Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
mihaela_mihai15's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


mihaela_mihai15's Content

There have been 19 items by mihaela_mihai15 (Search limited from 23-November 07)


Sort by                Order  

#239627 Deducere tva la combustibil

Postat de mihaela_mihai15 on 21 March 2011 - 09:03 PM in Arhiva

imi pot raspunde singura la intrebare: avem inspectie fiscala si domnii vor sa vada faz-uri



#239286 RETUR MARFA VANDUTA PRIN CASA DE MARCAT

Postat de mihaela_mihai15 on 10 March 2011 - 09:26 PM in CASA DE MARCAT

Sa inteleg ca pentru a returna banii clientului este obligatoriu sa-i fi emis si factura odata cu bonul ? Va spuneam ca eliberez doar bon fiscal (factura la cerere). In 99% din cazuri clientii sunt PF si primesc doar bon fiscal.
Exista vreo posibilitate sa "stornez" aceste incasari pe baza de bon fiscal?



#239190 RETUR MARFA VANDUTA PRIN CASA DE MARCAT

Postat de mihaela_mihai15 on 08 March 2011 - 02:31 PM in CASA DE MARCAT

despre scoala de soferi.
Va dau exemplul cel mai simplu si mai frecvent: vine clientul (sa zicem pe data de 25.02), semnam contractul, plateste integral ca asa vrea el (sa zicem 3000 de lei) si primeste bon fiscal. Eu colectez si platesc TVA aferent. Serviciul urmeaza sa se presteze in urmatoarele 9 saptamani (prin lege).
Pe 5.03 clientul revine, zice ca a intervenit o problema si vrea sa se retraga(rezilierea contractului). Trebuie sa-i dau banii inapoi ( sa presupunem ca n-a primit inca nicio parte a serviciului contractat sau doar o mica parte, nu conteaza).
Eu ii returnez banii (sau doar o parte, depinde daca a primit ceva sau nu din serviciul contractat), dar practic pastrez bonul fiscal si eventual il dau altui client .
Treaba asta vreau sa o evit. Vreau sa stiu ce-i de facut sa pot anula, storna, etc respectiva incasare cu tot cu tva. Imi dau seama ca trebuie facuta o cerere de reziliere din partea clientului, dar mai mult de atat...? O factura in rosu, poate...?
Daca am 10 de astfel de cazuri pe luna e vorba de 30000 de lei si tva aferent platit degeaba.
Ma gandesc ca asa cum exista norme pentru cazul returnarii marfii, trebuie sa fie si pentru prestarea de servicii.



#239161 Deducere tva la combustibil

Postat de mihaela_mihai15 on 07 March 2011 - 07:57 PM in Arhiva

Va rog, Imi poate spune cineva daca FAZ-urile sunt obligatorii?
Desfasor o activitate care are drept sa deduca cheltuielile cu combustibilul. Lunar am cheltuieli mari cu comb si deduc TVA aferent, pentru asta am foi de parcurs, inregistrarile aparatului tahograf si faz-uri.
Chestia e ca muncesc enorm la faz-urile astea si nu le-as mai tine daca as fi sigura ca nu sunt obligatorii. Am citit pe-aici ca inspectorii fiscali le cer. Nu vreau sa risc ca la un eventual control sa-mi scada din tva deductibil.



#239160 RETUR MARFA VANDUTA PRIN CASA DE MARCAT

Postat de mihaela_mihai15 on 07 March 2011 - 07:45 PM in CASA DE MARCAT

Imi cer scuze, nu mi-am dat seama ca nu sunt explicita.
Stiu ca in cazul vanzarii de bunuri, daca clientul returneaza marfa si isi vrea banii inapoi, se intocmeste un anume dosar cu o nota de receptie pt marfa, etc (chiar mai sus s-a scris despre asta). In cazul prestarii de servicii cum se procedeaza?
La modul concret, acum daca un client imi cere banii inapoi, ii dau banii dar pastrez bonul fiscal respectiv si il dau altui client. Insa treaba asta nu-i tocmai corecta.
As vrea sa stiu cum trebuie procedat dpdv legal pentru ca mi se intampla destul de des si e vorba de sume importante, cu TVA.
Nu sunt contabil ci un amarat de admin care vrea sa faca lucrurile cum trebuie.



#229685 receptii

Postat de mihaela_mihai15 on 10 August 2010 - 08:22 PM in CONTABILITATE STOCURI

sper ca postez unde trebuie.Nu vreau sa va agasez dar...
Am tot intrebat in stanga si-n dreapta si tot nu m-am lamurit.
E vb de o firma din transporturi cu un parc auto mediu; se tot cumpara piese auto de schimb pentru masini ( cu factura si bon fiscal); unele dintre piese se schimba in service, cu deviz, etc (lucrari mai dificile); altele ( de genul becuri, filtre, uleiuri, aditivi, placute, rulmenti, bucse, etc) se schimba in garaj de personalul firmei. Nu se stocheaza nimic, practic azi se cumpara si azi se folosesc.
Intrebarea: se fac NIR si bon de consum pentru aceste piese sau se considera ca sunt "consumabile" precum sapunul sa zicem si nu e nevoie de bon de consum?
:lnr (1):
Sau: daca cumpar o imprimanta, trebuie musai s-o dau in folosinta? (adica sa fac un document pt asta?) Nu e logic ca o cumpar ca s-o folosesc?
Am uitat sa va spun ca nu sunt contabil.



#229562 Norme art. III din OUG 58/2010 care modifică codul fiscal

Postat de mihaela_mihai15 on 08 August 2010 - 07:13 PM in Arhiva

multumesc vital, voi cere precizari la fisc.
Daca totusi aceasta activitate se va considera dependenta (desi n-ar trebui) contributiile cum ar trebui sa le platesc?
De ex: PFA imi factureaza, pt serviciile prestate intr-o anumita perioada, 1000 lei: ce contributii plateste platitorul de venituri si ce plateste beneficiarul veniturilor?
Precizez ca pfa plateste impozit la norma de venit.



#229559 Norme art. III din OUG 58/2010 care modifică codul fiscal

Postat de mihaela_mihai15 on 08 August 2010 - 02:06 PM in Arhiva

cu cat citesc mai mult despre act independente/dependente cu atat mai mult sunt mai debusolata.Trebuie sa stiu cat mai repede daca activitatea de instructor auto pfa este dependenta sau nu. Poate gasesc ajutor aici.
Iata care este speta mea: la o scoala de soferi pregatirea practica se poate face, prin lege, cu angajati si masini proprietatea firmei dar si cu PFA cu masinile lor;
De aici reiese ca pfa este independent pt ca foloseste masina lui, suporta toate ch aferente prestarii serviciului, etc., adica nu foloseste baza materiala a platitorului de venituri.
Pe de alta parte, tot prin lege, PFA nu poate lucra altfel decat prin scoala (contractul cu clientul persoana fizica il face scoala iar pfa are contract de prestari servicii cu scoala), pfa poate lucra doar cu o singura scoala (nu cu mai multe simultan) si este subordonat dpdv profesional scolii (adica il verifica daca face toate orele de pregatire, daca respecta legislatia specifica, etc.).
De aici reiese ca ar cam fi dependent pentru ca exista oarecum relatia de subordonare precizata in oug 58.
Intrebari:
1. avand in vedere cele precizate, pfa instructor auto este dependent sau independent?
2. Sa zicem ca eu il consider independent cu toate implicatiile de rigoare. Peste n luni/ani vine fiscul si considera ca este dependent: asta inseamna ca va trebui sa platesc retroactiv contributiile angajatorului pentru sumele incasate de pfa? Adica veniturile lui intra in fondul de salarii si voi plati contributia angajatorului si suplimentar voi retine si voi vira "contributia angajatului" din incasarile lui? Repet: el nu mai are alte venituri decat cele platite de mine.
Sau exista o singura contributie, cea a angajatorului, dar care va fi retinuta si virata din incasarile lui? :lnr (1):
3. toate pfa-urile cu care lucrez sunt impozitate la norma de venit; daca le consider dependente contributiile la calculez la nivel de 5 salarii...etc sau la nivelul real al incasarilor (pe care eu il cunosc, pt ca sunt unicul lor client)?
4. pana la urma contributiile astea trebuie retinute si virate sau si le declara si le platesc ei singuri?
5. credeti ca e bine sa cer precizari la fisc sau mai bine stau in banca mea?
Orice parere e binevenita.



#229545 Fiscalitate din 2010

Postat de mihaela_mihai15 on 08 August 2010 - 09:28 AM in Arhiva

cu cat citesc mai mult despre act independente/dependente cu atat mai mult sunt mai debusolata.
Iata care este speta mea: la o scoala de soferi pregatirea practica se poate face, prin lege, cu angajati si masini proprii dar si cu PFA cu masinile lor;
Eu cred ca pfa este independent pt ca foloseste masina lui, suporta toate ch aferente prestarii serviciului, etc.
Pe de alta parte, PFA nu poate lucra altfel decat prin scoala (contractul cu cursantul il face scoala iar pfa are contract de prestari servicii cu scoala), poate lucra doar cu o scoala (nu cu mai multe simultan) si este subordonat dpdv profesional scolii (adica il verifica daca face toate orele de pregatire, daca respecta legislatia specifica, etc.) De aici reiese ca ar fi dependent ?
Sa zicem ca eu il consider independent cu toate implicatiile de rigoare. Peste n luni/ani vie fiscul si considera ca este dependent: asta inseamna ca va trebui sa platesc retroactiv contributiile angajatorului pentru sumele incasate de pfa?
Ce credeti?



#228962 poate firma sa ii plateasca facultatea administratorului ?

Postat de mihaela_mihai15 on 27 July 2010 - 08:38 PM in Arhiva

Ma intereseaza si pe mine subiectul acesta.
Eu sunt angajata la o firma pe un post de conducere si am studii sup economice (nu conta, managementul serviciilor); seful m-a trimis sa fac a 2-a facultate, tehnica, in interesul firmei. Cand o voi termina activitatea mea de inginer va genera venituri. Cheltuiala cu taxa este deductibila? (nu-mi deconteaza altceva, decat taza; celelalte ch le suport eu).



#228517 RETUR MARFA VANDUTA PRIN CASA DE MARCAT

Postat de mihaela_mihai15 on 18 July 2010 - 02:53 PM in CASA DE MARCAT

Ma lovesc frecvent de urmatoarea situatie: vand servicii catre persoane fizice si eliberez doar bon fiscal (factura doar la cerere); clientul plateste intreaga contravaloare la inceput iar prestarea de serviciu se face ulterior, in 4-5 saptamani.
Ce fac cand clientul renunta la seviciul solicitat si platit si pt care a primit BF? Clientul poate renunta inainte de a incepe prestarea de serviciu si isi vrea toti banii inapoi, poate renunta pe parcurs si vrea diferenta de bani intre serviciile prestate deja si cele platite si nefinalizate, etc.
De regula clientul vine cu bonul fiscal si zice ca-si vrea banii inapoi. Dar banii exista ca incasare in casa de marcat, si TVA colectat (poate si platit); factura nu i-am dat ca n-a cerut si n-am ce sa stornez.
Cum se procedeaza in astfel de situatii?



#228504 Fiscalitate din 2010

Postat de mihaela_mihai15 on 17 July 2010 - 10:05 PM in Arhiva

am si eu o nelamurire in legatura cu primul paragraf din Oug 58 cel cu "reconsiderarea" activitatilor independente ca fiind dependente daca indeplinesc una din urmatoarele conditii...
La finalul paragrafului scrie ceva de genul ca daca o activitate independenta va fi reconsiderata dependenta se vor recalcula si vira sumele catre bugetul de stat datorate de platitorul de venit si beneficiarul de venit.
Se vor recalcula de cand? de la 1 ianuarie 2010, de la data intrarii in vigoare a OUG 58, pe ultimii 5 ani, 100 de ani? de cand?
Stie cineva?



#228502 capital social - diverse aspecte

Postat de mihaela_mihai15 on 17 July 2010 - 07:15 PM in Aspecte juridice privind societatile comerciale

multumesc;
in ce consta expertiza contabila si cine numeste expertul: il alege societatea sau il numeste ONRC?



#228498 capital social - diverse aspecte

Postat de mihaela_mihai15 on 17 July 2010 - 01:54 PM in Aspecte juridice privind societatile comerciale

Buna.Am nevoie de ajutorul vostru pt ca am tot cautat pe net si n-am gasit raspunsul la problema mea:
Asociatul unic al unui srl a tot imprumutat firma cu diverse sume, la diverse intervale de timp; banii nu s-au restituit. Se poate face majorarea capitalului social (prin majorarea valorii nominale a partilor sociale sau prin majorarea nr de parti sociale, nu conteaza) prin convertirea acestei datorii?Adica ma intreb daca se accepta ca asociatul unic sa nu-si mai vrea banii inapoi, ci doreste sa-i lase societatii sub forma de majorare de capitalul social. Am citit ca acest lucru e posibil la SA, in cazul datoriilor catre terti, dar nu m-am lamurit cum stau lucrurile in cazul SRL-dator catre Asociatul unic. Ms, astept orice parere.



#215136 Fiscalizare carburant

Postat de mihaela_mihai15 on 11 December 2009 - 09:14 PM in Arhiva

multumesc.



#215096 Fiscalizare carburant

Postat de mihaela_mihai15 on 11 December 2009 - 09:44 AM in Arhiva

multumesc nopris, stiam de ordinul asta dar nu-mi este de prea mare folos.
Ma gandeam ca poate in legislatia fiscala gasesc ceva mai bun, un cod de bune practici comerciale sau ceva legat de protectia consumatorului. Un ordin al ministrului transporturilor nu poate sa decida in legatura cu chestiuni legate de partea financiara a firmei.
Mai descriu odata spteta: clientul nu este inselat, i se spune pretul corect (care acopera toate ch aferente) doar ca i se spune ca va primi bf doar pt o parte din banii astia, cu restul va alimenta el insusi la pompa un anumit nr de litri de carburant la fiecare ora de practica. Banii de carburant nu-i ia nimeni ca sa zici ca ai incasat fara chitanta. Bonurile de carb nu intra in contab ca si cheltuieli pt ca banii aferenti nu au fost inregistrati la venituri. E ca la firmele de constructii care lucreaza cu materialul clientului.
Este legal sau nu? si daca nu e legal, unde scrie asta?



#215082 Fiscalizare carburant

Postat de mihaela_mihai15 on 10 December 2009 - 04:13 PM in Arhiva

De acord cu tine dar eu am nevoie de argumente solide ca sa demonstrez ca e o practica ilegala, nu doar o parere de bun simt. Si practica nu e deloc noua.

De ex: cum demonstrez ca e ilegal in faptul ca in contractul cu cursantul scoala scrie ca tariful acopera doar prestarea de serviciu iar carburantul va fi asigurat de cursant prin alimentare la pompa in cantitate de, sa zicem, 100 l ?
sau: cum argumentez ca e ilegal ca din tariful afisat de o scoala (sau op de transport) lipsesc ch cu carburantul, acesta fiind asigurat de client (pers fizica)
Intelegi ce caut?



#215074 Fiscalizare carburant

Postat de mihaela_mihai15 on 10 December 2009 - 02:19 PM in Arhiva

exact asta voiam sa spun: cursantul intreaba: "cat costa scoala" iar raspunsul e "2 lei pregatirea si 4 lei carburantul". Cursantul plateste 6 lei dar primeste bf doar pe 2 lei, restul fiind pt carburantul care se consuma. Din astia 4 lei instructorul alimenteaza doar 1 leu, restul se baga in buzunar. ma intereseaza sa stiu daca asta e o practica legala ( se pretinde ca nimeni nu ia banii astia, ca elevul alimenteaza cu mana lui). In contabilitate nu se inregistreaza carburantul deloc: nici ca incasare nici cheltuiala. Ma intreb daca nu exista un act normativ care sa specifice faptul ca tariful unei prestatii trebuie sa contina in mod obligatoriu toate elementele de cost aferente prestatiei. Asta as vrea sa aflu de la voi daca stiti.



#215056 Fiscalizare carburant

Postat de mihaela_mihai15 on 10 December 2009 - 10:11 AM in Arhiva

Buna ziua tuturor.
Am nevoie de ajutor intr-o problema pe o speta concreta: ch cu carburantul la scolile de soferi.
Lucrurile stau asa: e o chestiune general cunoscuta ca scolile de soferi nu fiscalizeaza carburantul consumat cu instruirea cursantilor (adica chipurile cursantul insusi alimenteaza masina la pompa). In practica, elevul plateste la scoala sau instructorului o suma pentru carburant, (care de regula depaseste cu mult cv carburantului consumat in mod real) si nu primeste chitanta sau bf pt suma respectiva. In contabilitatea firmei banii astia nu exista.
Eu imi dau seama ca treaba asta s-ar putea incadra lejer la evaziune fiscala dar, nefiind din bransa, as vrea sa-mi spuneti daca stiti ce acte normative prevad obligativitatea fiscalizarii carburantului pentru domeniile in care acesta este mijloc de productie (scoli de soferi, taximetrie, curierat, etc) si care sunt sanctiunile la care se expun cei care procedeaza in alt fel.
Daca mi-ati indica actele normative si articolele unde gasesc treburile astea, caut singura.
Multumesc mult.




Cometa SQL