Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
annemary's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


annemary's Content

There have been 9 items by annemary (Search limited from 23-November 07)


Sort by                Order  

#181502 livrare intracomunitara

Postat de annemary on 06 September 2008 - 10:35 AM in Arhiva

Vezi postareaad, la Sep 6 2008, 10:49 AM, a spus:

Pe teritoriul Romaniei , orice factura se elibereaza in RON cu TVA , daca firma este in Bucuresti un SRL , administratorul tau poate sa aiba orice fel de nationalitate . Contabilitatea nu se tine aici la tine ? in RON?Ce obiect de activitate ai ? constructii sau comert?
firma la care lucrez este in Italia si are lucrari in Romania. Un furnizor mi-a facturat cu TVA tinand cont ca a prestat serviciul (montare usa la un supermarket in Bucuresti) pe teritoriul Romaniei. Este corect asa? Trebuia cu sau fara TVA?



#181499 livrare intracomunitara

Postat de annemary on 06 September 2008 - 08:29 AM in Arhiva

Lucrez la o firma in Italia.
Primesc o factura de la un furnizor din Romania cu tva ( baza + tva ) ! E o instalatie facuta de o usa automata la un supermarket din Bucuresti pt un client italian. Este normal sa se factureze cu TVA? Cine plateste TVA-ul?



#170851 Laborator tehnica dentara

Postat de annemary on 25 April 2008 - 12:48 PM in PRODUCTIE

Vezi postareacarol28sm, la Apr 23 2008, 01:59 PM, a spus:

e corect ceea ce spui. daca are cineva fisa de productie pentru tehnica dentara as fi foarte recunoscatoare.


mai pana la urma este vorba de o societate de tehnica dentara sau de o persoana fizica autorizata ?



#170816 paleti - taxare inversa

Postat de annemary on 24 April 2008 - 10:16 PM in Arhiva

M-am tot uitat pe topicul cu euro paleti dar nu am gasit un raspuns la problema mea. Sper sa ma ajutati voi. Iata despre ce e vorba.
O societate care vinde materiale de constructii achizitioneaza paleti. Tinand cont ca ar fi un produs finit s-ar deduce TVA-ul, dar facturile au specificatia de "materiale lemnoase" (nu toate) ....................ba mai mult pe unele facturi se face mentiunea de taxare inversa.
Cum se inregistreaza in contabiltate? Se face taxare inversa?



#170458 Laborator tehnica dentara

Postat de annemary on 21 April 2008 - 12:28 PM in PRODUCTIE

Vezi postareacarol28sm, la Apr 21 2008, 01:13 PM, a spus:

o parere va rog :pullhair:




nu poti considera protezele dentare o productie. Un cabinet de tehnica dentara nu face numai asta. Eu zic ca e bine cum ai facut pana acum.



#152271 Monografie leasing, contract novatie

Postat de annemary on 30 November 2007 - 04:47 PM in MONOGRAFII CONTABILE

parerea mea este ca inregistrezi cu tot cu TVA



#152145 perisabilitati

Postat de annemary on 29 November 2007 - 08:11 PM in CONTABILITATE STOCURI

o cunostinta cu un magazin de incalataminte are foarte multi adidasi(deterioarari de vechime) in stoc. Care este cea mai avantajoasa modalitate de a micsora stocul scapand de acestia?



#152144 taxare inversa

Postat de annemary on 29 November 2007 - 08:08 PM in Arhiva

Vezi postareaNagy Andreea, la Nov 28 2007, 09:57 PM, a spus:

La un curs la care am participat s-a pus o problema similara. Inspectoarea ANAF a spus ca se poate proceda in 2 moduri:
a) pt materiale faci un contract (si atunci valoarea matrialelor va fi facturata normal, cu TVA); pt manopera faci alt contract (manopera=reparatia va fi facturata cu taxare inversa);
b) faci un singur contract in care este cuprinsa intreaga lucrare, adica si materialele; se vor factura devizele de executie (incluzand atat serviciul de reparatie cat si materialele folosite) cu taxare inversa.
Sper ca ajuta.


multumesc!!!
ai avut dreptate...............bravo



#151996 taxare inversa

Postat de annemary on 28 November 2007 - 08:25 PM in Arhiva

O societate de constructii prezinta facturi de reparatii drumuri (reasfaltare, montare borduri) cu materiale pe care le si produce (partial.........spre exp bordurile). Materialul pe care il mai utilizeaza in proportii mari est bitumul, pe care il cumpara. Intrebarea mea........................este normal ca societatea sa factureze cu taxare inversa???????????
va rog ajutati-ma..............astept raspuns!!!!!!!!!!!!!




Cometa SQL