Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
depasire plafon tva - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


depasire plafon tva


115 replies to this topic

#81 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 13 October 2010 - 01:01 AM

de la data aderarii la UE, parca era 3.18117-verifica pe site la bnr sau mfinante.ro



#82 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 October 2010 - 08:08 AM

Curs euro la aderare: 3,3817 lei
Plafon TVA= 118359,50 lei

elenacca



#83 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 October 2010 - 08:52 AM

Vezi postareaElena Pana, la Oct 13 2010, 09:08 AM, a spus:

Curs euro la aderare: 3,3817 lei
Plafon TVA= 118359,50 lei


Multumesc mult!

Daca firma este deschisa din mai dar realizeaza venituri din aprile, calculez ca si ne de luni din mai sau iunie?



#84 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 13 October 2010 - 09:19 AM

Daca te uiti mai pe postarile de mai sus, vei vedea ca e de la data infiintarii.

Adevarul este ca tu ai o mare problema: "firma este deschisa din mai dar realizeaza venituri din aprile".

Cum ai reusit? Vrem si noi!



#85 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 October 2010 - 09:33 AM

Vezi postareaBrigante, la Oct 13 2010, 10:19 AM, a spus:

Daca te uiti mai pe postarile de mai sus, vei vedea ca e de la data infiintarii.

Adevarul este ca tu ai o mare problema: "firma este deschisa din mai dar realizeaza venituri din aprile".

Cum ai reusit? Vrem si noi!


Scuze, azi dorm.Deschisa din aprile .



#86 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 October 2010 - 10:24 AM

Vezi postareamihaela_cva, la Oct 12 2010, 08:25 PM, a spus:

codul fiscal iti spune clar:
Art. 152

(4) O persoană impozabilă nou-înființată poate beneficia de aplicarea regimului special de scutire, dacă la momentul începerii activității economice declară o cifră de afaceri anuală estimată, conform alin. (2), sub plafonul de scutire și nu optează pentru aplicarea regimului normal de taxare, conform alin. (3).

(5) În sensul alin. (4), pentru persoana impozabilă care începe o activitate economică în decursul unui an calendaristic, plafonul de scutire prevăzut la alin. (1) se determină proporțional cu perioada rămasă de la înființare și până la sfârșitul anului, fracțiunea de lună considerându-se o lună calendaristică întreagă. Norme metodologice


Spuneti-mi , va rog, pentru a nu opta pentru regimul de scutire trebuie un anumit obiect d e ativitate?cest regim special de scutirte implica anumite documetne? Care aeste traseul care trebuie urmat?

Multumesc mult!!!



#87 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 October 2010 - 03:32 PM

SC a depasit cifra de agacerie de 100.000 euro la 30.09.2010, trebuie depusa declaratia 010 pentru a deveni platitor lunar incepand cu octombrie 2010? care este termenul de depunere pentru 010? sau se depune si se plateste TVA lunar de la 01001.2011?Multumesc



#88 stefanidis

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 19 October 2010 - 08:53 AM

Trecerea la tva lunar, daca depasesti in cursul anului CA 100.000 euro, nu se face. La 31.12. se trage linie si se vede daca s-a depasit si in decurs de 30 de zile adica pana la 30 ianuarie trebuie depus 010. Orice modificare adusa (schimbare sediu, introducere scoatere salariati, TVA) trebuie facuta cu 010 in decurs de 30 de zile de la modificare. Cursul BNR la care se convertesc cei 100.000 euro este ce comunicat de BNR in ultima zi bancara din decembrie.
La fel se face si pt trecerea de la TVA lunar la TVA trimestrial. La 31.12
In decursul anului 010 se depune pt TVA daca esti neplatitor de TVA si depasesti CA de 35.000 euro la cursul BNR din data aderarii.



#89 myhaa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 03 January 2011 - 09:07 PM

Vezi postareamihaela_cva, la Oct 12 2010, 08:25 PM, a spus:

codul fiscal iti spune clar:
Art. 152

(4) O persoană impozabilă nou-înființată poate beneficia de aplicarea regimului special de scutire, dacă la momentul începerii activității economice declară o cifră de afaceri anuală estimată, conform alin. (2), sub plafonul de scutire și nu optează pentru aplicarea regimului normal de taxare, conform alin. (3).

(5) În sensul alin. (4), pentru persoana impozabilă care începe o activitate economică în decursul unui an calendaristic, plafonul de scutire prevăzut la alin. (1) se determină proporțional cu perioada rămasă de la înființare și până la sfârșitul anului, fracțiunea de lună considerându-se o lună calendaristică întreagă. Norme metodologice

Buna seara,
Am urmatoarea situatie: am o intrep. indiv. care a depasit plafonul in luna dec 2010. In art. 152 este precizat: "Data atingerii sau depasirii plafonului se considera a fi prima zi a lunii calendaristice urmatoare celei in care plafonul a fost atins sau depasit.". in situatia de fata data atingerii sau depasirii plafonului este prima luna din anul fiscal urmator. Intrebarea mea este daca in aceasta situatie respectiva II mai trebuie sa se inregistreze ca platitor de TVA ?
multumesc mult.



#90 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 25 January 2011 - 02:23 PM

Vezi postareastefanidis, la Oct 19 2010, 08:53 AM, a spus:

La fel se face si pt trecerea de la TVA lunar la TVA trimestrial. La 31.12
Din cate stiu eu, pentru trecerea la TVA trimestrial e suficienta declaratia 094, fara 010...
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#91 ykyb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 20 July 2011 - 02:21 PM

Am un srl scutit de la plata tva cu 1 febr 2011. Pentru luna ian 2011 am platit tva corespunzator. Intrebare : pentru anul in curs, cifra de afaceri se calculeaza de la 1 febr 2011 pana la 31 ian 2012 ? sau pana la 31 dec ? ma intereseaza sa nu depasesc plafonul de 35000 eur si sa fiu nevoita sa devin platitor de tva.



#92 ykyb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 01 August 2011 - 01:35 PM

nu ma poate ajuta nimeni cu un raspuns ?

Vezi postareaykyb, la 20 July 2011 - 02:21 PM, a spus:

Am un srl scutit de la plata tva cu 1 febr 2011. Pentru luna ian 2011 am platit tva corespunzator. Intrebare : pentru anul in curs, cifra de afaceri se calculeaza de la 1 febr 2011 pana la 31 ian 2012 ? sau pana la 31 dec ? ma intereseaza sa nu depasesc plafonul de 35000 eur si sa fiu nevoita sa devin platitor de tva.




#93 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 01 August 2011 - 02:21 PM

Exista o neclaritate in ART. 152 din CF deoarece se mentioneaza de cifra de afaceri anuala sau dintr-un an calendaristic, dar nu se specifica unde incepe acel an. Sa nu uitam ca luna ianuarie nu a fost luata in calcul cand firma a devenit neplatitoare de TVA. Nici nu cred ca se vor lua ani diferiti pentru firmele devenite neplatitoare de TVA in 2011 fata de celelalte firme. Din aceste motive eu cred ca plafonul se calculeaza din cifra de afaceri incepand cu inceputul anului calendaristic curent (1.01) pana la ultima zi a lunii contabile incheiate si in final pana la sfarsitul anului calendaristic curent (31.12).
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#94 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 01 August 2011 - 07:21 PM

Vezi postareanopris, la 01 August 2011 - 02:21 PM, a spus:

Exista o neclaritate in ART. 152 din CF deoarece se mentioneaza de cifra de afaceri anuala sau dintr-un an calendaristic, dar nu se specifica unde incepe acel an. Sa nu uitam ca luna ianuarie nu a fost luata in calcul cand firma a devenit neplatitoare de TVA. Nici nu cred ca se vor lua ani diferiti pentru firmele devenite neplatitoare de TVA in 2011 fata de celelalte firme. Din aceste motive eu cred ca plafonul se calculeaza din cifra de afaceri incepand cu inceputul anului calendaristic curent (1.01) pana la ultima zi a lunii contabile incheiate si in final pana la sfarsitul anului calendaristic curent (31.12).

La articolul 152, după alineatul (7) se introduc două noi alineate, alineatele (71) și (72), cu următorul cuprins:
Dacă, ulterior scoaterii din evidența persoanelor înregistrate în scopuri de TVA, conform art. 153, potrivit alin. (7),
persoana impozabilă realizează în cursul unui an calendaristic o cifră de afaceri, determinată conform alin. (2), mai mare sau
egală cu plafonul de scutire prevăzut la alin. (1), are obligația să respecte prevederile prezentului articol și, după înregistrarea în
scopuri de taxă conform art. 153, are dreptul să efectueze........................



#95 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 01 August 2011 - 09:35 PM

Evidenta cifrei de afaceri se tine in balanta de verificare si in bilant incepand de la 1 ianuarie. A calcula cifra de afaceri de la 1 februarie la 31 ianuarie a anului urmator nu mi se pare o idee logica si credibila.
La prima vedere, daca ne luam dupa cuvantul "ulterior", s-ar parea ca evidenta cifrei de afaceri se va face ulterior datei de 1 februrie 2011. Dar eu cred ca "ulterior" nu se refera la data cand incepe perioada de calcul ci la data de cand se iau din nou in considerare cifra de afaceri din acel an. Eu as reciti acel text astfel:
Daca ulterior scoaterii din evidenta de platitor TVA se realizeaza din nou plafonul de cifra de afaceri cumulat de la inceputul anului, vei redeveni iar platitor de TVA. Adica daca in ianuarie 2011 ai depasit plafonul, de la 1 februarie te inregistrezi din nou ca platitor de TVA.
Este o parere si nu o certitudine; nu ma supar daca e combatuta. Chiar si eu as vrea sa fiu mai sigur asupra acestei precizari legale.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#96 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 01 August 2011 - 10:04 PM

Vezi postareanopris, la 01 August 2011 - 09:35 PM, a spus:

Chiar si eu as vrea sa fiu mai sigur asupra acestei precizari legale.
Ai dreptate uite si precizarea legala:
Codul fiscal
Art. 152
(6) Persoana impozabila care aplica regimul special de scutire si a carei cifra de afaceri, prevazuta la alin. (2), este mai mare sau egala cu plafonul de scutire prevazut la alin. (1), ori, dupa caz, la alin. (5), trebuie sa solicite inregistrarea in scopuri de TVA, conform art. 153, in termen de 10 zile de la data atingerii sau depasirii plafonului. Data atingerii sau depasirii plafonului se considera a fi prima zi a lunii calendaristice urmatoare celei in care plafonul a fost atins sau depasit. Regimul special de scutire se aplica pana la data inregistrarii in scopuri de TVA, conform art. 153. Daca persoana impozabila respectiva nu solicita sau solicita inregistrarea cu intarziere, organele fiscale competente au dreptul sa stabileasca obligatii privind taxa de plata si accesoriile aferente, de la data la care ar fi trebuit sa fie inregistrat in scopuri de taxa conform art. 153.
ART. 153
Inregistrarea persoanelor impozabile in scopuri de TVA
(1) Persoana impozabila care are sediul activitatii economice in Romania si realizeaza sau intentioneaza sa realizeze o activitate economica ce implica operatiuni taxabile si/sau scutite de taxa pe valoarea adaugata cu drept de deducere trebuie sa solicite inregistrarea in scopuri de TVA la organul fiscal competent, denumita in continuare inregistrare normala in scopuri de taxa, dupa cum urmeaza:
b) daca in cursul unui an calendaristic atinge sau depaseste plafonul de scutire prevazut la art. 152 alin. (1), in termen de 10 zile de la sfarsitul lunii in care a atins sau a depasit acest plafon;
Norme Codul fiscal
66. (1) In cazul in care o persoana este obligata sa solicite inregistrarea in conditiile art. 153 alin. (1), (2), (4) sau (5) din Codul fiscal, inregistrarea respectivei persoane se va considera valabila incepand cu:
c) prima zi a lunii urmatoare celei in care persoana impozabila solicita inregistrarea in cazurile prevazute la art. 153 alin. (1) lit. b) din Codul fiscal;

Practic, in urma depasirii plafonului legal de scutire (35.000 de euro, la cursul BNR de la data aderarii la UE=3,3817 lei) la sfarsitul lunii iunie, trebuia depusa pana la data de 10 iulie declaratia de inregistrare fiscala/de mentiuni pentru persoane juridice, asocieri si alte entitati fara personalitate juridica, formular 010. Incepand cu 1 august devine platitor de TVA in Romania si va evidentia in facturile emise valoarea TVA-ul.



#97 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 01 August 2011 - 11:56 PM

Multumesc. Am inceput sa am dubii la fiecare paragraf de lege tocmai pentru ca pot fi mai multe interpretari si nu stiu care e cea a inspectorului fiscal.
Depinde cum definesti anul calendaristic: orice succesiune de 12 luni sau doar o succesiune de 12 luni care incepe cu 1 inuarie. Eu inteleg anul calendaristic ca fiind anul din calendar, cel ce incepe cu 1 ianuarie.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#98 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 02 August 2011 - 03:30 PM

Si totusi.....cifra de afaceri pentru depasirea plafonului de TVA se calculeaza numai in perioada in care societatea comerciala aplica regimul special de scutire pentru intreprinderile mici. Cifra de afaceri pentru aplicarea regimului special de scutire pentru intreprinderi mici se determina conform art. 152 alin. (2) din Codul fiscal, fiind constituita din valoarea totala a livrarilor de bunuri si servicii efectuate in cursul unui an calendaristic, taxabile daca nu ar fi efectuate de o intreprinderea mica............
Practic, pentru o societate comerciala care a solicitat scoaterea din evidenta ca platitor de TVA in ianuare 2011, a devenit neplatitoare de TVA din 1 februarie, aplica regimul special de scutire pentru intreprinderi mici de la aceasta data, deci CA pentru depasirea plafonului se recalculeaza in cursul anului calendaristic de la 1 februarie 2011(in ianuarie operatiunile erau taxabile, societatea fiind platitoare de TVA, din februarie operatiunile ar fi taxabile daca nu ar aplica regimul special de scutire).



#99 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 03 August 2011 - 12:56 PM

art 152
Dacă, ulterior scoaterii din evidența persoanelor înregistrate în scopuri de TVA conform art. 153, potrivit alin.(7), persoana impozabilă realizează în cursul unui an calendaristic o cifră de afaceri, determinată conform alin.(2),{{(2) Cifra de afaceri care servește drept referință pentru aplicarea alin. (1) este constituită din valoarea totală, exclusiv taxa în situația prevăzută la alin. (7) și (71), a livrărilor de bunuri și a prestărilor de servicii efectuate de persoana impozabilă în cursul unui an calendaristic, mai mare sau egală cu plafonul de scutire prevăzut la alin.(1), are obligația să respecte prevederile prezentului articol..........
Pe baza informațiilor din jurnalele pentru vânzări aferente operațiunilor efectuate în cursul unui an calendaristic, persoanele impozabile stabilesc dacă cifra de afaceri determinată conform alin.(2) este inferioară plafonului de scutire

anul calendaristic oricum l-ai invirti incepe la 01.01 nu la 01.02

Aceasta postare a fost editata de cosmin0304: 03 August 2011 - 12:58 PM




#100 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 03 August 2011 - 08:21 PM

Da, multumesc cosmin0304, sigur nu am citat/analizat versiunea de Cod fiscal 2011, ci una anterioara.
Art.152
(2) Cifra de afaceri care serveste drept referinta pentru aplicarea alin. (1) este constituita din valoarea totala, exclusiv taxa in situatia prevazut la alin. (7) si (7.1), a livrarilor de bunuri si a prestarilor de servicii efectuate de persoana impozabila in cursul unui an calendaristic, taxabile, sau dupa caz, care ar fi taxabile daca nu ar fi efectuate de o intreprinderea mica............
(7) ...... Pe baza informatiilor din jurnalele pentru vanzari aferente operatiunilor efectuate in cursul unui an calendaristic, persoanele impozabile stabilesc daca cifra de afaceri determinata conform alin.(2) este inferioara plafonului de scutire...........

Reformulez: practic, pentru o societate comerciala care a solicitat scoaterea din evidenta ca platitor de TVA in ianuare 2011, a devenit neplatitoare de TVA din 1 februarie si aplica regimul special de scutire pentru intreprinderi mici de la aceasta data, CA pentru depasirea plafonului se calculeaza in cursul anului calendaristic, pe baza jurnalelor de vanzari, de la 1 ianuarie 2011 (in ianuarie operatiunile erau taxabile(val.totala fara TVA) societatea fiind platitoare de TVA, din februarie operatiunile ar fi taxabile daca nu ar aplica regimul special de scutire(val.totala)).






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL