Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
georgyc's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


georgyc's Content

There have been 109 items by georgyc (Search limited from 28-November 07)



Sort by                Order  

#263197 Ajutor inmormantare

Postat de georgyc on 28 June 2014 - 07:12 PM in Arhiva

In primul rand "Buna ziua!" si bine v-am gasit.

Stiu ca s-a mai discutat despre problemele ajutorului de deces si de inmormantare, dar am un caz un pic mai special. obligandu-ma astfel sa cer lamuriri suplimentare.

Un salariat al nostru a decedat luna aceasta. Salariatul nu avea parinti/frati/bunici, deci nu a avut cine sa-i faca inmormantarea. Administratorul societatii a decis ca va face el inmormantarea, facand facturile pe firma (total 2.500 lei).

Am intocmit un PV la care am atasat copie certificat deces + facturile respective, mentionand si justificand decizia noastra de a suporta cheltuielile de inmormantare.

Am completat o dispozitie de plata cf PV mentionat anterior, introducand-o in registrul de casa pentru a justifica lipsa banilor (asa cum s-ar face in cazul unui ajutor banesc normal), neintroducand chitantele respective direct.

Notele contabile fiind:

423 = 5311 2.500 lei
6458 = 423 2.500 lei
Apoi, conform Codului Fiscal, pot deduce pana la 2% din fondul de salarii.

1) Este corect rationamentul meu si/sau notele contabile prezentate mai sus ?
2) Conform Codului Fiscal, pot deduce pana la 2% din fondul de salarii. Asta se refera la:
(a) rulajul de pe anul acesta a contului 641, sau
(b) rulajul ultimelor 12 luni (ar fi mai corect) ?
3) Exista sansa ca societatea sa deduca intr-un fel si TVA-ul aferent acelor facturi ? Daca da, ce conturi s-ar folosi ?
Contabilul senior doreste sa faca asta, dar daca le trece 401/4426 = 5311, atunci se cam blocheaza cu ele acolo, pentru ca nu mai poate sa ajunga cu ele nici in contul 423, nici in 6458, si nici nu stie in ce alt cont sa le duca.

Multumesc anticipat.



#265173 Pensie de stat si privata

Postat de georgyc on 06 November 2014 - 12:25 AM in PENSIONARE

Fiind un "pic" obsedat de tabele/calcule si lucruri de genul asta, m-am gandit sa incep sa-mi fac o schema cu pensiile private si de stat pentru a stii oarecum la ce sa ma astept atunci cand voi iesi la pensie (nu trebuie sa te increzi nicioadata in sistem :happy: ). Dar din cauza asta am ramas cu cateva intrebari la care nu pot gasi nicicum vreun raspuns, si anume:

1) Am gasit in legea pensiilor 263/2010, actualizata in 2014, la art. 96, lit. (3) ceva de genul:
"În situația asiguratului care contribuie la un fond de pensii administrat
privat, punctajul lunar stabilit în condițiile prezentei legi se corectează cu raportul
dintre contribuția datorată la sistemul public de pensii și contribuția prevăzută de lege
pentru condiții normale de lucru"

Ce inseamna mai exact acest lucru? Pensia de stat nu va fi intreaga, conform cotizatiei totale initiale ci va fi redusa cu valoarea cotizatiei catre pensia privata? Ca nu-mi dau seama exact cu ce anume se corecteaza (ce inseamna "contributia datorata la sistemul public" si "contributia prevazuta de lege").

2) In cazul pensiei de stat, am inteles cum se calculeaza punctajul lunar, punctajul mediu si cel mediu anual.

Dar mai exact:

a) daca lucrez doar cateva zile dintr-o luna, aceasta se considera o cotizatie pe o luna intreaga, la calculul punctajului lunar?

Spre exemplu: salariu de incadrare 1.000 lei. Angajat pe 15 ale lunii, venit brut realizat 500 lei. Punctajul lunar = 500 / salariul mediu pe economie
sau se scade ceva avand in vedere ca nu s-a lucrat luna intreaga?

b) daca lucrez doar 3 luni intr-un an, punctajul anual se va imparti la cele 3 luni lucrate sau la 12, conform calculului punctajului din legea pensiilor? Sau nu se aduna anul calendaristic, ci se aduna punctajele lunare ale primelor 12 luni de munca chiar daca sunt impartite pe 2 ani calendaristici?

Spre exemplu: lucrez luna nov/dec 2013 si tot anul 2014. Se face punctajul anual pe 2013 adunand cele 2 punctaje lunare de pe 2013 si se imparte la 2? Sau se imparte la 12? Sau se aduna punctajele lunare de pe nov/dec 2013 si cele de pe ian-sep 2014, care se vor imparti la 12?

Imi cer scuze daca postul este lung sau daca intrebarile nu sunt poate exprimate corect dar sper ca sunt inteligibile. As aprecia niste lamuriri mai exacte decat ceea ce scrie in legea pensiilor. Va multumesc.



#265435 Calcul VBL (Venit brut lunar)

Postat de georgyc on 29 November 2014 - 12:26 AM in SALARII

Iau drept exemplu un salariat care are luna aceasta de toate:
1) salariu brut de incadrare - 1200 lei
2) prime/indemnizatii - de sarbatori, de vacanta, etc -
3) sporuri - de sambata/duminica/noapte/sarbatori legale/neacordare repaus saptamanal/ore suplimentare
4) tichete de masa

Calculul pentru deducerea personala acordata salariatilor cu 0 persoane in intretinere este de: 250x[1-(VBL-1000)/2000].

VBL este format din toate cele de mai sus (VBL fiind egal cu suma bruta totala la care aplic contributiile), sau doar din salariul brut + prime + tichete de masa (necalculandu-se sporurile) sau altceva?

De asemenea stiu si ca "Sumele reprezentând deducerile personale lei sunt calculate prin rotunjire la 10 lei, în sensul
că fracţiunile sub 10 lei se majorează la 10 lei."

Asta inseamna ca daca rezulta o deducere personala de 212 lei, spre exemplu, deducerea finala va fi de 210 sau 220 lei?

As aprecia daca as putea lamuri aceste neintelegeri pe care le am cu colegii mei sau cu ce valori scoate softul. Va multumesc.



