Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
minodora_2006's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


minodora_2006's Content

There have been 226 items by minodora_2006 (Search limited from 29-November 07)



Sort by                Order  

#103067 CONCEDIU MEDICAL

Postat de minodora_2006 on 06 October 2006 - 11:38 PM in Arhiva

Buna,sunt mai noua in "calculul salariilor" si ma confrunt cu :concediul medical luat pe o luna intreaga si alta pb...concediul medical pe jumatate de luna,restul lucrata.
Ce obligatii inregistrez in ambele cazuri?
Multumesc anticipat



#103070 deplasare externa

Postat de minodora_2006 on 07 October 2006 - 12:30 AM in Arhiva

Buna,
M am angajat la o firma care isi trimite angajatii in deplasari externe ptr prezentari programe,ec
Va rog mult ajutati ma..contabila care a fost, a rupt definitiv legatura cu firma si refuza orice colaborare,firma mai are si un contract cu o alta firma de contabilitate,gen "arhiva externa"
( care mai mult incurca)si dosarele se pastreaza la ei...si nici unii nu stiu sa mi dea un raspuns clar...
Va rog mult ajutati ma si spuneti mi ce acte se intocmesc...cum se procedeaza cu diurna...deplasarea e in cehia si am citit ca e 35 de euro minima..dar nu am inteles cu plafonul..etc
Multumesc din suflet tuturor celor care imi vor raspunde



#103319 Impozit pe cladire

Postat de minodora_2006 on 10 October 2006 - 04:05 PM in Arhiva

Buna, :unsure:
cum se inregistreaza impozitul pe cladire?s a platit cel aferent semII 2006 si este prima data cand ma confrunt cu astfel de inregistrari.

Va multumesc anticipat :blush:



Si ce treaba are cu concediile???

Fii mai atenta in ce sectiune postezi, te rog!

Mutat.



#103544 Impozit pe cladire

Postat de minodora_2006 on 12 October 2006 - 07:05 PM in Arhiva

multumesc de raspuns



#103764 deplasare externa

Postat de minodora_2006 on 16 October 2006 - 10:54 AM in Arhiva

Multumesc frumos de ajutor.Cu ajutorul vostru am deslusit "misterul".fiind si prima data,eram oripilata..sa nu gresesc....etc..
Multumesc mult ..

In cele din urma,am dat diurna in lei,contravaloarea a 5 zile de deplasare,,,deci..5*35..cursul bnr...ca asa se facea inainte...fiind noua,ce sa mai comentez...apoi cand au venit cu decontul am facut pentru diferenta ...o dispozitie de plata ..ca domnii au cheltuiti mai mult ....tot in lei la curs bnr...si in contabilitate am trecut..diurna deductibila -diurna 35*5 pe toate zilele /lei si ca diurna nedeductibila diferenta..si am terminat.e bine?eu m am uitat in urma si am gasit in practica fostelor contabile...
Lucrul pe care nu l am inteles este acela cu "2,5 ori nivelul legal stabilit pentru institutiile
publice"...adica...am voie sa dau o diurna de 2.5 mai mare/zi decat ex:35 euro pentru cehia? ..si s o trec ca fiind deductibila?
Va multumesc oricum pentru ajutorul acordat..
Adresa mea de mail este :nicolletac@yahoo.com. :blush:



#104047 Impozit pe cladire

Postat de minodora_2006 on 18 October 2006 - 02:23 PM in Arhiva

e platitoare de impozit pe profit...dar chiar daca ar fii fost pe venit..as fii putut sa ma descarc lunar cu acea suma aferenta?
multumesc



#104125 deplasare externa

Postat de minodora_2006 on 19 October 2006 - 09:30 AM in Arhiva

deci..daca eu le am dat diurna legala ..35 euro*5 zile la plecare si cand s au intors au au cheltuit mai mult decat le am dat...voi putea sa trec ca deductibila diferenta pana la 2.5*35/zi?si restul ca nedeductibila?
multumesc de raspuns



#104126 Bon de consum

Postat de minodora_2006 on 19 October 2006 - 09:40 AM in Arhiva

buna
firma la care lucrez se ocupa cu programare,dar inaintea mea a fost o contabila care avea fise de magazie pentru spray uri ,servetele..tot ce se consuma..am si eu o intrebare :sunt obligata sa tin evidenta a ce se cumpara pentru sediu ,de consum,curatenie, pe fise de magazie?
Avea liste de inventar pentru asa ceva..si printre care am vazut si ca tinea evidenta frigiderului-ca obiect de inventar...a cuptorului cu microunde..pe ligurite..pahare..
Inventariere trebuie sa fac lunar?si chiar si pe spray uri?
pot sa trec direct pe cheltuieli fara a le mai da in consum ulterior?
eu le trec de obicei pe 604 sau 6028 -alte consumabile.
Va multumesc si astept raspuns.



#104134 Bon de consum

Postat de minodora_2006 on 19 October 2006 - 10:19 AM in Arhiva

Nu intentionez sa inregistrez de 2 ori..intrebam daca ..atunci cand cumpar astfel de produse le pot trece direct pe chelt...deci sa le dau in consum automat...fara a mai face la sf lunii dare in consum..si daca e in regula sa fac inventariere la astfel de produse...
In plus ,atunci cand cumpar mat de curatenie..ce acte trebuiesc intocnmite..?
nir uri ,bon uri de consum?
unde am mai lucrat nu faceau asa ceva ci pur si simplu le cumparam..le dadeam cui trebuia si gata..
toata evidenta se oprea doar la inregistrarea facturii.
Va multumesc si astept raspuns



#104137 docum. necesare evidentei mijl. fixe

Postat de minodora_2006 on 19 October 2006 - 10:28 AM in Arhiva

Vezi postareamunteanu, la Feb 12 2005, 11:14 AM, a spus:

LA MIJLOACELE FIXE CREEZ FISE IN EXCEL ALE CAROR INFORMATII LE CENTRALIZEZ PRIN FORMULE IN ASA FEL INCIT SA OBTINE O BALANTA LUNARA A MIJLOACELOR FIXE. DESI AM AVUT DESTUL DE MULTE CONTROALE NU MI-A REPROSAT NIMENI DE CE NU FOLOSESC MODELUL DE FORMULAR . iMPORTANT ESTE CA ACESTE FISE PE CARE LE POTI FACE SINGURA IN EXCEL SA CUPRINDA TOATE RUBRICILE NECESARE.

LA URMA URMEI FONDUL CONTEAZA SI NU FORMA

Mi ai putea trimite si mie modelul tau ?:rolleyes: te roog mult.
Multumesc anticipat.adresa de mail:nicolletac@yahoo.com



#104159 CONCEDIU MEDICAL

Postat de minodora_2006 on 19 October 2006 - 12:01 PM in Arhiva

E vorba de aceeasi persoana..s a operat la umar, la jumatatea lunii august ,(deci prima parte a lunii august a lucrat o )si de atunci e in concediu medical.Cum contabilizez,ce anume platesc ptr fiecare luna adica august si septembrie.
Mentionez ca in septembrie a avut gradul 01 pe concediul medical iar in august urgenta chirurgicala.
Multumesc de raspunsuri



#104479 INTERMEDIAR INTRE O SOC EXTERNA SI O PERS FIZICA DIN ROMANIA

Postat de minodora_2006 on 23 October 2006 - 11:32 AM in Arhiva

Buna ziua,
Ma confrunt cu urmatoarea problema:Am cumparat ,(soc noastra)actiuni de la o pers fizica din Romania.
Actiunile acelea trebuiesc preluate de o societate din alta tara ,noi doar fiind un intermediar,practic.
Momentan am incheiat un ante contract cu persoana fizica,am platit cvaloarea actiunilor si cei din afara ne au trimis banii ptr a achita cvaloarea actiunilor.
Intrebari:
-ce documente trebuiesc intocmite pentru a justifica miscarea de bani de la soc din afara -noi -pers fizica.
-ce inregistrari contabile voi face.
Mentionez,in cazul in care ajuta cu ceva,firma noastra se ocupa cu editare de programe.
Multumesc anticipat tuturor care imi vor raspunde
:unsure:



#104638 Plata catre institutiile statului-conturi bancare

Postat de minodora_2006 on 24 October 2006 - 03:41 PM in Arhiva

Va rog mult ,sunt in crestere in domeniul contabilitatii si am nevoie de conturile in care se efectueaza plata impozitelor-cel mai urgent pentru mine este impozitul pe profit,a obligatiilor salariale si nu numai...alte completari care sunt folosite si de care nu stiu eu.
Va multumesc din suflet pentru timpul acordat pentru a ma ajuta.



#105004 Calcul Salarii (Fonduri baza de calcul,Procente) 08.02.2006

Postat de minodora_2006 on 27 October 2006 - 10:13 AM in Arhiva

:angry: Salutare tuturor,
Am o mare nelamurire in legatura cu deducerea personala acordata pentru un angajat care pleaca.
Salariul de incadrare este de 1800 si cel realizat in luna plecarii e de 980.
ce deducere voi acorda?
250 sau 150...sau 70 ca a plecat la jumatatea lunii...adica..pe data de 17.09.
Va multumesc anticipat tuturor care imi vor raspunde.



#105006 CONCEDIU MEDICAL

Postat de minodora_2006 on 27 October 2006 - 10:20 AM in Arhiva

Dar la un concediu medical-in continuare se plateste CASS??
Dar la un concediu initial??De fapt :angry: reformulez:ce anume se plateste la un concediu medical?
Multumesc mult de ajutorul acordat.








Citeste te rog http://www.conta.ro/...opic=11429&st=0 toate cele 6 pagini.

Nu are rost sa lungim topicurile cu probleme deja discutate.



#105028 expozitie, targ tip romexpo

Postat de minodora_2006 on 27 October 2006 - 11:57 AM in Arhiva

Salutare,
Firma la care lucrez a participat la un gen de targ care a tinut 5 zile si la care au participat 4 angajati pe toata perioada targului
Targul acesta a avut loc ,in bucuresti ,unde este si sediul firmei si diurna nu am cum sa le dau.
Cum se procedeaza in astfel de situatii?
Ce acte intocmesc. pentru justificarea cheltuielilor efectuate de catre angajati pe perioada targului?
Eo procedura specifica pentru acest gen de activitati?
Multumesc anticipat



#105149 Calcul Salarii (Fonduri baza de calcul,Procente) 08.02.2006

Postat de minodora_2006 on 28 October 2006 - 05:36 PM in Arhiva

Te rog mult da mi baza legala in care spune ca nu se fractioneaza deducerea.
Eu sunt total de acord cu tine dar ma confrunt cu un alt contabil care sustine ca se fractioneaza
si nu ma lasa sa mi fac treaba.
Multumesc mult pentru ajutor. :angry:







Vezi postareaGAMA, la Oct 27 2006, 09:49 PM, a spus:

Vezi postareanicoleta_c, la Oct 27 2006, 11:13 AM, a spus:

:thumb_yello: Salutare tuturor,
Am o mare nelamurire in legatura cu deducerea personala acordata pentru un angajat care pleaca.
Salariul de incadrare este de 1800 si cel realizat in luna plecarii e de 980.
ce deducere voi acorda?
250 sau 150...sau 70 ca a plecat la jumatatea lunii...adica..pe data de 17.09.
Va multumesc anticipat tuturor care imi vor raspunde.
Valoarea deducerii personale este determinata de venitul brut lunar,in cazul tau-980. Pt.acest venit,daca nu are persoane in intretinere,i se cuvine o deducere de 250,pt.ca deducerea nu se fractioneaza,se acorda integral la societatea de unde pleaca,iar la societatea unde se va angaja ulterior,va beneficia de deducere incepand cu luna urmatoare angajarii.



#105202 Calcul Salarii (Fonduri baza de calcul,Procente) 08.02.2006

Postat de minodora_2006 on 29 October 2006 - 01:30 PM in Arhiva

Multumesc din suflet :angry:



#106643 AMORTIZARE mijloace fixe

Postat de minodora_2006 on 09 November 2006 - 01:18 PM in Arhiva

Buna tuturor,
am o problema cu privire la amortizarea pentru modernizarea unui sediu.
s-au efectuat modificari anul acesta si s a adaugat la suma de amortizat din anul trecut.
1.anul trecut amortizarea era pe 50 de ani.
Daca anul acesta am recalculat durata va ramane aceeasi?
2.metoda de recalculare folosita a fost:suma de amortizat din 2005 -ce s a amortizat pana acum din acea suma +noua suma care se include din 2006 si : durata care este aceeasi de anul trecut adica 50 de ani.
Eu nu m am mai confruntat cu astfel de probleme pana acum,va rog mult ajutati ma cu un sfat!
Multumesc anticipat



#107572 CONCEDIU MEDICAL

Postat de minodora_2006 on 15 November 2006 - 09:43 AM in Arhiva

Multumesc frumos de atentionare numai ca din ce am citit acolo tot nu m am lamurit.
Ce anume se retine angajatului din media calculata pentru concediu medical si ce trebuie sa plateasca angajatorul?
Va rog nu inchideti subiectul sau sa mi dati sfaturi sa folosesc search ca nu postez astfel de mesaje din comoditate si search-ul il folosesc foarte des.
Multumesc din suflet celor care imi vor raspunde.



#111089 factura tnt - in ce cont?

Postat de minodora_2006 on 06 December 2006 - 04:20 PM in Arhiva

Buna tuturor,
Si eu am acum o factura de la TNT de inregistrat si nu stiu cum sa fac..am citit pe forum dar nu mi am dat seama ce situatie mi s ar potrivi.
Deci,am un import de scannere pe care le vom vinde mai departe-3 la numar-total factura externa =315

-am DVI primit - la un curs de 3.5218 *315=1109.37 ;valoare statistica =1109 si tva calculat pe DVI de 211-astea le datorez cui??adica...inregistrez dvi -ul la data platii lui sau la data inscrisa pe el..ca am mai vazut pareri care spuneau ca la data platii se inregistreaza dvi-ul si de aici si diferente..

-TNT-ul mi a facturat TVA-ul separat,adica...trebuie sa le platesc lor TVA..nu stiu de ce

-nu stiu nimic de comisioane vamale...
-inregistrarile contabile: 371 =401.2 fz extern cu suma de pe invoice adica 315 euro
4426-valoare tva platita=401.tnt 211 ron
e bine?ce ziceti ?am mai vazut pe aici pe forum de diferente de curs..si eu una nu cred ca am vreo diferenta dar....va intreb:am platit pe data de 6.12.2006 si factura de tnt si dvi -ul sunt din 27. 11.2006
mai am o intrebare...eu sunt micutza in contabilitate..ma prind din mers la multe lucruri...scannerele primite
trebuiesc platite furnizorului extern in cat timp?
:thumbup:
saru mana de ajutor



#111098 factura tnt - in ce cont?

Postat de minodora_2006 on 06 December 2006 - 05:21 PM in Arhiva

ma si gandeam acum....in dvi e trecut 1 data tva-ul..dvi pe numele furnizorului extern,...si apoi tnt-ul mi a mai facturat o data tva-ul..pe numele lui..deci de 2 ori imi apare suma aia de 211....si programu asta prost nici nu ma lasa sa modific...cum bag o suma..cum imi scoate tva -ul....hmmm....cine ma mai ajuta cu o parere?folosesc imati software...
saru mana de ajutor celor ce mi au raspuns :thumbup:



#111200 factura tnt - in ce cont?

Postat de minodora_2006 on 07 December 2006 - 10:20 AM in Arhiva

De ce cu 473 ?? :thumbup:



#111214 factura tnt - in ce cont?

Postat de minodora_2006 on 07 December 2006 - 10:44 AM in Arhiva

mercic ..a mers si la mine!! :thumbup:



#111254 factura tnt - in ce cont?

Postat de minodora_2006 on 07 December 2006 - 02:00 PM in Arhiva

Vezi postareanicoleta_c, la Dec 7 2006, 10:44 AM, a spus:

mercic ..a mers si la mine!! :lostit (13):


Nu mi vizualizeaza in jurnalul de cumparari Tva-ul :thumbup: ..pentru ca dvi-ul l am inregistrat ca fiind scutit de tva..ca altfel nu am cum..
Am voie sa fac inregistrarea 4426 = 401.tnt ?ca sincer nu stiu ce sa fac sa mi apara in jurnalul de cumparari...
Tva ul l am inregistrat pe TNT ca factura separata.adica acel 473=401..dar nu stiu cum sa procedez altfel ..
:lostit (13):




Cometa SQL