Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
psycho.ro's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


psycho.ro's Content

There have been 55 items by psycho.ro (Search limited from 25-November 07)



Sort by                Order  

#244072 Inchidere / radiere PFA

Postat de psycho.ro on 29 August 2011 - 12:55 PM in Infiintare, radiere, modificare, suspendare PFA

Salut,
Am nevoie de sfatul vostru:

Am, sau mai bine spus, aveam un PFA cu norma de venit, consultanta si furnizare de alte prod. software.

Am fost nevoit sa-mi iau un numar de TVA si am fost informat ca PFA-ul meu, codul fiscal, a fost radiat de la 10.06.2010, pentru ca nu am schimbat certificatul de inregistrare.

In tot acest timp eu am platit toate taxele si impozitele la timp.

Nu stiam ca trebuie schimbat si nici nu am fost anuntat, si mi s-a zis ca NU trebuiau sa ma anunte, in fine.

Am fost la reg. com. si mi-au dat un certificat constatator pentru radiere.

Am mers apoi la AF si acolo mi-au zis ca mai bine depun decl 220, pentru inchidere, abia in ianuarie 2012 si sa-mi fac noul PF de acum dar sa nu platesc la el impozitul !


Ar trebui sa-mi cer banii inapoi din 2010 si sa platesc abia cand imi fac PFA-ul nou sau sa platesc in continuare si sa merg pe "vorbele" lor ?

Va multumesc.



#241043 D200 pt PFA

Postat de psycho.ro on 06 May 2011 - 05:14 PM in Arhiva

nu a obligat nimeni pe nimeni sa raspunda, de aia este un forum. raspunde cine vrea.

dar si cine raspunde, in loc de "mai cauta" sau "mai citeste" poate mai bine sa nu raspunda.



#241034 D200 pt PFA

Postat de psycho.ro on 06 May 2011 - 12:18 PM in Arhiva

un raspuns simplu si la obiect era mai de folos si mai apreciat.

din ce am citit, cel putin in cazul meu, NU este nevoie sa o depun.

majoritatea intrebam pentru ca avem nelamuriri, nu pentru ca ne e lene sa citim.



#240994 D200 pt PFA

Postat de psycho.ro on 05 May 2011 - 05:32 PM in Arhiva

PFA neplatitor de TVA cu norma de venit, trebuie sa depun declaratia 200 ?



#238947 Declaratia 392B, pt PFA

Postat de psycho.ro on 02 March 2011 - 11:47 AM in Declaratii PFA

Vezi postareagasil, la Feb 25 2011, 10:07 AM, a spus:

Absolut toata lumea depune in acest an decl.392 chiar si PFA norma de venit binenteles cu CA PINA IN 119 000 RON ( 35 000 EURO )
Spor la treaba

Bine ca cei de la AF nu mi-au zis de asta pana acum. Am PFA-u din 2007 si nu am depus niciodata decl 392, din fericire [sau din pacate] nu am depasit 35000E



#235665 Declaratia 392B, pt PFA

Postat de psycho.ro on 20 January 2011 - 10:40 AM in Declaratii PFA

Salut,
Sunt PFA cu norma de venit, neplatitor de TVA si in fiecare an primesc declaratia 220 pentru venitul estimat, si nimic altceva.

Stiu ca exista o limita de 35.000E pe an pe care daca o depasesc sunt trecut ca platitor de TVA.

Intrebarea este: trebuie sa depun vreo declaratie la sfarsitul/inceputul anului ? De unde stiu cei de la administratia financiara cand trebuie sa fiu trecut ca platitor de TVA ?

Nu, nu este o incercare de evaziune, ca altfel nu intrebam ce trebuie sa depun :)

Multumesc.



#229090 Norme art. III din OUG 58/2010 care modifică codul fiscal

Postat de psycho.ro on 29 July 2010 - 05:01 PM in Arhiva

Sanatatea o plateam si era acelasi procent inainte, deci aici nu s-a schimbat nimic.

Ceea ce s-a schimbat este somajul si pensia.

Eu plateam pensia la salariul minim, acum o sa-l platesc la norma de venit ? Trebuie sa schimb contactul de la Casa de pensii ?



#228849 Profesiile liberale si OG nr 58/2010

Postat de psycho.ro on 25 July 2010 - 10:26 AM in Arhiva

Am vorbit cu cineva de curand care doreste sa isi faca PFA si m-a intrebat daca de la 1 iulie s-a schimbat ceva pentru cei care au PFA.

Din ce stiu eu pentru cei cu norma de venit nu s-a intamplat nimic.

Eu sunt momentan cu norma de venit si neplatitor de tva.
Codul CAEN 7222 - Consultanta si furnizare de alte produse software.

Mersi.



#222200 drepturi de autor (grafician)

Postat de psycho.ro on 13 March 2010 - 03:52 PM in Arhiva

Din ce stiu pragul acela de 35000E era pt PFA nu pentru DA-uri.

Daca este totusi la fel, trebuie sa te adresezi administratiei financiare de domiciliu.



#217065 crestere salariala in concediu de sanatate

Postat de psycho.ro on 19 January 2010 - 12:55 PM in Arhiva

multumesc frumos pentru raspuns. m-ar interesa si articolul sa pot sa ma duc la ei "cu legea in mana".

Multumesc mult inca odata.



#216981 crestere salariala in concediu de sanatate

Postat de psycho.ro on 18 January 2010 - 04:35 PM in Arhiva

Scuza-ma, concediu medical dar ideea sunt sigur ca ai inteles-o, ai un raspuns ?



#216855 crestere salariala in concediu de sanatate

Postat de psycho.ro on 16 January 2010 - 12:34 PM in Arhiva

Puteti sa-mi spune-ti va rog care este articolul care prevede ca se poate efectua crestere salariata in timp ce persoana respectiva se afla in concediu de sanatate.

Cei de la firma respectiva insista ca persoana respectiva trebuie sa intrerupa concediu de sanatate si revina la munca ...pentru o saptamana ceea ce mi se pare stupid.

Am intrebat in 2 locuri si mi s-a zis ca se poate creste salariul cat este in concediu de sanatate.



#211270 Contabilitate pentru PFA cu norma de venit (domeniu IT)

Postat de psycho.ro on 28 September 2009 - 09:22 PM in Arhiva

Care sunt acele obligatii ?



#210513 Trecere masina de pe PFA pe numele meu

Postat de psycho.ro on 11 September 2009 - 10:22 AM in Arhiva

ok, mersi de informatie !



#210454 Trecere masina de pe PFA pe numele meu

Postat de psycho.ro on 10 September 2009 - 09:35 AM in Arhiva

este trecut numele meu de PFA.



#210409 PFA - Facturare / Impozit

Postat de psycho.ro on 09 September 2009 - 11:36 AM in Arhiva

depinde ce fel de pfa iti faci si ce incadrare ti-ai ales.

La mine cu norma de venit si neplatitor de tva plateam ~100 euro pe luna in taxe si impozite.

M-am inregistrat la pensii cu salariul minim.



#210405 Cont bancar

Postat de psycho.ro on 09 September 2009 - 11:21 AM in Arhiva

Am un cont la o banca care este pe numele meu, nu pe numele cu PFA.

Incasarile le primesc in acel cont. Este neaparat nevoie sa am contul de la banca pe numele PFA-ului ?

Multumesc.



#210403 Trecere masina de pe PFA pe numele meu

Postat de psycho.ro on 09 September 2009 - 11:00 AM in Arhiva

Salut,
Tocmai am terminal leasingul la o masina care a fost luata pe PFA. Acum ca tot am terminat to balciul vreau sa o trec pe numele meu sa fie pe persoana fizica.

Cum se procedeaza ?

Sunt PFA cu norma de venit deci nu tin contabilitate. Nu sunt platitor nici de TVA.

Va multumesc anticipat.



#192670 pfa - emitere factura catre stat al UE

Postat de psycho.ro on 29 January 2009 - 10:23 AM in Arhiva

si pe mine ma intereseaza ce a intrebat mihaiordie, se poate ca cineva cu experienta sa ne raspunda si noua va rugam ?



#180579 Infiintare PFA

Postat de psycho.ro on 16 August 2008 - 04:08 PM in Infiintare, radiere, modificare, suspendare PFA

du-te la primaria de care apartii si cel mai probabil ti se va da o foaie cu actele de care ai nevoie. poti sa incepi de acolo.



#180506 Leasing PFA, norma de venit

Postat de psycho.ro on 14 August 2008 - 06:25 PM in Arhiva

multumesc frumos pentru raspuns ! :)



#180467 Leasing PFA, norma de venit

Postat de psycho.ro on 14 August 2008 - 10:16 AM in Arhiva

Salut,
Tocmai am platit avansul pentru leasingul la o masina noua. Am facut leasingul pe PFA pentru ca altfel nu imi acordau finantarea pentru leasing.

Intrebarea (defapt intrebarile) mea este urmatoarea:

Fiind la norma de venit si nefiind necesar sa tin contabilitate, trebuie sa fac ceva daca vreau sa o vand pe urma ?

Ce se intampla daca renunt la PFA intre timp ?
Ce trebuie sa fac daca vreau sa imi trec masina pe persoana fizica ?(chiar si dupa terminarea leasingului)

Va multumesc anticipat.



#179200 novatie leasing PFA

Postat de psycho.ro on 25 July 2008 - 05:22 PM in Arhiva

Vezi postareamfdunhill, la Jul 25 2008, 03:41 PM, a spus:

Chiar nimeni si nimic? Sa fiu primu PFA care cedeaza un leasing? pffff
ai si tu putina rabdare, oamenii care in general ajuta cu raspunsuri pe acest forum sunt ocupati si cu alte treburi. :)
Nu o lua ca o rautate, ci doar ca un sfat pe viitor ca utilizator al acestui forum.

Numai bine.



#175055 lista cu activitatile la norma de venit

Postat de psycho.ro on 13 June 2008 - 11:10 PM in Arhiva

daca norma de venit este 6000 ron inseamna ca vei plati 16% din 6000 ron indiferent de cat castigi.



#169792 Norma de venit CAEN 7222

Postat de psycho.ro on 14 April 2008 - 10:41 PM in Arhiva

Vezi postareaiulianu, la Apr 14 2008, 08:20 PM, a spus:

Salutare,

Sunt in aceiasi situatie in care erati voi acum cateva luni.Vreau sa imi fac un PFA si m-as fi incadrat in codul CAEN 7222.Pentru ca sunt la inceput citesc f multa informatie dar nu am o idee clara despre ce trebuie facut.Daca aveti ceva timp poate ma lamuriti si pe mine cu cateva chestuini, ma refer in special la pshyco.ro sau k0b3 pentru ca suntem in aceiasi arie de activitate.Adresa mea de mail este iulian.antonovici@yahoo.com.Am incercat sa va trimit un mesaj pe PM dar nu merge.
Toate cele bune,
Iulian

http://www.conta.ro/...showtopic=29778 - Veste buna! Nu se mai platesc taxe de schimbare coduri CAEN, nu mai trebuie publicat in Monitorul Oficial, etc. Toate detaliile in HG 322/19.03.2008.
Aceste facilitati se aplica pana la 01.03.2009.
Formularul de cerere este anexat la Hotarare.

Sfatul meu este sa cauti noile coduri CAEN sa vezi care se preteaza cel mai bine activitatii tale. Te pot indruma si cei de la primarie eventual, unde o sa-ti faci PFA-ul. Succes ! :)




Cometa SQL