Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
GOIA ADRIAN-NICOLAE's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


GOIA ADRIAN-NICOLAE's Content

There have been 201 items by GOIA ADRIAN-NICOLAE (Search limited from 24-November 07)



Sort by                Order  

#129917 Vosganian scoate TVA la export 26/04/2007

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 27 April 2007 - 12:36 PM in Arhiva

Vezi postareacitrom05, la Apr 27 2007, 09:45 AM, a spus:

Sa fim seriosi.....asta dupa ce au reintrodus TVA in vama pentru importuri? Prostii electorale! Si totusi cum s-au gandit? Io ca vanzator de unde sa stiu daca cumparatorul vinde la export sau nu? Aiurea!


Subscriu si eu. Prostii electorale.



#79068 vanzare cherestea productie proprie

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 07 April 2006 - 05:05 PM in Arhiva

Dupa parerea mea tot pe baza de factura. E mai sigur, crede-ma.



#136790 Vanzare autoturism

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 10 July 2007 - 01:14 PM in Arhiva

Conform noului cod fiscal valabil de la 01.01.2007 nu mai trebuie organizata licitatie pentru vanzarea de mijloace fixe. Daca este complet amortizat este si mai bine si mai ai probleme cu diferenta dintre valoarea ramasa neamortizata si valoarea de vanzare. Unii spun ca ar fi deductibila cheltuiala daca vinzi sub valoarea ramasa neamortizata, altii nu. Faci factura si cu asta totul e OK.



#170051 vanzare auto

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 16 April 2008 - 03:58 PM in Arhiva

Vezi postareabutelie, la Apr 15 2008, 10:29 AM, a spus:

Este cheltuiala deductibila !
Eu am avut controale si nu au fost probleme , pentru ca este o cheltuiala facuta in scopul obtinerii unor venituri impozabile !

Foarte frumos ce spui si toata lumea asa intelege, numai ca eu am raspuns de la Finante Harghita ca diferenta nu este considerata cheltuiala in scopul realizarii de venituri. De parca cheltuiala nu o faci pentru a vinde mijlocul fix indiferent de valoarea ramasa neamortizata.



#149254 vanzare auto

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 30 October 2007 - 02:29 PM in Arhiva

Dar ce parere aveti despre raspunsul primit de mine de la DGFP Harghita.
Am atasat fisierul.

Fisiere atasate




#149437 vanzare auto

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 31 October 2007 - 06:22 PM in Arhiva

Vezi postareaaci36, la Oct 30 2007, 02:55 PM, a spus:

Vezi postareaGOIA ADRIAN-NICOLAE, la Oct 30 2007, 02:29 PM, a spus:

Dar ce parere aveti despre raspunsul primit de mine de la DGFP Harghita.
Am atasat fisierul.
Au perfecta dreptate!


Este un lucru care nu inteleg in logica celor de finante. Daca vand un mijloc fix peste valoarea ramasa neamortizata este cheltuiala in scopul realizarii de venituri. Daca o vand sub aceasta valoare diferenta nu mai e. De unde pana unde aceasta logica a lor? Indiferent la ce valoare o vinzi, cheltuiala nu faci pentru a realiza un venit??? Ca de aceea vinzi mijlocul fix ca sa realizezi un venit indiferent la ce valoare.
La modul cum au pus ei problema daca intr-un trimestru am cheltuieli mai mari decat veniturile, atunci cheltuielile ce depasesc veniturile nu mai sunt facute in scopul realizarii de venituri.... :smile:
Si stiu sigur ca in alte judete se considera cheltuiala deductibila. Nu au putut sa scrie clar:"daca se vinde un mijloc fix sub valoarea neamortizata diferenta nu este deductibila" si totul era OK. Au trebuit sa ne incurce cu valoarea fiscala si contabila,etc... ca sa nu mai stim ce sa intelegem.



#59072 urgent declaratii noi 100 si 300

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 10 January 2006 - 11:08 AM in Arhiva

Am intrebat la finante si declaratiile aferente lunii decembrie care se depun pana in 25 ianuarie se fac cu programul nou elaborat de Ministerul de Finante
=;



#58391 urgent declaratii noi 100 si 300

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 06 January 2006 - 11:11 AM in Arhiva

lorena a spus:

eu sunt sigura ca o sa se mai modifice de cateva ori pana la varianta finala...:)..si totusi, cu ce luna se fac pe noile programe? eu intelesesem ceva din ianuarie 2006.
Incepand cu 25 ianuarie pentru obligatiile aferente lunii decembrie.
Atentie ca sau schimbat codurile iban si numerele de evidenta a platii!!!
:smt023



#188153 Urgent (va rog mult). Transport intracomunitar sau international.

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 25 November 2008 - 04:29 PM in Arhiva

Vezi postareaprimavera, la Nov 19 2008, 10:37 PM, a spus:

da am inteles ca tva -ul aferent cumpararii de carburant nu se deduce,dar mi se pare o aberatie.daca firma este de transport, logic ca cheltuiala cea mai mare o are cu piesele de schimb ,carburant,salarii; si atunci de ce sa nu poata sa-si deduca tva-ul daca circula in strainatate? culmea ca inRomania e ok! va rog ajutati-ma sa pricep logica
Dintr-un motiv foarte simplu. TVA-ul de plata sau de recuperat se calculeaza pentru operatiunile de cumparari sau vanzari care au loc pe teritoriul Romaniei (excludem de aici operatiunile de pentru care se aplica taxare inversa sau achizitii intracomunitare care nu genereaza TVA de plata). Nu poti deduce TVA de pe bonuri de benzina cumparate in alta tara pentru ca in primul rand operatiunea nu are loc pe teritoriul Romaniei, iar in al doilea rand cotele de TVA nu sunt la fel in fiecare tara.



#149200 tva elvetia?!

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 30 October 2007 - 08:31 AM in Arhiva

Vezi postareamari_mol, la Oct 26 2007, 03:17 AM, a spus:

Da, e clar cu Tva. Si eu am cam aceeasi situatie si facturez cu TVA.

Ce parere aveti despre acest articol?
Art. 133 Cod fiscal:
(1) Locul prestarii de servicii este considerat a fi locul unde prestatorul este stabilit sau are un sediu fix de la care serviciile sunt efectuate. (2) Prin derogare de la prevederile alin. (1), pentru urmatoarele prestari de servicii, locul prestarii este considerat a fi:
a) locul unde sunt situate bunurile imobile, pentru prestarile de servicii efectuate în legatura cu bunurile imobile;
b) locul unde se efectueaza transportul, în functie de distantele parcurse, în cazul serviciilor de transport, altele decât cele de transport intracomunitar de bunuri;

Transportul se efectueaza in Elvetia, deci locul prestarii nu este in Romania dupa mine... Poate gresesc, dar din punctul b) au asa inteleg.



#58342 TVA colectata lipsa inventar

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 06 January 2006 - 09:02 AM in Arhiva

Simpla inventariere (listele de inventariere) sunt suficiente pentru a inregistra lipsa in gestiune neimputabila. In lista de inventariere este o rubrica stoc scriptic si stoc faptic, iar pretul se ia din contabilitate.
Nu cumva sa faci factura pentru lipsa din gestiune neimputabila pentru ca nu o sa poti inchide niciodata contul 401 pentru ca nu ai cu ce.
Faci inregistrarile 607=371 si 635=4427 si iti garantez ca fiscul nu o sa aiba ce comenta. Ei se leaga numai atunci cand deduci TVA-ul, nu cand colectezi (atunci se bucura!).
:twisted:



#58354 TVA colectata lipsa inventar

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 06 January 2006 - 09:51 AM in Arhiva

Statul nu s-a pacalit pentru ca si chletuiala din contul 607 este nedeductibila. Nu numai cheltuielile din contul 6581 sunt nedeductibile. Asta numai daca cei de la fisc stiu unde sa caute.



#120608 Transport intracomunitar?

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 09 February 2007 - 08:42 AM in Arhiva

Vezi postareaamihut, la Feb 9 2007, 08:00 AM, a spus:

Firma A Romania livreaza produse catre firma B dintr-un stat membru EU. Transportul pana la frontiera romana se face de firma C si se factureaza firmei A. Acest transport, tinand cont ca e pentru un produs livrat intre doua state UE dar se desfasoara doar pe teritoriul RO, este cu TVA sau fara TVA? (firma C face factura catre A cu TVA sau fara TVA?) Eu sunt firma A, ma intereseaza doar transportul pana la frontiera, acesta mi se factureaza mie.
Multumiri

E cu TVA pentru ca prestarea de servicii se face intre doua firme care sunt din Romania.



#60451 termen acceptare la plata factura

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 17 January 2006 - 09:42 AM in Arhiva

Daca nu este stipulat in contract altfel, termenul de plata este de 30 de zile, dar probabil ca nu avea bani, de aceea a spus ca nu a fost acceptata la plata.



#133636 Taxare inversa

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 11 June 2007 - 08:55 AM in Arhiva

Vezi postareaDiana_Gabriela, la Jun 9 2007, 10:34 AM, a spus:

Pana la urma se aplica taxarea inversa si in relatia subantreprenor- antreprenor, sau nu ?

Va multumesc


In normele de la Codul fiscal spune ca se aplica taxare inversa indiferent de veriga. Aceasta se opreste in momentul in care beneficiarul este o persoana neinregistrata in scopuri de TVA.



#157671 Taxare inversa

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 10 January 2008 - 03:55 PM in Arhiva

Vezi postareabsimona, la Jan 5 2008, 04:33 PM, a spus:

Vezi postareaL 79, la Jan 5 2008, 03:26 PM, a spus:

Buna ziua!
Am doua intrebari la care as dori, daca aveti bunavointa, sa-mi raspundeti.
Este vorba de o firma de constructii, care a facturat in anul 2007 avans lucrari constructii cu taxare inversa.
V-as ruga sa-mi raspundeti daca este corect. Parerea mea este ca acea factura de avans trebuia sa fie facuta cu TVA.
A doua intrebare este , daca maopera aferenta lunii decembrie 2007, facturata in 2008 este supusa masurilor de simplificare( taxare inversa) sau se factureaza cu TVA
Va multumesc tare mult!
1. Facturile de avans sunt si ele, de asemenea, supuse regimuluui de "taxare inversa"
2. Facturile emise incepand cu ianuarie 2008 nu mai beneficiaza de masuri de simplificare, conform Codului Fiscal.


Daca contractele sunt incheiate inainte de 2008 se pastreaza taxarea inversa pana la onorarea acestora. Nu mai tin minte actul normativ dar stiu ca sunt niste dispozitii tranzitorii in acest sens. Daca le gasesc o sa le postez.



#63624 taxa as mijl de transport

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 01 February 2006 - 10:40 AM in Arhiva

Nu are nici o importanta ca ti-au facturat in luna ianuarie 2006 impozitele platite de locator la primarie aferente anului 2005. Faci in ianuarie 635=401 sau 628=401 cum ti se pare mai corect si cu asta ai incheiat povestea. Nu o sa se lege nimeni de asta pentru ca sunt cheltuieli deductibile oricum. :D



#129176 Suspendare...au ba?

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 19 April 2007 - 02:24 PM in Arhiva

Parerea mea ca din toata aceasta ...... nu stiu cum sa ii spun, poate mascarada, vom pierde noi in primul rand, apoi parlamentarii si la urma Basescu.



#63610 stabilire situatie reala a patrimoniului

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 01 February 2006 - 10:13 AM in Arhiva

Foarte simplu. Faci inregistrarile care trebuiau facute in octombrie pe luna noiembrie si totul s-a rezolvat.



#135069 Sponsorizarea in 2007 este livrare de bunuri?

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 21 June 2007 - 11:56 AM in Arhiva

Sponsorizarea in bani se incadreaza aici? Voi cum inregistrati in contabilitate acordarea unei sponsorizari sub forma de bani?



#58422 SOCIETATE DIN 2004 FARA EVIDENTA CONTABILA

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 06 January 2006 - 12:44 PM in Arhiva

Nu pot sa spun decat un singur lucru. E de belea...
:x



#61317 scutiri impozite la persoane cu handicap

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 20 January 2006 - 02:45 PM in Arhiva

Noul cod fiscal pe 2006 este doar la nivel de proiect.
Cand va intra in vigoare? Cine stie...



#117517 salariul minim 2007, coef. de ierarhizare

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 22 January 2007 - 05:45 PM in Arhiva

Astia nu sunt normali. Nu puteau sa dea la inceput o hotarare de Guvern in care sa spuna clar ca salariul minim este 440 lei? Iti faci calculele sa vezi cu cat trebuie sa vinzi produsele ca sa iesi cu profit, faci contracte cu clientii si .... surpriza. Salariul minim nu mai e 390 lei ca e 440 lei. Si ghiciti ce fac clientii cand le spui de marirea preturilor.... :lostit (13):
E foarte bine ca s-a majorat la 440 lei dar trebuia sa spuna asta de la bun inceput.



#118035 salariul minim 2007, coef. de ierarhizare

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 25 January 2007 - 11:21 AM in Arhiva

Vezi postarealucyan, la Jan 24 2007, 11:08 PM, a spus:

.......intre timp aude o discutie cum ca nu ar mai fi obligatorii salariile de 440 la societatile ce nu au contract colectiv de munca ......neincrezatoare persoana merge la ghiseu si intreaba......da domne nu mai trebuie de astazi -primeste raspunsul functionarei ... :pullhair: ........in consecinta nu mai scoate si actele aditionale..... :lnr (1):
Nu vreau sa raspandesc zvonuri dar persoana cu care am discutat a fost de incredere pana acum .....parca nici mie nu-mi vine sa cred ......daca stie cineva ceva de ce se intampla la Suceava sa ne anunte si pe noi sa vedem cum se aplica pana la urma legea ...pe zone economice ?
Dupa ce am aflat vestea asta sun pe cineva de la Timisoara ..la ei era tot 440 .....sun la Craiova ...tot atat... :thumbup:

La societatile la care nu exista contract colectiv de munca sa aplica contractul colectiv la nivel de ramura sau contractul colectiv unic la nivel national. La noi la Harghita au spus ca salariul minim s-a modificat de la 390 lei la 440 lei si cred ca asa este pentru ca ei de regula nu au spus prostii pana acuma.
Eu nu cred ca sindicatele si cei de la guvern au negociat contractul colectiv unic la nivel national ca sa nu fie obligatoriu. Din punctul meu de vedere este obligatoriu si salariul minim pentru necalificati si coeficientii de ierarhizare pentru toata lumea in functie de calificare si studii.
Pana se clarifica lucrurile o sa mai treaca ceva timp. Asa e in fiecare an. :lostit (13):



#148764 rovinieta

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 24 October 2007 - 07:28 AM in Arhiva

Vezi postareamadalinab, la Oct 24 2007, 03:30 AM, a spus:

Parerea mea este ca sunt nedeductibile integral

De ce sa fie nedeductibila? Eventual nu poti deduce TVA, nu vad de ce nu ar fi deductibila cheltuiala.




Cometa SQL