#265467 Calcul VBL (Venit brut lunar)

Postat de georgyc on 02 December 2014 - 07:35 PM in SALARII

Va multumesc pentru raspunsul prompt. Mi-ati confirmat banuielile la ambele intrebari.

Se poate inchide topicul, multumesc.



#265789 informare modificare salariu minim

Postat de georgyc on 23 December 2014 - 12:26 PM in CONTRACTE INDIVIDUALE DE MUNCA

Otilia, atata timp cat pe acel act aditional exista semnatura ambelor parti ca sunt de acord, nu vad care ar fi problema (salariatul oricum nu s-ar plange vreodata de o crestere). Poate sunt cazuri in care societatea chiar este de acord cu o crestere salariala, caz in care nu este ilegal sa cresc salariul angajatilor printr-un act aditional, stabilind orice suma doresc si incepand cu orice data, atata timp cat nu am nici un salariat din 01.01.2015 care are salariul sub cel minim.

Sau vrei sa spui ca statul ar putea sa ma amendeze ca am facut acte aditionale si nu decizii? Pe ei ii intereseaza (teoretic) ca salariatul sa primeasca mai multi bani la salariul net, sa nu fie vreun salariat care nu se incadreaza in salariul minim obligatoriu, iar ei sa primeasca mai multi bani din contributii, ceea ce se intampla in cazul ambelor documente incheiate.

Deci eu am incheiat acte aditionale, cu salariul brut de 1.050 lei chiar, pentru a nu mai face unul si in iulie (deci angajatorul a fost sigur de acord cu o crestere, simtind ca si productivitatea a crescut). Atentie: actele aditionale le-am incheiat inainte de data de la care sunt obligat sa o fac, adica acum in decembrie.

Pentru ca eu citez tot acelasi art. 17, alin. 5 ca si tine, adica "orice modificare referitoare la salariul de bază și alte elemente constitutive ale veniturilor salariale, în timpul executării contractului individual de muncă impune încheierea unui act adițional la contract, într-un termen de 20 de zile lucrătoare de la data apariției modificării, cu excepția situațiilor în care o asemenea modificare este prevăzută în mod expres de lege.

Doar ca eu am o alta interpretare a acelei exceptii. Eu cred ca acea exceptie nu se refera ca nu trebuie sa faci act aditional in cazul in care modificarea este prevazuta in mod expres de lege, ci ca nu mai ai acele 20 de zile lucratoare de la data aparitiei modificarii.

Adica, in cazul nostru, a salariului minim avem asa:
1) act aditional inainte de aparitia modificarii (cum am facut eu acum, in decembrie), data de la care-si produce efecte fiind 01.01.2015 - in felul asta nimeni nu poate demonstra ca aceasta crestere salariala nu a fost cu acordul partilor sau ca ca a avut vreo legatura cu legea salariului minim, ci este pur si simplu o crestere salariala
2) decizie de majorare daca depasesti 01.01.2015, deoarece nu mai poti inregistra act aditional cu 20 zile dupa data producerii efectelor, deoarece esti in cazul exceptiei, adica modificarea a fost impusa de lege (aveai timp destul inainte sa faci modificarea, nu te-a luat prin surprindere)

Iar in comunicatul ITM prezentat de tine, nu inteleg expres ca nu am voie sa fac modificarea prin act aditional, ci inteleg ca daca fac o decizie de modificare, nu mai sunt nevoit sa fac si acte aditionale, decizia fiind de ajuns.



#265791 Calcul concediu de odihna dupa o luna de concediu medical!

Postat de georgyc on 23 December 2014 - 01:16 PM in Arhiva

Media zilnica se face impartind salariul din ultimele 3 luni la numarul de zile lucratoare sau zile lucrate?



#265799 informare modificare salariu minim

Postat de georgyc on 24 December 2014 - 07:58 AM in CONTRACTE INDIVIDUALE DE MUNCA

Nici tu n-ai inteles esentialul mesajului meu se pare. Eu am vorbit tot de modificarea salariului minim, incepand cu 1 ianuarie 2015, numai ca am spus cazurile in care se poate face si act aditional.

Actele aditionale merg si ele daca le faci inainte de data de la care produce efecte, chiar daca modificarea este impusa prin lege, pentru ca nu te poate obliga nimeni sa nu majorezi salariul unui angajat inainte de acea data, sau cu alta valoare.
Daca eu doresc sa maresc salariul angajatilor, nu la 975, ci la 1000 lei spre exemplu, atunci inca ma mai aflu intr-o modificare impusa prin lege? Nu, pentru ca legea nu ma obliga decat sa nu am salariat sub 975 incepand cu 1 ianuarie, iar eu nu o sa am, deci pot face si act aditional: a fost decizia mea ca angajator. Plus ca nu ma poate opri nimeni sa fac acea majorare poate de la data de 1 decembrie 2014, anticipand acea crestere a salariului minim.
Mai ales ca salariatul nu cred ca poate fi vreodata impotriva acestei cresteri, deci isi va da acordul (merge act aditional), deci nu cred ca o sa fie "obligat" sa-i fie crescut salariul pentru a fi nevoit sa faci o decizie de majorare.

Daca totusi trece acea data, 1 ianuarie 2015 in cazul nostru, atunci faci decizie de majorare, din 2 motive:
1 - ai spus si tu, este vorba de o impunere, deci trebuie o decizie facand referire la acea majorare a salariului minim impusa prin lege
2 - am spus interpretarea mea cu privire la art. 17, alin 5, prin care exceptia se face in cazul posibilitatii de a face actul aditional la 20 zile dupa producerea efectelor, nu imposibilitatea de a face cu totul un act aditional. Si fiindca ne aflam in cazul acelei exceptii, modificarea fiind prevazuta in mod expres in lege, atunci nu mai poti face act aditional si cu 20 de zile de la data aparitiei modificarii, trebuie facut act aditional inainte de acea data sau altceva (decizie) dupa acea data.

Concluzie: sunt de acord cu tine zicand ca trebuiesc facute decizii, dar asta doar daca trece data de impunere. Daca nu trece acea data, facandu-le inainte, sau majorand salariul la alte sume decat cele minime, merg si acte aditionale deoarece in acel caz nu o fac obligat, ci din proprie vointa, cu acordul tau.



#265803 va multumesc !

Postat de georgyc on 25 December 2014 - 07:44 AM in Despre forum

Eu recunosc ca am multe lacune in cunostinte pe care zilnic incerc sa mi le acopar (deh, contabilitatea asta parea frumoasa si simpla din exterior, hehe), iar pe acest forum cred ca am gasit locatia perfecta pentru a putea sa o fac. Fie ca invat lucruri noi, fie ca-mi confirm sau corectez lucrurile deja stiute, intotdeauna este binevenita o a doua/treia/samd parere, deoarece chiar si cand gasim lucrurile deja explicate, interpretarile pot fi multe, iar unde-s multi, puterea creste.

Asa ca astazi vreau sa va multumesc si eu pentru existenta si ajutor si sper ca puteti sa ma iertati pentru eventualele lungi postari care le voi face (tind sa scriu/explic mult) sau chiar si pentru unele intrebari care par simple/banale/proaste, dar intotdeauna eu am avut o vorba: mai bine intreb ceva si par prost 5 minute decat sa nu intreb deloc si sa raman prost toata viata. Nu vreau sa mi-o ia cineva in nume de rau deoarece eu sunt cel care pune intotdeauna cele mai multe intrebari haha.

Si va mai urez si un Craciun fericit alaturi de familie si cei dragi.



#265813 informare modificare salariu minim

Postat de georgyc on 26 December 2014 - 07:54 PM in CONTRACTE INDIVIDUALE DE MUNCA

Eu nu reusesc sa inteleg din textul legii ca sunt obligat sa cresc salariile angajatilor doar la data respectiva si doar cu suma respectiva sau efectiv ca sunt obligat sa cresc salariile (pot sa si inchei contractele cu acesti salariati daca simt ca nu pot sustine aceste cresteri).

Legea respectiva stabileste salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata. Garantez ca in data de 01.01.2015 nu am salariati platiti cu mai putin de 975 lei? Garantez. Nu vad unde scrie ca este ilegal sa cresc salariile angajatilor cu suma X sau Y daca peste 1-2 luni exista/va exista o modificare legislativa care prevede salariul minim la valoarea X.

Poate maine-poimaine imi spune cineva ca n-am voie sa cresc salariul de la 1.050 la 1.300 pentru ca in 2016 va exista o lege care va modifica salariul minim si deci falsific punctul de plecare. Deci Doamne fereste sa ajungem vreodata sa fim sanctionati pentru cresterea salariul angajatilor, ca atunci chiar ca le-am vazut pe toate.

Vezi postareaOtilia Alupei, la 25 December 2014 - 05:28 PM, a spus:

de ce nu faci deja acte adit. si pt majorarea din iulie, ca tot stii de pe acum care va fi sal. minim si, probabil, ITM nu va sanctiona nici solutia asta, nu-i asa ... :tongue2: iti mai iei de-o grija ...

Vezi postareageorgyc, la 23 December 2014 - 12:26 PM, a spus:

Deci eu am incheiat acte aditionale, cu salariul brut de 1.050 lei

Se pare ca nu mi-ai prea citit mesajul cu atentie pentru ca deja am facut asa ceva.Asa a vrut administratorul, asa am facut. Eu doar i-am explicat ca nu putem avea salarii mai mici de 975 lei de la 1 ian si de 1050 lei de la 1 iulie. El a luat decizia cu privire la cuantumul salariilor.

Deci suntem de acord ca pe aceasta tema nu ne putem pune de acord :biggrin: . Cum nici noi n-am avut vreodata probleme in urma controalelor de la ITM, nu ramane decat ca fiecare contabil sa faca asa cum crede de cuviinta pe baza discutiei de aici.

Vezi postareaOtilia Alupei, la 25 December 2014 - 05:28 PM, a spus:

putem intelege ca intai trebuie sa apara (sa intre in vigoare) modificarea si abia apoi putem emite actul aditional.

Eu inteleg ca ti se impune sa faci un act aditional in cazurile respective, dar nu mai tarziu de 20 zile lucratoare, nu ca n-ai voie sa faci un act anterior datei de la care produce efecte, altfel nu ma lasa Revisal-ul sa fac acest lucru.

Adica nu poti face un act aditional care modifica salariul incepand cu o data mai veche de 20 zile lucratoare de la data incheierii actului, modificand salariul de acum 3 luni spre exemplu, si este un lucru logic pentru ca atunci inseamna ca deja ai depus declaratii si platit salarii gresite daca modifici salariul din urma cu atatea luni in urma.

Sa nu-mi spui ca tu n-ai incheiat niciodata acte aditionale cu diverse modificari a CIM anterior datei de la care produce efecte.

Vezi postareaOtilia Alupei, la 25 December 2014 - 05:28 PM, a spus:

de asemenea, trebuie sa mentionez ca si decizia de majorare se poate intocmi in termenul de 20 zile lucratoare de la aparitia modificarii

Nu am zis nicaieri ca nu ar fi posibil acest lucru. Eu ziceam ca nu poti face act aditional cu 20 zile lucratoare dupa data de 01.01.2015 deoarece se afla in cazul acelei exceptii (modificare rezultata in urma unui act normativ). Normal ca poti incheia o decizie si la 20 zile lucratoare de la data aparitiei modificarii.



#267969 D 394 - topic 2015

Postat de georgyc on 16 April 2015 - 08:24 AM in Arhiva

O lamurire suplimentara pe tema declaratiei 394 daca se poate:

Daca un client nu figureaza in Registrul persoanelor impozabile inregistrate in scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal, inseamna ca acesta nu va fi declarat in cadrul declaratiei?

Teoretic asa se intelege, dar parca in ianuarie 2013 am avut pentru prima oara o atentionare la depunerea declaratiei, cum ca un anumit CUI nu se afla in baza lor de date (deci faceau verificarea cu acest Registru presupun), dar de atunci mi s-a mai intamplat sa-mi scape cate un client care nu era inregistrat in scopuri de TVA, dar nu am primit nici o atentionare/eroare in Recipisa cum ca n-ar fi trebuit depus.

Deci nu mai fac ei aceasta verificare sau s-a schimbat ceva cu privire la ce se completeaza (sau nu) in cadrul declaratiei?

Multumesc.



#267983 D 394 - topic 2015

Postat de georgyc on 16 April 2015 - 11:20 AM in Arhiva

Adevarul este ca nici eu n-am mai primit atentionarea respectiva de atunci, si nici chiar in acea luna la alta firma unde aveam si acolo un client neplatitor de tva, nu mi-a dat atentionarea.

Deci doar o data, doar la o firma mi-a spus chestia asta, fiecare cui respectiv fiind de la o firma neinscrisa in Registru (fara RO).

Oricum, este vreo problema daca se completeaza si astfel de parteneri (fara RO) in declaratie? Deoarece am o contra cu colaboratorul si el vrea sa ii trecem, altfel nu avem clienti (singurul client pe care-l avem, este neplatitor de tva fiind Casa de Asigurari de Sanatate) si cica e mai bine sa le avem trecute decat sa nu, si nu ma inteleg cu el deloc pe tema asta.

Imagine postata



#267999 D 394 - topic 2015

Postat de georgyc on 17 April 2015 - 01:56 PM in Arhiva

Nu exista alta problema la acei parteneri decat ca nu aveau RO.

In cazul descris de tine n-am fost niciodata: in situatia de a depune un partener fara RO doar ca sa avem o declaratie depusa, deci nu asta a fost logica lui.

Logica lui a fost: daca atunci, in ianuarie 2013 ni i-a "dat afara" pe cei fara RO, si de atunci la Casa de Asigurari (chiar daca n-are RO) nu ne-a zis nimic, atunci o depunem in continuare, pentru ca e mai bine sa fie depusa decat sa nu fie.

Noi chiar credeam ca se face acea verificare cu Registrul, avand acea atentionare in momentul respectiv. De aceea am fost indusi in eroare si avem pareri diferite acum, iar la o verificare mai atenta a declaratiilor din urma, am descoperit ca au mai scapat si alti clienti fara RO dar nu am mai avut acea atentionare.

Dar am inteles ca aia a fost doar o "eroare" chiar daca mi s-a parut utila si nu cred ca ar fi greu sa verifice cu Registrul inainte de emiterea Recipisei.

Multumesc pentru lamuriri.



#268015 preluare firma

Postat de georgyc on 20 April 2015 - 08:27 AM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Buna ziua.

Sper ca postez bine aici deoarece contine multiple teme de discutie.Mesajul va fi lung, deci imi cer scuze de pe acum. Daca exista rabdarea si bunavointa de a fi de ajutor, as ramane profund indatorat. O sa fie ordonat pe puncte si subpuncte, deci oriunde credeti ca este ceva corect sau gresit sau care poate fi adaugat, nu ezitati sa raspundeti (la tot postul sau doar la ce stiti).

Preiau o contabilitate de luna aceasta, de la cineva care nu si-a facut meseria cum trebuie (si nici nu s-a chinuit sa afle cum trebuie, ca mine acum :happy: ) si am o serie de lucruri pe care nu sunt 100% sigur sau poate exista ceva la care nu m-am gandit eu.

Problema:

E un SRL (vanzare cu amanuntul), sediu social intr-o localitate plus 2 puncte de lucru in alte 2 localitati. Toate sunt in acelasi judet. Cate 2 persoane sunt prezente la fiecare locatie (total angajati societate = 6). O singura contabilitate tinuta la sediu.

1) Fiecare P.L. trebuie inregistrat la ORC si la AF (fara a primi CUI deoarece nu au peste 5 angajati la PL), avand fiecare un registru unic de control si platindu-se toate contributiile cu salariile personalului doar cu 1 OP catre trez. sediului.

2) Societatea are un singur asociat (administrator de drept, dar NU are contract de mandat) si fiind SRL poate sa fie si angajat cu CIM.

3) Resurse umane:

a) CIM pentru cei de la PL, la lit. B - Locul de munca: activitatea se desfasoara la pct de lucru X al angajatorului Y
b) Tinut un singur Revisal la sediul social pt toti angajatii si depus la ITM-ul sediului social
c) Tinut un singur stat de salarii cu toti angajatii, facandu-se si tinandu-se foi de pontaj pentru fiecare PL
d) Un singur rand de note contabile pentru tot statul sau chinuiala de pe Pamant cu analitice distincte?

4) Fiecare P.L. va avea un registru de casa/raport de gestiune.

a) analitice distincte pt 5311/371

b) banii sunt ridicati de personal si trimis la sediul central in fiecare seara. Ce document trebuie completat? Merge DOAR cu dispozitie de plata la PL, urmand apoi o D.I. la sediu? Daca da, ce se va scrie la explicatii, "transfer numerar subunitati"?

Note contabile:

transfer de la subunitate: 481 = 5311PL
transfer la unitate: 5311S (sediu) = 481

Se poate face pe calculator o dispozitie de plata/incasare? Pentru ca trebuiesc facute 4 in fiecare zi => 120 de dispozitii pe luna. Inseamna ca stam cu orele sa le scriem fata/verso cu toate informatiile. Asa pe calculator ar completa decat un numar, o data si valoarea.

c) marfa se achizitioneaza doar la sediul social, se face Nir cu adaos comercial, urmand apoi ca in fiecare dimineata sa fie mutata la cele 2 PL in functie de necesitati. Ce document trebuie completat? Merge cu Aviz de insotire a marfii, cu destinatia PL ?

Note contabile:

transfer de la unitate: 481 = 371S
transfer la subunitate: 371PL = 481

Trebuie analitice distincte si pe 4428 si 378? Ar ajuta la o analiza economica pe PL dar ma gandesc acum ca ar fi ceva de munca sa aflu 378 la marfa care intra/iese la PL.

5) Mijloace fixe/obiecte de inventar/cheltuieli regie PL/etc: analitice pentru fiecare gestiune pt o buna analiza ecnomica sau nu se practica/merita sa ma incarc asa mult cu balanta?

6) Ce documente trebuiesc tinute la PL: in timpul lunii si dupa? Ma gandesc ca trebuie sa stea acolo in cursul lunii: foaia de pontaj, registrul de casa, raportul de gestiune, Z-urile caselor de marcat, DP a transferului de bani catre unitate, avizele de iesire marfa de la unitate.

Dar apoi, la sfarsit de luna, obisnuiesc sa fac un singur dosar pe tot anul cu indicatori (declaratii, state, foi, bilant, balante), un dosar lunar de facturi (sau mai multe) si unul tot lunar de note contabile (restul actelor din luna). Sa le fac pe toate in 3 exemplare, pe PL si sa le tin acolo, sau cate unul singur pe toata societatea si tinute la sediu, singurele acte de la PL sa fie cele din cursul lunii?

7) Trebuie neaparat inventar facut la preluare? Ma gandesc ca ar fi bine sa stim ce-i acolo, dar avand in vedere ca administratorul nu vrea sa inchida pt inventar, plus ca nu intra oricum in atributiile mele sa tin gestiunea de marfa, nu prea ii vad rostul sa insist pe tema asta. Ca poate fi si cel mai bun rezultat la inventar, dar a doua zi sa selecteze gresit pozitii cand face vanzari oricare din gestionari, sa nu-mi dea o factura venita, sa faca procese verbale fara sa mi le prezinte, si se da peste cap totul iar.

Eu cred ca obligatia mea este de a inregistra tot ce primesc sub forma de document, nu de a-i garanta eu intotdeauna ca gestiunea de marfa (fapticul) este egal cu scripticul meu din raport. Eu sunt sigur ca ce am primit, am introdus, si daca apare vreo diferenta undeva, candva, pe viitor, n-as avea inventar cu ce sa compar (cel de la preluare) ca sa demonstrez ca diferenta nu este din vina mea, dar chiar daca as avea, tot n-ar fi vina mea daca gestionarii fac prostii, si pot sa las oricand orice inspector sa verifice ce am introdus.

Pareri?

8) Va urma. Mai sunt o groaza de alte greseli facute de vechiul contabil (nici n-as reusi sa spun ceva ce-a facut bine) dar deocamdata astea m-ar ajuta pentru inceput. Multumesc.



#268097 preluare firma

Postat de georgyc on 21 April 2015 - 05:40 PM in ALTE PROBLEME CONTABILE

@Otilia Alupei

Sarut-mainile! Mi-ati luat o piatra de pe inima cu raspunsul dumneavoastra. Credeam ca se sperie lumea de mesajul lung, dar l-am creat astfel incat sa fie usor de raspuns, si ati facut-o de minune. Multumesc pentru rabdare si pentru ajutor.

4b) cont 581, corect. Nu stiu de ce nu m-am gandit ca se poate folosi si pentru PL. M-a indus in eroare ct. 481 stiind ca-i singurul cu legatura intre unitate/subunitate.

4c) Si nu exista alt cont intermediar pentru transferul de marfa? De ce este necesar pentru casa, iar pentru marfa merge direct nota contabila? E mai usor, intr-adevar, dar la fel de usor ar fi si 5311S = 5311PL direct.

Cat despre analitice la 4428 si 378: ma gandesc acum cat de greu si complicat ar fi sa tin evidenta incarcarii si descarcarii acestora pentru fiecare PL avand in vedere ca sunt old-fashioned si fac contabilitatea in Excel, cu propriile tabele, introducand de la inceput toate documentele primare (chitante, bonuri, z-uri, pos, facturi + niruri) pentru a verifica/compara/corecta ce s-a introdus la societate. Trebuie sa introduc actele pe o luna ca sa pot daca pot face sau daca se merita.

6,7) Cand puteti. Pentru ca am un administrator si zgarcit si lenes, si as dori o confirmare inainte de a ma duce pana in panzele albe in fata lui cu punctele astea.

Pct. nou 8) Recapitulatie analitice:

Analitice doar la 371, 5311, mij. fixe, OI. In plus eu as mai face si la regie (6022, 605, 612, 626, ...) adica ce e clar ca-i doar chelt. cu PL.

Apoi avand analitic la 371, si stiind adaosul mediu pe societate, pot afla un "benefiu" pe PL (fara sa creez analitic distinct pt 4428, 378, 707 sau 121) si pot compara asta cu regia + chiria + un calcul rapid a chelt. cu salariatii de acolo (tot fara analitice distincte) pentru a gasi o suma cat de cat apropiata de adevar, a profitului net pe fiecare PL.

Ati face altfel dumneavoastra (in afara faptului ca mi-ati zis deja ca n-ati face pentru 6xx si ca ati face pentru 378/4428)?



#268127 arhivare documente contabile

Postat de georgyc on 22 April 2015 - 03:47 PM in ORGANIZAREA ACTELOR CONTABILE

Nu tin actele firmei la mine decat cele din timpul lunii si doar cat le lucrez, apoi le duc inapoi la sediu pentru arhivare, asa ca eu le am ordonate asa:

1) Dosar indicatori (ii zic eu) care cuprinde: (State/foi pontaj + declaratii/recipise + Balanta) * 12 luni de zile + bilant(raportare semestriala)/anexe = un singur dosar pe an cu "di toate"

2) Dosar(e) facturi marfa/nir-uri care cuprinde exact ceea ce e scris pe coperta: factura + nir (capsate) * cate facturi sunt, cronologic, puse in cate dosare trebuie pentru a incapea

3) Dosar (da, unul singur) note contabile (ii zic eu) care cuprinde:

a) Registrele zilnice de casa + documentele justificative (toate capsate si prinse intre ele, nimic nu se pierde), puse cronologic pe toata luna, iar la final tabelul cu toate introduse si separate pe note contabile (da, normal ca nu exista decat chitante/bonuri/z-uri/etc aici)
b) Banci+trezorerie: extrasele de cont + OP (in caz de mai multe conturi deschise, separat pentru fiecare)
c) Rapoartele zilnice de gestiune + tabelul cu facturile/nirurile aferente
d) Regie: toate facturile care nu sunt de marfa (pentru care s-au facut sau nu platile prin numerar sau OP)
e) Clienti: facturi/borderouri
f) Tabeluri cu: descarcarea de gestiune, cu amortizarea MF, decont TVA, etc

Toate astea cu despartitor dupa fiecare (nu inainte de a adauga dupa fiecare sectiune, si tabelul cu toate introduse si separate pe note contabile, totalurile fiecarei coloane reprezentand rulajele conturilor respective).

In cazul societatilor mici pe care le am, dosarul de facturi marfa lipseste, deoarece le adaug direct la punctul 3c) Rapoarte de gestiune.

Acasa eu tin doar: cateva copii dupa documente care mi-ar trebui: certificat inregistrare (pt CUI, CAEN, etc), CI angajati (cand fac diverse acte pt personal), balante lunare, decont tva, ce mai trebuie, plus, logic, baza de date electronica cu "di tati"

Tot la societate am dosare separate pentru toate restul (de care ma ocup sau nu, sau macar le mai pun pe caprarii dupa ce face administratorul haos, luand din ele si nepunandu-le la loc) si anume:
1) biblioraft resurse umane care contine dosare separate pentru fiecare angajat. Fiecare dosar contine file de protectie cu urmatoarele:
a) (CIM + acte aditionale) + adresele ITM
b) Copii: CI, diplome de studii, certificate de membru (personal calificat), etc
c) Fisa postului
d) Fise de evaluare anuale
e) Asigurari de malpraxis, etc (ce mai poate aparea)
2) dosare diverse, pentru fiecare din urmatoarele:
- acte firma original
- contracte furnizori/clienti
- pv expirate
- inventare anuale
- protectia muncii
- evaluari ale firmei
- etc

Adicatalea, pe scurt, toate sunt ordonate si arhivate si notate de poate gasi oricine/orice foarte usor. Si da, notele contabile chiar sunt intr-un singur dosar, "la gramada" cum zice @Otilia, dar nu-mi pot imagina cum pot face altfel decat un dosar pe luna. Da, cand poate cauti ceva dintr-o perioada mai lunga, trebuie sa iei mai multe dosare, dar e acelasi lucru daca eu vreau sa vad din luna X anul Z, si platile in numerar, si platile prin OP, si intrarile de marfa. Eu trebuie sa iau in cazul asta 1 dosar, iar tu 3.

Deci depinde foarte mult de activitatea firmei, si cat de des e nevoie sa mergi in spate pentru a cauta ceva.

Pana sa citesc topicul asta, nici nu m-am gandit vreodata ca ordinea mea pentru care am fost laudat intotdeauna (sunt chiar obsedat de ordina/disciplina/curatenie) poate fi dezordine pentru altii. :laugh:



#268153 preluare firma

Postat de georgyc on 23 April 2015 - 09:39 PM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Multumesc mult pentru raspunsuri. Dar:

Bun, nu exista cont intermediar pentru transfer marfa intre puncte de lucru, dar eu aveam in balanta urmatoarea verificare:

credit 371 (total) - debit 4428 = rulaj 707

Adica toata vanzarea de marfa fara tva-ul aferent, rezulta veniturile din vanzarile de marfa (logic). Eu cam asta am vazut ca verifica lumea cand se uita pe-o balanta (si-n controale).

Daca eu fac transferul de marfa intre PL (punct de lucru) si S (sediu) cu nota contabila:

371PL = 371S

Atunci eu imi dublez suma de pe credit cu cea de transfer. Pentru ca nu este o vanzare efectiva. Si nu mai am acea verificare decat daca mai scad si debitul contului 371PL, noua verificare fiind:

credit 371 (total) - debit 371PL - debit 4428 = rulaj 707

Dar daca functiona folosind cont 481 (sau oricare altul), atunci as face nota contabila:

%= 481 0
371PL x
371S -x

In felul asta are acelasi efect asupra la cele 2 conturi 371, dar imi si raman in continuare creditele contului 371 (oricare din ele) curate pentru a verifica cu vanzarile de marfa.

Ca asa, pe intrari, nu prea am ce verificari sa fac, deci il pot pune pe debit cu minus. La fel cum fac si cu reducerile de pret pe care le acord clientilor (tot pe intrari, cu minus le bag), sau schimbarile de pret (pozitive sau negative) facute obligatoriu de Casa de Asigurari (tot pe intrari, cu minus).

Si asa chiar daca folosesc contul 481, este intotdeauna cu sold/rulaj 0, si practic poate fi inlocuit cu orice alt cont, ca nu conteaza care e.

Tu nu faci acea verificare cu rulajul creditor al lui 371 de faci direct 371PL = 371S?



#268167 preluare firma

Postat de georgyc on 24 April 2015 - 02:22 PM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Cred ca m-am exprimat eu gresit sau incomplet undeva, pentru ca nu vorbim despre aceleasi lucruri :biggrin:

Citeaza

iar evid. operatiunilor economice este alterata [...] cata vreme marfa pleaca de la sediu la pret de intrare (de fz.), iar incarcarea la pret cu amanuntul se face la PL

Nu alterez nimic. Tocmai, chiar asa se fac operatiunile. Si marfa pleaca de la sediu cu valoarea cu amanuntul, nu la pretul de intrare, adaugandu-se adaos la PL.

Adaosul se aplica doar o singura data, la sediu, cand se face NIR-ul, pretul cu amanuntul fiind acelasi pentru toate punctele de lucru.

Citeaza

daca vrei sa evidentiezi mai bine marfa transferata catre PL folosind un ct. intermediar [...] astfel ai f clar val. marfii primita de la sediu, la pret de intrare (de fz.)

Am zis mai sus: marfa primita de la sediu nu-i sosita la pret de intrare. Plus ca deja am foarte bine evidentiata marfa transferata la PL, fara un cont intermediar. Pentru ca deja am RD 371PL pentru asta. De ce as avea nevoie de un altul?

Da, e cam ciudat sa stornez marfa folosind pe debitul lui 371S o inregistrare cu rosu, dar o fac la pretul de vanzare (adaos si tva neexigibil deja aplicate), nu la valoarea de intrare cand fac nota contabila in rosu.

Dar folosind transferul de marfa cu nota contabila 371PL = 371S (cum ai zis initial) sau cu notele contabile 999=371S si 371PL=999 (cum ai zis acum) atunci e acelasi lucru, adica tot imi trec pe creditul lui 371S o suma care nu inseamna o vanzare propriu-zisa.

Nu mai am verificarea din balanta: RC 371 (total) - RD 4428 = RC707 . Eu asta intrebam, daca voi faceti sau nu aceasta verificare.

Folosind varianta mea de nota contabila, atunci imi ramane curat RC 371 (oricare din ele) si raman acolo doar vanzarile propriu-zise (cum cred eu ca ar trebui sa fie)

Nota contabila fiind:
%= 481/999 0
371PL +100 lei
371S -100 lei

Citeaza

daca vrei sa faci desc de gest. grupat pe toata firma [...] iar RD371 il iei doar pe cel de la sediu - oricum, RD 371PL nu poate proveni decat din RC371S fiindca PL nu se aprov. direct de la fz

Tocmai, o sa fie 3 descarcari de gestiune, pentru ca eu am marfa si cu 9% si cu 24% si vanzari am la toate 3 locatiile (sediu si puncte de lucru, sediul nu e doar pct de strangere a marfii), deci imi dau peste cap RC 371S daca fac notele contabile mentionate de tine.

Teoretic, eu as dori sa stiu, in orice moment, urmatoarele:
1) marfa din stoc de la fiecare pct
2) cata marfa am cu 9% si cata cu 24%

Si am toate informatiile:
- intrarea de marfa cu 9% si 24% la sediu si acolo fac aprovizionarea incarcand 371S
- aviz de iesire de la sediu/intrare la PL, defalcat pe 9% si 24% (nu am si adaosul acolo) deci pot incarca 371PL, scazand 371S
- vanzari cu numerar/pos/borderouri defalcate pe 9%/24% deci pot descarca 371S si 371PL
- am un adaos mediu (RD 378 doar la aprovizionarea sediului) pe care-l folosesc pentru a descarca gestiunile

In concluzie: singura mea problema era ca nu vrea sa trec transferul de marfa catre PL, prin creditul lui 371S, deoarece nu mai am un control al vanzarilor in felul asta. Daca urmaresc total 371, atunci o sa am pe credit total vanzari, si pe debit total aprovizionari (chiar daca fac stornare la sediu, am incarcare la punct de lucru, RD ramanand acelasi, cel corect).

Si asta intrebam, daca e ok asa, acum ca am expus corect toate informatiile suplimentare (sper). Eu mai mereu incerc sa fac stornarile/corectiile in rosu, pentru a nu strica rulajele conturilor. Spre exemplu un retur de marfa, tot in rosu il fac, ca sa nu-mi apara:
401 =% +x
371 +y
4426 +z
Asa nu mai am rulaje la niciunul verificabile, RC371 nu mai reprezinta doar vanzarile, RD401 nu mai reprezinta doar platile, etc.

Vai, iar am scris un kilometru. Am inteles ca e o boala asta. Imi cer scuze, si multumesc pentru rabdarea de a citi/raspunde.



#268171 Impozit salar si prime persoane cu handicap

Postat de georgyc on 24 April 2015 - 05:03 PM in SALARII

Se vede cam prost pe fluturase, dar daca disting bine sumele, atunci pare cat de cat ok.

1) Vad un salariu brut de 2300 lei in ambele cazuri (zilele de concediu de odihna vad ca nu ti-au afectat salariul)

2) Nu vad nicaieri unde scrie 900 lei prima, dar daca facem o diferenta simpla, din Total realizat 3235, scadem 2300 (salariu brut) si rezulta o prima bruta de 935 lei (nu 900 cum spuneai).Nu-i deloc in regula sa nu scrie suma clar, si ce reprezinta, dar ti-o acorda macar.

3) Apoi: ca pensionar cu handicap beneficiezi doar de scutirea la plata impozitului pe salariu, nu a tuturor contributiilor (se vede si pe statul de salarii ca ti se iau contributii dar impozit 0)

4) In luna fara prima e corect: 2300 brut - 381 contributii = 1919 lei net

5) In luna cu prima avem asa:
2300 brut + 935 prima = 3235 lei venit brut (se platesc contributii si pentru prime)
Venit brut minus contributii: 3235 - (340+16+178) = 2701 lei venit net

Apoi vin intrebarile mele:
a) ai luat diurna in cursul lunii respective?
b) ai luat un avans din salariul lunii urmatoare?

Pentru ca, conform fluturasului, ai luat 35 lei diurna, si 247 lei avans din salariu mai. Daca este corect, atunci:
2701 venit net - 247 avans salariu - 35 diurna = 2419 lei salariu net (ceea ce este si pe fluturas, deci ar fi corect).

Tu doar ai scazut retinerile din luna cu prima si cele din luna fara prima, si ti-a rezultat 435 lei diferenta (d-aia ziceai ca ti-a retinut 400 lei).

Nu ti-a retinut 435 lei (nu e 400), ci doar, cum a zis @mgabi mai sus, doar 153 lei contributii aferente primei.

Restul de 282 lei (435-153) retinuti in plus sunt din cauza ca (conform fluturasului), ai luat 35 lei diurna si 247 lei avans.

Deci raspunde la intrebarile de la pct. a) si b), si daca raspunsul e "da", atunci ti-a calculat bine salariile. Daca inainte luai mai mult, in lipsa unor poze a fluturasior respectivi, pot spune doar ca vechiul contabil iti calcula gresit ceva.



#268205 Corectii baza de date in Revisal

Postat de georgyc on 27 April 2015 - 08:41 PM in REVISAL

Vezi postareaOtilia Alupei, la 23 April 2014 - 01:45 PM, a spus:

sa fiu in locul tau, eu as proceda asa : as inreg. in program fiecare ctr. cu toate modificarile aduse, formand, astfel, intreaga baza de date dintr-o singura "mutare" - ca sa zic asa.
apoi as trimite toate datele la un loc - asta daca prg. tau poate sa inreg. asa - eu lucrez in Saga si asta poate !
oricum, baza de date noua va cuprinde toate ctr., fie ca ele sunt abia inreg. sau au fost inreg. anterior.

daca metoda aceasta nu ti-e functionala (din diverse motive), atunci nu ai alta solutie decat sa transmiti datele pas cu pas, insa cred c-o sa-ti iasa peri albi tot transmitand Revisal... :sad:

parerea mea ...

Ma aflu in aceeasi situatie: Revisal neupdatat de vreo 2 ani, cu modificari de functie/salariu/etc. Dar n-am inteles exact ce-ati vrut sa spuneti in unele momente. Ceea ce am inteles eu este:

1) operez manual fiecare modificare in Revisal (datele de la care produc efecte fiind intotdeauna cele corecte, din actele aditionale, chiar daca sunt din trecut) formand astfel acea baza de date dintr-o singura "mutare". Asta o fac folosind din meniu "Corectie" scriind la "Alte detalii" o motivatie scurta, gen "preluare contabilitate - revisal neupdatat" sau imi chem singur ITM-ul pe cap?
1) dupa ce am facut toate modificarile lipsa din trecut, trec la operarea modificarilor mele? (pentru ca am toate salariile modificate de la 1 mai) Sau intai trimit cu modificarile din urma ca sa ajung cu ele la zi, si apoi fac modificarile mele si trimit din nou revisalul? Fiind responsabil pentru a doua depunere, dar nu si pentru prima, dar am facut-o pentru a ajunge cu lucrurile la zi si sa aiba si cei de la ITM modificarile.
3) de abia dupa aceea creez registrul .rvs pe care-l trimit in format electronic cu o adresa la ITM (n-am parola preluata inca, o sa-mi fac dupa ce scap de haosul asta)

Nu e bine/de ajuns? Cum adica sa trimitem toate datele la un loc daca permite programul (mentionand de Saga)? Ce legatura are Saga cu Revisal?
Sau de ce sa nu mearga toate odata de trebuie sa le trimitem pas cu pas si sa trimitem .rvs dupa fiecare modificare din urma?



