Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
MAFIA CAMEREI CONSULTANTILOR - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


MAFIA CAMEREI CONSULTANTILOR


13 replies to this topic

#1 Examinator

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 10 December 2007 - 11:11 AM

Articolul 1: "Bacsis legal pentru baietii destepti de la Finante" (Cotidianul)
referinta: http://www.cotidianul.ro/index.php?id=1465...Hash=ffc45420b7

Bacsis legal pentru baietii destepti de la Finante - Ionut Tudorica


--------------------------------------------------------------------------------

Aparut in editia din 9 Octombrie 2007
Meseria de consultant fiscal va deveni din 2008 extrem de banoasa. Ministerul Finantelor a hotarit sa aduca jumatate de milion de firme din Romania la mina a 1.500 de consultanti fiscali. Multi dintre acestia sint chiar oficiali din minister.


Subordonatii lui Vosganian obliga firmele
sa ii plateasca gras dupa
terminarea mandatului
Seful Fiscului, Daniel Chitoiu, si cel al Garzii Financiare, Adrian Cucu, si-au asigurat viitorul financiar facindu-se consultanti fiscali. Ei si alti inalti functionari din Ministerul Finantelor vor cistiga extrem de bine de pe urma modificarii uneia dintre cele mai importante legi ale Romaniei - Codul de procedura fiscala - in sensul oferirii de carne de lucru pentru consultantul fiscal. Daniel Chitoiu este chiar demnitarul care a conceput aceste modi-ficari din Codul de procedura fiscala. „Declaratiile fiscale anuale ale contribuabililor persoane juridice vor fi certificate de catre un consultant fiscal in conditiile legii cu exceptia celor pentru care este obligatorie auditarea“, prevede noua forma a Codului de procedura fiscala.
Regula se va aplica de la 1 ianuarie. Mai precis, firmele se vor lovi de ea in luna februarie, atunci cind se depun bilanturile pe anul 2007 si, acolo unde este cazul, Declaratia anuala de profit. Potrivit Directiei de Comunicare din Agentia Nationala de Administrare Fiscala (ANAF), aceasta declaratie fiscala, cunoscuta mai bine ca Formularul 101, este singura vizata de Codul de procedura fiscala, adica singura care necesita semnatura unui consultant fiscal. Evidentele ANAF arata ca Formularul 101 trebuie depus anul viitor de nu mai putin de 552.333 de firme din toata tara.

O mare problema, pentru ca numarul consultantilor fiscali este foarte redus. Mai precis, la aceasta ora sint inregistrati 1.557 de consultanti fiscali activi la nivelul intregii tari, adica, in medie, 354 de firme per consultant. Este posibil ca numarul lor sa mai creasca putin pentru ca mai sint inca pe atitia inactivi. Practic, decizia Finantelor a creat o piata imensa pentru serviciile acestor consultanti fiscali. „Propunerea aceasta avantajeaza pecuniar in mod vadit breasla consultantilor fiscali, singura care a participat la dezbaterea prevederii cind era inca in proiect“, ne-a declarat Florin Pogonaru, presedintele Asociatiei Oamenilor de Afaceri din Romania.

Acestea fiind cifrele, este de asteptat ca in primele luni ale anului viitor firmele din Romania sa se chinuiasca serios sa faca rost de semnatura unui consultant fiscal. Calvarul care asteapta firmele private, provocat de aceasta modificare a Codului de procedura fiscala, va fi cu atit mai mare cu cit jumatate dintre consultantii activi sint in Bucuresti. Sint judete precum Calarasi, Caras-Severin sau Salaj in care sint doar doi consultanti fiscali.

Interesant este ca multi dintre beneficiarii directi ai deciziei Finantelor sint chiar oameni de prima mina din minister. Daniel Chitoiu, seful ANAF si sef al Camerei Consultantilor Fiscali, Adrian Cucu, seful Garzii Financiare, Gelu Stefan Diaconu - presedintele Autoritatii Nationale a Vamilor, Bogdan Hutuca, vicepresedinte ANAF, Doina Dascalu, secretar de stat in Ministerul Finantelor, Victoria Tomi, director in Ministerul Finantelor, toti sint in re-gistrul consultantilor fiscali. Deocamdata, acestia sint consultanti inactivi. In consecinta, nu pot semna acum formulare fiscale. Dar se pot activa in orice moment, de exemplu dupa ce-si termina mandatele, pentru ca legea nu le permite in prezent sa profeseze. Intrebat daca dupa mandat va activa in calitate de consultant fiscal, Daniel Chitoiu ne-a declarat ca „nu, nu imediat dupa mandat“. Ministerul Finantelor a confirmat ca functionarii publici, chiar daca au calitatea de consultant fiscal, nu au dreptul de a profesa pe perioada mandatului.

„Am considerat necesar ca aceasta prevedere sa fie pusa in Codul de procedura fiscala din cauza ca declaratiile firmelor nu erau conforme cu bilanturile lor contabile, iar de cite ori aveau nevoie de ceva depuneau o rectificativa si ne dadeau baza de date peste cap“, a spus Daniel Chitoiu, seful ANAF. Aceeasi pozitie a avut-o si ministrul Vosganian. O dimensiune financiara a acestei afaceri a statului este greu de estimat. Onorariul unui consultant pentru o semnatura pe Formularul 101 este o premiera pentru firme si cel mai probabil va varia foarte mult in functie de marimea bilantului contabil si inclusiv de numele consultantului care va semna Declaratia.

O semnatura greu de obtinut
O lege a consultantului fiscal exista inca din 2001. Insa povestea acestui tip de consultanta fiscala incepe acum un an, cind Guvernul a creat Camera Consultantilor Fiscali, prin hotarire, si a pus-o in subordinea Ministerului Finantelor Publice. Pentru a deveni consultant fiscal cu acte in regula si drept de semnatura pe Formularul 101 trebuie mai intii sa dai un examen. Desigur, tot la Ministerul Finantelor si dupa o grila „tesuta“ de aceeasi institutie. Prin introducerea obligativitatii semnaturii de consultant pe Formularul 101, actul a dat practic de lucru acestor consultanti. Si nu oricum, ci cu un raport cerere-oferta de 354 la 1. Consultantul poate semna Formularul 101, dupa verificarea situatiei financiare a firmei cliente, operatiune care i-ar lua timp de ordinul zilelor, sau poate aplica direct semnatura, la alegere. Potrivit legii, el nu poate fi tras la raspundere pentru corectitudinea sumelor declarate de firma pe care o serveste pentru ca, la fel ca oricare altfel de consultant, raspunde de rezultatul muncii lui numai in fata clientului

Aceasta postare a fost editata de Examinator: 10 December 2007 - 11:18 AM




#2 almcomp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 265 Postari:
  • Gender:Male

Postat 10 December 2007 - 11:15 AM

La firmele mele nu vor vedeas pe nici o declaratie semnatura vreunui consultant fiscal.
Asta sa le fie clar.

Ea sa vad eu ca nu imi inreg declaratia 101?




#3 Examinator

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 10 December 2007 - 11:17 AM

Articolul 2: "Daniel Chitoiu, finul lui Dan Radu Rusanu, e sef interimar la Fisc "
http://www.hotnews.ro/Arhiva_noiembrie_200...l_1125949/-.htm


Daniel Chitoiu, finul lui Dan Radu Rusanu, e sef interimar la Fisc
de D.Galantonu HotNews.ro
Marți, 23 ianuarie 2007, 0:00
- vedeti si comentariile aici -


foto: Daniel Chitoiu
sursa: ANAF


Daniel Chitoiu, vicepresedinte al ANAF, a fost desemnat printr-o decizie a premierului Tariceanu sa exercite temporar functia de presedinte al Agentiei Nationale de Administrare Fiscala. Chitoiu il va inlocui pe Sebastian Bodu, care a fost demis in urma cu patru zile de premierul Tariceanu din cauza criticilor la adresa Guvernului. Chitoiu este finul lui Dan Radu Rusanu.

Conform unui comunicat al Guvernului, Daniel Chitoiu va indeplini atributiile de presedinte al acestei institutii incepand cu data intrarii in vigoare a deciziei si pana la numirea in functie a noului presedinte.

Absolvent al Academiei de Stiinte Economice Bucuresti, Daniel Chitoiu este doctor in economie, specializarea Relatii financiar-valutare, si ocupa functia de vicepresedinte al ANAF - Departamentul de Colectare a Veniturilor Statului, din luna februarie 2005. Anterior (2001-2005), acesta a fost controlor financiar la Curtea de Conturi a Romaniei.

In perioada 1998 - 2001, Daniel Chitoiu a fost director general al Directiei Generale a Finantelor Publice si Controlului Financiar de Stat Bucuresti in cadrul Ministerului Finantelor.

Finul lui Rusanu

Daniel Chitoiu este finul vice-presedintelui PNL Dan Radu Rusanu, considerat una dintre "eminentele cenusii" ale partidului. Rusanu a recunoscut legatura de rudenie cu Chitoiu intr-o emisiune de televiziune.

Pe langa aceasta "calitate", Chitoiu s-a facut remarcat si prin prezenta in diverse Consilii de Administratie ale unor societati de stat. Conform Romania Libera, in 2006 Chitoiu a fost membru in CA ale CEC, SN Radiocomunicatii SA, iar la CN Imprimeria Coresi a fost membru in Asociatia Generala a Actionarilor.

Urmeaza prietenul lui Bodu?

Avand in vedere ca PD a decis sa ramana la guvernare si sa nu paraseasca Alianta DA, postul de sef al ANAF a ramas, potrivit algoritmului, in ograda democratilor.

Surse din PD au declarat pentru HotNews.ro ca acestia se pregatesc sa-l nominalizeze pentru aceasta functie pe tanarul Viorel Comanita, care acupa acum functia de director al Directiei Supraveghere Produse Accize si Tranzite din cadrul Autoritatii Nationale a Vamilor.

Viorel Comanita este sibian, fiu de procuror, cu studii juridice dintr-o generatie apropiata cu Laura Codruta Kovesi, procurorul general al Romaniei, si bun prieten cu Sebastian Bodu. Cei doi au fost colegi de facultate la Sibiu, Bodu fiind cel care l-a promovat in Bucuresti pe Viorel Comanita.

Un alt nume vehiculat in PD pentru acest post a fost cel al sefului de cabinet al lui Sebastian Bodu, Alexandru Grigore.

Aceasta postare a fost editata de Examinator: 10 December 2007 - 11:18 AM




#4 Andra71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 December 2007 - 11:23 AM

Hm, gasca nu jucarie!!!!



#5 almcomp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 265 Postari:
  • Gender:Male

Postat 10 December 2007 - 11:25 AM

Ne luptam cu morile de vant.
Oricum foarte multi astazi sunt la servicii...

Asta este... Bataia de joc continua.
Nu au afisat pe site intrebarile pt ca lumea sa nu stie si sa nu aibe timp sa faca contestatie.
Or sa o faca dupa termenul legal de contestare.

Niste nesimtiti.



#6 Examinator

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 10 December 2007 - 11:26 AM

Vicepresedinte Bogdan Hutuca:
http://www.cotidianul.ro/index.php?id=5159...Hash=98aa7e658d


"Desi majoritatea celor care conduc Fondul detin functii tehnice in institutii guvernamentale, premierul nu a scapat de acuzele PD cum ca a tintit sageata liberala spre conducerea institutiei. Criticile au privit si trecutul necurat al unor membri. Astfel, Bogdan Hutuca a indeplinit functia de cenzor al unei societati comerciale nu mai putin de noua luni dupa numirea sa in conducerea Agentiei Nationale de Administrare Fiscala, fapt interzis de lege - informatie pe care Hutuca a refuzat sa o infirme. Pe linga acesta, din Consiliu mai fac parte doi membri marcanti ai PNL, Vlad Moisescu si Ingrid Zaarour - care detin sau au detinut si functii in cadrul Guvernului"

articol 1

Aceasta postare a fost editata de Examinator: 10 December 2007 - 11:36 AM




#7 Examinator

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 10 December 2007 - 11:38 AM

articol 2

inca ceva interesant:
articol 3

Aceasta postare a fost editata de Examinator: 10 December 2007 - 11:38 AM




#8 dolhascu_maia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 10 December 2007 - 03:28 PM

Examinator
Au inchis topicul "dreptul de a spune NU" Toate mesajele care aveau legatura cu acest topic s-au dus in vant
Sunt dezgustata .......Un moderator a dat peste cap tot ceea ce am muncit in aceste zile DREPTATE ??!!!!!



#9 DeliaMarin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:

Postat 10 December 2007 - 03:33 PM

Nu e chiar asa tragic, am facut un nou forum aici ;):

http://consult.forumotion.com

Linkul este si pe a doua pagina a petitiei



#10 briana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 10 December 2007 - 03:36 PM

Noi putem scrie zeci de topicuri...ii doare exact unde nu ii vede soarele...si nici acolo ca stau in niste fotolii extrem de luxoase si comode....



#11 dolhascu_maia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 10 December 2007 - 03:52 PM

Vezi postareabriana, la Dec 10 2007, 05:36 PM, a spus:

Noi putem scrie zeci de topicuri...ii doare exact unde nu ii vede soarele...si nici acolo ca stau in niste fotolii extrem de luxoase si comode....

