Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
dolhascu_maia's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


dolhascu_maia's Content

There have been 29 items by dolhascu_maia (Search limited from 25-November 07)



Sort by                Order  

#242528 balanta/bilant de lichidare

Postat de dolhascu_maia on 22 June 2011 - 12:19 PM in Bilanturi

Buna ziua!
Am de intocmit un bilant de lichidare
Asociatul unic a scris in decizia de la ONRC etapa I
- capitalul social 1000 revine asociatului unic
- autoturismele aflate in patrimoniu revin asociatului unic. Autoturismele sunt amortizarte partial. Valoarea din contabilitate este reala.
Cum inregistrez autorismele la lichidare? In cartile de specialitate am gasit ca se "valorifica". Daca inregistre o "vanzare-valorificare" este corect tinand cont de ceea ce scrie in Decizie?
Va multumesc
Cu respect Mariana Dolhascu



#176821 aptitudini 2008

Postat de dolhascu_maia on 30 June 2008 - 09:38 AM in Arhiva

Buna ziua! La Suceava nu s-a facut cheta ,,,,, nici nu cred treaba cu cheta. Noua nu ne-au dat voie nici macar sa punem un suc sau o apa pe catedra (la scris au fost candidati la care li s-a facut rau) Felicitari celor care au luat!
Mii de multumiri pentru CECCAR Botosani si CECCAR Suceava. Ne-au incurajat si ne-au inteles emotiile.

Cine isi aminteste intrebarile de la oral sa le scrie pentru a "lasa" viitorilor candidati modele de studiu - eu am avut ceva de genul "Continutul dosarului de expertiza"
Alta intebari "diferenta dintre pret si valoare" si multe intrebari din "expertize judiciare".



#176758 aptitudini 2008

Postat de dolhascu_maia on 29 June 2008 - 05:12 AM in Arhiva

trezireeeea Deabia imi tin ochii deschisi ...... Bafta la toti



#176732 aptitudini 2008

Postat de dolhascu_maia on 28 June 2008 - 04:01 PM in Arhiva

dupa agitatia de ieri ,,,,,, azi un ocean linistit ,,,,,,,,



#176489 aptitudini 2008

Postat de dolhascu_maia on 27 June 2008 - 03:34 PM in Arhiva

toata ziua am stat in corzi ,,,,m-am rugat de una la farmacie sa imi dea si mie o pastila ca imi crescuse tensiunea (Nu va dau! Veniti cu reteta de la doctor chiar si pentru o pastila!) ......dar sa astept sa ma sune .... iar daca nu ma suna sa " presupun" ca am trecut E simpatica faza :)



#176482 aptitudini 2008

Postat de dolhascu_maia on 27 June 2008 - 03:26 PM in Arhiva

are cineva vreo veste de la .... Suceava , Botosani ?



#155644 cerere de chemare in judecata a camerei consultantilor fiscali

Postat de dolhascu_maia on 11 December 2007 - 11:42 PM in CONSULTANT FISCAL

Si eu! Vreau si eu un loc in lista

Multumesc moderatorului Alupei Otilia pentru ca ne-a pus "in varf" :good:

Alegeti o stategie si eu o sa va ajut sa o "imprastiati" Trebuie sa avem in vedere totusi urmatoarele aspecte:
- nu sunt multi economisti care folosesc netul Trebuie sa ne adresam "tarii"
- cine e din provincie sa ne trimita care sunt principalele ziare pe zona respectiva si daca putem avea acces la un spatiu pe prima pagina si care sunt costurile
- care e pozitia CECCAR fata de aceste proteste;
- fluturasii ii putem folosi?
Daca imi mai vin idei o sa va scriu



#155415 REACTII POST-EXAMEN, dec. 2007

Postat de dolhascu_maia on 10 December 2007 - 08:35 PM in Arhiva

Vezi postareaRonaldo, la Dec 10 2007, 09:14 PM, a spus:

Inca o data fac apel sa ne pastram luciditatea si sa ne organizam un pic - eu deja am in minte contestatia pe care o voi trimite maine. De asemenea, va rog sa o respectati pe Otilia, pt ca est un moderator exceptional si sa nu va mai varsati asupra cui nu trebuie (in cazul asta ea).

Te rog fa o contestatie si posteaz-o pe forum Sunt multi care nu stiu de unde sa inceapa Daca poti sa identifici ce am scris pe celalalt topic "dreptul de a spune Nu" erau spicuiri de pe reclama postate inainte de data examenului.



#155412 REACTII POST-EXAMEN, dec. 2007

Postat de dolhascu_maia on 10 December 2007 - 08:26 PM in Arhiva

In atentia d-nei Alupei Otilia

Nu o sa retrag nimic din ce am spus. M-ai atentionat pe mine care de fapt faceam un lucru care trebuia facut de moderator. Trebuia sa ii atentionezi pe cei care scriau in topicul cu rezolvari (100de pagini) nemultumirile care le aveau, spicuirile din ziare, informatii care ne pot ajuta sa desfiintam un monopol.
Poate ca intentia ta nu a fost de a inchide gura cuiva, dar nu ai fost explicita, ai folosit un icon nepotrivit. Trebuia sa spui clar ca topicul "dreptul de a spune NU" e inchis pentru 1 ora 2 ore.... 24 ore. Erai clara Toti cei care citeau acel topic sau stiau de existenta lui au crezut ca vrei sa ii reduci la tacere.
Sincer nici eu nu m-am asteptat sa aiba un asemenea impact asupra omenilor din MF, fata de economisti, fata de agentii economici. Oamenii au cautat topicul si au constatat ca un moderator l-a sters Pentru ei nu existat "mutat" Sunt oameni care nu citesc 100 de pagini. Pune-te in locul lor macar pentru o clipa Daca m-as fi gandit macar o clipa ca pot mobiliza oameni intr-un timp atat de scurt te-as fi anuntat. Fa in asa fel incat conta.ro sa ramana in topul economistilor si nu numai.
nu uitati aveti "dreptul de a spune NU" E dat de constitutie



#155325 MAFIA CAMEREI CONSULTANTILOR

Postat de dolhascu_maia on 10 December 2007 - 03:52 PM in Arhiva

Vezi postareabriana, la Dec 10 2007, 05:36 PM, a spus:

Noi putem scrie zeci de topicuri...ii doare exact unde nu ii vede soarele...si nici acolo ca stau in niste fotolii extrem de luxoase si comode....

Chiar ca sunt dezamagita Am promovat luni de zile acest site Eu am fost conectata cu alt id de ani de zile Am luat examenul de la CECCAR cu ajutorul tuturor economistilor care au muncit ca sa fim un grup
Acum m-am logat cu NUMELE SI PRENUMELE REAL ca sa arat ca nu ma ascund dupa un ID impersonal
Nu va pot spune cat de dezamagita sunt de moderatorul care a sters topicul "dreptul de a spune NU"
Sper sa existe un alt moderator care inteleaga ca oamenii pun suflet in ceea ce fac in acest site



#155318 REACTII POST-EXAMEN, dec. 2007

Postat de dolhascu_maia on 10 December 2007 - 03:36 PM in Arhiva

Vezi postareadolhascu_maia, la Dec 10 2007, 05:24 PM, a spus:

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Dec 10 2007, 05:06 PM, a spus:

m-am sucit !! l-am unit pe ala cu asta ! :biggrin:


Deci cu alte cuvinte ne bati pumnul in gura Pe internet s-a promovat acel topic, s-au trimis mesaje, informari
Sunt dezamagita de ceea ce ai facut
Rusine !
Inainte de a lua o astfel de hotarare trebuia sa ii intrebi pe cei care au scris acolo Ai pus in acest grup cu rezolvari de 100 de pagini ceea ce e important pentru economisti Un om care intra prima data pe site pentru a se informa va avea rabdare sa citeasca 100 de pagini
Am crezut ca sunteti un site impartial


si apropo de regulamentul de la conta.ro DE CE NU MI-AI TRIMIS UN AVERTISMENT PUBLIC SAU PRIVAT ? Asa scrie in regulament !!??? sau deranjam prin actiunea noastra vreo cunostiinta ...



#155314 MAFIA CAMEREI CONSULTANTILOR

Postat de dolhascu_maia on 10 December 2007 - 03:28 PM in Arhiva

Examinator
Au inchis topicul "dreptul de a spune NU" Toate mesajele care aveau legatura cu acest topic s-au dus in vant
Sunt dezgustata .......Un moderator a dat peste cap tot ceea ce am muncit in aceste zile DREPTATE ??!!!!!



#155312 REACTII POST-EXAMEN, dec. 2007

Postat de dolhascu_maia on 10 December 2007 - 03:24 PM in Arhiva

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Dec 10 2007, 05:06 PM, a spus:

m-am sucit !! l-am unit pe ala cu asta ! :biggrin:


Deci cu alte cuvinte ne bati pumnul in gura Pe internet s-a promovat acel topic, s-au trimis mesaje, informari
Sunt dezamagita de ceea ce ai facut
Rusine !
Inainte de a lua o astfel de hotarare trebuia sa ii intrebi pe cei care au scris acolo Ai pus in acest grup cu rezolvari de 100 de pagini ceea ce e important pentru economisti Un om care intra prima data pe site pentru a se informa va avea rabdare sa citeasca 100 de pagini
Am crezut ca sunteti un site impartial



#155288 REACTII POST-EXAMEN, dec. 2007

Postat de dolhascu_maia on 10 December 2007 - 02:39 PM in Arhiva

Posteaza aceste randuri si Pe topicul DREPTUL DE A SPUNE NU
Am trimis indemnul pentru semnarea petitiei cu legatura la topicul de mai sus

Nemultumitilor votati petitia si adresati-va massmediei



#155168 REACTII POST-EXAMEN, dec. 2007

Postat de dolhascu_maia on 10 December 2007 - 11:38 AM in Arhiva

Buna ziua!
Imi cer scuze ca am semnat mai tarziu petitia dar ,,,, am ramas fara net
Va rog inca o data sa trimiteti azi plangeri cu privire la "scopul" consitituirii acestei camere , implicit modul de organizare a examenului catre mijloacele massmedia Daca cineva are numerele de contact ale unor oameni din massmedia - CONTACTATII
Poate se va gasi unul sa "tipe" mai tare.



#154968 REACTII POST-EXAMEN, dec. 2007

Postat de dolhascu_maia on 09 December 2007 - 07:12 PM in Arhiva

Exista un precedent Dupa sesiunea din iunie a iesit mare scandal Citi de am primit pe email de la un prieten

Ca sa te amuzi, uite ce scria cineva pe un forum, in data de, atentie, 25.11.2007:

"Inainte de a spune "felicitari" unui consultant ( nu ma refer la Alberto ) intreba-l mai intai in ce sesiunea a luat examenul ? Daca a luat in noiembrie 2006- adevarate felicitari, daca a luat in martie 2007- hm, cam dubios, iar daca a luat in iunie 2007, scuipa-l intre ochi.
Datorita trepadusilor care au facut examenul de consultant de rasul lumii, cei care s-au inscris la examenul din decembrie 2007 vor avea o surpriza de proportii...

Dupa examenul din iunie putin a lipsit ca CCF sa nu fie pur si simplu desfiintata. Pana cand si de la cabinetul presedintelului tarii au fost solicitate explicatii la MEF si CCF.

Camera vrea acum sa-si spele obrazul, asa ca va da un examen in decembrie pe care il vor lua numai cei care vor fi foarte, foarte bine pregatiti si nu de ieri, de azi, ci cei care mananca fiscalitate pe paine de mult timp.
Mai vorbim dupa examen.........................................................."

Ar trebui sa batem fiecrul cat e cald
Chiar nu poate cineva o adresa catre massmedia?



#154936 REACTII POST-EXAMEN, dec. 2007

Postat de dolhascu_maia on 09 December 2007 - 05:56 PM in Arhiva

Vezi postareaExaminator, la Dec 9 2007, 07:45 PM, a spus:

Cele 40 de miliarde incasate per sesiune de examen intra in buzunarul lor (cea mai mare parte), nu ajung la buget. Vezi la ei pe site cum functioneaza.

EU nu spun ca se duc direct la buget ci spun ca e interesul cuiva din MF ca aceasta camera sa existe



#154928 REACTII POST-EXAMEN, dec. 2007

Postat de dolhascu_maia on 09 December 2007 - 05:41 PM in Arhiva

Eu spun ca ideea nu e sa se anuleze examenul Asta nu o sa se realizeze Ideea este alta
- de ce s-a constituit aceasta camera;
- de ce este condusa de ministrul de finante;
- unde se duc atatia bani daca camera nu are "atributii";
- cum se poate ca o astfel de camera sa fie impartiala daca este numita prin ordonanta E un bir ascuns? Eu cer consultanta tot la un "organ" al statului poate pe bani mai putinidecat la ANAF
- Cum se poate toata lumea sa imi ia din cifra de afaceri cate o bucatica? CECCAR, Camera consultantilor? Cum poate sa imi ceara camera consultantilor o parte din munca mea atata timp cat eu nu am din ce sa castig acesti bani. Am inteles ca mai fac si stagiu? Iar stagiu ..... adica alti bani.

Astea sunt principalale aspecte pe care sa le avem in vedere Un examem, subiecte gresite,,,, cred ca problema o punem gresit Pentru examen sunt 90% acoperiti.
Formulati o plngere/sesizare si postati-o aici apoi fiecare sa o trimita mai departe.



#154919 REACTII POST-EXAMEN, dec. 2007

Postat de dolhascu_maia on 09 December 2007 - 05:13 PM in Arhiva

Buna seara!
Sincer tot sunt dezamagita de diferenta dintre numarul celor care citesc acest topic si numarul celor care au curajul de a-si exprima parere
Rugamintea mea este ca fiecare in parte sa va adresati prin mai multe adresa, informatii, petitii masmediei
Nu se poate ca ministrul finantelor sa accepte o "situatie de monopol" decat daca are vreun interes .... Ca sa nu ne mai amintim de situatia in care trebuie sa "achiti o taxa" enorma pentru un agent mediu daca vrei sa primesti de la ANAF raspunsul "pe speta" .



#154749 REACTII POST-EXAMEN, dec. 2007

Postat de dolhascu_maia on 08 December 2007 - 08:54 PM in Arhiva

Cine se pricepe la petitii/informari ca sa le putem trimite la ziare, tv ?



#154676 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de dolhascu_maia on 08 December 2007 - 06:39 PM in Arhiva

Robert
Daca stii cum se face o asemena petitie on-line care sa poate "sta in picioare" din punct de vedere legal fa.o
Eu pot sa ii informez pe colegii mei ca sa o semneze Am colegi in toate colturile tarii Multi dintre ei nici nu s,au inscris ca concurs



#154642 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de dolhascu_maia on 08 December 2007 - 06:18 PM in Arhiva

mihavesa
Daca am fi mai multi am putea face ceva Orice situatie poate fi schimbata Indiferent de domeniul in care e
Totul e sa fim uniti Gandeste.te daca cei care au fost azi la examen ar fi dat din taxa de examinare 5% ca sa ne putem angaja juristi care sa ne ajute
Sunt printre noi oameni care cunosc spete, cazuri precedente din tara sau din strainatate, inlaturarea situatiilor de monopol, modificarea atributriilor, accesul la informatie etc
Nu spun sa fim o adunatura care iese in strata si tipa ca nu au luat examenul Abordarea problemei trebuie sa fie alta.

Daca am fi mai multi am putea face ceva Orice situatie poate fi schimbata Indiferent de domeniul in care e
Totul e sa fim uniti Gandeste.te daca cei care au fost azi la examen ar fi dat din taxa de examinare 5% ca sa ne putem angaja juristi care sa ne ajute
Sunt printre noi oameni care cunosc spete, cazuri precedente din tara sau din strainatate, inlaturarea situatiilor de monopol, modificarea atributriilor, accesul la informatie etc
Nu spun sa fim o adunatura care iese in strata si tipa ca nu au luat examenul Abordarea problemei trebuie sa fie alta.



#154616 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de dolhascu_maia on 08 December 2007 - 06:00 PM in Arhiva

Nu cred ca au prea multi curajul de a se impotrivivi "sistemului" Din cati oameni au citit topicul numai 2 au scris .... Ne meritam soarta



#154611 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de dolhascu_maia on 08 December 2007 - 05:55 PM in Arhiva

Vezi postareaAndra71, la Dec 8 2007, 07:52 PM, a spus:

In momemntul asta ar trebui sa stam la usa Camerei Consultantilor Fiscali, nu pe forum. E prea multa bataie de joc si prea putin reactie din partea noastra.Nu stiu de unde avem atata inertie....

Scrieti pe topicul "dreptul de spune NU" Asa poate ne vom mobiliza .. daca vom scrie aici printre raspunsuri la grile rezultatul va fi acelasi....



#154573 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de dolhascu_maia on 08 December 2007 - 05:30 PM in Arhiva

Am pus un topic nou "dreptul de a spune NU" incercati sa va mobilizati si pentru a va apara drepturile Aveti curajul si spuneti-va parerea si vom gasi o cale legala de a putea limita astfel de examene




Cometa SQL