Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ikki's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ikki's Content

There have been 70 items by ikki (Search limited from 25-November 07)



Sort by                Order  

#231309 Registrul de casa in valuta

Postat de ikki on 17 September 2010 - 10:40 AM in Arhiva

Vezi postareamirela 0702, la Jul 30 2010, 05:02 PM, a spus:

Ordonanta 15/1996 privind intarirea disciplinei financiar-valutare actualizata (cea cu plafoanele de plati si incasari)


Norme
"13. Operatiunile de incasari si plati in valuta nu intra sub incidenta prevederilor ordonantei."

Poti sa incasezi livrarile intracomunitare numerar, doar sa ai un registru de casa separat, in care sa tii o evidenta atat in valuta cat si in lei.
Buna, am urmatoarea problema
- am incasat valuta numerar , 9000 euro, ptr 2 facturi, am eliberat o chitanta de 9000 euro, banii i-am schimbat la o casa de schimb valutar, am bonul fiscal, si am contabilizat in felul urmator stingere facturi 5314=4111, si am transferat suma de lei cf bon fiscal in casa lei 581=5314 concomitent 5311=581, casa in valuta e zero. intrebarea este daca am facut bine inregistrarile si daca 5311=581 este limitata la 5000 ron? Multumesc



#230501 Declaratii pentru persoanele fizice care realizeaza venituri de natura profes...

Postat de ikki on 27 August 2010 - 07:26 AM in Arhiva

Vezi postareaedicu, la Aug 24 2010, 11:07 AM, a spus:

Medicii de familie sunt inclusi?

Salut, as avea si eu o intrebare avocatii intra in acest talmes-balmes de declaratii???si care ar fi acele declaratii???dupa stiinta mea ei au un sistem distinct si sunt asigurati in sistemul lor neintegrat in sistemul public, ca atare nu tre sa depuna nici o declaratie. Poate ca nu stiu eu bine.Astept pareri, multumesc



#227973 cabinet avocatura

Postat de ikki on 07 July 2010 - 07:52 AM in Arhiva

Buna ziua, intrebarea mea este urmatoarea: ptr un cabinet de avocatura ce schimbari au aparut? ce taxe trebuie platite in plus ? se plateste somaj? se depune declaratia 100 si 102? Mersi



#227701 Impozitare tichete de masa?

Postat de ikki on 02 July 2010 - 09:49 AM in Arhiva

Vezi postareaFlorian2005, la Jul 2 2010, 09:39 AM, a spus:

S-ar putea sa se decida mult mai simplu;
-valoarea bruta a tich.masa sa se adune la col. 'Venit baza de calcul pt. impozit" si la revedere ...- fara a se mai inregistra valoare bruta, impozit aferent si val. neta a tich. de masa, avand in vedere ca tich. masa se pot acorda doar salariatilor cf. art.1 din L. 142/1998 si sunt, in continuare, cheltuieli deductibile pt. imp. pe profit!
corectati-ma daca gresesc;
1)luna iunie salar in mana 1763+183 ron( tichete)=1946 curat in mana ceea ce am dus acasa
2) 1763 provine din ( venit net 2086-ded. pers 70=2016 venit baza de calcul pt impozit
2016*16%= 323
2086-323=1763
3) daca se aduna cei 183 ron val. tichetelor la venit baza de calcul ptr impozit va fi 2016+183=2199*16%=352
2086-352= 1734, deci cu atat ma duc acasa????????
gresesc undeva ???????/



#224384 Suspendare activitate societate comerciala SRL

Postat de ikki on 16 April 2010 - 10:29 AM in Arhiva

Eu am avut un control de la garda financiara , la o firma suspendata, le-am spus ca firma are activitatea suspendata, le-am aratat hot AGa, certificatul constator si au zis ca atata timp cat firma este suspendata nu au dreptul sa faca control . Au scris in registrul unic de control toate aceste lucruri si au plecat . Nu stiu cum e cu Anaf-ul !!!!!



#224009 personal ONG

Postat de ikki on 09 April 2010 - 10:56 AM in ONG

buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca am inteles eu bine
1) ong-le trebuie sa aiba cenzor membru CECCAR?
2) acest cenzor nu poate tine si contabilitatea?
3) daca nu poate tine contabilitatea atunci, se poate incheia un cim partial, prestari servicii sau contract de comodat cu un contabil cu studii superioare CIG ? multumesc



#223942 Completare RJIP

Postat de ikki on 08 April 2010 - 10:41 AM in Contabilitate PFA

Vezi postareacorpus, la Apr 8 2010, 09:46 AM, a spus:

Intocmiti o dispozitie de plata catre casierie (de la PFA la pf) la care anexati documente ( OP sau extr c. factura furnizor) prin care pf a achitat suma respectiva. Important este, sa rezulte din aceste documente ca plata reprezinta o cheltuiala ce are legatura cu activitatea pentru care sunteti autorizat si ca s-a facut in beneficiul furnizorului dvs asa cum rezulta din factura.
Daca tot lucrati cu conturi separate, de ce nu alimentati contul de PFA din contul pf, pentru ca si banii din contul PFA sunt tot ai dvs si puteti dispune de ei fara nici o restrictie. Avand OP_uri sau extr. c pe numele PFA, este mult mai simplu.
foarte buna intrebare mi-ai pus Corpus, fiindca eu tin contabilitatea acestui cabinet si avocata nu vrea sa plateasca acel comision de transfer :frusty:

Vezi postareaikki, la Apr 8 2010, 11:37 AM, a spus:

Vezi postareacorpus, la Apr 8 2010, 09:46 AM, a spus:

Intocmiti o dispozitie de plata catre casierie (de la PFA la pf) la care anexati documente ( OP sau extr c. factura furnizor) prin care pf a achitat suma respectiva. Important este, sa rezulte din aceste documente ca plata reprezinta o cheltuiala ce are legatura cu activitatea pentru care sunteti autorizat si ca s-a facut in beneficiul furnizorului dvs asa cum rezulta din factura.
Daca tot lucrati cu conturi separate, de ce nu alimentati contul de PFA din contul pf, pentru ca si banii din contul PFA sunt tot ai dvs si puteti dispune de ei fara nici o restrictie. Avand OP_uri sau extr. c pe numele PFA, este mult mai simplu.
foarte buna intrebare mi-ai pus Corpus, fiindca eu tin contabilitatea acestui cabinet si avocata nu vrea sa plateasca acel comision de transfer :laugh:
am si uitat sa multumesc ptr ajutor....... mii de multumiri



#223933 Completare RJIP

Postat de ikki on 08 April 2010 - 07:12 AM in Contabilitate PFA

Vezi postareacorpus, la Apr 7 2010, 06:26 PM, a spus:

Dar exista si cont de PFA din care ati mai facut plati ?
Numai "anumite plati" s-au facut dintr-un cont de pf sau toate, neexistand cont de PFA ?
de fapt e vorba de un cabinet de avocatura si cand nu erau bani in contul cabinetului de avocatura se faceau platile din contul personal al avocatului. Cu acesti bani ( din contul personal) nu stiu unde s-o pun , ca si aport ???



#223879 Completare RJIP

Postat de ikki on 07 April 2010 - 12:48 PM in Contabilitate PFA

Buna ziua tuturor, am o intrebare , la un pfa cum sa procedez in cazul in care anumite plati s-au facut din contul personal si nu din contul pfa-lui. multumesc



#222058 ASOCIATIA PROFESIONALA A ECONOMISTILOR SI CONTABILILOR DIN ROMANIA

Postat de ikki on 12 March 2010 - 11:11 AM in Arhiva

Draga Dephine, tu faci parte din categoria acelor oamenilor care emana energie negativa, ca noroc , noi ceilalti suntem inzestrati cu energie pozitiva si neutralizam energia ta negativa.



#221855 ASOCIATIA PROFESIONALA A ECONOMISTILOR SI CONTABILILOR DIN ROMANIA

Postat de ikki on 11 March 2010 - 09:23 AM in Arhiva

Vezi postareaciprian_r, la Mar 11 2010, 11:06 AM, a spus:

Vezi postareapav, la Mar 11 2010, 08:21 AM, a spus:

ce ziceti de denumirea GRUP- APEC ?
sau nu stiu, un joc de cuvinte ACCOUNTING GRUP
sau ASOCIATIA LIBER PROFESIONISTA ECONOMICA

Din cate stiu eu denumirea asociatiei a fost deja rezervata, deci nu se mai poate schimba, oricum suna destul de bine APEC :) si ne-am obisnuit deja cu ea.
Si mie imi place denumirea pe care ati gasit APEC, rezoneaza foarte bine cu OPEC ( Organization of the Petroleum Exporting Countries) :biggrin:



#221482 Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti

Postat de ikki on 09 March 2010 - 11:25 AM in Arhiva

Buna ziua tuturor, as vrea sa va povestesc o faza foarte tare. M-am intalnit vineri cu unul dintre co-semnatarii acelui aberant proiect , fiind parlamentar din judetul nostru, avand in vedere ca ne cunoastem de cel putin 15 ani mi-am permis sa-i spun ca am sa-l cert rau de tot pentru ca a semnat acel proiect de lege.
Saracul de el nu stia cum sa-si ceara scuze, dar a zis ca el nici n-a citit acel proiect si atatea reclamatii nu a primit niciodata de cand e parlamentar. M-a asigurat ca va fi bine totul , ce a inteles el prin ,,va fi bine'' ramane de vazut , dar eu il stiu om de cuvant.



#221002 achizitie din UE firma din EU neplatitoare de tVA

Postat de ikki on 04 March 2010 - 01:42 PM in Arhiva

Vezi postareazsuzsi, la Mar 4 2010, 03:20 PM, a spus:

am urmatoarea situatie
am achizitionat un utilaj de la o firma din ue defapat un fel de PFA de la noi care nu este inregistrata in scopuri de TVA la el in tara
eu am primit factura normal fara tva
dar cum procedez?
unde declar acesta factura in decontul de tva
el nefiind platitor de tva sigur nu a declarat factura la el in tara in declaratia 390
cum procedev
va rog un sfat

tu esti platitor de TVA?????



#220991 Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti

Postat de ikki on 04 March 2010 - 11:43 AM in Arhiva

aseara la TVR Cluj era invitat un domn Fenesan, presedintele IMM- lor din Transilvania, care a zis ca saptamana viitoare va merge cu o delegatie la Bucuresti ptr anumite probleme , printre care si aceasta aberatie cu angajarea contabililor cu 8 ore. In timpul emisiunii a fost sumat unul dintre co- semnatarii acestui proiect care a recunoscut ca el nici nu a citit proiectul de lege si a promis ca legea NU va fi adoptata si va muri in fasa. Intrebat fiind cum s-a putut ajunge aici , el a afirmat ca are anumite explicatii, dar nu le poate spune.



#220986 Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti

Postat de ikki on 04 March 2010 - 11:05 AM in Arhiva

Vezi postareazenuta, la Mar 4 2010, 12:47 PM, a spus:

http://www.ceccar.ro/

Citeaza

Modificari la legea contabilitatii

...............
Președinte, Prof.univ.dr. Marin Toma
imi traduce cineva?



#220892 Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti

Postat de ikki on 03 March 2010 - 11:59 AM in Arhiva

Vezi postareaOtilia Alupei, la Mar 3 2010, 01:20 PM, a spus:

altcineva zice (tot pe money.ro) despre Ceccar ca "E o institutie fantoma care capuseaza indirect firmele prin tarife impuse." si mie mi se pare o observatie f pertinenta !! Asa e : capuseaza indirect firmele prin tarifele impuse ... excelenta afacere, nu ?

:smile: modelul e fabulos : faci un organism al carui obiect de activitate sa se lipeasca de (aproape) toate firmele, iei aprobare de fct. de la stat, si - cu voia parlamentului - impui niste taxe indirecte mai tuturor firmelor, apoi te asezi bine in scaun si stai relaxat ca banutii incep sa curga fiindca, deh ... nu prea au cum sa scape sa nu-ti dea ... si daca scapa, mai vii cu o modificare la pachetul tau de legi si astfel iti aduci contribuabilii la caserie.
de dat ceva bun in schimb - nu te omori, ca oricum nu au ce sa faca decat sa latre la luna daca nu le convine ... ca cine ii aude ?? doar tot ce faci e aprobat de stat si acolo ar trebui sa te atace, ori acolo... mai greu, asa ca "pa-pa-pa" de aici cu nemultumirile !!

Ceccar e o afacere f tare, oameni buni !! Ce Patriciu, ce Vantu ?? uite aici model de afacere formidabila : o organizatie profesionala cu mare impact la firme / la o anume meserie si te-ai scos pe viata !! :thumbup:

as fi eu curioasa cati angajati sunt la Ceccar si ce salarii au ?



#220438 Examen acces contabil autorizat

Postat de ikki on 26 February 2010 - 01:31 PM in EXAMENUL PT CONTABIL CU STUDII MEDII

Vezi postareabiscuta, la Feb 26 2010, 03:25 PM, a spus:

Buna ziua.Va rog frumos daca are cineva rezolvarile de la contabilitate incepand cu problema 236-344 ( cartea CECCAR 2009) , fiscalitate si drept. Va multumesc anticipat geanina_eugenia33@yahoo.com
as dori si eu aceste rezolvari de la conta si fiscalitate , daca re cineva rezolvarile de la drept i-as multumi.....



#220193 Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti

Postat de ikki on 24 February 2010 - 01:47 PM in Arhiva

Eu lucrez la o soc. com, la care ii tinea contabilitatea un expert contabil, firma s-a dezvoltat in asa fel incat era nevoie sa fie angajat cineva cu 6 ore. Astfel am fost angajata eu , ideea este ca toata baza de date trebuia adusa la sediul soc.com, sa nu va spun ca si expertul contabil a ramas si ramane si dupa 1 an uimit de greselile din contabilitate. A recunoscut el , cinstit, ca la el totul mergea pe banda rulanta, fara sa fie verificate anumite lucruri.



#219994 Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti

Postat de ikki on 23 February 2010 - 11:53 AM in Arhiva

Vezi postareaDoina P, la Feb 23 2010, 12:45 PM, a spus:

Astept petitia
astept si eu petitia



#219869 Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti

Postat de ikki on 22 February 2010 - 01:35 PM in Arhiva

Daca sunt angajata cu timp partial la mai multe firme, acele firme platesc darile catre stat dupa mine . In cazul in care se introduce prostia de la CECCAR atunci numai CECCAR-ul incaseaza bani , deci nu cred ca se va materializa ceva din ceea ce vrea CECCAR-ul pentru ca statul castiga daca eu sunt angajata la mai multe firme.

Repet inca odata CECCAR-ul trebuie sa-si revizuiasca accesul la stagiu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



#219860 Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti

Postat de ikki on 22 February 2010 - 01:09 PM in Arhiva

Vezi postareacontasoft, la Feb 22 2010, 12:40 PM, a spus:

Buna ziua!
Si aceasta saptamana incepe rau pentru mine. Vestile sunt tot mai urate.
Proiectul de modificare a legii contabilitatii prevede:

4. La Articolul 10, dupa alineatul (2), se introduse alineatul (2-1), cu urmatorul cuprins

Alin (2-1) Prin compartiment se intelege ansamblul persoanelor cu pregatire economica sau complementara care desfasoara activitati de natura financiar contabila. Nu se pot organiza compartimente formate dintr-o singura persoana, incadrata cu contract individual de munca cu timp partial sau in baza unei conventii civile.


Sunt angajata part time la mai multe societati ca si contabil si aceasta modificare ma lasa fara obiectul muncii.

Am adaugat si un sondaj la care va invit sa raspundeti si daca aveti timp va rog sa va sustineti parerea in cateva cuvinte.
Multumesc.
i
- CECCAR-ul ar trebui sa -si revizuiasca modul, stagiul,bibliografia la acces,pentru experti, in sensul sa fie mai usoara , ca atare vor exista mai mult experti care vor plati taxa catre CECCAR
- CECCAR-ul ptr a aduna bani ar trebui sa organizeze , asa NUMITELE MASTERATE si pe baza acestui masterat sa fie echivalata accesul la stagiu

- ca acesti experti vor avea firme sau nu , ramane de vazut
- ca acesti experti vor depune o munca de calitate? ramane de vazut



#219645 noua decl. 101 / depunere in 2010

Postat de ikki on 19 February 2010 - 01:40 PM in Arhiva

Vezi postareaspot, la Feb 19 2010, 11:11 AM, a spus:

Buna, am o firma nou infiintata in 2009 si doar trimestrul 3 cu impozit 0 , iar la trim 4 am depus 100 cu 0 la impoz profit. La calcule ulterioare am calculat impozit de 1500 lei. Cand trebuie depus 101 si cand platesc? Pentru 2010 la ce aplic indicele de inflatie? :smile:
(1) Contribuabilii au obligația să depună o declarație anuală de impozit pe profit până la data de 25 aprilie inclusiv a anului următor, cu excepția contribuabililor prevăzuți la art. 34 alin. (4), (5), (11), care depun declarația anuală de impozit pe profit până la termenele prevăzute în cadrul acestor alineate.

ART. 34

Plata impozitului

(1) Plata impozitului se face astfel:

a) contribuabilii, societăți comerciale bancare, persoane juridice române, și sucursalele din România ale băncilor, persoane juridice străine, au obligația de a plăti impozit pe profit anual, cu plăți anticipate efectuate trimestrial, actualizate cu indicele de inflație (decembrie față de luna decembrie a anului anterior), estimat cu ocazia elaborării bugetului inițial al anului pentru care se efectuează plățile anticipate. Termenul până la care se efectuează plata impozitului anual este termenul de depunere a declarației privind impozitul pe profit, prevăzut la art. 35 alin. (1);

b) contribuabilii, alții decât cei prevăzuți la lit. a), au obligația de a declara și plăti impozitul pe profit trimestrial până la data de 25 inclusiv a primei luni următoare trimestrului pentru care se calculează impozitul, dacă în prezentul articol nu se prevede altfel. Începând cu anul 2010, acești contribuabili urmează să aplice sistemul plăților anticipate prevăzut pentru contribuabilii menționați la lit. a).

(2) În cazul asocierilor fără personalitate juridică, impozitul datorat de către contribuabilii prevăzuți la art. 13 lit. c) și e) și reținut de către persoana juridică responsabilă se calculează prin aplicarea cotei de impozit asupra părții din profiturile asocierii, care este atribuibilă fiecărui asociat. Persoana responsabilă are obligația de a declara și plăti impozitul pe profit trimestrial, până la data de 25 inclusiv a lunii următoare trimestrului pentru care se distribuie rezultatul asocierii.

(3) Contribuabilii prevăzuți la art. 13 lit. d) au obligația de a declara și plăti impozit pe profit trimestrial, până la data de 25 inclusiv a lunii următoare trimestrului.

(4) Organizațiile nonprofit au obligația de a declara și plăti impozitul pe profit anual, până la data de 25 februarie inclusiv a anului următor celui pentru care se calculează impozitul.

(5) Contribuabilii care obțin venituri majoritar din cultura cerealelor și a plantelor tehnice, pomicultură și viticultură au obligația de a declara și plăti impozitul pe profit anual, până la data de 25 februarie inclusiv a anului următor celui pentru care se calculează impozitul.

(6) Contribuabilii prevăzuți la alin. (1) lit. a) au obligația de a declara și efectua trimestrial plăți anticipate, în contul impozitului pe profit anual, în sumă de o pătrime din impozitul pe profit datorat pentru anul precedent, actualizat cu indicele de inflație (decembrie față de luna decembrie a anului anterior), estimat cu ocazia elaborării bugetului inițial al anului pentru care se efectuează plățile anticipate, până la data de 25 inclusiv a lunii următoare trimestrului pentru care se efectuează plata. Impozitul pe profit pentru anul precedent, pe baza căruia se determină plățile anticipate, este impozitul pe profit datorat conform declarației privind impozitul pe profit pentru anul precedent, fără a lua în calcul plățile anticipate efectuate în acel an.

(7) Prin excepție de la prevederile alin. (6), contribuabilii prevăzuți la alin. (1) nou-înființați efectuează plăți anticipate în contul impozitului pe profit la nivelul impozitului minim anual aferent primei tranșe de venituri totale, prevăzută la art. 18 alin.(3), recalculat în mod corespunzător pentru perioada impozabilă respectivă.



#219273 Examen acces contabil autorizat

Postat de ikki on 16 February 2010 - 10:06 AM in EXAMENUL PT CONTABIL CU STUDII MEDII

Vezi postarearaluca2010, la Feb 15 2010, 10:27 PM, a spus:

Buna,
Te rog trimite-mi si mie cartea pe ralucapopa01@yahoo.com
Multumesc anticipat

Fisiere atasate




#218449 program saga

Postat de ikki on 05 February 2010 - 07:50 AM in Arhiva

iti dau dreptate 100% in ceea ce ai spus , am avut si eu proasta inspiratie sa-mi fac abonament la ei........ cand aveam o problema si sunam la ei, raspunsul era ,, FA-TI inregistrarile cum trebuie si n-o sa ai probleme cu programul....... ma gandesc sa-mi iau din timp un alt program, chiar daca e mai scump, dar sa am suport 24 din 24 la acel program.



#216625 Solicitari materiale acces stagiu experti contabili 2010

Postat de ikki on 14 January 2010 - 09:18 AM in Arhiva

te-as ruga sa-mi trimiti si mie , adresa fiind conta.upr@gmail.com, multumesc




Cometa SQL