Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
perisabilitati - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

perisabilitati


76 replies to this topic

#1 Coara Diana

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 October 2005 - 11:30 PM

Doresc sa-mi deschid o florarie urmatoare luna. Si as dori sa aflu cum inregistrez florile in contabilitate avand in vedere ca este marfa perisabila?. Si cum inregistrez florile uscate? Trebuie sa tin un borderou sau ceva de genul acesta? Exista un tipizat pentru acest tip de marfa? Si cum ramane cu Tva-ul pentru aceste flori uscate? O alta intrebare este faptul ca la florarii mai vin persoane care ne aduc verdeata culeasa de pe camp. Deci practic o luam de la persoane fizice neautorizate. Cum inregistram aceasta verdeata pe care totusi dam niste bani?
Se mai poate inregistra marfa in regim de consignatie?
Va multumesc anticipat si sper ca ma puteti ajuta.
Diana

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 04 November 2009 - 01:41 PM




#2 RUIU MARIETA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 207 Postari:

Postat 13 October 2005 - 01:28 PM

Perisabilitati nu se aplica la flori, in lista din HG 831/2004 nu sunt trecute. Oricum, lista se aplica numai la societatile platitoare de impozit pe profit.
Cred ca se asimileaza cu pierderile de consum tehnologic si atunci TVA-ul ramane dedus. Doar poate stie altcineva mai bine.
Pentru verdeata care o iei de la persoane fizice, trebuie sa retii si sa virezi 10% impozit pe veniturile acelei persoane.
Se poat inregistra marfa in regim de consignatie, cu acceasi obligatie de a retine si vira 10% impozit pe venitul acelei persoane.




#3 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 18 October 2005 - 09:56 PM

Verdeata folosita ca decor pt aranjamentele florale dupa mine nu este marfa in consignatie.Ptr inreg in contabilitate se foloseste un document care se numeste Bon de achizitie,



#4 annemary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 29 November 2007 - 08:11 PM

o cunostinta cu un magazin de incalataminte are foarte multi adidasi(deterioarari de vechime) in stoc. Care este cea mai avantajoasa modalitate de a micsora stocul scapand de acestia?

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 04 November 2009 - 02:04 PM




#5 daniela pirvulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 139 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Craiova

Postat 02 December 2007 - 07:30 PM

Se poate prin perisabilitati, vezi legea perisabilitatilor, dar procentul este foarte mic.
Se poate face proces verbal de inventariere cu decizie de numire a comisiei de inventariere si toata valoarea se trece pe 6581 cheltuieli nedetuctibile si ai scapat de ele.



#6 otet

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 07 January 2008 - 02:17 PM

Imi poate spune si mie cineva care este legislatia pt produsele expirate si pe ce conturi de cheltuieli le scoti?



#7 danniela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 11 January 2008 - 09:21 PM

Stie cineva unde se gaseste ceva despre perisabilitati(cat % se poate scadea din gestiune?)



#8 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 January 2008 - 02:41 PM

in normele de aplicare a legii privind perisabilitatile (cred ca, sunt din 2004) , eu nu am vazut ca s-ar acorda perisabilitati pt. incaltaminte !! dar, poate nu am citit eu bine !!
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#9 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 18 January 2008 - 02:44 AM

cred ca alta varianta nu exista pt acesta marfa, decat 6581
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#10 betina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 06 February 2008 - 09:53 AM

va salut, sunt membru nou
am si eu o intrebare
care este ultima reglementare referitoare la perisabilitatea marfurilor alimentare?



#11 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 10 March 2008 - 12:36 PM

va rog frumos ajutati-ma!
tin evidenta la o soc care face prajiturele si le vinde prin forte proprii!
patroana zice ca arunca destule pentru ca nu resuseste sa le vanda in perioada de garantie!
stiu ca exista o lege care iti da posibilitatea sa calc.perisa......la nr.intrari prajituri....
nelamurirea mea este cum realiz practic toate astea?
adica intr-o luna intra prajituri 10 bc x5 lei
ce tb sa faca patroana?
sa faca un proces-verbal de constatare prin care consemneaza ca a scos din vanzare 3 prajituri la 5 lei=15 lei
e nevoie de inventar?



#12 stiutor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:bani

Postat 10 March 2008 - 07:37 PM

citeste tu nu te lua dupa ce zice patroana

Aceasta postare a fost editata de stiutor: 10 March 2008 - 07:42 PM




#13 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 10 March 2008 - 09:38 PM

In HG 831/ 2004, la pct 18 din anexa gasesti perisabilitatile pt prajituri!
Citeste cu atentie hoatararea si actioneaza cf legii, nu cum spune patronul!



#14 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 12 March 2008 - 08:46 AM

multumesc tuturor!



#15 ela34

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 11 April 2008 - 04:46 PM

cum scad din gestiune sticlele de bautura sparte in timpul unor scandaluri la un bar si lipsurile constatate la inventar.va rog raspuns cit de urgent. :pullhair:



#16 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 April 2008 - 05:26 PM

Pentru marfa (sticle de bautura) faci 607 -analitic distinct = 371 , chelt.nedeductibila si 19% TVA aferenta 635 - analitic distinct= 4427 , deasemenea chelt.nedeductibila. Paharele si farfuriile le scoti prin 6028.

Eu asa as face.



#17 christine2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 22 April 2008 - 06:45 PM

cum inregistrez perisajul la un magazin en detail care nu este platitor de tva si cum calculez sumelepentru fiecare cont ? Va rog . e urgent. multumesc



#18 vero_mica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 03 May 2008 - 11:37 PM

va rog mult, aveti legislatie pt reglementarea TVA in cazul comertului de ziare si carti. de catre o editura, mai precis, cum procedez in cazul publicatiilor din stoc degradate sau care nu mai pot fi comercializate.


va rog mult
vero



#19 mihaela_lica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 92 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:acumulare

Postat 04 May 2008 - 10:49 PM

Lucreaza cineva cu plante ornamentale ? Stiti din practica care este limita la perisabilitati?
lasa zilei de maine, grija zilei de maine...



#20 christine2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 07 May 2008 - 07:21 PM

am si eu o intrebare daca poate cineva sa ma ajute: care e formula contabila de inregistrare a perisajului la un magazin alimentar neplatitor de tva si care sunt sumele la fiecare cont daca de ex. valoarea totala a marfurilor pe care vreau sa le scot din evidenta este 1000? si care sunt documentele care se intocmesc? va multumesc mult






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL