vom avea surpriza examenului undeva prin IAN-FEB 2008 exact in perioada inchiderii de an :cu fise fiscale, profituri, bilanturi si alte nebunii...



#146650 Clubul admisilor la examenul de acces 2007

Postat de Welcome on 04 October 2007 - 06:52 PM in Arhiva

Mie mi se pare tare ciudat ca nu s-au afisat DELOC raspunsurile la acest examen. nici macar grilele .... Care este domle' misterul si secretul ??? chiar daca am luat acest examen, Nu l-am luat toti cu 10, dar nici cu 7. Chiar era curioasa, ce am gresit, ce am facut corect... Sunt atat de varza la capitolul soft cei de la ceccar?



#146364 Urmatorul examen pt consultanti fiscali...

Postat de Welcome on 03 October 2007 - 12:13 AM in Arhiva

as dori sa stiu si eu, va rog... in anul 2008 (febr - martie) voi putea da examenul de consultant avand in vedere ca am luat licenta in sept 2003? am inteles ca nu mai are importanta vechimea din cartea de munca, ci... vechimea DE LA DATA OBTINERII LICENTEI... :smile: ! se poate sa ma scoata cineva din ceata asta? Am fost cuminte, mi-am pregatit pe desktop grilele din martie, iunie... dar... imi vine in cap aceasta intrebare. ma apuc de invatat?
multumesc.



#146363 Stagiu CECCAR

Postat de Welcome on 02 October 2007 - 11:38 PM in Arhiva

:biggrin: completam o draguta cerere.... o depunem.... si mai citim din "sfantul ...regulament" ...
felicitari celor care vor completa cererea!

Fisiere atasate




#146243 Clubul picatilor la examenul de acces 2007

Postat de Welcome on 02 October 2007 - 01:58 PM in Arhiva

Nu ma priviti cu rautate va rog.... Eu sunt o Admisa ... Dar am stat in fiecare zi pe forum si am urmarit toate mesajele voastre. Azinoapte m-am culcat foarte tarziu ptr ca nu am putut pleca din fata calculatorului. Mai am multe examene de dat si la anu' si ... cand au chef cei de la finante sa mai nascoceasca ei o "Functie"... sincera sa fiu mi s-a parut o BATAIE DE JOC tot acest CIRC care l-au organizat cei de la ceccar. Nici nu prea reusesc sa ma bucur de aceasta nota ptr ca am inteles din prima zi de examen si pana ieri seara ca totul (!!!!!!!!! ) ABSOLUT TOTUL inclusiv vizualizarea listelor A FOST O LOTERIE !!! Muncim, invatam, avem niste studii si o experienta si suntem tratati foarte urat.. Unde vor sa ajunga cei la Finante? Ce se intampla cu noi contabilii ???
Sper - macar anul acesta - sa se mai uite odata pe contestatii... Sincer imi pare rau ptr sutimile cu care ati fost umiliti....



#146047 parerile noastre despre examenul CECCAR -SEPT. 2007

Postat de Welcome on 01 October 2007 - 11:28 PM in Arhiva

Buna seara. Este 12.30 noaptea....Toata ziua am innebunit de asteptare, site-ulCeccar a fost blocat.. si in final am ajuns la sediul din Floreasca pe gard... Am reusit! ADMISA! totusi sunt cu voi pe forum si tot incerc sa descarc macar o pagina din tara: cluj, arad, sibiu, brasov... NIMIIIICCC! toate paginile imi dau eroare. . . Va tin pumnii in continuare.. Au fost foarte multi picati, sper sa se rezolve totusi ceva la contestatii. Nu ratati totusi sansa asta! Somn usor...



#145770 parerile noastre despre examenul CECCAR -SEPT. 2007

Postat de Welcome on 01 October 2007 - 03:48 PM in Arhiva

Vezi postareamonikg, la Oct 1 2007, 04:43 PM, a spus:

Am sunat la CECCAR sediul central, sau cum s-o fi numind si mi-au spus ca ar fi plecat Florita cu rezultatele la Floresca, acum vreo ora. Deci ar trebui sa se afiseze pe gard.
Contestatiile pentru Bucuresti se depun in Mircea Voda sau pe mail la ceccar@ceccaro.ro.
pai... ma duc dupa Florita... sper ca nu s-a impiedicat pe drum...



#145757 parerile noastre despre examenul CECCAR -SEPT. 2007

Postat de Welcome on 01 October 2007 - 03:37 PM in Arhiva

Ptr cei care sunt din Bucuresti... scrieti si voi un nr de tel de la ceccar, nu gasesc nicaieri pe unde mi-am notat nr lor de telefon. as vrea sa stiu unde mama naibii se afiseaza listele bestiale.... nu se incarca nimic pe nici un site :notworthy: noi unde ne vedem rezultatele... este cineva din Bucuresti care a vazut listele?



#145710 parerile noastre despre examenul CECCAR -SEPT. 2007

Postat de Welcome on 01 October 2007 - 03:01 PM in Arhiva

Vezi postareamihaser, la Oct 1 2007, 03:58 PM, a spus:

s-au afisat pe gard!
daca mai multi de 50 % au picat... pe care Gard au avut loc sa afiseze??? eu deja turbezzz .... :notworthy:



#145689 parerile noastre despre examenul CECCAR -SEPT. 2007

Postat de Welcome on 01 October 2007 - 02:47 PM in Arhiva

Vezi postareadomnul D, la Oct 1 2007, 03:42 PM, a spus:

Vezi postarearealnovice, la Oct 1 2007, 03:41 PM, a spus:

Cred ca toti ne-am lovit de aceeasi eroare, atunci cand am incercat sa deschidem fisierul pdf. Poate nici nu le-au postat si au pus doar titlurile....

Tot mai sigur ar fi la sediul lor, daca am sti ca s-au afisat acolo.


cineva mi-a zis ca dupa 16 afisaza "pe gard"

va anunt ca este omor pe strada floreasca ptr ca nu poate intra de pe St cel Mare .. este interzis si se lucreaza trb sa veniti din celalalt sens... Momentan am reusit sa intru pe site, dar se incarca foarte greu pagina... asa ca asteptam... Mai fumam 30.000 tigari... :notworthy: nenorocitele astea de listeeeee



#145673 parerile noastre despre examenul CECCAR -SEPT. 2007

Postat de Welcome on 01 October 2007 - 02:31 PM in Arhiva

Vezi postareaalexx, la Oct 1 2007, 03:24 PM, a spus:

Am reusit sa intru pe CECCAR si o sa incerc sa le postez aici rezultatele

:pullhair: HAI TU ALEXXXXX !!!! :notworthy:



#145663 parerile noastre despre examenul CECCAR -SEPT. 2007

Postat de Welcome on 01 October 2007 - 02:24 PM in Arhiva

Vezi postareamihavesa, la Oct 1 2007, 03:21 PM, a spus:

Vezi postareaWelcome, la Oct 1 2007, 03:17 PM, a spus:

Vezi postareaalexx, la Oct 1 2007, 03:15 PM, a spus:

Unde s-au afisat? In Floreasca sau Mircea Voda?

am fost eu acum 45 min in floreasca si nu erau afisate.... nu ma mai duc pana acolo ca innebunesc fac accident??? serios STIE CINEVA??? CHIAR MA DUC!!!! HAIDETI CA SUNA NUMAI OCUPAT LA ASTIA....
du-te in mircea voda .... ai luat aparat foto la tine ????

DEGEABA AM.. NU AUZI CA CICA TOCMAI S-AU AFISAT LA FLOREASCA...chiar nu are nimeni servciul pe langa Spitalul de urgenta??? sa se invoiasca??? :notworthy:



#145646 parerile noastre despre examenul CECCAR -SEPT. 2007

Postat de Welcome on 01 October 2007 - 02:17 PM in Arhiva

Vezi postareaalexx, la Oct 1 2007, 03:15 PM, a spus:

Unde s-au afisat? In Floreasca sau Mircea Voda?

am fost eu acum 45 min in floreasca si nu erau afisate.... nu ma mai duc pana acolo ca innebunesc fac accident??? serios STIE CINEVA??? CHIAR MA DUC!!!! HAIDETI CA SUNA NUMAI OCUPAT LA ASTIA....



#145636 parerile noastre despre examenul CECCAR -SEPT. 2007

Postat de Welcome on 01 October 2007 - 02:11 PM in Arhiva

stie cineva unde s-au afisat listele la bucuresti? eu ma duc sa le pozez si le atasez io aici :biggrin: ...



#145500 parerile noastre despre examenul CECCAR -SEPT. 2007

Postat de Welcome on 01 October 2007 - 11:24 AM in Arhiva

A TRECUT DEMUUUUULT ORA 12.00 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! DUPA CE CA CEASUL ASTA ABIA SE MISCA... DUPA CE CA ASTIA DE LA CCECAR inca ma afiseaza "SARABTOAREA CONTABILULUI...." CHIAR simt ca o iau razna. Stau inchisa in birou si nu sunt buna de nimiccccc... :notworthy:




Cometa SQL