Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Mada Andreea's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Mada Andreea's Content

There have been 16 items by Mada Andreea (Search limited from 23-November 07)


Sort by                Order  

#288483 desfiintare punct de lucru

Postat de Mada Andreea on 14 February 2020 - 03:32 PM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Buna ziua,

Revin cu update legat de sediul secundar. La S6 unde aveam depus D 060 nu am reusit inca sa inchid, din cauza fisei unde imi apar 48 lei sume neconfirmate. Desi i-am platit, nu s-au stins s-a dus pe plata in avans. Am fost la S2 doamna de acolo zice ca le-a confirmat , dar nici acum nu apar confirmate pe fisa . Eu am platiti in avans 1456 lei , din care trebuie sa se inchida impozitul pe ianuarie , pentru care am depus deja declaratia si cei 48 lei neconfirmati ( Total 1372 lei ). Reglarile am inteles ca le fac dupa 25 februarie, deci banii aia raman in avans pana pe 25 cand se inchid cu suma declarata in D112. Problema mea sunt cei 48 lei de ce nu apar confirmati. Nu stiu daca la S6 imi va primi asa pentru radierea fiscala a punctului de lucru.

Alt aspect , la S2 cand am fost sa depun D061 pentru punct de lucru cu mai putin de 5 salariati, mi-au spus ca trebuia sa depun de anul trecut cand am depus si D060 la S6. Acum eram cu intarziere...pana la urma mi-au luat asa ....am scapat. Trebuie depus si D060 si D 061 daca ai mai mult de 5 salariati?
Este vorba de un ONG deci nu am avut treaba cu Registrul Comertului.

Un sfat , va rog cum ar trebui sa fac cu radierea la S6, sa ma duc din nou la S2 sa imi confirme cei 48 lei. Este o decizie accesorii si apare cu rosu , suma neconfirmata in fisa .

Multumesc !



#288454 ANAF vs REVISAL - Sesizari privind neconcordante intre datele raportate in Re...

Postat de Mada Andreea on 05 February 2020 - 04:03 PM in REVISAL

Buna ziua,

Am observat ca nu mai am in SPV optiunea neconcordante D112.
Nu se mai regaseste in lista de solicitare informatii.

Stiti cumva daca aceasta nu mai este disponibila?



#288443 D392 (A si B) - expirarea termenului de suspendare a obligatiei de depunere a...

Postat de Mada Andreea on 03 February 2020 - 08:09 AM in Alte declaratii si raportari

A aparut Ordonanta 6/28.01.2020 care suspenda obligatia depunerii declaratiei 392 A si B pana in
31.12.2022.



#288434 D392 (A si B) - expirarea termenului de suspendare a obligatiei de depunere a...

Postat de Mada Andreea on 31 January 2020 - 10:25 AM in Alte declaratii si raportari

Buna ziua,

Un ONG , neplatitor TVA care are numai activitate non-profit (venituri din donatii, venituri din fonduri nerambursabile) , deci cifra de afaceri zero si achizitii pe anul 2019 si de la platitori de TVA si de la neplatitori TVA . Are obligatia depunerii D 392B?

Multumesc !



#288402 desfiintare punct de lucru

Postat de Mada Andreea on 23 January 2020 - 11:31 AM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Va multumesc mult !



#288382 21 ian. 2020 - data intrarii in vigoare a noii legi pt prevenirea și com...

Postat de Mada Andreea on 19 January 2020 - 04:44 PM in Legislatie comentata, spete diverse (ANAF, MMPS, AJOFM, CNPP, ANPIS, etc ...)

Buna ziua,

Un ONG care desfasoara numai activitati fara scop patrimonial,se incadreaza la entitatile raportoare? Are obligatia de a se inregistra?
Dupa ce am citit legea si comentariile colegilor de pe forum , cred ca NU are aceasta obligatie.
As aprecia si parerea altor colegi.

Va multumesc !



#288381 desfiintare punct de lucru

Postat de Mada Andreea on 17 January 2020 - 12:01 PM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Multumesc !

De la S6 au zis D060 , Certificatul de inregistrare , fisa fara debite si declaratie ca au ramas sub 5 salariati.


O zi frumoasa !



#288377 desfiintare punct de lucru

Postat de Mada Andreea on 17 January 2020 - 08:34 AM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Buna ziua,

Va rog daca se poate sa ma ajutati cu o parere legata de urmatoarea situatie :

- Punct de lucru in S6 deschis 2018 cu peste 5 salariati ramane din 13 ianuarie cu 4 salariati.
- La anaf S6 mi-au spus ca trebuie radiat punct de lucru si declarat la S2 ( unde este sediul social) ca punct de lucru sub 5 salariati.

Avand in vedere ca D112 pe ianuarie se depune de abia in februarie si tot atunci se platesc si taxele aferente (de la S6 cere fisa fara debite la radierea punctului de lucru ) cand se depune D060 de radiere la S6 si cand se depune D 061 la S2 pentru punct de lucru. Cu ce data se face radierea punctului de lucru S6 si declararea punctului de lucru S2.

Eu ma gandeam sa depun D112 la inceput februarie , sa fac platile aferente sa scot fisa pe zero si sa depun la S6 , D060 undeva pana in 15 februarie , dar cu radiere incepand cu 1 februarie.

La S2 se poate depune pentru punct de lucru incepand cu 1 februarie , sau doar dupa finalizarea tuturor opratiunilor de radiere punct lucru S6. Si care ar fi termenul de depunere ?

Va multumesc !



#286931 impozitare contract de colaborare PF

Postat de Mada Andreea on 13 March 2019 - 10:49 AM in Impozitare - VENIT

Buna ziua,

In 2019 pentru un contract colaborare intre o persoana juridica si o persoana fizica neinregistrata fiscal ce obligatii se retin la sursa :
- impozit 10% aplicat la cota venitului brut ? Se declara in D100 si la inceputul anului urmator se depune D205?
Persoana juridica mai are alte obligatii de platit?
De asemenea persoana fizica trebuie sa completeze declaratia unica pentru contributie CASS?
Nu am mai avut pana acum acest gen de contracte si nu stiu exact daca este corect cum am mentionat mai sus.
Va rog, cine ma poate ajuta cu o parere.
Va multumesc!
O zi frumoasa !



#286085 incetare contract pe perioada determinata

Postat de Mada Andreea on 14 December 2018 - 08:20 PM in REVISAL

Buna seara,
Legat tot de problema contractului pe perioada determinata.
Acum am observat ca am facut o greseala cand am transmis Revisal.
Contractul inceteaza in data de 15 decembrie-sambata. Eu am transmis in revisal data incetare activitate 17 decembrie. Ce pot face in acest caz? Sa fac corectie cu data corecta de 15 decembrie. Si cand sa tranamit corectia? Si cand sa transmit incetarea? Incetarea o pot transmite luni 17 dec avand in vedere ca 15 dec este zi nelucratoare? Si corectia o pot transmite tot cu data de 15? Sau sa le transmit pe amandoua cu data de 15? Chiar daca este o zi nelucratoare?
Va rog mult un sfat.
Va multumesc !



#286053 incetare contract pe perioada determinata

Postat de Mada Andreea on 11 December 2018 - 04:18 PM in REVISAL

Va multumesc !
Nu eram sigura daca asa este corect tocmai din cauza parerilor diferite.
Ma bucur ca mai vede cineva la fel🙂.

Va multumesc din nou pentru toate raspunsurile. M-au ajutat foarte mult.

O dupa-amiaza frumoasa!



#286049 incetare contract pe perioada determinata

Postat de Mada Andreea on 11 December 2018 - 02:50 PM in REVISAL

Buna ziua,

Va rog daca se poate sa ma ajutati cu corectitudinea urmatoarelor inregistrari:

- contract perioada determinata 6 luni incepand cu data de 15.06.2018-17.12.2018
- ultima zi de munca 17.12.2018
- data incetarii CIM este 18.12.2018
- data de la care produce efecte - prima zi in care nu lucreaza - 18.12.2018
- decizie incetare cu data de 17.12.2018 in care se specifica ca contractul va inceta cu data de 18.12.2018
- transmitere revisal in data de 18.12.2018 .

Revisalul se poate transmite si mai devreme?

Va multumesc !



#286005 deplasare interna - topic incepand cu 2016

Postat de Mada Andreea on 09 December 2018 - 10:43 AM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Va mutumesc mut pentru ajutor !

Am inteles acum :)

O zi frumoasa !



#286001 deplasare interna - topic incepand cu 2016

Postat de Mada Andreea on 08 December 2018 - 10:53 AM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Buna ziua,

Va rog daca ma puteti ajuta cum pot proceda in urmatoarea situatie:
- Trebuie sa decontez transportul unor persoane care nu sunt salariatii ONG-ului (ONG neplatitor TVA), pentru participarea la cursuri in alte localitati cu masina personala.
Se completeaza ordin deplasare si se aduce bon bezina cu CUI ONG pe el.
Decontarea de benzina cu masina personala este de 7,5 l/100km, pe distanta cea mai scurta(in acest caz se se va consulta site-ul distanta.ro).
Nelamurirea mea este cum se procedeaza in situatia in care cursantul aduce un bon de benzina cu CUI pe el cu o valoare mai mare decat cea care poate fi decontata.
Avand bon cu CUI trebuie sa ma inregistrez cu el, dar va ramane o diferenta care nu i se poate deconta.
Aceeasi intrebare si pentru un salariat care pleaca in delegatie cu masina personala.

Va multumesc !



#285953 pensionar angajat

Postat de Mada Andreea on 03 December 2018 - 05:48 PM in PENSIONARE

Va multumesc mult pentru raspuns si pentru timpul acordat !

O seara placuta !



#285843 pensionar angajat

Postat de Mada Andreea on 25 November 2018 - 06:07 PM in PENSIONARE

Buna seara,

Va rog daca se poate sa ma ajutati si pe mine cu urmatoarea problema.
Am un salariat care este si pensionar cu timp partial de 27 ore/luna cu un salariu brut de 1980 lei.
I se retine CAS , CASS, impozit si CAM.
Nelamurirea pe care o am este legata de D112 . Se declara asigurat somaj sau neasigurat somaj?
La baza calcul indemnizatie somaj se trece zero? La baza calcul CAM 1980 lei?
Declaratiile au fost depuse din iunie-sept cu asigurat somaj si baza calcul indemnizatie somaj 1980 lei.

Este necesar sa depun rectificative pentru lunile iunie-sept 2018?

Va multumesc pentru timpul acordat !

O seara placuta




Cometa SQL