Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
delgado's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


delgado's Content

There have been 117 items by delgado (Search limited from 25-November 07)



Sort by                Order  

#243023 declaratia 112 / 2011

Postat de delgado on 12 July 2011 - 12:25 PM in Arhiva

Buna ziua! Am reusit sa depun si eu azi pentru prima data d112 on line dar am facut o gafa - nu am retinut numarul de indexare - si acum nu pot scoate recipisa. Va rog sa-mi spuneti cum pot sa mai intru in posesia numarului de indexare, de unde il pot lua?
Va multumesc!



#188461 Contabilitate PFA

Postat de delgado on 28 November 2008 - 11:37 AM in Contabilitate PFA

Daca creditul e luat pe firma puteti deduce doar dobanda+comisionul



#188406 Contabilitate PFA

Postat de delgado on 27 November 2008 - 07:58 PM in Contabilitate PFA

Poate sa ma lamureasca si pe mine cineva? Daca am scris ceva gresit in RJIP cum pot corecta? Am observat ca am bagat o chitanta de doua ori. Tai pur si simplu?
Multumesc!



#206322 deducere personala

Postat de delgado on 06 July 2009 - 12:03 PM in Arhiva

Declaratia 100 o depun trimestrial, deci luna asta depun pe apr, mai si iunie. Cum bag diferenta in statul de pe luna iunie, adaug asa cum am zis cei 100 ron diferenta din mai la cei 350 din iunie? Scuze daca nu inteleg!



#206367 deducere personala

Postat de delgado on 06 July 2009 - 04:15 PM in Arhiva

Salariul de baza e 700 ron, venitul impozabil este de 583>450. Nu au fost concedii medicale iar salariul e acelasi pe cele 2 luni. Asta e tot ce trebuie sa fac, adica in urmatorul stat de plata sa bag deducere 450? Nu trebuie sa dau ale explicatii? Va multumesc tare mult!



#206298 deducere personala

Postat de delgado on 06 July 2009 - 12:09 AM in Arhiva

Buna dimineata!
Am si eu o intrebare. In necunostiinta de cauza nu am acordat deducerea cuvenita de 350 ron unui angajat care are in intretinere pe mama sa din luna mai, adica in luna iunie i-am trecut deducerea de 250 si am platit la finante darile calculate cu deducerea de 250 ron. La sanatate am trecut-o pe mama ca si coasigurat dar nu am stiut ca se modifica si deducerea. Ce pot face acum? La declaratiile lunare nu cred ca trebuie sa fac rectificative ca nu sunt influentate de deducere. Cum ramane cu statul de salarii si impozitul pe salariu? Pot sa adaug diferenta de deducere de 100 ron la cele 350 ron aferente lunii iunie, adica sa bag o deducere de 450 ron pe luna iunie? Cred ca spun prostii si de aceea va las pe dumneavoastra sa ma lamuriti!



#206297 deducere personala

Postat de delgado on 06 July 2009 - 12:09 AM in Arhiva

Buna dimineata!
Am si eu o intrebare. In necunostiinta de cauza nu am acordat deducerea cuvenita de 350 ron unui angajat care are in intretinere pe mama sa din luna mai, adica in luna iunie i-am trecut deducerea de 250 si am platit la finante darile calculate cu deducerea de 250 ron. La sanatate am trecut-o pe mama ca si coasigurat dar nu am stiut ca se modifica si deducerea. Ce pot face acum? La declaratiile lunare nu cred ca trebuie sa fac rectificative ca nu sunt influentate de deducere. Cum ramane cu statul de salarii si impozitul pe salariu? Pot sa adaug diferenta de deducere de 100 ron la cele 350 ron aferente lunii iunie, adica sa bag o deducere de 450 ron pe luna iunie? Cred ca spun prostii si de aceea va las pe dumneavoastra sa ma lamuriti!



#246892 docum. necesare evidentei mijl. fixe

Postat de delgado on 04 January 2012 - 11:06 PM in Arhiva

Cand se termina de amortizat un mijloc fix ce acte trebuie facute?



#191655 Lucrare audit-stagiu expert ctb.

Postat de delgado on 19 January 2009 - 09:48 PM in Arhiva

Nu are nimeni un studiu de caz la audit public intern - entitate publica?
Adresa mea rodica7605@yahoo.com



#191460 Lucrare audit-stagiu expert ctb.

Postat de delgado on 17 January 2009 - 11:14 PM in Arhiva

Va rog sa ma ajutati cu un studiu de caz la audit public intern. Am de facut un referat si imi trebuie si un studiu de caz. Cu referatul ma descurc dar cu studiul de caz...
Adresa de mail rodica7605@yahoo.com.
Va multumesc!



#246761 data incetare CIM, in Revisal

Postat de delgado on 26 December 2011 - 12:39 PM in REVISAL

Buna ziua!
As vrea sa stiu daca se mai depune revisal in cazul in care expira un contract de munca pe perioada determinata. Angajatului respectiv ii expira contractul pe data de 9.01.2012. Va multumesc!



#209470 calcul CO- topic 2008-2010

Postat de delgado on 20 August 2009 - 10:07 PM in Arhiva

Va multumesc ca incercati sa ma ajutati dar nu prea inteleg.
Imi puteti face un calcul la un salariu de baza de 700 ron, fara sporuri sau altceva, pentru luna iulie unde am avut 7 zile lucratoare si 16 de CO. Mentionez ca salariul e acelasi si in lunile trecute.
Va multumesc!



#209367 calcul CO- topic 2008-2010

Postat de delgado on 19 August 2009 - 12:07 AM in Arhiva

As vrea sa-mi spuneti daca e corect urmatorul calcul de CO: pentru luna iulie am 7 zile lucrate si 16 CO. Din salariul de baza pot scade salariul pe zilele lucrate si imi da indemnizatia de concediu, astfel salariul brut ramane acelasi. E vorba doar de darile catre stat care in acest fel nu se maresc. Vreau sa stiu daca e corect!
Va multumesc!



#261619 Concediul de maternitate

Postat de delgado on 31 March 2014 - 10:12 PM in CONCEDII SI INDEMNIZATII AFERENTE

Buna seara! Va rog sa-mi spuneti daca urmatorul calcul de conceiu matermal e ok. Specific ca salariata a intrat in concediu la 1 martie din care doua saptamani prenatal (pt. ca pe 15 martie a nascut).
Total salarii brute in ultimele 6 luni (sept-febr)= 5000 ron
Total zile lucratoare = 126
Media zilnica 5000/126 = 40
Acum calculul pe luna martie a concediului maternal
40 x 21(zile lucr.) x 85% = 714
2298 x 35% = 804,3 x 10,5% = 84
714 - 84 = 630 ron drepturi salariale.

Care este suma de recuperat de la casa de asigurari?
Salariata a primit un cerificat medical de la 01.03.2014 pana la 31.03.2014. Deci lunar va primi cate un formular pana se vor epuiza cele 126 zile calendaristice aferente cocediului maternal. In aprilie va trebui sa duc la casa dosarul pentru concediu. Acest dosar se va face lunar? Pana la ce data trebuie depus?



#259427 Concediul de maternitate

Postat de delgado on 02 January 2014 - 01:00 PM in CONCEDII SI INDEMNIZATII AFERENTE

Buna ziua! Am o situatie cu care nu m-am confruntat pana acum si nu stiu cum sa procedez referitor la concedii nici de maternitate si nici de boala. Salariata mea este insarcinata in luna a saptea si peste putin timp trebuie sa intre in pre si postnatal. Ce trebuie sa fac in aceasta situatie? Am citit ca se suspenda CIM, adica salariata nu va mai intra in statul de salarii? Atunci cum ii calculez indemnizatia de maternitate?

Am mai citit ca un exemplar din concediu se duce la casa de sanatate. Ce acte mai trebuie duse acolo?
Mai trebuie sa fac ceva?

Va multumesc!



#261707 Concediul de maternitate

Postat de delgado on 05 April 2014 - 10:00 PM in CONCEDII SI INDEMNIZATII AFERENTE

Am rezolvat cu calculul, adica am bagat in program datele si mi-a calculat singur tot.

As avea alta nelamurire si mai precis, contributiile de platit aferente statului de plata difera de ceea ce e de plata aferent declaratiei 112. Adica in declaratia 112 e scazuta contributia la concedii si indemnizatii. Specific ca pe statul de salarii sunt mai multi angajati si intreaga suma CCI e scazuta in 112. Pe stat e de plata in total 950 iar in declaratie e de plata 939. Oare asa trebuie sa fie? Foile de varsamant le fac pe 950 sau 939? Va multumesc!



#261755 Concediul de maternitate

Postat de delgado on 07 April 2014 - 02:40 PM in CONCEDII SI INDEMNIZATII AFERENTE

Va multumesc mult pentru intelegere si lamuriri! Si eu am un program destul de bun si complex pt. activitatea pe care o desfasor (cabinet medical).Tot asa am procedat si eu adica am bagat datele si mi-a calculat tot inclusiv cererea de rambursare si centralizatorul (anexele 4 si 5). Nelamurirea mea era diferenta de plata dintre statul de salarii si ce imi aparea de plata in d112, pentru ca pana acum ce era de plata pe stat era si in d112. Acum m-am linistit! O zi buna sa aveti! :smile:



#259437 Concediul de maternitate

Postat de delgado on 02 January 2014 - 05:39 PM in CONCEDII SI INDEMNIZATII AFERENTE

Multumesc! Are salariul minim pe economie (nu cred ca mai trebuie recuperat ceva) si optiunea pt d112 este lunara. Deci daca imi aduce certificatul medical pentru luna februarie trebuie sa-l depun in martie?



#250706 ROI

Postat de delgado on 27 October 2012 - 09:04 PM in MODELE FISIERE RESURSE UMANE

As dori si eu un model de ROI adaptat pentru un cabinet stomatologic sau care din modelele de mai sus s-ar potrivi cel mai bine. Daca are cineva rog sa-l posteze! Va multumesc!



#253625 transmitere revisal act aditional

Postat de delgado on 26 March 2013 - 10:34 PM in REVISAL

Termenul de 20 zile este inainte sau dupa incetarea contractului? Contractul inceteaza pe 31.03.13 si vreau sa-l prelungesc incepand cu 01.04.13.



#253611 transmitere revisal act aditional

Postat de delgado on 26 March 2013 - 05:04 PM in REVISAL

Buna ziua! Am si eu o intrebare si anume: daca unui salariat ii expira cim pe perioada determinata la 31.03.13 si vreau sa-i prelungesc contractul tot pe per. determinata, cand pot sa-i fac act aditional si sa transmit revisal?



#262059 Cheltuieli deductibile

Postat de delgado on 25 April 2014 - 04:43 PM in Contabilitate PFA

77 ron regularizare inspectie si 180 ron e cealalta suma. Le trec la cheltuieli aferente lunii aprilie.



#262043 Cheltuieli deductibile

Postat de delgado on 25 April 2014 - 12:40 PM in Contabilitate PFA

Buna ziua! Acum un an am avut inspectie fiscala si bineanteles ca au gasit cate ceva. Ca urmare a trebuit sa platesc o diferenta de impozit si o regularizare la sanatate. Acum cateva zile am primit o somatie de la finante pe doua sume reprezentand restante la sanatate: una e regularizarea de la inspectie iar cealalta nu stiu nici cei de la finante pentu ce este (a ramas sa verifice). Cand am fost sa platesc diferentele in urma inspectiei, la ghiseu mi s-a spus o suma pe care am platit-o, astfel am crezut ca am platit tot dar din pacate nu mi-au bagat si sanatatea. Acum am fost si am platit cele doua sume cu penalizarile de rigoare. Intrebarea mea este daca aceste sume se pot deduce, le pot baga la cheltuieli? Se deduc si penalizarile sau doar sumele propriu-zise?



#193372 revisal

Postat de delgado on 06 February 2009 - 12:10 AM in Arhiva

Nu e vorba de programul revisal pentru ca acolo stiu ca nu se trec maririle de salariu. Vorbesc de registrul revisal (din hartie) care are o rubrica cu salariul de baza si eu asta nu stiu, trebuie trecuta acolo marirea de salariu?



#193318 revisal

Postat de delgado on 05 February 2009 - 12:36 PM in Arhiva

In registrul de evidenta a salariatilor pe care il tin in unitate trebuie sa completez salariul de baza de fiecare data cand se modifica? Ce explicatie dau?




Cometa SQL