Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
s0rYn's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


s0rYn's Content

There have been 7 items by s0rYn (Search limited from 22-November 07)


Sort by                Order  

#147710 Casa de marcat -PFA

Postat de s0rYn on 13 October 2007 - 09:18 AM in Arhiva

PFA.

La achizitionare casa de marcat (600RON) se trece la cheltuieli si pe inventar?

Sau se amortizeaza? Daca DA, cum?



#145471 Informatii PFA oficiale si gratuite

Postat de s0rYn on 01 October 2007 - 10:11 AM in Arhiva

Stateam la rand si am vazut oameni platind amenzi spunand: Nu am stiut ca ...

Avem multe intrebari fara raspuns sau cu raspuns neclar ...

Ofer gratuit spatiu si soft pentru un mic site. Am nevoie de colaborarea gratuita a unui inspector responsabil, foarte informat si care sa ne ajute cu informatii oficiale la perfectionarea activitatii PFA si la evitarea amenzilor... Ce va castiga inspectorul? Faima numelui sau in baza cunostintelor sale si spiritului altruist (promisa prin SEO pe net) si multumirile sincere ale tuturor PFA ce vor fi tinute la curent (probabil cateva mii).

Ce frumos ar fi sa avem la intrebari precum "Acte necesare infiintare PFA", "Totul despre norme de venit PFA", "Registre obligatorii pt. PFA", "Obligativitatea casei de marcat pt. PFA", etc. in 2-3 secunde raspunsuri complete, oficiale si probabil cu exemplificari pe domenii de activitate, desigur fara raspunsuri "cauta singur..." unde vei gasi in cateva ore informatii neoficiale..

Exista un Inspector interesat? Ofer si cer seriozitate...

Astept si pareri despre aceasta idee de la colegi PFA (sustinerea este binevenita :) ).



#144920 Casa de marcat -PFA

Postat de s0rYn on 26 September 2007 - 06:41 AM in Arhiva

Aveti casa de marcat?

Daca DA, va rog specificati domeniul dvs. de activitate si codurile utilizate ... (numai ca exemplu pentru incepatori..)



#144345 Casa de marcat -PFA

Postat de s0rYn on 20 September 2007 - 08:14 AM in Arhiva

Ieri am vorbit la Finante Asistenta Persoane fizice si am primit raspuns oficial:

- eu PFA consultanta, reparatii tehnica de calcul la domiciliu/sediul client, baze de date, am nevoie de casa de marcat?
- pt vanzari cu amanuntul si prestari servicii direct catre populatie aveti nevoie de casa de marcat"
Am presupus un caz:
- repar la domiciliul clientului un PC si iau casa de marcat dupa mine?
Raspuns oficial:
- fac bon inainte (de parca stiu ce este defect si cat va costa) sau ii iau banii si dau bon alta data cand ne vedem... ... ...
Despre casa de marcat nu stia ce si cum si de unde?
--------

Deci pentru reparatii la domiciliul PF/sediul SC tai factura si chit in ambele cazuri fara casa de marcat.

Este valabil si pentru servicii diverse de consultanta hardware, software, internet, programare?



#144317 Casa de marcat -PFA

Postat de s0rYn on 19 September 2007 - 08:48 PM in Arhiva

PFA consultanta hardware software reparatii la domiciliul clientului tehnica de calcul diverse servicii ambulant in aceste domenii pt. persoane fizice si societati ...

Este necesara casa de marcat sau sunt suficiente facturi si chitante?

Va rog un raspuns cat mai oficial daca se poate. (~Documentatie...)

Multumesc anticipat.



#141525 Intrebari utile PFA (1) ...

Postat de s0rYn on 31 August 2007 - 12:31 PM in Arhiva

Sunt asa grele intrebarile? ...



#135977 Intrebari utile PFA (1) ...

Postat de s0rYn on 03 July 2007 - 11:02 AM in Arhiva

1. Am o factura pe NumePrenume inainte de infiintare PFA. Cum procedez sa vand (la acelasi pret) continutul facturii catre NumePrenume PF ?

2. Ma deplasez numai cu autobuzul. Cum pot deduce biletele de autobuz (utilizate pt deplasarea catre locul unde urmeaza a obtine venit..)? Cum se pot trece la cheltuieli? Aceeasi intrebare si pentru bonuri fara factura.

3. Am factura pe PF pentru stampila si 2 registre. Aceasta se trece la plati. In registrul inventar se trece ceva?

4. Emit factura si chitanta pentru un produs. Daca acel produs din diverse motive se intoarce cum procedez in acte? (Factura retur, chitanta cu -, completare corespunzatoare reg. incasari plati)?

5. Este necesar un registru unic de control?

6. Seriile numerele fact. si chit. se raporteaza la 6 luni la DGFP?

7. Sunt aspecte "arhicunoscute", dar pe care incepatorii nu le cunosc si pot plati amenzi in decursul sau la sfarsit de an? Va rugam sa ne atentionati pe aceasta cale.

Va multumesc anticipat pentru informatiile detaliate si cu exemplificari...




Cometa SQL