Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
REVISAL - 2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


REVISAL - 2010


81 replies to this topic

#1 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 January 2010 - 06:17 PM

Buna ziua :)
Am si eu o problema, mai "speciala" : in noiembrie 2009 mi s-a stricat PCul (efectiv s-a ars hardul) si am reusit sa recuperez toate datele (aveam back-up pe CD) dar revisalul nu il gasesc. Nu m-am gandit sa-i fac si lui back-up :smile: .
Acum problema mea: bun, instalez din nou programul, dar pentru datele pe care le-am trimis (prima oara am comunicat on-line prin 2007 si n-am nici o modificare de atunci) este suficient doar ce vad pe itmonline (si voi prelua identic cu ce apare acolo) ? Sau trebuie sa ma duc la ITM?
Sorry daca pare puerila intrebarea, dar nu vreau sa am probleme.

Acum dupa ce am instalat programul si am introdus datele asa cum figureaza in contul de la itmonline, am o alta nelamurire. Ce data trebuie sa trec la data inregistrarii informatiilor? Data de azi, sau data la care am trimis prima oara registrul in 2007? Dana42 si mihaela_cva , voi cum ati facut (practic, situatia este similara= reluarea inregistrarilor de la 0 ).

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 14 June 2010 - 12:19 PM

Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#2 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 20 January 2010 - 09:53 AM

data de atunci am pus eu
dar ai grija sa fie exacta cu ce ai depus, altfel se dubleaza inreg pe site-ul lor. Eu inca nu am rezolvate cele 2 CIM-uri duble si nici nu stiu cum sa le rezolv (din 60 CIM-uri), deci poate nu sunt cea mai indicata sa dau informatii.




#3 stan maria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:

Postat 20 January 2010 - 10:13 AM

Vezi postareafboji, la Jan 19 2010, 06:17 PM, a spus:

Buna ziua :)
Am si eu o problema, mai "speciala" : in noiembrie 2009 mi s-a stricat PCul (efectiv s-a ars hardul) si am reusit sa recuperez toate datele (aveam back-up pe CD) dar revisalul nu il gasesc. Nu m-am gandit sa-i fac si lui back-up :smile: .
Acum problema mea: bun, instalez din nou programul, dar pentru datele pe care le-am trimis (prima oara am comunicat on-line prin 2007 si n-am nici o modificare de atunci) este suficient doar ce vad pe itmonline (si voi prelua identic cu ce apare acolo) ? Sau trebuie sa ma duc la ITM?
Sorry daca pare puerila intrebarea, dar nu vreau sa am probleme.


Am avut si eu o problema de genul acesta cu calculatorul si am solicitat baza de date de la ITM.
Mi-au dat-o ,dar contra cost.
Tariful e in functie de numarul de salariati.La 15 salariati am dat 80 lei.
maria



#4 coatug

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 23 January 2010 - 02:02 PM

Daca ma poate ajuta cineva, nu reusesc sa instalez Revisal. Am intrat pe inspectoratul teritoarial de munca, etc...



#5 deea77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:

Postat 23 January 2010 - 08:27 PM

de aici se instaleaza Revisal

http://www.inspectiamuncii.ro/



#6 coatug

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 23 January 2010 - 09:49 PM

aici am intrat si eu, dar scrie sus in dreapta " Portalul www.inspectiamuncii.ro este în construcție, vă rugăm să reveniți !!! "
probabil de aceea nu pot sa-l instalez.
Multumesc, o sa-l cer la ITM.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 25 January 2010 - 08:59 AM




#7 deea77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:

Postat 23 January 2010 - 10:49 PM

E ciudat ce zici tu. Eu cand deschid www.inspectiamuncii.ro imi apare pagina de unde se instaleaza Revisal-ul.

Chiar daca scrie in dreapta sus "Portalul www.inspectiamuncii.ro este în construcție, vă rugăm să reveniți !!!" poti sa intri si sa-ti copiezi programul de acolo.



#8 nina moldovan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 24 January 2010 - 12:39 AM

http://www.inspectiamuncii.ro/
INTRI AICI PE PAGINA , SI MERGI PE MESAJUL LOR DIN DATA DE 16.01.2007, DESCARCI Revisal - versiunea v 2.0.6 (pentru Windows 2000 / XP)
O INSTALEZI ,

apoi mergi tot pe pagina lor pe mesajul din 29.03.2008 cu actualizare CAEN , DESCARCI SI ACEASTA VERSIUNE SI O INSTALEZI , ( Patch ReviSal.KB.206.003 (pentru Windows XP / 2000 / 98),

apoi mergi pe mesajul din data de 09.06.2009, descarci (- Patch ReviSal.KB.206.004 (pentru Windows XP / 2000 / 98) - instalezi .

programul il deschizi din C-Program Fille - Revisal .
Trebuie descarcate in aceasta ordine , altfel nu merge , deoarece cele doua sunt doar actualizari.
-un program tampit, in ultima actualizare putea fi tot programul si sa ruleze fara probleme , sau indicatii , dar nimic ...

sper sa fie de ajutor .



#9 susu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:

Postat 31 January 2010 - 10:40 AM

buna,

am si eu o nelamurire in legatura cu transmiterea on line a Revisal-ului, care mai este procedura, se i-a parola de la el sau se face un cont, nu am reustit sa a lamuresc de pe site-ul lor, poate stie cineva, mai ales ca acum se vor face inregistrarile inainte ci o zi de incerea activitatii

multam

modificari, importatnt de retinut

Inregistrarea CIM cu o zi inainte de inceperea activitatii
Incepand cu data de 1 februarie 2010, Hotararea Guvernului nr. 161/2006 privind intocmirea si completarea registrului general de evidenta a salariatilor, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 172 din 22 februarie 2006 se modifica si se completeaza astfel:

Registrul se intocmeste in forma electronica.
Registrul se completeaza in ordinea angajarii si cuprinde urmatoarele elemente:
a) elementele de identificare a tuturor salariatilor: numele, prenumele, codul numeric personal (CNP);
b) data angajarii;
c) functia/ocupatia conform specificatiei Clasificarii Ocupatiilor din Romania (COR) sau altor acte normative;
d) tipul contractului individual de munca;
e) data si temeiul incetarii contractului individual de munca.
La angajarea fiecarui salariat, elementele prevazute la lit. a) - d) se inregistreaza in registru cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariatul in cauza si se transmite la inspectoratul teritorial de munca in a carui raza teritoriala isi are sediul sau domiciliul angajatorul cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariat.

Elementele prevazute la lit. e) se inregistreaza in registru la data incetarii contractului individual de munca.

Asadar, angajatorii au obligatia de a transmite registrul in forma electronica la inspectoratul teritorial de munca in a carui raza teritoriala isi au sediul sau domiciliul, dupa caz, cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre primul salariat.

Constituie contraventii urmatoarele fapte savarsite de angajatori, persoane fizice sau juridice:
a) neinfiintarea registrului si/sau netransmiterea acestuia in forma electronica la inspectoratul teritorial de munca in termenele si forma prevazute de prezenta hotarare;
b) refuzul de a pune la dispozitie inspectorului de munca registrul in forma electronica, precum si dosarul personal al salariatilor;
c) necompletarea registrului in conformitate cu prevederile prezentei hotarari;
d) neinregistrarea contractelor individuale de munca in registru anterior inceperii activitatii;
e) completarea registrului cu date eronate.
Contraventiile se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
a) cele prevazute la lit. a) - c), cu amenda de la 2.000 lei la 5.000 lei;
b) cea prevazuta la lit. d), cu amenda de la 1.500 lei pentru fiecare contract individual de munca neinregistrat, fara ca valoarea cumulata a amenzii, determinata de numarul efectiv de astfel de contracte, se depaseasca cuantumul de 20.000 lei;
c) cea prevazuta la lit. e), cu amenda de la 3.500 lei la 5.000 lei.

(Hotararea Guvernului nr. 37 din 15 ianuarie 2010 pentru modificarea si completarea Hotararii Guvernului nr. 161/2006 privind intocmirea si completarea registrului general de evidenta a salariatilor, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 45 din 20 ianuarie 2010)



#10 susu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:

Postat 31 January 2010 - 11:03 AM

buna,

incerc sa introduc in Revisl o noua firma,
cod CAEN 4671 Comert cu ridicata al combustibililor solizi , lichizi si gazosi si al produselor derivate exact cum este trecut in CUI

in Revisal nu apare aceasta grupa de activitate


s-a mai intalnit cineva cu aceasta problema????



e urgent



multumesc



#11 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 31 January 2010 - 11:56 AM

Te duci la ITM cu cele doua formulare pe care ti le atasez, completate in 2 ex. (unul pt.ei, unul pt.tine) pt. fiecare firma, in cazul in care ai mai multe firme, le dai nr. de inregistrare la Secretariat si, pe baza lor, de la Oficiul de Informatica al ITM-ului vei primi cate un plic cu o parola pt. fiecare firma in parte, dupa care iti vor fi transmite la adresa de e-mail pe care o vei trece in formular linkurile pe care le vei accesa. Este simplu, vei vedea.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de Dana42: 31 January 2010 - 11:58 AM

Dana




#12 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 31 January 2010 - 12:23 PM

este imposibil sa nu fie Caen 4671 in Revisal !!! daca aveti ultimele actualizari... :smile:
cand ati facut ultima actualizare la Revisal?
in 2008 a fost atualizarea pt CAEN
in 2009 a fost actualizare pt COR
incercati sa faceti o actualizare de aic: http://www.inspectiamuncii.ro/



#13 CorinaEne

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 01 February 2010 - 06:52 PM

Buna ziua.
Lamuriti-ma si pe mine va rog, poate cineva a fost intr-o situatie similara. Lucrez intr-un cabinet de contabilitate. Am avut in Revisal mai multe firme. Mi s-a stricat calculatorul si acum trebuie sa reconstitui revisalurile. Reiau de la inceput, cu toti angajatii, sau doar cu cei care sunt activi la data reconstituirii ?
Multumesc



#14 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 01 February 2010 - 07:10 PM

Avand in vedere ca informatiile pe care le-ai pierdut au fost transmise deja la registrul electronic de evidenta a salariatilor (le poti vedea daca intri pe aplicatie cu parola de la ITM), nu trebuie sa reconstitui datele deja transmise. Incepi cu cei pentru care nu ai facut transmiterea, iar daca ai modificari la un salariat mai vechi pe acela il introduci, bifand pentru transmitere numai modificarea care intervine. Eu am facut asa si dupa ce am vizualizat registrul de evidenta am constatat ca e bine.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 February 2010 - 03:31 PM




#15 Monicela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 02 February 2010 - 05:58 PM

Avem o problema foarte mare la firma.....avem o firma de contabilitate care tine contabilitatea mai multor firme.....si pana acum un an s-a depus revisal-ul la itm.....de atunci insa nu s-a mai introdus nimic in program. Problema si mai grava e ca intre timp calculatorul pe care s-a lucrat la revisal s-a formatat si a disparut cu totul revisal-ul....Am o mare rugaminte: ce ar tb sa facem? Daca inregistram toate contractele de la inceput e ok?.....

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 February 2010 - 11:40 AM




#16 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 04 February 2010 - 01:57 PM

Daca se inregistreaza din nou toate contractele si se incarca in baza de date din registrul electronic online se vor dubla salariatii pentru care s-a facut transmiterea. La o problema cat de cat asemanatoare am intrat in "contracte" din registrul de evidenta salariati si am listat toate contractele de munca introduse. Apoi, in urma analizei cu toate contractele de munca, in Revisal am introdus ceea ce nu fusese introdus, astfel: am introdus salariatii care au suferit modificari ale contractului de munca de la ultima transmitere, dar am salvat pentru discheta numai modificarile survenite pe parcurs si care nu fusesera transmise. Pentru salariatii noi, care deci nu fusesera transmisi am introdus toate datele si le-am salvat integral pe discheta. Ceea ce spun eu salvare se refera la fisierele care se deschid inainte de a salva pe discheta si unde se pune bifa in casuta "Preluat" pentru "Tip operatie" "M" adica modificare pentru cei pentru care s-a facut transmiterea si "Tip operatie" "A" adica adaugare pentru cei care nu sunt in registrul electronic la momentul analizei tale. Eu am incercat metoda (ce-i drept printrun program de contabilitate care are si Revisal-ul) si mi-a reusit. Trebuie multa atentie la modificarile survenite in perioada cat nu s-au efectuat transmiteri.



#17 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2010 - 02:43 PM

Eu cred ca Monicela nu vorbeste de Registrul on-line.
Ci pur si simplu de registrul electronic al salariatilor, pe care trebuie sa-l aibe la sediu orice firma, el inlocuind vechiul registru pe hartie.
Si eu am avut PCul stricat (de-a binelea si am achizitionat altul) dar din nefericire nu facusem back-up la revisal (la alte declaratii aveam :) ). Am introdus din nou una cate una absolut toate datele (pe care le-am listat de pe contul nostru la ITM). Iar de transmis la ITM o sa transmit xml numai cu ce apare nou.
O firma trebuie sa aibe totusi back-up-uri pe CD la tot ce lucreaza (mai ales daca este pentru altii)

Aceasta postare a fost editata de fboji: 04 February 2010 - 02:44 PM

Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#18 jank

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 05 February 2010 - 10:23 AM

Procedura de recuperare a datelor din aplicația Revisal, în cazul în care acestea au fost pierdute sau distruse , este următoarea:

*
angajatorul depune la ITM o cerere semnată, ștampilată și care să conțină un număr de telefon valid;
*
biroul de informatică trimite cererea la Teamnet București;
*
Teamnet trimite, în termen de câteva zile (de obicei 1 zi), baza de date la ITM;
*
biroul de informatică din cadrul ITM pune la dispoziția angajatorului baza de date astfel recuperată;
*
baza de date astfel obținută, se copiază peste baza de date din calculatorul angajatorului



#19 nairamus

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 05 February 2010 - 06:55 PM

Da asa trebuie facut. Din pacate este o chestie made in romania. Nu inteleg de ce nu vor sa putem avea acces si sa facem direct un download de site-ul de la ITM... Pentru ca am avut si noi clienti care pur si simplu au pierdut baza de data si a iesit o mare varza... Totul ar fi fost mult mai simplu daca baza de date se putea downloada baza de date in momentul logarii pe site. Ca sa nu mai spun ca era si mai bine daca modificarile/adaugarile/incetarile se puteau face si on-line fara programul ala idiot. Ma rog este util si programul pentru cei care nu au net si vor sa mearga sa-l depuna "manual" la ITM, dar totusi... Parca in loc sa se simplifice lucrurile se complica din ce in ce mai mult. La ITM Bucuresti sunt cozi imense pentru luat parole, depus revisal, declaratii etc...
Nu pot spune decat Made in Romania.... Birocratia este in floare..
Un pic Off topic: Desi depunem declaratiile On-line trebuie totusi sa mergem sa ne puna stampilele pe declaratii.... Cu alte cuvinte desi nu mai stai la coada sa depui declaratiile STAI LA COADA SA-TI PUNA STAMPILA pe declaratiile trimise on-line...
Tara de cacao.....

Aceasta postare a fost editata de nairamus: 05 February 2010 - 06:57 PM




#20 Gabryelita

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 08 February 2010 - 12:51 PM

Buna ziua,

Este prima data cand lucrez in Revisal si as avea nevoie de putin ajutor

Din meniul aplicatiei ReviSal am accesat Management -> Registru – Actualizari
Am introdus intervalul de timp pentru care se doreste afisarea actualizarilor din registrul electronic

Am apasat apoi butonul „Export Fisier". Am generat un fisier cu extenia XML care ar trebui sa cuprinda toate actualizarile bifate ale registrului . Toate bune pana acuma.
Problema este urmatoarea : cand deschid fisierul imi apare urmatoarea eroare

The XML page cannot be displayed
Cannot view XML input using XSL style sheet. Please correct the error and then click the Refresh button, or try again later.


--------------------------------------------------------------------------------

An invalid character was found in text content. Error processing resource 'file:///C:/Documents and Settings/.................
<ANGAJATOR></ANGAJATOR><ANGAJATOR><ANGAJATORID>2</ANGAJATORID><CETATENIEID></CETATENI...






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL