Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Gabriela.Berendei's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Gabriela.Berendei's Content

There have been 34 items by Gabriela.Berendei (Search limited from 18-December 07)



Sort by                Order  

#224114 examen acca

Postat de Gabriela.Berendei on 12 April 2010 - 08:33 AM in ACCA

View Postmicha08, on Feb 22 2010, 11:39 AM, said:

Buna. Am luat 48 de puncte la F5. Stie cineva cum se poate face contestatie? Parca de 50 de puncte aveai nevoie sa treci, nu? Mi se pare diferenta prea mica ca sa nu incerc sa fac o contestatie.

Neata' Micha08,

De 50 de puncte e nevoie ca sa treci un examen. Procedura de contestatie o gasesti pe site-ul de ACCA. Nu stiu sa-ti spun exact unde, ca nu am avut nevoie. Multa bafta.


View Postcleo2709, on Mar 9 2010, 09:45 PM, said:

View Postblueeyes_hart, on Jul 16 2008, 02:00 PM, said:

buna, sunt noua in domeniul acca, imi poate vinde si mie cineva o carte cu f6 ,sesiunea 2007, sau 2008 sa ma informez si eu cam despre ce ar fi vorba.

Neata' Cleo2709,

Vrei sa dai F6 varianta UK sau INT sau Romaneasca? Manualele din 2007 sau 2008 sunt destul de vechi pentru acest examen de taxe. Legislatia se schimba anual. Iar din 2009 a aparaut si examenul in varianta romaneasca a taxelor.



#215978 examen acca

Postat de Gabriela.Berendei on 06 January 2010 - 09:21 AM in ACCA

Vezi postareacostinutza, la Jan 5 2010, 11:25 PM, a spus:

Felicitari, Gabriela! Punctajul nu conteaza, mai ales in conditiile in care pass-rates nu depasesc 30%! Bravo!

Voi incerca sa ma apuc de invatat cat mai din timp. Tu ce dai in continuare?


Buna Costinutza,

Am dat in decembrie F9, dar nu o sa-l iau, ca stiu cat de "bine" m-am pregatit penrtu el. :wink:
Si o sa dau iar F9 in decembrie 2010, pentru ca in iunie 2010 trebuie sa nasc si nu am cum sa ajung la examen :D.
Pupici si multa bafta!



#215862 cursuri si materiale de studiu ACCA

Postat de Gabriela.Berendei on 04 January 2010 - 03:14 PM in Arhiva

Vezi postareacostinutza, la Jan 3 2010, 09:13 PM, a spus:

Vezi postareastefid, la Nov 12 2009, 03:17 PM, a spus:

Multumesc mult de ajutor sylv. A fost ok. Am manualele acuma.

Am alta intrebare pt cunascatori.
Am comandat study text, revision, i-learn (cd) si i-pass (cd) impreuna cu o colega.

Si vrem sa le impartim.

E vreo problema la cd-uri? Am downloadat cd-ul i-learn si mi-a cerut coduri si m-am inregistrat la ei pe site (cod licenta; cod calculator; cod securitate etc)
Inseamna ca nu-l mai poate instala nimeni pe alt calculator?


Stiti vreo solutie aici?

Multumesc pt raspunsuri!

Buna! As fi interesata sa stiu daca ati reusit sa le share-uiti, si mai ales ce parere v-ati facut. Pentru ce examen le-ati luat si in ce masura vi s-au parut utile?

Multumesc!

Salut,

Eu stiu ca i-Learn de la BPP are doar 2 parole. Deci pe max 2 calc merge instalat. Si daca il stergi nu il mai poti instala daca ai consumat cele 2 parole.



#215856 examen acca

Postat de Gabriela.Berendei on 04 January 2010 - 02:08 PM in ACCA

Vezi postareacostinutza, la Jan 3 2010, 09:28 PM, a spus:

Gabriela, ai dat F7? Cum a fost? Dupa ce provider ai invatat? Ai sfaturi pentru cei care urmeaza sa dea F7?

Multumesc!


