Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Adrian _'s Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Adrian _'s Content

There have been 9 items by Adrian _ (Search limited from 24-November 07)


Sort by                Order  

#230710 Trecere din sistem cu norma de venit la cel real

Postat de Adrian _ on 31 August 2010 - 01:49 PM in Legislatie specifica PFA

Multumesc tuturor pentru raspuns.
Vreau sa trec in sistem real din simplul motiv ca am ajuns sa platesc prea multe taxe ...



#230620 Trecere din sistem cu norma de venit la cel real

Postat de Adrian _ on 30 August 2010 - 08:12 AM in Legislatie specifica PFA

Buna ziua,

Ma intereseaza care este perioada pentru a trece de la norma de venit in sistem real.

De la sistem real la norma fixa de venit stiam ca este 2 ani, viceversa este tot la fel?
Multumesc



#229083 PFA - vanzare licente software

Postat de Adrian _ on 29 July 2010 - 04:34 PM in Arhiva

nici un raspuns ... :lnr (1):



#226936 PFA - vanzare licente software

Postat de Adrian _ on 15 June 2010 - 11:03 AM in Arhiva

Buna ziua,

Sunt PFA cu norma fixa de venit. Am creat un program pe calculator, inregistrat la OSIM si in viitor la ORDA, care se instaleaza pe un server (o platforma de ecommerce/magazin virtual) care se distribuie cu CD, manual de utilizare + Contract de furnizare servicii informatice (in acest contract se specifica ca este interzisă sub-licențierea, închirierea, vânzarea sau leasingul produsului)

As dori sa stiu daca e posibil sa am in viitor probleme cu drepturile de autor si nu numai - sa fiu taxat pentru asta, venituri privind proprietatea intelectuala etc? De obicei pe factura scriu: Prestari servicii informatice sau Produs informatic nume_produs sau Licenta produs informatic nume_produs.

Multumesc.



#226755 PFA - vanzare licente software

Postat de Adrian _ on 09 June 2010 - 04:24 PM in Arhiva

Dan.Filibiu: aveti o adresa de contact? as avea si eu niste intrebari pe aceasta tema. Multumesc



#198406 PFA vs SRL vs ANGAJAT vs II

Postat de Adrian _ on 03 April 2009 - 12:54 PM in Infiintare, radiere, modificare, suspendare PFA

inca nu sunt lamurit ... daca am si calitatea de angajat mai treb sa platesc si CAS-ul?!



#197005 PFA vs SRL vs ANGAJAT vs II

Postat de Adrian _ on 17 March 2009 - 10:03 AM in Infiintare, radiere, modificare, suspendare PFA

cat ar fi cota parte pentru CAS, respectiv CASS daca as fi PFA cu norma fixa de venit si fara sa fiu angajat?



#196965 PFA cu norma de venit, fara TVA

Postat de Adrian _ on 16 March 2009 - 05:35 PM in Arhiva

"8. Exista o scutire de 50% din impozit pentru persoanele angajate cu carte de munca, dar nu e clar daca trebuie sa fie angajate cu norma intreaga sau nu."
adica in loc de 16% o sa fie 8% ?!

Cum dovedesti ca esti angajat cu carte de munca? Trebuie sa aduci tu o adeverinta de la servici sau cauta ei ...?!



#196929 PFA cu norma de venit, fara TVA

Postat de Adrian _ on 16 March 2009 - 12:20 PM in Arhiva

Buna ziua,

As dori sa devin PFA cu norma fixa de venit si am nevoie sa stiu de ce acte/formulare am nevoie. (CAEN 6201 - Activități de realizare a soft-ului la comandă)
Am nevoie de autorizatie?! si daca da de unde se poate obtine. - am sunat la administratia financiara si mi-au spus ca as avea nevoie.
Momentan sunt angajat cu carte de munca, 8h/zi - mai e nev sa platesc asigurarea de sanatate sau pensie?!

Multumesc.




Cometa SQL