Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
christa_anda's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


christa_anda's Content

There have been 208 items by christa_anda (Search limited from 25-November 07)



Sort by                Order  

#272305 vanzare sub pret de achizitie

Postat de christa_anda on 01 February 2016 - 09:34 PM in IMOBILIZARI

buna
nu prea inteleg ... care tva si de ce valoare ar fi nedeductibil?



#267843 vanzare sub pret de achizitie

Postat de christa_anda on 07 April 2015 - 07:51 PM in IMOBILIZARI

buna

cum trebuie tratata din pct de vedere fiscal vanzarea unui utilaj sub pretul de achizitie?
mai precis se cumpara in luna martie 2015 un utilaj cu 120.000 ron + tva ( second) si se vinde tot in martie 2015 la pret de 80.000 + tva



#275259 TVA IMPORT COREEA - VAMUIRE IN BELGIA

Postat de christa_anda on 10 August 2016 - 12:42 PM in Impozitare - TVA

Buna ziua

s-a confruntat cineva cu urmatoarea situatie ?

import bunuri din Coreea de sud - duse pe vapor in Belgia si de acolo aduse cu tir-ul in Romania

Nu s-au platit TVA si taxe vamale si nu stiu cum sa incadrez operatia : taxare inversa? scutita?

in decontul de tva unde trebuie sa apara? se declara in 390? dar in 394?

Multumesc



#275281 TVA IMPORT COREEA - VAMUIRE IN BELGIA

Postat de christa_anda on 11 August 2016 - 02:39 PM in Impozitare - TVA

Multumesc

Se pare ca ma incadrez la urmatorul paragraf din OPANAF 591/2016


Similar se procedează și în situația în care furnizorul nestabilit în Uniunea Europeană nu și-a desemnat un reprezentant fiscal în statul membru în care începe transportul, dar prin aplicarea de către unele state membre a măsurilor de simplificare a declarării importurilor, respectiv o reprezentare globală de către o societate care poate fi, de exemplu, o societate de expediție/transport, operatorul extracomunitar se consideră reprezentat fiscal de societatea respectivă.

Exemplu: O societate "A" dintr-un stat extracomunitar (X) vinde unei societăți din România "B" bunuri. Bunurile sunt importate într-un stat membru al Uniunii Europene (Y) de către societatea de expediție "C" și apoi aceeași societate "C" declară în numele furnizorului "A" din statul extracomunitar (X) (dar sub propriul cod de TVA) livrarea intracomunitară a bunurilor din statul membru (Y) în România.

În astfel de situații se va considera drept reprezentant fiscal societatea de expediție "C". În declarația recapitulativă privind achizițiile intracomunitare, la rubrica "Denumire operator intracomunitar" va fi înscrisă denumirea furnizorului, respectiv societatea "A" din statul extracomunitar (X), iar la rubrica "Cod operator intracomunitar" codul din statul membru (Y) al societății de expediție "C" care a declarat livrarea intracomunitară.



#153642 Tva despagubiri asigurari

Postat de christa_anda on 06 December 2007 - 10:41 AM in Arhiva

Nu stiu daca se prevede undeva expres,dar ca logica a mecanismului :daca initial ai platit la service c/val reparatiei si ti-ai dedus tva in totalitate, in momentul in care incasezi suma de la asigurari ar trebui : 1.fie sa colectezi tva sau 2.fie sa stornezi tva -ul dedus . Suma primita de la asigurari in acest caz este un venit (din exploatare),care vine sa-ti acopere cheltuiala initiala cu reparatiile.Daca prima data ai dedus,la incasare colectezi.
Daca la factura de reparatii nu ai dedus,nici nu colectezi la incasare. Parerea mea...


Iti impartesesc opinia; mi se pare logic sa colectezi tva-ul incasat ca despagubire, daca ai dedus tva-ul la factura de reparatii, respectiv fc de inchidere leasing in cazul unei daune totale la un autoturism in leasing.



#166450 TVA CONTRACT SPONSORIZARE

Postat de christa_anda on 18 March 2008 - 09:55 PM in Arhiva

Vezi postareabarbone_2006, la Jan 10 2008, 07:11 PM, a spus:

Vezi postareasdnr, la Jan 9 2008, 04:53 PM, a spus:

Norme CF:
(11) în sensul art. 128 alin. (8) lit. f) din Codul fiscal:
b) Bunurile acordate gratuit în cadrul acțiunilor de sponsorizare sau mecenat nu sunt considerate livrări de bunuri dacă valoarea totală în cursul unui an calendaristic se încadrează în limita a 3 la mie din cifra de afaceri determinata potrivit art. 152 alin. (2) din Codul fiscal.
Deci, ca urmare, nu colectez TVA. Sau cel putin eu asa interpretez acest articol. multumesc celor care mi-au rapsuns. astept si alte pareri.


si eu sunt de aceeasi parere



#250266 tva - taxare inversa / topic 2012

Postat de christa_anda on 20 September 2012 - 07:41 AM in Arhiva

buna ziua

stie cineva daca desurile de polistiren se incadreaza la taxare inversa?

multumesc



#224357 Suspendare activitate societate comerciala SRL

Postat de christa_anda on 15 April 2010 - 05:20 PM in Arhiva

le inregistreaza in contabilitate atunci cand firma isi va relua activitatea
[/quote]



GRESIT
SE INREGISTREAZA IN MOMENTUL IN CARE CH A FOST GENERATA. VOI ANEXA O NOTA DE LA ADM. FIN. PE ACEASTA TEMA



#218816 Suspendare activitate societate comerciala SRL

Postat de christa_anda on 09 February 2010 - 11:20 PM in Arhiva

Vezi postareamihaela_cva, la Jul 8 2009, 10:20 PM, a spus:

in perioada cand firma isi suspenda activitatea firma nu mai are voie sa faca venituri, nu cheltuieli. Este oricum obligata sa depuna bilant, chitanta de la ONRC daca nu si expertul ce semneaza bilantul. Deci are "dreptul" (a se citi obligatia) sa inreg.ch. cu impozit profit minim pana la data suspendarii si plata acestuia.
Reactivarea vectorului fiscal dupa 01.05 nu vad de ce...doar depui declaratia cu schimbarea vectorului dupa ce intra in suspendare.
Ar putea fi o problema la cei care au obtinut derogare pentru nedepunerea declaratiilor fara a merge la ONRC sa suspende activitatea (anterior acestei OG).


In concluzie: facturile de la reg com pt depunerea sit fin se inregistreaza in ctb unei firme suspendate, sau numai dupa reactivare( ca am auzit si varianta asta)???



#270187 subiecte concurs post de contabil

Postat de christa_anda on 05 September 2015 - 05:21 PM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

buna ziua

mai poate cineva sa anexeze subiecte date la concursuri pt contabil - contabil sef in scoli?



#270229 subiecte concurs post de contabil

Postat de christa_anda on 09 September 2015 - 06:26 PM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

multumesc

am gasit si eu cate ceva..

Fisiere atasate




#284115 Subantrepriza

Postat de christa_anda on 13 June 2018 - 02:50 PM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Ma refer la art 11 din Cf : 4. În sensul prevederilor art. 11 alin. (1) din Codul fiscal, prin tranzacție fără scop economic se înțelege orice tranzacție/activitate care nu este destinată să producă avantaje economice, beneficii, profituri și care determină, în mod artificial ori conjunctural, o situație fiscală mai favorabilă

si la : (1) Pentru determinarea rezultatului fiscal sunt considerate cheltuieli deductibile cheltuielile efectuate în scopul desfășurării activității economice



#284109 Subantrepriza

Postat de christa_anda on 13 June 2018 - 02:23 PM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Pina aici ar fi ok dar daca 704 va fi egal cu 628 ( de la subcontractor), adica profit ZERO , nu pot aparea alte probleme pe linie fiscala sau de alta natura ?



#284101 Subantrepriza

Postat de christa_anda on 13 June 2018 - 01:17 PM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Buna ziua

Ati mai intalnit aceasta speta :

- o firma Gama a semnat un contract pe o lucrare la un pret X dar doreste sa o dea in subantrepriza la o alta firma, Alfa, tot pt X lei

Se poate?

Facturarea lucrarilor de catre Gama catre beneficiar se inregistreaza in 704? Intra in CA?
Intreb deoarece nu Gama ar presta serviciul ci subantreprenorul ALFA....Gama doar refactureaza niste prestatii....



#290924 spor CFP

Postat de christa_anda on 06 June 2022 - 08:22 PM in DIVERSE SALARIALE

Buna

S-a confruntat cineva cu urmatoarea situatie ?

S-a dat decizie pt desemnare responsabil CFP ( angajat relativ nou in companie - 6 luni) dar salariul a ramas acelasi ( in decizie nu se specifica nimic legat de salar)

Se precizeaza verbal ca sporul CFP ar fi fost inclus cu ani in urma in salariul de baza si ca nu se mai acorda alte drepturi chiar daca LG 153/2017 parca precizeaza altceva...


Art. 15. - Drepturi salariale pentru activitatea de control financiar preventiv Referinƣe (2), Doctrină (1)

Personalul care exercită activitatea de control financiar preventiv, pe perioada de exercitare a acesteia, beneficiază de o majorare a salariului de bază cu 10%.



#284649 sponsorizare

Postat de christa_anda on 07 August 2018 - 07:52 AM in Impozitare - PROFIT

Buna ziua

Voi cum vedeti formularile din codul fiscal vis-a-vis de sponsorizare, intrucat observ ca sunt destul de diferite la imp profit fata de imp venit


Imp venit micro

ART. 56 - Plata impozitului și depunerea declarațiilor fiscale
(11) Microîntreprinderile care efectuează sponsorizări, potrivit prevederilor Legii nr. 32/1994, cu modificările și completările ulterioare, pentru susținerea entităților nonprofit și a unităților de cult, care sunt furnizori de servicii sociale acreditați cu cel puțin un serviciu social licențiat, potrivit legii, scad sumele aferente din impozitul pe veniturile microîntreprinderilor până la nivelul valorii reprezentând 20% din impozitul pe veniturile microîntreprinderilor datorat pentru trimestrul în care au înregistrat cheltuielile respective.


imp profit

i) cheltuielile de sponsorizare și/sau mecenat și cheltuielile privind bursele private, acordate potrivit legii; contribuabilii care efectuează sponsorizări și/sau acte de mecenat, potrivit prevederilor Legii nr. 32/1994 privind sponsorizarea, cu modificările și completările ulterioare, și ale Legii bibliotecilor nr. 334/2002, republicată, cu modificările și completările ulterioare, precum și cei care acordă burse private, potrivit legii, scad sumele aferente din impozitul pe profit datorat la nivelul valorii minime dintre următoarele:



Termeni precum acreditati, serviciu social licentiat nu regasesc la imp profit; pt deducere la imp venit sa fie totul mai restrictiv?



#232980 solduri negative clienti

Postat de christa_anda on 10 November 2010 - 08:17 PM in Arhiva

Cred că și-n manualul de contabilitate al dvs. scrie că acel Cont 462 numit Creditori de când se știe se credita cu orice sumă încasată fără document, peste valoarea documentelor sau dela un terț care nu datora ... aparent sau în mod real ... nimic și totuși a plătit.


Eu am auzit si de tva? Ala nu trebuie colectat? N-ati pomenit de el nimic dar exista!!!



Așa că ... mă-ntreb chiar trebuie să vă citească cineva drepturile , adică OBLIGAȚIILE , ca să jucați cinstit?!

[/quote]
Stim sa citim singuri...



#232973 solduri negative clienti

Postat de christa_anda on 10 November 2010 - 07:12 PM in Arhiva

la sf anului ce-i in minus pe 411 se trece pe 462? Daca da conform carui act legislativ?



#232916 solduri negative clienti

Postat de christa_anda on 09 November 2010 - 10:22 PM in Arhiva

Buna
Voi cum credeti ca ar trebui sa procedez cu soldurile negative la clienti?
- persoane fizice
-persoane juridice si la randul lor pot fi:-prescrise si in termmenul de 3 ani?


Dupa mine le-as trece pe 758 si 4427 pt toti iar in cazul in care clientul imi solicita banii stornez nota si-i dau banii(daca nu au trecut 3 ani) voi cum credeti?


Mentionez ca am f multi si-mi incarca balanta si asa stufoasa....
Multumesc anticipat



#232992 solduri negative clienti

Postat de christa_anda on 10 November 2010 - 10:46 PM in Arhiva

Vezi postareaMares Stefan, la Nov 10 2010, 08:30 PM, a spus:

TVA-ul este, trebuie să fie formalizat. Adică să fie cuprins în factura emisă de dvs. și încasată. Dar dvs. ați întrebat de sumele plătite-n plus! Deci fără document.
Întradevăr ar intra în discuție TVA-ul dacă aceea sumă plătită de client și încasată de dvs. ar fi AVANS! Pentru care nu s-a emi9s factură.
Și-n acest caz dacă emiteți factură , nimeni nu vă va cere înapoi suma respectivă.
Dar dvs. v-ați referit la posibilitatea că va trebui să restituiți suma și atunci să stornați factura. Și eu v-am spus că explicațiile de ce trebuie stornată factura și restituită suma s-ar putea să vă dezavantajeze mai mult ! Deci ...Cît despre manual ... fără supărare ... dvs. ne--ați întrebat : Unde scrie ?! Așa că ...



eu stiu ca orice suma incasata este purtatoare de tva....dar va ? cum as putea sa am o evidenta f clara la 5000 de clienti(din care vreo 1000 cu minus) daca-i inregistrez pe 462 fara sa deschid analitice(iar asta imi consuma inutil timpul ) asa ca pana acum i-am lasat in 4111 cu minus



#233070 solduri negative clienti

Postat de christa_anda on 11 November 2010 - 10:57 PM in Arhiva

[In baza a ce ati incasat atatia bani? 1000 clienti reprezinta ceva...ori inselaciune ori ...(incompetenta?)..]

Foarte interesant punctul dvs de vedere. Vi se pare inselaciune faptul ca unii clienti gasesc inutili paletii si ni-i trimit inapoi, moment in care i se factureaza cu minus paletii; aceasta stornare genereaza minus pe client iar ei sunt foarte 'meticulosi' in ce priveste evidenta contabila si se grabesc sa ceara banii inapoi sau ar trebui sa-i restitui din proprie initiativa? Sunt 'sigura' ca dvs asa ati proceda ca doar reprezentati clientul nu firma la care sunteti angajati. Da, e si inselaciune si incompetenta Multumesc!!!

[Comentariile d-lui Mares sunt pertinente si obiective. Inclusiv pv. folosirea ct.462 "Cu ajutorul acestui cont se ține evidența sumelor datorate terților, pe bază de titluri executorii sau a unor obligații ale entității față de terți provenind din alte
operații, alții decât entitățile afiliate și entitățile legate prin interese de participare.Contul 462 "Creditori diverși" este un cont de pasiv.În creditul contului 462 "Creditori diverși" se înregistrează:
- sumele încasate și necuvenite (512, 531);"]



Cred ca ar trebui sa faceti referire si la un cont de tva@@@



#235091 solduri negative clienti

Postat de christa_anda on 10 January 2011 - 09:46 PM in Arhiva

si daca aceste solduri negative vin din 2004-2007 si sunt prescrise ?pot sa le trec pe venit? trebuie sa colectez si tva?
nici unul din cei prescrisi n-a cerut banii inapoi. Cine a cerut, i s-au restituit banii.



#235089 Scoatere evid clineti incerti si furnizori

Postat de christa_anda on 10 January 2011 - 08:46 PM in Arhiva

Vezi postareasorinela, la Jan 15 2010, 03:54 PM, a spus:

Buna.

Inca nu am reusit sa fiu pe deplin lamurita cu privire la situatia prezentata de mine putin mai sus.

Am facut si o adresa la asistenta contribuabili si o sa atasez raspunsul primit, cu rugamintea de a-mi confirma sau infirma ce am inteles eu.

Dupa prezentarea situatiei mele in adresa, intrebarile mele au fost:

- daca se poate face ceva in privinta scaderii impozitului pe profit achitat, ca referitor la scaderea TVA-ului am inteles ca se poate face numai pe baza hotararii judecatoresti definitive;

- in cuprinsul raspunsului dumneavoastra as avea rugamintea de a ma ajuta, daca pot sa cer asta, si cu inregistrarile contabile necesare situatiei prezentate.



Eu am inteles ca pot face inregistrarile urmatoare in luna decembrie:

- trecerea pe client incert: 4118=4111 (totalul creantei+tva)

- constituire provizion: 6812=1511 (totalul creantei+tva)-cheltuiala deductibila.



Va multumesc pentru orice raspuns.





intrebarea mea ar fi : cererea de deschidere a procedurii insolventei trebuie sa plece de la tine ca si creditor, pt a putea constitui provizion de 100% dupa 2007 sau nu conteaza ci o edepune????????



#225108 REVISAL - 2010

Postat de christa_anda on 03 May 2010 - 02:04 PM in Arhiva

ce treceti la categorie angajator si forma juridica? ca nu s-au gandit sa adauge si I.I. daca tot s-au infiintat.



#225107 REVISAL - 2010

Postat de christa_anda on 03 May 2010 - 01:55 PM in Arhiva

cum l-ati actualizat pana la urma? vers 004 am instalat-o cu succes dar 005 nu ma lasa; mentonez ca nu am inca inregistrari in el - abia de luna asta voi incepe si nu stiu cum sa-mi aduc revisalul la var cea mai actuala...




Cometa SQL