Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
mgabi's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


mgabi's Content

There have been 1000 items by mgabi (Search limited from 25-November 07)



Sort by                Order  

#251088 Legea 208/2012 pentru aprobarea OUG.15 - clarifica incasarea numerar dupa emi...

Postat de mgabi on 20 November 2012 - 01:17 PM in Noutati legislatie

Legea 208/2012 pentru aprobarea cu modificari a OUG15:
http://static.anaf.r.../L_208_2012.pdf



#253499 formularele 152 si 153

Postat de mgabi on 24 March 2013 - 10:09 AM in Certificatul digital, depunerea online si accesarea dosarului fiscal

Vezi postareaLexiroxi, la 11 March 2013 - 02:38 PM, a spus:

ANAF a publicat Procedura de accesare a informatiilor cuprinse in dosarul fiscal.
.............
3. Pentru utilizarea accesului controlat la dosarul fiscal, contribuabilii pot solicita emiterea unui certificat digital in baza formularelor 152 si 153, prevazute in anexele nr. 1 si 2, care fac parte integranta din prezenta procedura, ..........

Au aparut formulare 152 si 153.
Alte procuri, alte hartii.



#251091 Ghidul TVA la incasare

Postat de mgabi on 20 November 2012 - 02:47 PM in Noutati legislatie

MF a publicat ghidul http://discutii.mfin...ncasare2012.pdf

Se lamuresc cateva lucruri, eu personal voi considera tot ce nu este incasat integral cu numerar pe loc ca fiind cu tva la incasare, ca sa nu ma complic inutil.
Facturile incasate partial cu numerar la emitere voi considera ca sunt la incasare si vor avea o bucata exigibila la aceeasi data.

Dar jurnalele, vor fi o pacoste, pentru ca la facturile cu mai multe cote (ex: farmacii) va trebui sa defalc fiecare incasare pe cote ... baza si tva 24%, baza si tva 9% , etc.



#267441 productie proprie folosita ca materie prima

Postat de mgabi on 17 March 2015 - 12:58 PM in CONTABILITATE STOCURI

In cazul tau dantela este semifabricat, nu produs finit.

341=711 producerea dantelei
301=341 preluarea dantelei in materii prime pentru folosire interna
601=301 consumul dantelei

Poti sa nu treci prin semifabricate, daca pui consumul de materii prime necesar producerii dantelei direct in rochie. Ar fi mai simplu asa.
Asta depinde de modul de lucru : daca se produce dantela pe stoc, atunci o vei inregistra prin 341, daca se produce strict pentru rochia X atunci inregistrezi direct in consumul de materii prime pentru rochia X.



#267433 deductibilitate

Postat de mgabi on 17 March 2015 - 11:38 AM in ALTE PROBLEME CONTABILE

1. da
2. da ; nu
3. da ; nu

Acum, sa le luam pe rand, pentru ca este o nebunie in fiscalitatea noastra.

Cheltuiala este deductibila indiferent de valoarea bonului daca se face decont. Nu exista limite decat referitor la auto (acel 50%) si la protocol ... dar n-au legatura cu valoarea de pe bon.

TVA-ul este deductibil doar daca bonul este sub 100euro si are RO-ul cumparatorului pe el (cu tot cu RO).

PS: Bonurile cu RO la cumparator sub 100euro nu au nevoie de decont pentru deducere pentru ca au toate elementele unei facturi simplificate (iar o factura simplificata ESTE document justificativ).


Norme CF la art.146:
(3) Pentru achizițiile de bunuri și servicii pe bază de bonuri fiscale emise în conformitate cu prevederile Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 28/1999 privind obligația agenților economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicată, cu modificările și completările ulterioare, deducerea taxei poate fi justificată cu bonurile fiscale care îndeplinesc condițiile unei facturi simplificate în conformitate cu prevederile art.155 alin. (11), (12) și (20) din Codul fiscal dacă furnizorul/prestatorul a menționat pe bonul fiscal cu ajutorul aparatului de marcat electronic fiscal codul de înregistrare în scopuri de TVA al beneficiarului. Prevederile acestui alineat se completează cu cele ale pct. 45.

Codul de inregistrare in scopuri de tva are RO :
Anexa 1 la OMFP 901/2006:

CAP. 1

Prevederi generale

1. Începând cu data de 1 ianuarie 2007, codul de înregistrare în scopuri de TVA atribuit persoanelor juridice impozabile de către organul fiscal competent va avea prefixul "RO" conform ISO International Standard 3166 - alpha 2, urmat de codul de identificare fiscală.


In schimb pe o factura poate fi trecut cu RO (cod de inregistrare in scopuri de TVA) sau fara RO (cod de identificare fiscala), potrivi CF:

Art.155 Facturarea
(19) Factura cuprinde în mod obligatoriu următoarele informații:
a) numărul de ordine, în baza uneia sau a mai multor serii, care identifică factura în mod unic;
....
f) denumirea/numele și adresa beneficiarului bunurilor sau serviciilor, precum și codul de înregistrare în scopuri de TVA sau codul de identificare fiscală al beneficiarului, dacă acesta este o persoană impozabilă ori o persoană juridică neimpozabilă;



#261387 SISTEM DEPOZIT AMABALAJE REUTILIZABILE

Postat de mgabi on 21 March 2014 - 11:33 AM in CONTABILITATE STOCURI

"Ambalaje reutilizabile" ... adica cele care se dau clientului in ideea ca acesta trebuie sa le returneze dupa golire (iar furnizorul sa le REutilizeze)

De vreme ce tu nu reutilizezi aceste ambalaje ci le vinzi direct (intra in pretul produsului dupa cum spuneai), nu te incadrezi in articolul cu pricina.

Ambalajele intra pe consum, in costul de productie ... si intr-un final in pretul de vanzare



#260767 OPFV conturi noi din 19.02.2014

Postat de mgabi on 20 February 2014 - 10:09 AM in Noutati legislatie

S-au modificat conturile bugetare (evidenta lor interna), conturile IBAN sunt aceleasi.



#268747 PFA - manual politici contabile

Postat de mgabi on 26 May 2015 - 11:47 PM in Contabilitate PFA

Nu ai treaba cu politicile daca esti pfa,ii,if sau practicant de profesii liberale.

Conf. legii soc.comerciale politicile contabile se aproba de administrator.
Daca nu exista politici aprobate conform legislatiei, societatea risca amenda prevazuta in Legea contabilitatii.

Avand in vedere ca politicile contabile sunt "reglementate" de legea societatilor, orice alta persoana care nu functioneaza potrivit acesteia (ci conform altor legi) nu intra sub incidenta art. din legea contabilitatii.

Legea contabilitatii 82/1991:
Art. 41 – Constituie contravenţie următoarele fapte:
1. deţinerea, cu orice titlu, de elemente de natura activelor şi datoriilor, precum şi efectuarea de operaţiuni economico-financiare, fără să fie înregistrate în contabilitate;
2. nerespectarea reglementărilor emise de Ministerul Finanţelor Publice, respectiv de instituţiile cu atribuţii de reglementare în domeniul contabilităţii prevăzute la art. 4 alin. (3), cu privire la:
a) aprobarea politicilor şi procedurilor contabile prevăzute de legislaţie;
b) utilizarea şi ţinerea registrelor de contabilitate;

Legea societatilor 31/1990
Art.142
(2) Consiliul de administraţie are următoarele competenţe de bază, care nu pot fi delegate directorilor:
a) stabilirea direcţiilor principale de activitate şi de dezvoltare ale societăţii;
b) stabilirea politicilor contabile şi a sistemului de control financiar, precum şi aprobarea planificării financiare;


PS: Chiar si la societati, amenda primesti doar daca nu respecti procedura de aprobare, nicidecum pentru continutul "politicilor".



#272525 dif. intre factura simplificata si bon fiscal

Postat de mgabi on 09 February 2016 - 06:26 PM in Legislatie comentata, spete diverse (ANAF, MMPS, AJOFM, CNPP, ANPIS, etc ...)

Depinde din ce punct de vedere pui problema.

1. dpdv legal bonul fiscal si factura simplificata n-au legatura, fiecare document este reglementat de alta lege.

2. dpdv fiscal/tva sunt similare in masura in care au/nu au RO-ul clientului pe ele. Adica au acelasi regim de deductibilitate.
Atat facturile simplificate cat si bonurile fiscale sunt deductibile dpdv al TVA-ului doar daca au trecut RO-ul clientului pe ele.

PS: Factura simplificata este o varianta a facturii normale,diferenta constand in faptul ca nu se trec datele clientului (se poate folosi in anumite limite de suma: 100euro,respectiv 400euro cu aprobare de la MF).
Magaria din CF 2016 este ca au eliminat deductibilitatea tva-ului de pe facturile simplificate care nu au RO-ul clientului pe ele ... astfel ca forma simplificata de factura a devenit de-a dreptul inutilizabila!



#289454 Deducere Impozit microintreprinderi din facturi primite de la firma INACTIVA

Postat de mgabi on 06 November 2020 - 07:36 PM in Impozitare - PROFIT

In primul rand esti micro, deci nu ai treaba cu cheltuielile ... decat daca ai cumparat pantofii patroanei pe firma :laugh: (atunci in loc de 6xx se inregistreaza in dividende sau salarii ... sau recuperezi suma)
In al doilea rand, cheluiala este nedeductibila, dar asta nu afecteaza decat profitul impozabil (fiscal) in cazul firmelor platitoare de impozit pe profit... nu profitul contabil.

La tva insa este alta poveste, tva-ul este nedeductibil ... dar vad nu te-a interesat asta deci probabil ca esti firma neplatitoare.

PS: Ce-i cu firma asta si de ce mai lucrati cu ei daca este inactiva? Nu cred ca "da bine" pentru voi sa aveti astfel de relatii comerciale. Daca-i inactiva din motive de sediu social, mai merge ... dar daca nu declara activitatea (D100/D300 etc) ... vezi sa nu va treziti cu probleme. Sincer, mie nu-mi miroase bine (iar anaf-ul are mirosul mai sensibil decat al meu :biggrin2: )



#274315 Recuperarea investitiei efectuate pentru infiintare SRL

Postat de mgabi on 23 May 2016 - 09:46 AM in Legislatie comentata, spete diverse (ANAF, MMPS, AJOFM, CNPP, ANPIS, etc ...)

Depinde cum ai pus la dispozitie banii in societate: capital social sau imprumut societate.

De obicei se face un imprumut societate (adica asociatul imprumuta societatea cu o suma de bani pentru derularea activitatii, cu un contract de imprumut). In acest caz, societatea poate returna imprumutul (sau o parte din el) in momentul in care dispune de numerar si se face o simpla dispozitie de plata sau un OP.

Atentie, atat imprumutul cat si returnarea lui trebuie sa respecte plafoanele de plati in numerar, asa ca va trebui sa "operati" prin banca sumele care depasesc 10.000 lei.



#272527 Taxare inversa pentru timbru verde?

Postat de mgabi on 09 February 2016 - 06:47 PM in Noutati legislatie

Daca scrie la produs (in descrierea lui) ca are inclus timbrul verde si ce valoare a fost inclusa ... nu cred ca te afecteaza.

Daca apare ca pozitie separata pe factura, atunci eu cred ca nu se incadreaza la taxare inversa (nu face parte din "nomenclator")



#259335 TVA la incasare - optional de la 01.01.2014 !

Postat de mgabi on 21 December 2013 - 11:44 AM in Noutati legislatie

Modificarea pt. tva la incasare a devenit oficiala.

Mai oameni buni chiar este publicata in MO 809 in forma asta ... s-a scos si obligativitatea si limita de 90 de zile!
Am citit de 3 ori si parca nu-mi vine sa cred.

Iata ca este buna la ceva si UE cu infringement-urile ei :laugh:
Acum asteptam si formularul nou.

PS: Otilia , muta tu te rog postul la locul lui, l-am scris din graba aiurea, la D94. Scuze de zapaceala.



#270333 Transfer bancar efectuat fara factura

Postat de mgabi on 17 September 2015 - 09:21 AM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Echipamentul l-ati primit sau ati luat teapa?

Daca l-ati primit inseamna ca a prestat serviciul si suma o puneti in 408 (facturi nesosite) pentru cheltuiala si in 4092 pentru plata ... si eu as face o autofactura luna urmatoare pe care as transmite-o cu confirmare si furnizorului (pentru ca el era obligat sa faca factura pana la sfarsitul lunii).
... Plus un PV de primire in custodie, plus inregistrarea in 8031 a echipamentului.

Daca nu l-ati primit (si banuiesc ca asa a fost!), atunci suma platita o prindeti pe 4092 si eu personal as transfera-o in 473.analitic
... si plangere la politie, eventual si un proces civil.
Trebuie neaparat sa faceti demersuri legale pentru recupararea sumei, altfel se poate interpreta ca ati scos banii din firma fraudulos.

In ultima vreme aud cam des de tepe de acest gen, cu avansuri pierdute pe furnizori "fantoma".
Exista instrumente bancare pentru plati conditionate, iar pentru sume mai mici, plata cash la receptia bunului/serviciului.
Eu niciodata nu dau avans unui furnizor cu care n-am colaborat macar de cateva ori cu succes!

Sper sa nu fi dat si voi izmene pe calator :sad2:



#256697 vanzare marfa numerar persoane fizice card de fidelitate

Postat de mgabi on 03 August 2013 - 12:11 PM in CASA DE MARCAT

Daca ne spui si cand dai reducerea si sub ce forma ...

Daca se da direct pe bonul de vanzare, atunci se reduce pretul de vanzare in realitate si n-ai nimic special la contarea bonului fiscal.



#255103 Cheltuieli sociale in limita de 2% din Salariile Lunare sau Cumulate ?

Postat de mgabi on 19 May 2013 - 10:31 AM in Arhiva

Daca ajutorul de nastere il dai conform contractului de munca sau regulamentului este in regula. Daca nu sunt specificate nicaieri ajutoarele atunci ar fi bine sa ai macar un act aditional.

1.Cota de 2% se calculeaza la nivel de an fiscal, ca si protocolul,etc. Total cheltuieli sociale pe an = 2% * total cheltuieli salarii (foond salarii) pe an.

2. Nu are legatura cu faptul ca este asociat. Tu ii dai ajutorul in calitate de angajat.



#254895 Actiuni la o firma in insolventa-

Postat de mgabi on 11 May 2013 - 04:47 PM in Arhiva

Adica vei avea pierderi din acele actiuni (asta la momentul in care se va incheia procesul de lichidare).
Cu sau fara provizion, tot afecteaza in final profitul !

Parerea mea este ca este cea mai mica problema.
Pentru ca se intampla des ca insolventa sa fie de fapt generata de o deturnare de fonduri/active.
Mare atentie sa nu va alegeti cu cazier fiscal, si va puteti trezi cu o frumoasa anulare a inregistrarii de TVA (adica ramaneti fara RO).



#253925 exceptie limitare deducere TVA art.145 cod fiscal

Postat de mgabi on 04 April 2013 - 07:51 PM in Arhiva

Da, daca justifici cu acte, ordine de deplasare semnate, foi de parcurs, calculul de combustibil (km,consum). Pentru ca incadreaza la "deplasarea la clienti/furnizori" din norme.

Daca poti justifica tot kilometrajul cu acte, poti deduce. Daca nu poti, nu deduci decat 50%.



#252649 materiale editoriale create =productie?

Postat de mgabi on 20 February 2013 - 12:03 AM in Arhiva

Daca sunt in forma fizica (pe hartie de ex.) si firma face aprovizionarile cu hartie,cartuse sau ce-o mai fi nevoie , atunci ar cam fi productie.
De altfel si codul caen se refera la productie/editare de publicatii.
De ex: grupa 58: Activitati de editare

Daca se produc doar programe, aplicatii sau pagini web, atunci se incadreaza mai degraba la servicii (cel putin in speta descrisa de tine).
(ca si in denumirile aferente codurilor caen)
De ex: grupa 62:Activitati de servicii în tehnologia informatiei

Cat despre contabilizare, se procedeaza ca la orice productie, intrari de materii prime, bonuri de consum, receptia de produse finite (cataloagele) si vanzarea acestora.

Produsele soft, eu personal le-as inregistra totusi pe 701 la vanzare, fara sa le mai evidentiez in 711 (pentru ca nu prea am cum sa determin valoarea lor, nu am "bucati" sau stocuri, odata terminata o aplicatie, o pot vinde la infinit teoretic)



#255649 si administrator si cenzor ?

Postat de mgabi on 08 June 2013 - 06:31 PM in Legislatie specifica AP

La alte asociatii, dar nu la cele la care esti administrator..

Este o chestiune clara de incompatibilitate.



#255651 Problema TVA -taxare inversa sau 24% ?

Postat de mgabi on 08 June 2013 - 06:42 PM in Arhiva

Pai in contract cum scrie ca iti recuperezi banii?

Prin penalizari? prin ce metode?
Si cum calculezi valoarea materialelor neprimite?

Eu as factura "penalizare pentru nerespectarea contractului" conf.art.xx din contract (100 kg*xlei=..) si fara tva.



#256695 Cum se calculeaza venitul net in cazul contractului pentru drepturi de autor ?

Postat de mgabi on 03 August 2013 - 12:03 PM in Arhiva

Da.



#256413 Deductibilit Chelt. +TVA bon fiscal

Postat de mgabi on 18 July 2013 - 10:40 AM in Arhiva

Mici observatii:

Toate autoturismele pe care le poti aloca unor angajati/activitati "producatoare" sunt deductibile 50%. Pentru personalul de conducere insa poti aloca doar un auto/persoana (asta pentru ca repartizarea unui auto directorului nu prea se poate justifica direct ca fiind macar partial "in scopul obtinerii de venituri".)
Asta nu te impiedica sa ai si alti angajati cu masini alocate (doar ca trebuie sa ai si justificare pentru asta, nu te crede nimeni daca ai 10 strungari si le aloci 10 auto! )

Pentru deplasare se face ordin de deplasare, se stampileaza la client/furnizor si apoi faci decont si deduci tot (7,5l/100km de fapt ar fi normal, pentru ca nu folosesti foi de parcurs).



#255653 desfiintare magazin

Postat de mgabi on 08 June 2013 - 07:08 PM in CONTABILITATE STOCURI

Pretul de achizitie n-are legatura cu tva-ul la incasare ... si nu se calculeaza, se ia din facturi/din evidenta.

Cat priveste vanzarea, poti vinde in pierdere daca lichidezi stocul pt. incetarea activitatii (vazi ca trebuie sa dai niste anunturi).

Vezi Ordonanata 99/2000 art.16-18



#257707 Facturi neincasate mai vechi de 90 zile- TVA LA INCASARE

Postat de mgabi on 27 September 2013 - 11:56 AM in Arhiva

Teoretic da, unii mai procedeaza asa pentru marfa lasata in custodie spre vanzare.

Practic, este putin cu cantec :))




Cometa SQL