Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
gabriella's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


gabriella's Content

There have been 164 items by gabriella (Search limited from 22-November 07)



Sort by                Order  

#200924 societate agricola - crestere cai de rasa

Postat de gabriella on 06 May 2009 - 06:15 PM in Arhiva

Catalog din 30/11/2004 Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 46 din 13/01/2005, Intrare in vigoare: 13/01/2005, privind clasificarea și duratele normale de funcționare a mijloacelor fixe, precizeaza :

2.4. ANIMALE ȘI PLANTAȚII. ?
???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
?2.4.1. ? Animale. ? ?
???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
?2.4.1.1. ?Cai de reproducere și de muncă. ? 8-12 ?
? ?Măgari și catâri. ? ?
???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
?2.4.1.2. ?Boi și bivoli de muncă; vaci de lapte și tauri pentru reproducere. ? 5-9 ?
???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
?2.4.1.3. ?Oi, capre și porci pentru reproducere. ? 4-6 ?
???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
?2.4.1.4. ?Păsări de reproducere. ? 2-4 ?
???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
?2.4.1.5. ?Câini de pază și vânătoare ? 4-8 ?
???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
?2.4.1.6. ?Alte animale necuprinse în cadrul clasei 2.4.1. ? 4-6 ?

?????????
caii sunt folositi unii pentru crestere si valorificare, unul pentru calarie cu plata, si 2 de rasa, pentru participare la concursuri



#87601 Jumatate dintre firme, la un pas de dizolvare

Postat de gabriella on 11 June 2006 - 01:08 PM in Arhiva

intr-adevar, se trec in dizolvare firmele care :
1) nu au majorat capitalul social ;
2) nu au preschimbat certificatul de inmatriculare ;
3) nu au depus bilanturile contabile pe ultimii 4 sau 5 ani ;
4) nu au reinnoit actele de spatiu, administratori, cenzri
problemele pe care o firma le are, din punctul de vedere al registrului comertului pot fi vizualizate pe site-ul : (recom.online) - cauti firma si vezi ce / daca exista ceva in neregula cu ea - pentru ca, eventual, sa stii ce trebuie sa remediezi
la iasi a inceput deja dizolvarea firmelor care nu au depus bilanturile contabile
deci, nu e nici joaca si nici vrajeala.. e realitate



#79698 Examen final auditor 2006

Postat de gabriella on 11 April 2006 - 05:57 PM in Arhiva

suntem niste oite proaste
prin greva noastra am facut, sau... era cat pe ce sa facem jocul unora
totul a fost programat de la inceput sa se intample asa... sa se ajunga aici
mi-e silaaaa!!! de tot ceea ce se intampla pe-aici... in frumoasa noastra Romanie...



#79673 Examen final auditor 2006

Postat de gabriella on 11 April 2006 - 04:03 PM in Arhiva

maine, probabil - va scrie lucrul asta si pe site-ul camerei...



#79670 Examen final auditor 2006

Postat de gabriella on 11 April 2006 - 03:58 PM in Arhiva

acum 20 minute s-a terminat sedinta de consiliu
nu se anuleaza examenul
celor ce au iesit din sala le pune nota 1, la restul le corecteaza lucrarile
e inadmisibil, asta, in conditiile celor ce s-au intamplat la iasi
mi-e greata de CAFR



#79432 Examen final auditor 2006

Postat de gabriella on 10 April 2006 - 03:32 PM in Arhiva

am vazut. ok, felicitari - cititi si :

http://www.evenimentul.ro/articol/viitorii...examenului.html
http://www.ziua.net/display.php?id=197564&...1b106c70701f2e9
http://www.ziuaiasi.ro/main.php
http://www.ziua.net/ct.php?id=40936



#79199 Examen final auditor 2006

Postat de gabriella on 08 April 2006 - 07:28 PM in Arhiva

Si inca o intrebare? - Eu tot nu am inteles de ce sunt considerate secrete intrebarile de la testele grila... de ce nu au fost date publicitatii, nu au fost afisate pe site-ul camerei.. nu a fost voie sa iesi cu ele din sala. [b][b]Asta ar putea fi oare considerat un comportament profesional?



#79193 Examen final auditor 2006

Postat de gabriella on 08 April 2006 - 06:53 PM in Arhiva

urmeaza sa asteptam un raspuns de la camera,dar sper sa se ia masura anularii acestei probe deoarece a ajuns de pomina

ok! - ati transmis protestul vostru la camera?



#79191 Examen final auditor 2006

Postat de gabriella on 08 April 2006 - 06:50 PM in Arhiva

apropo : in HOTĂRÂREA Nr. 55, emisa la București, in 14.12.2005, privind aprobarea Regulilor de organizare și desfășurare a examenului de aptitudini profesionale, pentru atribuirea calității de auditor financiar, se mentioneaza la art.5 : "Subiectele de examen :
(1) Examenul va consta în susținerea a trei probe scrise:
proba scrisă - din disciplinele prevăzute de OUG 75/1999, republicată, art.13, punctul a) ;
test grilă - pentru disciplinele prevăzute de OUG 75/1999, republicată, art. 13, punctul B). Grilele vor avea patru variante de răspuns din care un răspuns va fi correct ;
lucrare practică de audit
Lucrarea practică –va fi structurată astfel: pe baza situațiilor financiare și a altor informații despre o societate comercială se vor aborda următoarele aspecte :
- independență, acceptarea angajamentului;
- planificare, eșantion, prag de semnificație;
- 3 teste la alegere din cadrul secțiunilor de la G-P (Probe de audit) cu foile de lucru aferente.
Oare e ceva ce nu am inteles eu bine? Nu mi se pare ca subiectele de astazi respecta aceasta structura - asta ca sa nu mai vorbim ca la testul grila au fost intrebari cu 2 sau mai multe raspunsuri corecte din care, punctat era doar unul.. , de primul examen unde, din 1623 candidati se aude ca au luat nota de trecere doar.. 106 din care, 25 sunt din Bucuresti.
Cred ca se intampla ceva - cineva incearca sa ne puna piedica - e corect si adevarat - doar daca efectuam un calcul simplu : 1623 * 6.000.000 lei = 9.738.000.000 lei. Daca vrei sa faci bani in modul cel mai simplu, ce faci? Normal - le pui piedica - sa mai vina... o data, de doua ori...
As mai intreba ceva : Nu ar fi normal ca rezultatele de la examenele astea sa reprezinte si o evaluare a Camerei? Pentru ca, imi amintesc totusi ca ei ne-au pregatit - anual - si obligatoriu...[u]



#79188 examen final auditori 2006

Postat de gabriella on 08 April 2006 - 06:47 PM in Arhiva

apropo : in HOTĂRÂREA Nr. 55, emisa la București, in 14.12.2005, privind aprobarea Regulilor de organizare și desfășurare a examenului de aptitudini profesionale, pentru atribuirea calității de auditor financiar, se mentioneaza la art.5 : "Subiectele de examen :
(1) Examenul va consta în susținerea a trei probe scrise:
proba scrisă - din disciplinele prevăzute de OUG 75/1999, republicată, art.13, punctul a) ;
test grilă - pentru disciplinele prevăzute de OUG 75/1999, republicată, art. 13, punctul B). Grilele vor avea patru variante de răspuns din care un răspuns va fi correct ;
lucrare practică de audit
Lucrarea practică –va fi structurată astfel: pe baza situațiilor financiare și a altor informații despre o societate comercială se vor aborda următoarele aspecte :
- independență, acceptarea angajamentului;
- planificare, eșantion, prag de semnificație;
- 3 teste la alegere din cadrul secțiunilor de la G-P (Probe de audit) cu foile de lucru aferente.

Oare e ceva ce nu am inteles eu bine? Nu mi se pare ca subiectele de astazi respecta aceasta structura - asta ca sa nu mai vorbim ca la testul grila au fost intrebari cu 2 sau mai multe raspunsuri corecte din care, punctat era doar unul.. , de primul examen unde, din 1623 candidati se aude ca au luat nota de trecere doar.. 106 din care, 25 sunt din Bucuresti.
Cred ca se intampla ceva - cineva incearca sa ne puna piedica - e corect si adevarat - doar daca efectuam un calcul simplu : 1623 * 6.000.000 lei = 9.738.000.000 lei. Daca vrei sa faci bani in modul cel mai simplu, ce faci? Normal - le pui piedica - sa mai vina... o data, de doua ori...
As mai intreba ceva : Nu ar fi normal ca rezultatele de la examenele astea sa reprezinte si o evaluare a Camerei? Pentru ca, imi amintesc totusi ca ei ne-au pregatit - anual - si obligatoriu...



#79185 Examen final auditor 2006

Postat de gabriella on 08 April 2006 - 06:34 PM in Arhiva

care e procedura in continuare? cum va ganditi sa actionati?



#79184 Examen final auditor 2006

Postat de gabriella on 08 April 2006 - 06:27 PM in Arhiva

Scuza-ma DYDY, dupa ce am trimis mesajul am inteles ca si la voi s-a intamplat tot astazi. E greeala mea ca nu am mai revenit cu rectificarea, scuze. Si noi avem o forma de protest pe care am prezentat-o presei impreuna cu lista cu semnaturi



#79162 examen final auditori 2006

Postat de gabriella on 08 April 2006 - 02:58 PM in Arhiva

Da DYDY - si la la Iasi au iesit in masa din salile de examen. Aici, au mai ramas totusi in sala cativa pe care au reusit sa-i incante cu : "va lasam sa va inspirati"... insa nu parasiti sala... Sunt poze facute cu colegi care copiau si nu le spunea nimeni nimic. Altii, au iesit din sala, s-au plimbat pe holuri, apoi au intrat inapoi si s-au apucat de scris. RUSINOS !! Am chemat si au venit televiziunea si doua ziare care au luat interviuri si imagini din hol si sala de examen.



#79161 Examen final auditor 2006

Postat de gabriella on 08 April 2006 - 02:43 PM in Arhiva

Am auzit ca in data de 01.03.2006 la Constanta s-a boicotat examenul - s-au ridicat toti candidatii si au parasit sala de examen.
Acelasi lucru s-a intamplat la Iasi, astazi 08.04.2006 (bine... au parasit sala in proportie de 90 %).
Stiti cum s-au desfasurat examenele in celelalte centre din tara?



#74576 ANAF-balaurul cu doua capete

Postat de gabriella on 19 March 2006 - 07:43 PM in Arhiva

am cautat, insa nu am gasit nicaieri lista contribuabililor declarati inactivi
oare exista asa ceva?
e drept ca nu putem inregistra in contabilitate facturi si nu putem deduce TVA din facturile emise de un contribuabil declarat inactiv, insa, de unde aflam care este statutul acestui contribuabil?



#3091 Provozioane - clienti neincasati

Postat de gabriella on 20 October 2004 - 12:58 PM in Arhiva

ca sa fie deductibile, trebuie sa indeplineasca cele 5 conditii prevazute de art.22(1), litera c din L.571 / 2003



#3090 DESFIINTARE FIRMA

Postat de gabriella on 20 October 2004 - 12:51 PM in Arhiva

casa de marcat se poate vinde (insa numai prin firma autorizata de la care ai cumparat-o) - memoria fiscala care era sau inca este in casa ta de marcat trebuie predata pentru arhivare



#3020 deductibilitatea dobanzilor de la creditele bancare

Postat de gabriella on 18 October 2004 - 10:52 PM in Arhiva

vezi art.21 din codul fiscal si art.23 din normele de aplicare



#3019 SALARIU MINIM CTP

Postat de gabriella on 18 October 2004 - 10:45 PM in Arhiva

Bineinteles ca se poate. Limita minima este 2.800.000 - limita maxima o stabileste societatea functie de responsabilitatea muncii, posibilitati...



#2974 EC.-PF AUTORIZATA ?

Postat de gabriella on 18 October 2004 - 01:52 PM in Arhiva

asa este, e trist, dar la noi nu prea mai are importanta diploma de facultate - daca nu obtii si alte diplome de perfectionare : CECAR, ANEVAR, CAFR...
nu are nici un sens, dar asta-i realitatea - conteaza cantitatea, nu calitatea



#2947 reg de casa la pct de lucru

Postat de gabriella on 17 October 2004 - 12:03 PM in Arhiva

este "document de inregistrare operativa a incasarilor si platilor in numerar, efectuate prin casieria unitatii pe baza actelor justificative"(HG.831 / 1997)
se fac plati si incasari la punctul de lucru din alta localitate - rezulta ca are casierie proprie, deci este necesara intocmirea registrului de casa
cat priveste soldurile - cititi cu atentie paragrafele subliniate - eu am inteles ca, pentru fiecare punct de lucru cu casierie si cont bancar propriu, i se aplica plafonul maxim legal (am 3 pct.lucru, pot avea pe total societate sold de 150.000.000 lei - si e corect)
voi a-ti inteles altfel?



#2946 reg de casa la pct de lucru

Postat de gabriella on 17 October 2004 - 11:49 AM in Arhiva

si nici aliniatul 8 al art.5



#2945 reg de casa la pct de lucru

Postat de gabriella on 17 October 2004 - 11:46 AM in Arhiva

2. Articolul 6 va avea urmatorul cuprins: "Art. 6. Incasarile zilnice in numerar pentru fiecare casierie de la o persoana juridica nu pot depasi plafonul stabilit la art. 5 alin. 2 lit. c).
din cate sesizez, OG.94 / 2004 nu a modificat nici aliniatul 1 al art.6,



#2944 reg de casa la pct de lucru

Postat de gabriella on 17 October 2004 - 11:27 AM in Arhiva

Ordonanta nr. 26 din 22-08-1997
modificarea si completarea Ordonantei Guvernului 15/1996 privind intarirea disciplinei financiar-valutare
Publicatie: Monitorul Oficial nr. 208 din 26-08-1997
Emitent: Guvernul
In temeiul art. 1 lit. a) din Legea 134/1997 pentru abilitarea Guvernului de a emite ordonante,
Guvernul Romaniei emite urmatoarea ordonanta:
Art. I. O.G. 15/1996 privind intarirea disciplinei financiar-valutare, publicata in M.Of. 24/31-01-1996, aprobata si modificata prin Legea 131/1996, publicata in M.Of. 264/28-10-1996, cu modificarile ulterioare, se modifica si se completeaza dupa cum urmeaza:
1. Articolul 5 va avea urmatorul cuprins:
"Art. 5. Pentru intarirea disciplinei financiare si evitarea evaziunii fiscale, operatiunile de incasari si plati intre persoanele juridice se vor efectua numai prin instrumente de plata fara numerar.
Prin exceptie de la prevederile alineatului precedent, persoanele juridice pot efectua plati in numerar in urmatoarele cazuri:
a) plata salariilor si a altor drepturi de personal;
B) alte operatiuni de plati ale persoanelor juridice cu persoane fizice;
c) plati catre persoane juridice, in limita unui plafon zilnic maxim de 20.000.000 lei.
De la prevederile alin. 2 lit. c) sunt exceptate urmatoarele operatiuni:
- depunerile in conturile persoanelor juridice, deschise la societatile comerciale bancare, care pot fi facute si de alte persoane juridice, neplafonat;
- cheltuielile de deplasare in interes de serviciu, in limita sumelor cuvenite pentru plata transportului, a diurnei, a indemnizatiei si a cazarii pe timpul deplasarii, precum si a cheltuielilor neprevazute, efectuate in acest sens;
- cheltuielile de protocol ocazionate de organizarea de conferinte, de simpozioane si de alte asemenea actiuni, in conditiile baremurilor stabilite de normele legale in vigoare.
La acordarea avansurilor spre decontare, in scopul efectuarii de plati catre persoane juridice, se vor respecta cerintele prevazute la alin. 2 lit. c).
Este interzisa acordarea unor facilitati de pret clientilor, persoane juridice, care efectueaza plata in numerar.
Sumele in numerar aflate in casieriile proprii ale persoanelor juridice nu pot depasi la sfarsitul fiecarei zile plafonul de 10.000.000 Iei. Se admite depasirea acestui plafon numai cu sumele aferente platii salariilor si a altor drepturi de personal, precum si a altor operatiuni cu persoane fizice, pentru o perioada de 3 zile lucratoare de la data prevazuta pentru plata acestora.
Sumele in numerar care depasesc nivelul stabilit conform alin. 6 vor fi depuse in conturile bancare ale persoanelor juridice respective, astfel:
- in urmatoarea zi lucratoare, daca sediul persoanei juridice se afla in aceeasi localitate cu cel al unitatii societatii comerciale bancare la care are deschis contul;
- in maximum 2 zile lucratoare, daca sediul persoanei juridice se afla in alta localitate decat cel al unitatii societatii comerciale bancare la care isi are deschis contul;
- in situatii exceptionale, se admite depasirea termenelor prevazute mai sus, cu avizul unitatii societatii comerciale bancare la care persoana juridica isi are deschis contul.
Subunitatile economice ale persoanelor juridice care au cont intr-o societate comerciala bancara si casierie proprie aplica in mod corespunzator prevederile acestui articol."



#2943 Utilizare monetar

Postat de gabriella on 17 October 2004 - 10:49 AM in Arhiva

da - OMF.2055 / 1998 : "Art. 3. (1) Toate unitatile din comertul cu amanuntul vor utiliza, pentru inregistrarea veniturilor, formularul cu regim special "Monetar cod 14-50-61", prezentat in anexa 1, aprobat prin Ordinul ministrului finantelor 970/1998"




Cometa SQL