Buna Costinutza,

Da, am dat F7, l-am luat cu 51 :D. Am invatat dupa BPP.
Sfaturi? :)) Invatati, invatati, invatati. :))
Trebuie neaparat parcurs Revision Kit de la BPP. Problemele din examen mi s-au parut ca semanau foarte mult cu cele din aceasta carte.

Multa bafta!



#215241 examen acca

Postat de Gabriela.Berendei on 15 December 2009 - 11:18 AM in ACCA

Vezi postareaIncik, la Dec 12 2009, 03:19 PM, a spus:

Buna,
Am si eu o intrebare, cine ma poate ajuta, va rog mult, sa-mi raspundeti...
De curand m-am inregistrat pentru ACCA, am primit deja si raspunsul de la ei, snt eliberata de la primele 4 examene (F1, F2, F3 si F4). Vreau sa ma inregistrez pentru urmatorul examen F5 si nu stiu cum s-o fac? O fac prin portalul meu My ACCA sau cumva prin link-ul site-ului asa si nu pot sa inteleg...
Inca o intrebare cu privire la Taxa Anuala: Cand se achita aceasta taxa? La 1 Ianuarie, imi va veni prin portalul My ACCA sau imi vor scoate direct banii din cont?
Multumesc mult!!!
O zi buna tuturor!!!

Draga Incik,

Ca sa te inscrii la urmatorul examen trebuie sa astepti pana la inceputul lui martie. De abia dupa ce se afiseaza rezultatele sesiunii din decembrie se pot face inscrieri la noi examene. Iar rezultatele se vor afisa pe 22 februarie 2010.
Inscrierea la examen se face prin portalul tau de My ACCA.

Taxa anuala cred ca trebuie platita pana la 1 ianuarie 2010. In contul tau de pe My ACCA scrie cand este scadenta. Nu iti ia nimeni banutii automat din cont. Trebuie sa dai tu numarul cardului.

O zi buna!



#209575 Diferente dintre diverse surse de pregatire oferite de BPP

Postat de Gabriela.Berendei on 24 August 2009 - 01:51 PM in ACCA

Buna sylv,

1. Study Text --->>> este foarte bun, este un material de studiu complex, dar este foarte multa materie de parcurs. Daca nu ai timpul necesar... nu este foarte practic pentru invatat.

2. iLearn --->>> este un rezumat al Study Text-ului. Mie mi s-a parut foarte foarte bun. Am invatat dupa iLearn pentru 2 examene si le-am luat. Toata materia din Study Text este comprimata foarte bine, incluzand si exercitii, si teste la jumatatea materialului.

3. Practice & Revision Kit --->>> este foarte bun daca reusesti sa il parcurgi pe tot. Pentru ca problemele de la examen seamana izbitor cu unele din acest manual. Mie mi-a s-a parut foarte bun.

4. iPass --->>> nu seamana cu Practice & Revision Kit. Contine doar intrebari grila. Nu mi se pare potrivit pentru un examen unde materia de invatat este multa si sunt multe tipuri de probleme.

Spor la invatat in noua sesiune!



#203205 cursuri si materiale de studiu ACCA

Postat de Gabriela.Berendei on 02 June 2009 - 10:20 AM in Arhiva

Vezi postareashiggy, la Jun 1 2009, 06:54 PM, a spus:

buna!

m-ar interesa si pe mine sa cumpar/xeroxez contra cost materialele pt f7 si f8

in schimb am o dilema; am observat ca sunt unele lucruri care se cam schimba de la an la an; m-am izbit de asta le exmenul de taxation unde nu era vorba doar de o modificare de rate sau de procente, care oricum ti se dau si deci ar fi cat de car usor sa le aplici, si de principii pe care nu ai cum sa le cunosti decat daca detii ultima varianta a study text-ului...

Buna shiggy,

Eu am Kit-ul doar la F7. Dar astepti sa dau examenul pe 9 iunie si apoi sa vorbim?



#201519 reprogramare examen?

Postat de Gabriela.Berendei on 12 May 2009 - 05:07 PM in ACCA

Vezi postareadiana-veronica, la May 8 2009, 08:56 AM, a spus:

Eu stiu ca banii se pot "reporta" daca duci o adeverinta de la medic din care sa rezulte ca nu ai fost capabila fizic sa participi la examen. Intreaba si la providerul tau, sau direct la ACCA Romania.


Nu m-am gandit la asa o situatie grava, ci ori nu inveti si nu te duci, ori nu ai chef, ori ai uitat :)



#200953 examen acca

Postat de Gabriela.Berendei on 07 May 2009 - 08:26 AM in ACCA

Salutare,

Vad ca sunteti destul de timizi si nu indrazneste nimeni sa raspunda.
Ok, atunci. O sa incep eu:

A facut/a incercat sa faca cineva problema 24/pag.26 din Revision Kit? Daca da, ati putea sa imi lasati un mesaj aici pe forum, sau pe mail, casa va pot contacta, pentru ca am unele neclaritati?

Va multumesc anticipat!

:sad:



#200951 reprogramare examen?

Postat de Gabriela.Berendei on 07 May 2009 - 08:15 AM in ACCA

Vezi postareaSinona, la May 6 2009, 01:56 PM, a spus:

Buna,
M-am inscris la 2 examene pt iunie 2009. In cazul in care anunt ca nu ma voi prezenta, se transfera banii platiti pt urmatorul exam entry? Are cineva vreo idee?
Va multumesc pt raspunsuri!


Buna Sinona,

Nu ti se transfera banutii. Ce e platit ramane platit. Daca vrei sa dai examen si in Decembrie 2009, platesti din nou.

O zi buna!



#198259 examen acca

Postat de Gabriela.Berendei on 01 April 2009 - 07:16 PM in ACCA

Salut la toata lumea,

S-a inscris cineva la F7 in iunie 2009?
Daca da, ati vrea sa comunicam in vreun fel anume sa ne verificam cunostintele?
Am cateva chestii pe care nu le inteleg. :smile:
Si daca cineva e destul de dragut sa ma ajute, poate sa ma contacteze la adresa de e-mail: gabriela_ro2001@yahoo.com, ID mess: gabriela_ro2001

Multumesc frumos! :sad:

Gabi



#198258 examen acca

Postat de Gabriela.Berendei on 01 April 2009 - 07:09 PM in ACCA

Buna doru1974,

Eu stiu ca daca esti inscris la ACCA, cum este BPP de exemplu, poti sa le ceri factura. Dar daca esti inscris direct la ACCA prin ACCA nu emit nici o factura.
Cel mai bine ar fii sa le dai un mail si sa ii intrebi. Asa afli sigur.

Gabi



#198016 examen acca

Postat de Gabriela.Berendei on 30 March 2009 - 01:37 PM in ACCA

Buna Diana-Veronica,

Eu m-am inscris la examen in Bucuresti pentru sesiunea din Iunie 2009, si pe contul meu de myACCA imi apare confirmarea.
Daca zici ca le-ai trimis o scrisoare, cred ca mai dureaza pana iti raspund.
Mai bine le scrii si un mail in care le precizezi ca este urgent. Si raspunsul lor o sa ajunga mai repede la tine.

Numai bine!

Gabi



#197567 examen acca

Postat de Gabriela.Berendei on 24 March 2009 - 01:47 PM in ACCA

Buna Sylv,

Eu am dat acum 1 an F6 Taxation varianta UK. Mie mi se pare diferita de legislatia romaneasca.
Si daca tu zici ca ai vocabular sarac in romana, si varianta UK este mai apropiata de cea canadiana, mai bine dai UK.

Multa bafta!

Gabi



#188680 examen acca

Postat de Gabriela.Berendei on 02 December 2008 - 11:28 AM in ACCA

Salut Nicko Nico,

Plata o poti face cu orice card pentru plati internationale. Poate fi si de lei. La banca trebuie sa intrebi daca poti face astfel de plati. Nu trebuie sa fie intr-o anumita valuta.



#184654 cursuri si materiale de studiu ACCA

Postat de Gabriela.Berendei on 17 October 2008 - 04:08 PM in Arhiva

Da, este adevarat.
Am sunat la BPP si mi-au confirmat.



#182438 cursuri si materiale de studiu ACCA

Postat de Gabriela.Berendei on 19 September 2008 - 04:22 PM in Arhiva

Salut buderuss,

Imi poti atasa fisierul pe adresa gabriela_ro2001@yahoo.com.

Multumesc frumos!



#182437 cursuri si materiale de studiu ACCA

Postat de Gabriela.Berendei on 19 September 2008 - 04:20 PM in Arhiva

Vezi postareaGabriela.Berendei, la Sep 10 2008, 01:32 PM, a spus:

Iti faci cont si poti primi direct materialele in maxim 2 saptamani. Numai de la ei mi-am cumparat manualele si sunt foarte multumita.
Fac o corectie: manualele nu sosesc in 2 saptamani, ci in max 3 zile.

Ma scuzati pentru incurcatura si spor la invatat!



#182085 cursuri si materiale de studiu ACCA

Postat de Gabriela.Berendei on 15 September 2008 - 01:18 PM in Arhiva

Examenul este in limba romana, cartile, sau si materia de F6 va fi despre taxele din Romania?



#181830 cursuri si materiale de studiu ACCA

Postat de Gabriela.Berendei on 11 September 2008 - 02:01 PM in Arhiva

Salut pampu2001,

Am comandat materialele necesare pentru F7 si platesc taxe postale 12 GBP.
In Decembrie o sa dau F7 INT. F7 simplu este UK.

I-Learn este un rezumat al lui Study Text doar pentru ca nu citesti 500 pagini pe calculator, sau daca le citesti nu iti dai seama. Este mai interactiv decat Study Text.

http://www.bpp.com/a...-materials.html



#181737 cursuri si materiale de studiu ACCA

Postat de Gabriela.Berendei on 10 September 2008 - 12:32 PM in Arhiva

Salut pampu2001,

I-Learn il primesc prin posta direct de la BPP Anglia: www.bpp.com/mybpp
Iti faci cont si poti primi direct materialele in maxim 2 saptamani. Numai de la ei mi-am cumparat manualele si sunt foarte multumita.

I-Learn este un fel de rezumat al lui Study Text si contine si probleme la fiecare capitol, dar nu ca la Revision Kit.
Pe mine m-a ajutat foarte mult.

Multa bafta!
Daca mai ai vreo intrebare nu ezita sa ma contactezi.



#181725 cursuri si materiale de studiu ACCA

Postat de Gabriela.Berendei on 10 September 2008 - 11:16 AM in Arhiva

Salut,

Nu am nimic pentru F4. A fost echivalat.
Pentru F7 nu as fi vrut sa xeroxez, ci chiar sa cumpar manualele.
Daca le are cineva, pate sa imi dea un mail pe adresa gabriela_ro2001@yahoo.com.

Multumesc frumos.



#180787 cursuri si materiale de studiu ACCA

Postat de Gabriela.Berendei on 20 August 2008 - 08:25 AM in Arhiva

Salut marcopolo,

Ai facut cumva rost de manuale?
As avea si eu nevoie de un F7 pentru sesiunea din Dec 2008.
Daca oricine altcineva mai are vreun material de studiu pentru F7 as vrea sa le cumpar.

Multumesc anticipat si astpet un raspuns!



#178482 examen acca

Postat de Gabriela.Berendei on 17 July 2008 - 10:14 AM in ACCA

Nu am nimic pentru F5, l-am avut echivalat.

:frusty:



#178466 cursuri si materiale de studiu ACCA

Postat de Gabriela.Berendei on 17 July 2008 - 08:27 AM in Arhiva

Salut blueeyes_hart si ChristinaC,

Este foarte bun I-Learn cd-ul - e un fel de Study Text pe calculator.
Daca nu te deranjeaza sa inveti de pe calculator, este foarte bun si bine structurat. (parerea mea)
:)




Cometa SQL