Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
registrul de bani personali - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


registrul de bani personali


72 replies to this topic

#1 d-ra cucu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:

Postat 13 May 2009 - 10:29 AM

Este adevarat ca de anul trecut s-a eliminat obligativitatea tinerii registrului in care se trec banii personali ai celor care sunt in magazin ? Eu nu mai tin acest caiet , dar o d-na de la o firma care vinde case de marcat spune ca mai trebuie . Va multumesc pentru ajutor !

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 28 May 2009 - 02:12 PM




#2 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 13 May 2009 - 09:01 PM

Este adevarat! Trimite-o pe doamna la reciclare.

%%%




***



#3 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 13 May 2009 - 11:35 PM

Vezi postaread-ra cucu, la May 13 2009, 11:29 AM, a spus:

o d-na de la o firma care vinde case de marcat spune ca mai trebuie . Va multumesc pentru ajutor !
Poate ca doamna respectiva s-a referit la registrul casei de marcat,care obligatoriu se utilizeaza atunci cand se defecteaza casa,sau este pana de curent,pentru inmegistrarea incasarilor din perioadele respective,care nu pot fi marcate in casa.



#4 viorela62

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Gender:Male

Postat 25 May 2012 - 07:40 AM

Buna ziua,
Sunt incepatoare in folosirea casei de marcat si va rog sa ma ajutati.
Monetarul pe care predau banii catre societate trebuie sa aibe suma egala cu "zetul" sau poate fi intocmit pe o suma mai mica si diferenta sa ramana in casa?
Sau cum pot lasa in casa bani marunti pentru a doua zi?



#5 IonutCSL

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 June 2012 - 02:11 PM

Vezi postareaviorela62, la 25 May 2012 - 07:40 AM, a spus:

Buna ziua,
Sunt incepatoare in folosirea casei de marcat si va rog sa ma ajutati.
Monetarul pe care predau banii catre societate trebuie sa aibe suma egala cu "zetul" sau poate fi intocmit pe o suma mai mica si diferenta sa ramana in casa?
Sau cum pot lasa in casa bani marunti pentru a doua zi?

Buna ziua,
Dumneavoastra va referiti la fondul de sertar. Aceasta suma se introduce in fiecare dimineata in casa de marcat si se scoata inainte de fiecare raport Z , cu exact aceeasi suma pe care ati introdus-o. Astfel incasarile dumneavoastra pe raportul Z vor fi exact cum doriti.



#6 angelotec

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 April 2015 - 08:48 PM

am inteles ca se reintroduce registrul de bani personali pentru salariati la comert. Cu ce data intra in vigoare? stie cineva? multumesc



#7 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 April 2015 - 03:11 PM

Exista doar un proiect de ordin deocamdata (in care apar si bacsisurile) , sa vedem ce soarta va avea :))



#8 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 28 April 2015 - 05:01 PM

Vezi postareaangelotec, la 26 April 2015 - 08:48 PM, a spus:

am inteles ca se reintroduce registrul de bani personali pentru salariati la comert. Cu ce data intra in vigoare? stie cineva? multumesc
OUG 8/2015 pentru modificarea si completarea unor acte normative, publicata in MO 285/28 aprilie 2015
Art. I Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 28/1999 privind obligatia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 75 din 21 ianuarie 2005, cu modificarile si completarile ulterioare, se modifica si se completeaza dupa cum urmeaza:

6.La articolul 4 alineatul (12), dupa litera h) se introduce o noua litera, lit. i), cu urmatorul cuprins:
"i) la ora inceperii programului de lucru, sa asigure inregistrarea banilor personali detinuti de angajatii operatorului economic care isi desfasoara activitatea in unitatea de vanzare a bunurilor sau de prestare a serviciilor, intr-un registru de bani personali, special intocmit in acest sens. Orice suma de bani inregistrata in plus fata de suma inregistrata la ora inceperii programului de lucru, nu reprezinta suma justificata prin registrul de bani personali. Modelul, continutul registrului de bani personali precum si procedura de inregistrare a acestuia la organul fiscal, se aproba prin ordin al ministrului finantelor publice pana la data de 17 aprilie 2015."
7., Dupa alineatul (12) al articolului 4 se introduce un nou alineat, alin.(12^1), cu urmatorul cuprins:
„(12^1) La solicitarea organelor de control, atunci cand se afla in incinta unitatii de vanzare a bunurilor sau de prestare a serviciilor in care isi desfasoara activitatea si in timpul programului de lucru, angajatii operatorului economic sunt obligati sa prezinte sumele de bani aflate asupra lor."

Dispozitiile referitoare la stabilirea si sanctionarea contraventiilor intra in vigoare la 10 zile de la data publicarii OUG 8/2015- cf. Art VIII alin. (1)



#9 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 April 2015 - 07:23 AM

Ne bucuram nespus !
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#10 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 29 April 2015 - 08:24 AM

Iar am ajuns obligati sa ne golim buzunarele in fata lor?



#11 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 April 2015 - 09:59 AM

Da, din 8 mai ... dar nu vad cum vor putea sa controleze daca ai si alti bani decat scoti tu de buna voie (ca nu poate face nimeni perchezitie fara mandat de la judecator!).

Vorba aia : un nebun arunca piatra in rau si ....



#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 April 2015 - 01:34 PM

extras OUG 8/2015 :

"Modelul, conţinutul registrului de bani personali, precum şi procedura de înregistrare a acestuia la organul fiscal se aprobă prin ordin al ministrului finanţelor publice, în termen de 10 zile de la data intrării în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă."

adicateleaaaaa (ca sa zic asa), registrul va trebui inreg. la organul fiscal (?!), nu ?
ma gandesc ca va fi un tipizat pe care e posibil sa-l tipareasca Imprimeria Nationala, iar firmele il vor cumpara de la AF ... (asa cum facem cu RUC, de ex.)
cat despre cum e musai sa arate registrul vom sti in termen de 10 zile de la intrarea in vigoare a OUG (timp in care va aparea respectivul OMFP), dar pana atunci ?? unde trecem banii personali in per. asta de pana la 10 zile ?? :blink:

intreb fiindca OUG intra in vigoare la data publicarii ei in MO !!! ceea ce inseamna ca ord. asta intra in vigoare azi, dar fiindca nu avem inca modelul registrului de bani personali, pare-se ca nu ne amendeaza timp de 10 zile cat este termenul pt aparitia registrului in sine, deci banii personali nu-i trecem nicaieri, deocamdata !

daca ramane obligatoriu sa-l inreg. la AF, am pus-o, oameni buni !! :angry2:



#13 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 29 April 2015 - 07:30 PM

Registrul banilor personali a fost abrogat in 2008, acum s-a introdus din nou - alta birocratie!
Ei zic ca nu e „buzunareala”, doar ce ai scris in Registru trebuie sa corespunda cu ce arati la control – mai mic poate fi dar in niciun caz mai multi bani decat cei declarati in registru



#14 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 30 April 2015 - 06:26 AM

Tot golire de buzunare o numesc si daca iti golesti doar un buzunar unde tii mereu o suma fixa pe care o scrii in registru, tu furand si punand in celalalt buzunar pe care nu i-l arati organului de control. Deci totul e ok atata timp cat vanzatorul este un om organizat?

Mai e si registru inregistrat la AF. O pierdere totala de timp si o incarcare a societatilor cu inca un lucru pe care trebuie sa-l completeze/arhiveze. N-o sa se rezolve nimic cu asta. Off...

Aceasta postare a fost editata de georgyc: 30 April 2015 - 06:27 AM




#15 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 04 May 2015 - 10:44 AM

Nu trebuie sa fi asa de sigur pe tine si sa aplici o astfel de metoda, angajatii pot fi obligati sa prezinte toti banii aflati asupra lor in cazul in care exista o suspiciune
Cod de procedura penala
Sectiunea 2 - Alte forme de perchezitie
Art. 165 - Cazurile si conditiile in care se efectueaza perchezitia corporala
(1) Perchezitia corporala presupune examinarea corporala externa a unei persoane, a cavitatii bucale, a nasului, a urechilor, a parului, a imbracamintei, a obiectelor pe care o persoana le are asupra sa sau sub controlul sau, la momentul efectuarii perchezitiei.
(2) In cazul in care exista o suspiciune rezonabila ca prin efectuarea unei perchezitii corporale vor fi descoperite urme ale infractiunii, corpuri delicte ori alte obiecte ce prezinta importanta pentru aflarea adevarului in cauza, organele judiciare sau orice autoritate cu atributii in asigurarea ordinii si securitatii publice procedeaza la efectuarea acesteia.



#16 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 May 2015 - 11:00 AM

ORDINUL MINISTRULUI FINANŢELOR PUBLICE NR. 513 din 30 aprilie 2015

pentru aprobarea modelului și conţinutului registrului de bani personali precum şi a procedurii de înregistrare a acestuia la organul fiscal,


publicat în Monitorul Oficial nr. 300 din 30 aprilie 2015


În temeiul prevederilor art. 10 alin.(4) din Hotărârea Guvernului nr. 34/2009 privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Finanţelor Publice, cu modificările și completările ulterioare, având în vedere prevederile art. 4 alin. (12) lit. i) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 28/1999 privind obligaţia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicată, cu modificările și completările ulterioare,

ministrul finanţelor publice emite următorul ordin:


Art. 1

Se aprobă modelul şi conţinutul registrului de bani personali, prevăzute în anexă .


Art. 2

Operatorul economic are obligația constituirii registrului de bani personali prevăzut la art. 4 alin.(12) lit.i) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 28/1999 privind obligația operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicată, cu modificările și completările ulterioare, pentru fiecare unitate de vânzare a bunurilor sau de prestare a serviciilor.


Art.3

Registrul de bani personali, care are paginile numerotate în ordine crescătoare, se semnează pe ultima pagină de către administratorul operatorului economic sau de către persoana împuternicită de acesta.


Art.4

Registrul de bani personali prevăzut la art. 4 alin.(12) lit. i) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 28/1999 privind obligația operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicată, cu modificările și completările ulterioare, se completează zilnic de către personalul operatorului economic care își desfășoară activitatea în unitatea de vânzare a bunurilor sau de prestare a serviciilor, la începutul programului de lucru, fără ștersături sau modificări și fără a lăsa spații neutilizate.


Art.5

Operatorul economic răspunde de integritatea registrului de bani personali și completarea zilnică a acestuia de către personalul care desfășoară activitate în unitatea de vânzare a bunurilor sau de prestare a serviciilor.


Art.6

Operatorul economic notifică organului fiscal competent de administrare constituirea registrului de bani personali, precizând data deschiderii acestuia și numărul de pagini, conform numerotării acestora, în termen de 5 zile lucrătoare de la data publicării prezentului ordin.


Art.7

Organul fiscal înregistrează într-o evidență proprie, ținută la nivelul fiecărui contribuabil, registrele de bani personali notificate ca fiind constituite.


Art.8

Registrul de bani personali prevăzut la art. 2, se păstrează la unitatea de vânzare a bunurilor sau de prestare a serviciilor, în vederea prezentării acestuia organelor de control.


Art. 9

Un operator economic poate utiliza un singur registru de bani personali pentru fiecare unitate de vânzare a bunurilor sau de prestare a serviciilor.


Art. 10

Anexa face parte integrantă din prezentul ordin.


Art. 11

Prezentul ordin se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.


MINISTRUL FINANȚELOR PUBLICE

EUGEN ORLANDO TEODOROVICI



#17 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 May 2015 - 11:12 AM

sa deslusim intelesurile acestui ordin (513/2015):

1. editam registrul singuri, dupa modelul dat, cu cate pagini consideram de cuviinta fiindca nu se precizeaza un nr. obligatoriu.
nu toti salariatii unei societati vor completa aceste sume in registrul de bani, ci numai cei din incinta locatiei de vanzare sau cei arondati acestei locatii de vanzare.

2. facem o notificare catre AF unde avem domiciliul fiscal (logic ! chiar daca nu zice in ordin) si o depunem.... cum ?? la ghiseu, cu posta, cu semnatura electronica ... ??
cu semnatura electronica nu merge fiindca nu avem un formular editat de MFP care sa poata fi semnat electronic... deci ramane ghiseul si posta.
la ghiseu nici nu vreau sa ma gandesc ce va fi !!!
la posta ... si mai si !!! :angry2:

deci, oameni buni, eu cred c-a innebunit lupul, iar noi ii vom urma in starea asta cat de curand fiindca prima zi lucratoare e azi !! sau e deja a 2-a pt ca prima a fost pe 30.04 - data publicarii ??

dupa parerea mea, registrul trebuie folosit incepand cu 30.04.2015, adica de la data publicarii in MO, dar amenzile se pot da numai pentru fapte constatate dupa 08.05. 2015 - cf. art. VIII din OUG nr. 8/2015.



#18 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 May 2015 - 12:03 PM

model notificare ANAF - registru de bani personali

dragilor, am mesterit un model de notificare, suporta imbunatatiri/ adaptari pt mai multe registre de bani personali daca aveti mai multe pct. de vanzare/prestati serv. catre populatie :smile:
.......................................................................

Antet firma

CATRE,
Administratia Financiara …………………

Ref: registru bani personali


Prin prezenta, subsemnata SC .............................., cu sediul in ......................, RC ....................CUI......................, reprezentata legal prin ................................. va notificam ca la data de ...............................am constituit un registru de bani personali continand ...... file.
Registrul se gaseste la ................................(sediu/ punctul de lucru) situat in ………..

SC ...................
prin reprezentant legal,


.......................................

HMMM ? merge ?? :smile:

Fisiere atasate





#19 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 May 2015 - 12:34 PM

O singura problema, daca angajatul primeste o suma de bani (ii returneaza cineva un imprumut, sau ii aduce sotul bani pentru cumparaturi, de ex.) , atunci cum trece suma in registru de bani personali ?

Deci nu poate primi bani de mancare si nici nu poate sa traga o fuga pana acasa (in pauza de masa) sa ia bani daca are nevoie!
N-au luat de acasa pentru neprevazute, apoi sa fie sanatosi :))

De cheltuit , poate cheltui oricat, doar banii in plus sunt o problema.



#20 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 May 2015 - 12:42 PM

toata povestea asta cu impozitarea bacsisului mi se pare o mare nerozie, iar modul de punere in aplicare e revoltator ! ANAF-ul se va transforma in organ politienesc sau va trebui sa faca apel la Politia comunitara in caz de suspiciune ca salariatul are sume asupra sa si atunci sa vezi scandalul de pe lume !!

registrul de bani personali s-a dovedit, deja, un esec si de aceea ma intreb ce-o fi capul celor care s-au gandit s-o mai "puna" o data .... :blink:

oare, ca popor, nu suntem in stare sa producem varfuri intelectuale cu un grad de profesionalism suficient de ridicat pt a nu mai scoate asemenea aberatii ?? :angry2:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL