Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
examen acca - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 10

Salt la continut


examen acca

359 replies to this topic

#181 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 30 March 2009 - 12:06 PM

Nu, pana la urma am sa dau tot in Bucuresti. Dar o prietena de-a mea a trimis mail celor de la ACCA Romania, nu stiu exact ce-a facut mai departe, urma sa plateasca examenul respectiv. Din cate am inteles eu (ca sa-ti raspund si la celalt post), cei mai multi inscrisi sunt pentru Cluj, la Iasi doar cativa. Asa ca mi se pare ciudat ca nu mai organizeaza la Cluj.



#182 Gabriela.Berendei

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Ploiesti, Prahova

Postat 30 March 2009 - 01:37 PM

Buna Diana-Veronica,

Eu m-am inscris la examen in Bucuresti pentru sesiunea din Iunie 2009, si pe contul meu de myACCA imi apare confirmarea.
Daca zici ca le-ai trimis o scrisoare, cred ca mai dureaza pana iti raspund.
Mai bine le scrii si un mail in care le precizezi ca este urgent. Si raspunsul lor o sa ajunga mai repede la tine.

Numai bine!

Gabi

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 April 2009 - 09:07 PM

Multe lucruri nu vreau sa le stiu. Intelepciunea traseaza si cunoasterii limite. Nietzsche



#183 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 30 March 2009 - 01:47 PM

Multumesc de sugestie! Intr-adevar, poate ar fi bine sa-i abordez si pe mail!



#184 doru1974

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 01 April 2009 - 01:58 PM

Intrebare : atunci cand faceti plata pe net cu cardul vi se trimite si o factura ? Ma gandesc la situatia in care mi se deconteaza aceste cheltuieli daca as putea sa le cer sa-mi emita o factura cu datele firmei pe care sa o achit cu cardul meu. A incercat cineva pana acum ?

multumesc



#185 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 01 April 2009 - 02:07 PM

Am primit confirmarea!!! :sad: Deocamdata nu se cunosc taxele suplimentare, dar e putin probabil sa depaseasca cheltuielile cu deplasarea si cazarea in Bucuresti! Cine mai da examene la Cluj?



#186 Gabriela.Berendei

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Ploiesti, Prahova

Postat 01 April 2009 - 07:09 PM

Buna doru1974,

Eu stiu ca daca esti inscris la ACCA, cum este BPP de exemplu, poti sa le ceri factura. Dar daca esti inscris direct la ACCA prin ACCA nu emit nici o factura.
Cel mai bine ar fii sa le dai un mail si sa ii intrebi. Asa afli sigur.

Gabi

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 April 2009 - 09:08 PM

Multe lucruri nu vreau sa le stiu. Intelepciunea traseaza si cunoasterii limite. Nietzsche



#187 Gabriela.Berendei

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Ploiesti, Prahova

Postat 01 April 2009 - 07:16 PM

Salut la toata lumea,

S-a inscris cineva la F7 in iunie 2009?
Daca da, ati vrea sa comunicam in vreun fel anume sa ne verificam cunostintele?
Am cateva chestii pe care nu le inteleg. :smile:
Si daca cineva e destul de dragut sa ma ajute, poate sa ma contacteze la adresa de e-mail: gabriela_ro2001@yahoo.com, ID mess: gabriela_ro2001

Multumesc frumos! :sad:

Gabi
Multe lucruri nu vreau sa le stiu. Intelepciunea traseaza si cunoasterii limite. Nietzsche



#188 Gabriela.Berendei

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Ploiesti, Prahova

Postat 07 May 2009 - 08:26 AM

Salutare,

Vad ca sunteti destul de timizi si nu indrazneste nimeni sa raspunda.
Ok, atunci. O sa incep eu:

A facut/a incercat sa faca cineva problema 24/pag.26 din Revision Kit? Daca da, ati putea sa imi lasati un mesaj aici pe forum, sau pe mail, casa va pot contacta, pentru ca am unele neclaritati?

Va multumesc anticipat!

:sad:
Multe lucruri nu vreau sa le stiu. Intelepciunea traseaza si cunoasterii limite. Nietzsche



#189 shiggy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 21 May 2009 - 03:03 PM

Buna!

Eu zic ca cele doua sunt destul de diferite; mai important ar fi sa stii unde iti doresti sa lucrezi si care legislatie consideri ca ti-ar fi mai folositoare, cea pe UK sau cea romaneasca.
Mai ales ca subiectul e destul de stufos si nu prea are rost sa incerci sa retii informatii pe care poate nu le vei folosi niciodata.



#190 shiggy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 23 May 2009 - 08:19 PM

salut!
da cineva in iunie F4 sau F6? Si daca da, cum merge cu invatatu?



#191 doris24

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 May 2009 - 05:34 PM

Buna, am mai spus asta pe forum, insa voi repeta, in speranta ca-ti va folosi. Firma The ExP Group (www.theexpgroup.com) organizeaza anul acesta cursuri pentru varianta romana a F6 Taxation. Ei sunt singurii din Romania care vor organiza cursuri pentru varianta in Romana a F6 Taxation si daca-i contactezi, cu siguranta te pot ajuta cu un raspuns la intrebarea ta. Intra pe site-ul lor si au acolo o sectiune de contact - iar la sectiunea ACCA / Timetable poti vedea datele de curs. Mult succes.
[/quote]

Buna!
As fi vrut sa imi iau si eu F6 Ro in aceasta sesiune dar nu am reusit in cele din urma... Cine a fost la cursuri la Exp? M-ar fi interesat si pe mine pt Decembrie. Astept impresii. Multumesc!



#192 stefid

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 27 May 2009 - 11:40 AM

Salut!

Eu dau F6 varianta romaneasca!

Abia ma apuc de invatat. Ma bazez pe faptul ca lucrez conta zilnic si le cam stiu. Deci fac o recapitulare si imi structurez chestiile noi, de care nu m-am lovit in practica.

Am facut exemplele pilot la F6 si imi par ok, dar as fi vrut si altele. Cum stati voi?



#193 RazvanACCA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 28 May 2009 - 09:48 PM

salut, si eu dau F6 in varianta romaneasca. Sunt foarte norocos ca m-a sponsorizat firma si am fost la cursuri la ExP - din cate stiu sunt primii care fac cursuri pentru varianta romana si au un manual super co-brand cu Kaplan. Sunt super tari si proful e foarte tare dar nu cred ca vand manualul separat de curs. Oricum pilotul nu e de ajuns. Cu ei am facut curs de 6 zile, webinar, examen de simulare, etc si tot mi-e teama ca sunt asa interpretabile unele parti.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 July 2009 - 08:03 AM




#194 stefid

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 29 May 2009 - 09:15 AM

Eu ma gandesc ca examenul e gandit cf Study Guide si Pilot Paper pt F6.
Pana la urma nu e gandit dupa cursurile predate de Exp. E adevarat ca ei au predat taxation cap coada cu exemple practice pt a te ajuta sa gandesti. Dar nu cred ca-i capat de tara si fara cursurile Exp.

Stiai ceva taxation inainte de cursuri?

Zic si eu ca sa ma imbarbatez :biggrin:


Bafta luni!



#195 shiggy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 31 May 2009 - 09:21 PM

si eu cred ca nivelul de dificultate din pilot paper e acelasi cu examenul; eu dau uk pentru ca aveam deja manualul desi recunosc ca var romaneasca ar fi fost ceva mai accesibila
am primit si eu ceva mailuri informative de la cei de la Exp dar n-am avut rabdarea sa cercetez; care sunt preturile comparativ cu bpp? momentan invat de una singura dar daca se ingroasa gluma, as incerca si un curs...

bafta multa maine! :sad:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 July 2009 - 08:03 AM




#196 buderuss

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 02 June 2009 - 01:17 PM

Buna,

Eu am dat F6 varianta romaneasca si a fost usor.Nu am avut cursuri , m-am pregatit dupa diferite materiale.


Bafta!



#197 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 09 June 2009 - 11:43 AM

Am vorbit ieri cu o doamna de la ACCA Romania si a zis ca manualele pentru Taxation RO vor aparea in august, pentru sesiunea din decembrie 2009.



#198 RazvanACCA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 11 June 2009 - 11:46 PM

buna tuturor, nu stiu cum vi s-a parut voua paper-ul F6 ro dar mie mi s-a parut foarte dur. Mai ales ca examinatorul a devenit public cu putin timp inainte si n-a prea fost guidance prea mult la paperuri.
daca trec si sper sa reusesc, chiar sunt foarte fericit cu tot cat am invatat la curs si pt job si pt examen. mie mi-a platit cursurile firma dar m-am uitat pe site-uri si am vazut ca ExP e putin mai ieftin insa acum am primit un formular pentru o subventie de a lor in care platesc 65% din curs. Au 100 de locuri zic pe formular, ati primit si voi? Pentru cursul meu urmator ar fi cam EUR 275 dar trebuie sa verific cu ei ca inteleg bine. Ati primit si voi?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 July 2009 - 08:03 AM




#199 VictoriaNedelcu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 19 June 2009 - 03:06 PM

buna tuturor, eu am auzit de acest formular de la o prietena, am dat telefon la ExP si mi-au trimis pe mail un formular data limita fiind de 30 iunie.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 July 2009 - 08:03 AM




#200 VictoriaNedelcu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 19 June 2009 - 03:31 PM

Buna, eu am fost anul acesta la cursuri la ExP si sunt foarte tari!!! Profu' este foarte bun si cursul m-a ajutat foarte mult. in plus, in costul cursului au mai organizat 2 seminarii, unul in clasa, iar unul pe internet. Au si o chestie foarte tare, inregistreaza cursurile si le poti accesa pe internet ORICAND vrei!! Treaba asta mi se pare foarte buna, deoarece daca nu ajungi la cursuri, tot le poti vedea... va recomand sa mergeti la ei, chiar sunt buni!!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL