Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
myhaa's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


myhaa's Content

There have been 16 items by myhaa (Search limited from 17-December 07)


Sort by                Order  

#246180 CONTA CAFENEA MOLDOVA

Postat de myhaa on 21 November 2011 - 08:14 PM in Arhiva

Buna seara din Radauti, Sv :biggrin2:



#234631 depasire plafon tva

Postat de myhaa on 03 January 2011 - 09:07 PM in Arhiva

Vezi postareamihaela_cva, la Oct 12 2010, 08:25 PM, a spus:

codul fiscal iti spune clar:
Art. 152

(4) O persoană impozabilă nou-înființată poate beneficia de aplicarea regimului special de scutire, dacă la momentul începerii activității economice declară o cifră de afaceri anuală estimată, conform alin. (2), sub plafonul de scutire și nu optează pentru aplicarea regimului normal de taxare, conform alin. (3).

(5) În sensul alin. (4), pentru persoana impozabilă care începe o activitate economică în decursul unui an calendaristic, plafonul de scutire prevăzut la alin. (1) se determină proporțional cu perioada rămasă de la înființare și până la sfârșitul anului, fracțiunea de lună considerându-se o lună calendaristică întreagă. Norme metodologice

Buna seara,
Am urmatoarea situatie: am o intrep. indiv. care a depasit plafonul in luna dec 2010. In art. 152 este precizat: "Data atingerii sau depasirii plafonului se considera a fi prima zi a lunii calendaristice urmatoare celei in care plafonul a fost atins sau depasit.". in situatia de fata data atingerii sau depasirii plafonului este prima luna din anul fiscal urmator. Intrebarea mea este daca in aceasta situatie respectiva II mai trebuie sa se inregistreze ca platitor de TVA ?
multumesc mult.



#203115 I.I. nu au personaliatte juridica !! consecinte legale ??

Postat de myhaa on 01 June 2009 - 01:53 PM in Legislatie specifica I.I.

Vezi postareabalexg, la May 26 2009, 07:04 PM, a spus:

Inseamna ca PFA nu este persoana juridica,

Pe mine ma interesa daca are vreo influienta in contabilitate si am intrebat si pe inspector care mi-a ca: II nu are personaliate juridica inseamna ca nu poate intocmi balanta si contul de profit si pierdere.



#202527 I.I. nu au personaliatte juridica !! consecinte legale ??

Postat de myhaa on 25 May 2009 - 03:49 PM in Legislatie specifica I.I.

Nu inteleg ce inseamna acest articol:
Art. 22
Întreprinderea individuală nu dobândește personalitate juridică prin înregistrarea în registrul comerțului.
Ce presupune acest lucru ?
Multumesc .



#202445 PFA vs SRL vs ANGAJAT vs II

Postat de myhaa on 24 May 2009 - 08:05 PM in Infiintare, radiere, modificare, suspendare PFA

Inseamna ca PFA-ul poate angaja sub aceasta forma ? se poate face si contract de munca cu timp de 8 ore ? se poate ocupa PFA-ul de acest lucru sau ii trebuie un contabil autorizat?
Multumesc mult.



#202444 legislatie conta I.I.

Postat de myhaa on 24 May 2009 - 07:47 PM in Legislatie specifica I.I.

Daca insa apar angajatii. atunci va trebui sa treceti la impozitarea venitului in sistem real (venituri minus cheltuieli * 16%) + declaratiile si impozitele datorate pentru contractele de munca ( la fel ca la srl)

Este obligatoriu de contabil autorizat in acest caz ? nu poate tine evidenta salariatilor II-ul respectiv? am citit OU 44 si nu am gasit specificat acest lucru
Va multumesc.



#198454 sistem real-URGENT!

Postat de myhaa on 04 April 2009 - 12:37 AM in Arhiva

Vezi postareacorpus, la Apr 3 2009, 05:30 PM, a spus:

sau ca impreuna cu inspectorul, cu datele dvs contabile ati calculat si completat declaratia 200.

Este valabil al 2-lea caz: inspectorul a stabilit venitul impozabil pe baza informatiilor furnizate de catre mine, dar voi tine cont de sfatul dvs si anume sa mai caut o confirmare si de alta persoana cu experienta.
O seara buna sau .....mai bine zis ......buna dimineata.



#198427 sistem real-URGENT!

Postat de myhaa on 03 April 2009 - 03:20 PM in Arhiva

Vezi postareacorpus, la Apr 3 2009, 01:23 PM, a spus:

Hmm...!!! deci asa arata momentul adevarului !!! Inspectorul dvs stie sa citeasca ?

Pe baza acelei formule de calcul al venitului impozabil mi-a facut impunerea !!!!!
Daca aplic formula din OMFP 1040 ies in pierdere!!!!!!!!!!!!!
In urma unui control ulterior cina va raspunde daca s-a calculat gresit ?
Eu sau inspectorul ????
Am crezut ca am scapat cu contabilitatea pe 2008, acum nu mai stiu ce sa cred...........
Va dau dreptate corpus, caci aveti argumentare legala...........dar inspectorul imi spune alta...........



#198382 sistem real-URGENT!

Postat de myhaa on 03 April 2009 - 10:01 AM in Arhiva

Vezi postareacorpus, la Apr 1 2009, 03:52 PM, a spus:

procedura indicata de inspectorul dvs. este valabila in cazul contabilitatii in partida dubla, acolo unde se face descarcarea de gestiune.

Astazi am fost la Fisc iar venitul impozabil s-a calculat astfel:
Total incasari (ch) - ch. neded. + amortizarea +stoc 2007-stoc 2008

Alta observatie: ch. nede nu se trec in RJIP

O zi buna.



#198269 sistem real-URGENT!

Postat de myhaa on 01 April 2009 - 09:57 PM in Arhiva

Vezi postareamyhaa, la Apr 1 2009, 09:34 PM, a spus:

din pacate in OMFP 1040 nu spune modul de calcul al venitului impozabil.....

Revin cu autocorectare :smile: :sad: , am citit iar OMFP 1040 si am gasit art 52 de care ati spus dl. corpus, imi cer scuze nu a fost cu intentia de a va contrazice pt. care atasaz dovada:
52. Venitul net sau pierderea fiscala se calculeaza astfel: din totalul sumelor
încasate, evidentiate în col. 5, respectiv 6, din Registrul-jurnal de încasari si
plati, se scad cheltuielile cu amortizarea fiscala a bunurilor si drepturilor,
evidentiate în Fisa pentru operatiuni diverse, si totalul sumelor platite,
evidentiate în col. 7, respectiv 8, din Registrul-jurnal de încasari si plati, si
se aduna sumele platite pentru cumpararea bunurilor amortizabile si totalul
cheltuielilor nedeductibile, care se preia din centralizatorul cheltuielilor
nedeductibile, acest centralizator întocmindu-se cu ajutorul unui document
cumulativ.



#198263 sistem real-URGENT!

Postat de myhaa on 01 April 2009 - 08:34 PM in Arhiva

Vezi postareaCornny, la Apr 1 2009, 03:52 PM, a spus:

Citeste thread-ul deschis de mine "Inspectia fiscala".

Va multumesc pt. opiniile dvs, mi-au fost de ajutor,
Corny, da intr-adevar la mine situatia este similara cu cea ta, numai ca mie mi-a spus sub alta forma si anume:
Total cheltuieli - val de achiz. a mijl fixe( multumesc dl. corpus de corectare :sad: ) + amortizarea acestora + stoc marfa pe 2007 la pret de achiz - stoc 2008 marfa pret de achiz = CHELT. DEDUCTIBILE

Totusi ce ati precizat din nou dl. corpus despre scaderea stocului de pe 2007 ma pune pe ganduri, o mai adun sau nu????....si totusi inspectorul mi-a spus sa vin si cu stocul de pe 2007 la PA ( cred ca v-am innebunit cu stocul asta al meu ...... :biggrin: !!!) dar nu m-am lamurit intru totul, chiar daca am mai auzit inca o formula de calcul asa cum mi s-a spus......din pacate in OMFP 1040 nu spune modul de calcul al venitului impozabil.....
Oricum maine merg la Fisc si atunci va fi momentul adevarului si va tin la curent.
O seara buna va doresc.



#198177 sistem real-URGENT!

Postat de myhaa on 01 April 2009 - 09:12 AM in Arhiva

sa adun la ch. ded valoarea la pret de achizitie de pe 2007( deoarece este cheltuiala cu marfa cu care incep anul) si sa adun valoarea stocului la pret de achizitie ramas pe 2008 tot la ch. ded.

Aici m-am exprimat eu gresit, lucru pt. care imi cer scuze.
Mi-a spus asa: ca la ch. ded trebuie sa adun stocul de pe 2007 la PA si apoi sa scad stocul de pe 2008 la PA.



#198092 sistem real-URGENT!

Postat de myhaa on 31 March 2009 - 11:18 AM in Arhiva

Vezi postareacorpus, la Mar 31 2009, 11:22 AM, a spus:

Diferentele de stocuri, asa cum le-ati prezentat, cred ca mai mult va incurca...!

In primul rand va multumesc mult pt. luminare,
Am mentionat aceasta formula de calcul deoarece in urma vizitei la inspector mi-a schitat aceasta formula, doar ca nu sunt sigura, si vreau sa ma lamuresc inca o data. PFA-ul are stocuri de marfa, iar inspectorul mi-a spsu ca trebuie sa adun la ch. ded valoarea la pret de achizitie de pe 2007( deoarece este cheltuiala cu marfa cu care incep anul) si sa adun valoarea stocului la pret de achizitie ramas pe 2008 tot la ch. ded.

De aceea intreb : cum scad/adun stocurile de marfa ?
Multumesc mult inca odata.



#198064 sistem real-URGENT!

Postat de myhaa on 31 March 2009 - 12:25 AM in Arhiva

Buna dimineata,

Va rog tare mult sa ma ajutati cu niste nelamuriri:
Cum calculez impozitul in cazul unui PFA cod CAEN: 5274-reparatii de alte articole personale si 5212- comert cu amanuntul, - unde sunt si stocuri de marfa:
Stabilesc: ch ded. = total plati 2008 - ch. neded( in care am inclus si valoare ob. de inventar) + amortizarea ob. de inv + stoc marfa 2007 la pret de achiz - stoc marfa 2008 la pret de achiz.de
Apoi total (incasari 2008 - ch ded 2008 ) /16% ???

Este corect acest calcul????
Va multumesc mult si astept opiniile dvs.

Am uitat o precizare: PFA -ul este nelatitor de TVA.
Astept sfaturile voastre.



#196683 Inregistrare plata impozit venit

Postat de myhaa on 12 March 2009 - 08:47 PM in Arhiva

Ca tot veni vorba de chelt nedeductibile( si care nu se mai trec in RJIP) nu se trec nici donatiile ?
Multumesc.



#195919 ce este mijlocul fix ?

Postat de myhaa on 05 March 2009 - 01:20 PM in Arhiva

Vezi postareaPlaiesu Bogdan, la Feb 8 2009, 06:59 PM, a spus:

Salut,

Pentru un PFA neplatitor de TVA,
mijlocul fix este bunul cu valoare de achizitie mai mare de 1800 RON fara TVA sau cu TVA ?

Multumesc,


Eu continui cu aceeasi intrebare, PFA-urile neplatitoare de TVA, trebuie sa inregistre amortizarea mijl. fixe la bunurile peste 1800 ron ( cu tot cu TVA) ?
Multumesc.




Cometa SQL