Chiar ca sunt dezamagita Am promovat luni de zile acest site Eu am fost conectata cu alt id de ani de zile Am luat examenul de la CECCAR cu ajutorul tuturor economistilor care au muncit ca sa fim un grup
Acum m-am logat cu NUMELE SI PRENUMELE REAL ca sa arat ca nu ma ascund dupa un ID impersonal
Nu va pot spune cat de dezamagita sunt de moderatorul care a sters topicul "dreptul de a spune NU"
Sper sa existe un alt moderator care inteleaga ca oamenii pun suflet in ceea ce fac in acest site



#12 cipicaduh

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 10 December 2007 - 03:53 PM

Vezi postareaalmcomp, la Dec 10 2007, 11:25 AM, a spus:

Ne luptam cu morile de vant.
Oricum foarte multi astazi sunt la servicii...

Asta este... Bataia de joc continua.
Nu au afisat pe site intrebarile pt ca lumea sa nu stie si sa nu aibe timp sa faca contestatie.
Or sa o faca dupa termenul legal de contestare.

Niste nesimtiti.
Tocmai au afisat grilele.
http://www.ccfiscali.ro/index.php?option=c...n&Itemid=37
Pr.Arsenie Boca :"Dumnezeu asculta de oameni tot atat cat asculta si oamenii de Dumnezeu".



#13 almcomp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 265 Postari:
  • Gender:Male

Postat 10 December 2007 - 04:06 PM

Vezi postareacipicaduh, la Dec 10 2007, 03:53 PM, a spus:

Vezi postareaalmcomp, la Dec 10 2007, 11:25 AM, a spus:

Ne luptam cu morile de vant.
Oricum foarte multi astazi sunt la servicii...

Asta este... Bataia de joc continua.
Nu au afisat pe site intrebarile pt ca lumea sa nu stie si sa nu aibe timp sa faca contestatie.
Or sa o faca dupa termenul legal de contestare.

Niste nesimtiti.
Tocmai au afisat grilele.
http://www.ccfiscali.ro/index.php?option=c...n&Itemid=37
Am observat. Ar trebui probabil sa le cer scuze, nu?
Problema este si va ramane inechitatea sau mai bine zis lipsa egalitatii de sansa intre cei care au dat in martie si iulie si noi cei care am data acuma.
Sper sa ii lumineze al de sus la cap si sa emita un carte cu teste asa cum face CECCAR-ul.



#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 December 2007 - 07:49 PM

Vezi postareadolhascu_maia, la Dec 10 2007, 03:52 PM, a spus:

Nu va pot spune cat de dezamagita sunt de moderatorul care a sters topicul "dreptul de a spune NU"
Sper sa existe un alt moderator care inteleaga ca oamenii pun suflet in ceea ce fac in acest site
ai scris despre asta si la celalalt topic, nu-ti ajunge doar la unul ??

fiindca vad ca e jale mare, te anunt ca moderatorul NU a sters topicul acela ci l-a unit cu altul in care se discuta despre acelasi lucru !!! faptul ca se discuta aceeasi tema in 2 topicuri separate e vina voastra, a userilor (printre care si tu) ce nu ati respectat regulamentul privind postarea, dar moderatorul - care totusi a inteles ca oamenii pun suflet in ceea ce fac in acest site - nu v-a sters mesajele ci doar vi le-a mutat la un loc cu celalalte.
sa fii dezamagita de tine, ca nu te uiti, nu intrebi, dar dai cu "bata" !! mai gandeste-te la cat de corect e sa vb fara sa stii BINE ce-ti iese pe gurita !! ceva moderatie in aprecieri nu ti-ar strica deloc.

si ca sa fii pe deplin impacata cu tine insati, afla ca, ulterior, tot moderatorul a creat un topic nou si a mutat sutele de mesaje acolo, unul cate unul (ca altfel nu se poate, DAR PT. ASTA A FOST NEVOIE DE CEVA TIMP), le gaseti la "REACTII POST-EXAMEN"!!

si repet : daca aveai un interes deosebit cu topicul "DREPTUL DE A SPUNE NU", TU TREBUIA SA ANUNTI MODERATORII DESPRE ASTA !! ai la indemana functia "report" prin care toti moderatorii primesc acelasi mesaj, o puteai lesne folosi si nimic din toate astea nu s-ar fi intamplat in acest moment atat de nepotrivit pt. tine (pt. voi)

aaaa, sa nu uit : iar ai incalcat regulamentul !!! ia sa vezi unde :

Conditiile & Regulile Forumului
.....................
Inregistrare.
.........................
Nu sunt permise clonele. Orice membru surprins in flagrant i se va sterge contul.

ei ?? cum stam aici ?? sa ti se stearga contul nou 'au ba ?? oooofff, Doamneee !

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 10 December 2007 - 08:21 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL