Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Maria Popica's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Maria Popica's Content

There have been 11 items by Maria Popica (Search limited from 22-November 07)


Sort by                Order  

#230568 tva prestari servicii intracomunitare

Postat de Maria Popica on 28 August 2010 - 12:36 AM in Arhiva

Vezi postareaTimisorean, la Apr 1 2010, 12:30 PM, a spus:

Vezi postareaMaria Popica, la Mar 22 2010, 06:57 PM, a spus:

Buna,
Rog pe cine stie si vrea sa-mi explice cum sa rezolv problema urmatoare:
o firma cu sediul in Romania si inregistrata in scopuri de TVA in Romania, face prestari servicii in silvicultura( avand salariati dusi acolo la munca) in Germania, firma germana e inregistratata la randul ei in scopuri de tva acolo.
cum facturez firmei germane?cu tva sau fara tva?e un regim de taxare inversa?

Am si eu o situatie oarecum identica, scriu articole pentru un site si sefu meu din Germania a zis ca el plateste TVA-ul in Germania, deci eu nu trec TVA-ul pe factura ci doar mentionez ca el plateste TVA-ul. Astept totusi un raspuns daca asa este corect.
Mersi mult matei, nu credeam ca cineva imi va raspunde.
MULTUMIRI



#223045 tva prestari servicii intracomunitare

Postat de Maria Popica on 22 March 2010 - 05:57 PM in Arhiva

Buna,
Rog pe cine stie si vrea sa-mi explice cum sa rezolv problema urmatoare:
o firma cu sediul in Romania si inregistrata in scopuri de TVA in Romania, face prestari servicii in silvicultura( avand salariati dusi acolo la munca) in Germania, firma germana e inregistratata la randul ei in scopuri de tva acolo.
cum facturez firmei germane?cu tva sau fara tva?e un regim de taxare inversa?



#215925 Suspendare activitate societate comerciala SRL

Postat de Maria Popica on 05 January 2010 - 05:51 PM in Arhiva

Buna
Ma poate ajuta careva in urmatoarea problema;
o firma cu activitate suspendata, reuseste sa cumpere mijloace fixe, iar acum vrea sa le inregistreze in contabilitate, si-a reluat activitatea in luna decembrie 2009.
Iar achizitia a facut-o in timpul cand avea activitatea suspendata.



#196211 redeventa miniera

Postat de Maria Popica on 07 March 2009 - 11:36 AM in PRODUCTIE

Vezi postareamihaelas_78, la Mar 6 2009, 08:53 AM, a spus:

Si eu sunt interesata de acest subiect. Incerc sa postez ce am.
Mersi ptr raspuns,
firma la care lucrez are deja o statie de sortare si mai multe puncte de exploatare, cu ce pot te voi ajuta



#196210 contabil autorizat

Postat de Maria Popica on 07 March 2009 - 11:29 AM in EXAMENUL PT CONTABIL CU STUDII MEDII

Buna,
m-am uitat putin in topic si parerile sunt impartite pro si contra.
in cazul meu situatia sta astfel;
-am absolvit liceul economic, cu diploma contabil statistician
-am terminat fac. Inginerie economica, cu titlul inginer economist ceea ce nu imi da dreptul de a sustine ex ptr.experti contabili,
-lucrez la o firma pe post sef contabil
-cel mai important imi place aceasta "MESERIE" si as vrea sa fac cariera din asta.
pentru asta ma gandesc sa dau iarasi ex la contabili autorizati si anul acesta sa ma inscriu la fac,Finante banci pentru a avea titlu pe diploma de ECONOMIST
-vreau un sfat, o parere ce ati face in locul meu?



#196022 redeventa miniera

Postat de Maria Popica on 06 March 2009 - 08:16 AM in PRODUCTIE

Buna tuturor,

ma puteti indruma spre tot ce exista despre redeventa miniera, legi pe care sa le pot studia, :frusty:
lucrez la o firma, balastiera, si as vrea sa ma informez despre redeventa miniera, nu stiu ce legi reglementeaza aceasta redeventa, la fel si despre productia balastierei
multumesc tuturor care ma pot ajuta



#194648 FIRMA PLATITOARE DE TVA, FACTUREAZA PTR. O FIRMA NEPLATITOARE DE TVA

Postat de Maria Popica on 19 February 2009 - 06:41 AM in Arhiva

Multumesc ptr.raspunsuri, in final trb sa facturez cu TVA, am tva colectat pe care-l deduc din valoarea facturii, iar ptr.composesorat intreaga valoare a facturii se imparte la nr.mc pe care-i contine factura, rezultand un mc mai mare ptr. ei si mai mic ptr.mine ca pret unitar.



#194355 FIRMA PLATITOARE DE TVA, FACTUREAZA PTR. O FIRMA NEPLATITOARE DE TVA

Postat de Maria Popica on 16 February 2009 - 10:43 PM in Arhiva

Buna seara,
-in cazul in care firma platitoare de TVA presteaza servicii de exploatare forestiera pentru un composesorat iar la terminarea lucrarii cum se face facturarea?
-se deduce din valoarea prestarii, tva-ul? sau il colectez la valoarea prestarii? :wink:
-trebuie spus ca acel composesorat nu e platitor de TVA, taxare inversa.

va rog, ma vede cineva?



#194271 provizioane ptr.riscuri

Postat de Maria Popica on 16 February 2009 - 08:52 AM in Arhiva

Multumesc mult doiny, voi citi codul fiscal si voi vedea ce pot sa fac.



#194179 provizioane ptr.riscuri

Postat de Maria Popica on 14 February 2009 - 05:16 PM in Arhiva

Buna, va rog spuneti-mi parerea vaostra in urmatoarea problema;
-un client din luna 02.2008 nu-si poate achita facturile emise de firma mea, si parca nu-i indeajuns in momentul de fata clientul e in lichidare, -faliment-
-respectivul e dator la mine 100000ron.
In contabilitate cum pot inregistra aceasta suma? fara speranta de recuperare,
Exista vreo legislatie in vigoare ptr. asa ceva?
Va rog dati-mi toate sfaturile posibile.



#193874 diverse probleme mijl. fixe

Postat de Maria Popica on 12 February 2009 - 09:07 AM in Arhiva

Dati-mi va rog un raspuns in aceasta problema " nebuna."
Buna, in cazul in care am o masina de care vreau sa scap, dar nu vreau sa-i fac factura de vanzare pentru a nu plati TVA, nu
e integral amortizata, sunt portite de iesire din asa ceva?
-as putea s-o dau la schimb?
-cum as inregistra?
-exista legislatie in domeniu? :wink:




Cometa SQL