#268223 Corectii baza de date in Revisal

Postat de georgyc on 28 April 2015 - 12:21 PM in REVISAL

@mgabi Multumesc frumos pentru raspuns.

Eu am folosit direct Revisalul, introducand manual orice modificare, deoarece n-am avut foarte multe de-alungul anilor, sa fiu sincer, deci nu stiam ca se poate face prin diverse programe direct.

Nu stiam ca in acel fisier .rvs nu se pot vedea si modificarile din urma, ca doar este o baza de date. Deci eu nu pot inregistra un contract nou pt 3 zile spre exemplu si inceta in acelasi timp printr-un singur .rvs. E bine de stiut, multumesc.

In cazul asta, pot face cate o modificare la fiecare contract, sa-l transmit, apoi repet procedeul pana cand il aduc la zi. Asta pentru a avea doar o singura modificare per contract, per .rvs generat, corect?

In cazul unui contract inregistrat cu un salariu gresit, folosesc meniul "Corectie" (pentru ca teoretic nu modific contractul, ci corectez raportarea lui in Revisal), punand data de la care produce efecte, data inceperii activitatii (ca sa am Revisalul la fel cu situatia reala). Iar in cazul in care n-au fost introduse toate actele aditionale, atunci folosesc "Modificare" pentru ca nu este o corectie a unei inregistrari gresite ci o lipsa a operarii unei modificari de contract prin act aditional.

La "modificare" introduc ca explicatie nr. actului aditional ca de obicei, dar la corectie ... ? Si eu ma indoiesc ca se uita cineva peste ele, dar tare n-as dori sa fiu raspunzator pentru ce-a fost in trecut in cazul in care nu dau explicatia corecta.



#268235 deducere personala la calcul salarii

Postat de georgyc on 28 April 2015 - 08:35 PM in SALARII

Reinviu topicul, n-am ce-i face.

Mai exista deducerea suplimentara? Trebuie mentionata separat pe statele de plata sau in vreo declaratie/fisa etc?

Potrivit OMFP 1016/2005, formula de calcul pentru deducerea persoanala acordata salariatului cu o (1) persoana in intretinere este:

350 x [1-(VBL- 1.000)/2.000]

Iar colaboratorul meu tot imi spune ca trebuie sa mentionez separat pe statul de plata, cat e deducerea normala si cat cea suplimentara.

Dar eu nu am gasit mentionat nimic de deducerea suplimentara nici in acel ordin, nici in Codul fiscal, nicaieri. Deci nu stiu sa calculez acea deducere suplimentara. El vrea sa fac formula cu 250 afland deci deducerea personala normala, si sa trec deducerea suplimentara separat (in valoare de .... nu stiu, pentru ca nu exista o formula sau tabel)

Sunt eu nebun sau colaboratorul meu, care e blocat pe contabilitatea invechita invatata de la tatal lui nu stie ca nu mai exista asa ceva?

Multumesc.



#268241 registrul de bani personali

Postat de georgyc on 29 April 2015 - 08:24 AM in CASA DE MARCAT

Iar am ajuns obligati sa ne golim buzunarele in fata lor?



#268281 deducere personala la calcul salarii

Postat de georgyc on 29 April 2015 - 05:22 PM in SALARII

View Postmgabi, on 29 April 2015 - 10:27 AM, said:

Deduceri de baza si suplimentare existau pe vremea cand era lupul catel :laugh: si au fost abrogate in 2003, cand a aparut codul fiscal.

Deci am dreptate. E culmea cum putea sa ma contrazica, si nu s-a lasat pana nu mi-a modificat statul de salarii cat sa fie evidentiate separat. Ca mai apoi sa ma intrebe cat vine deducerea totala (300 lei in cazul nostru) ca sa scada din aceasta suma, suma care ar fi avut-o daca nu avea persoane in intretinere (170), pentru a-i da cea suplimentara (130 lei). Pentru ca aveam formule pentru ce am pus eu, dar nu si pentru ce voia el sa puna (suplimentara). :biggrin:

Si apoi ma mir de ce n-am invatat mare lucru de la el atata amar de vreme. Mi-am gasit un mentor inadecvat din pacate. Multumesc pentru confirmare.



#268295 registrul de bani personali

Postat de georgyc on 30 April 2015 - 06:26 AM in CASA DE MARCAT

Tot golire de buzunare o numesc si daca iti golesti doar un buzunar unde tii mereu o suma fixa pe care o scrii in registru, tu furand si punand in celalalt buzunar pe care nu i-l arati organului de control. Deci totul e ok atata timp cat vanzatorul este un om organizat?

Mai e si registru inregistrat la AF. O pierdere totala de timp si o incarcare a societatilor cu inca un lucru pe care trebuie sa-l completeze/arhiveze. N-o sa se rezolve nimic cu asta. Off...



#268299 deducere personala la calcul salarii

Postat de georgyc on 30 April 2015 - 08:45 AM in SALARII

View Postmgabi, on 30 April 2015 - 08:33 AM, said:

Principalul tau "mentor" in materie de taxe trebuie sa fie fie Codul Fiscal (cu normele) .. :cool:

Corect. Dar incepand imediat dupa liceu cu munca si facand ce-mi spunea/dadea/explica pentru ca avea multe firme din acelasi domeniu de 15 ani, am zis ca-si cunoaste meseria, si cum oriunde practica bate teoria, am studiat putin.

Din pacate am gresit, si doar de curand am inceput sa-mi repar (aici e baiul) bagajul de cunostinte. Si folosesc acest mesaj care deja e off-topic (scuze) pentru a va multumi pentru ajutorul acordat.




Cometa SQL