Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
kmkz's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


kmkz's Content

There have been 385 items by kmkz (Search limited from 25-November 07)



Sort by                Order  

#243730 Scutire impozitare pe venit - in IT

Postat de kmkz on 12 August 2011 - 11:49 AM in Arhiva

Cateva topice mai jos ai raspunsul: Scutire impozit pe venitul din salariu programatori



#244001 depasire plafon tva

Postat de kmkz on 24 August 2011 - 01:40 PM in Arhiva

Va rog, dati-mi o baza legala precum si o modalitate de inregistrare in contabilitate a ajustarii TVA pentru stocurile cu amanuntul, in momentul in care o firma devine platitoare de TVA. Multumesc



#244018 depasire plafon tva

Postat de kmkz on 25 August 2011 - 10:24 AM in Arhiva

Art. 152 alin. (9) din Codul fiscal, iar precizarile efective apar in Norme.
Multumesc.



#244240 Cine are dreptul sa transmita REVISAL ?

Postat de kmkz on 06 September 2011 - 04:08 PM in REVISAL

pfaIRU, iti intelegem dorinta ca persoana desemnata sa fie angajata a societatii. Asta se subintelege din numele tau de utilizator si din postarile tale pe toate topicele deschise pe tema asta. Poate ca ai o baza legala pentru afirmatiile pe care le faci.
Altfel, Ordinul 1918 spune doar ca persoana care completeaza/depune Revisalul trebuie nominalizata prin decizie scrisa.



#244268 declar lunar sau trimestrial ?

Postat de kmkz on 07 September 2011 - 12:02 PM in Arhiva

Vezi postareagramaco, la 07 September 2011 - 11:28 AM, a spus:

eu ma intreb daca indeplinesc conditiile de la alin (1^1) ( de declarare trimestriala ) si daca tot trebuie sa fac tot 3 declaratii , sa le depun mai repede ( de pilda lunar ca pana acum) si sa nu astept data de 25 a lunii urmatoare trimestrului ce se intampla? si doar plata sa o fac atunci ...

O intrebare de 10 puncte!!! Ar trebui si un raspuns pe masura.



#244312 declar lunar sau trimestrial ?

Postat de kmkz on 08 September 2011 - 09:31 AM in Arhiva

Gramaco, ai perfecta dreptate.
Ce conteaza daca declaratia lunii ianuarie o depun in 24 aprilie (mai repede decat e termenul limita de 25 aprilie), sau in 10 aprilie, sau in 25 februarie?
Unde se precizeaza ca declaratia nu poate fi depusa mai repede de ... zile?



#244456 Cine are dreptul sa transmita REVISAL ?

Postat de kmkz on 13 September 2011 - 01:19 PM in REVISAL

Sau decizia privind persoana cu atributii privind alocarea si gestionarea numerelor aferente facturilor emise de societate.



#244511 Proiect depunere lunara a contribuabililor ce au obligatia depunerii trimestr...

Postat de kmkz on 15 September 2011 - 02:55 PM in Noutati legislatie

Proiect = zero



#244571 declar lunar sau trimestrial ?

Postat de kmkz on 19 September 2011 - 03:36 PM in Arhiva

Vezi postareaLexiroxi, la 19 September 2011 - 03:20 PM, a spus:

...pot opta pentru depunerea lunara ...daca depun declaratia privind optiunea pana la data de 25 septembrie 2011

Inseamna ca e simplu, nu depui optiunea, nu se schimba nimic.



#244572 declar lunar sau trimestrial ?

Postat de kmkz on 19 September 2011 - 04:00 PM in Arhiva

Din pacate, rotitele din capul functionarilor publici functioneaza dupa alte reguli. AFP Timisoara solicita ca toti cei care indeplinesc conditiile din OG 30 sa depuna declaratie de optiuni: cei care vor sa devina platitori trimestrial vor depune declaratie de optiuni insotita de 010, cei care nu vor sa devina platitori trimestriali vor depune doar declaratie de optiuni ca nu vor.



#244636 La Multi Ani de Ziua Contabilului!

Postat de kmkz on 21 September 2011 - 11:37 AM in Arhiva

Astazi e si Ziua mondiala Alzheimer. Legatura cu Ziua contabilului este evidenta in Romania. Guvernantii stiu de ce.



#244749 tva prestari servicii intracomunitare

Postat de kmkz on 26 September 2011 - 01:40 PM in Arhiva

Firma din Romania, inregistrata TVA, face transport de marfa strict pe teritoriul Ungariei (Ungaria - Ungaria), catre o firma din Ungaria, inregistrata si ea TVA.

Dati-mi, va rog, sugestii pentru: factura cu sau fara TVA, declarare in D390 sau nu, inregistrare in ROI sau nu. Multumesc.



#245021 inregistrare sporuri in Revisal

Postat de kmkz on 07 October 2011 - 01:37 PM in REVISAL

Asta este esenta birocratiei: o structura care initial este necesara, dar care, pe masura ce evolueaza, pierde din vedere scopul pentru care a fost creata si functioneaza si se dezvolta doar pentru sine insasi. Celor de la ITM li se rupe de relatia angajator-salariat. Ei urmaresc sa-si justifice prezenta in societate si sa o faca mai necesara.



#245396 depunere declaratii ONLINE

Postat de kmkz on 24 October 2011 - 12:55 PM in Arhiva

Pagina finantelor este inaccesibila. De azi dimineata nu am reusit sa depun nicio declaratie. Ce-o mai fi maine?
Multumim din inima partidului!



#245824 poprire pe conturi inainte de scadenta de 15 zile

Postat de kmkz on 09 November 2011 - 05:14 PM in CONTROALE ANAF, GARDA FINANCIARA, altele

Stau ca cioclii si urmaresc doar sumele mai mari. Am patit si eu ca in 27 oct. 2011 mi-au blocat conturile ca nu am platit obligatiile de septembrie.
Cel mai "dragut" a fost cand mi-au blocat contul in 26 ale unei luni, desi obligatia de plata era platita din contul de trezorerie.
Dar ei, cioclii, nu au niciun fel de evidenta, de unde sa stie la etajul I ca suma a fost platita din banca lor de la etajul III.



#245825 ora de iarna

Postat de kmkz on 09 November 2011 - 05:19 PM in Arhiva

Ma gandeam sa va atrag atentia ca forumul functioneaza dupa ora de vara, iar postarile nu apar la ora reala, ci la ora Moscovei.



#245836 ora de iarna

Postat de kmkz on 10 November 2011 - 09:47 AM in Arhiva

Din pacate, nu. Mesajele apar tot la fusul orar al Moscovei.

De exemplu, mesajul meu apare la 10.47 AM desi a fost postat la 9.47 AM



#246142 imprimanta personala folosita in firma

Postat de kmkz on 20 November 2011 - 06:42 PM in Arhiva

Off topic: Pisik, te joci cu focul! :biggrin:



#246339 Contabilitate vs. Consultanta fiscala

Postat de kmkz on 30 November 2011 - 01:36 PM in Noutati legislatie

DECIZIA CURTII CONSTITUTIONALE Nr. 1.212, M.O. 819/21.11.2011



"CURTEA CONSTITUTIONALĂ

În numele legii

DECIDE:

Respinge ca inadmisibilă exceptia de neconstitutionalitate a dispozitiilor art. 7 din Ordonanta Guvernului nr. 65/1994 privind organizarea activitătii de expertiză contabilă si a contabililor autorizati, exceptie ridicată de Camera Consultantilor Fiscali din România în Dosarul nr. 7.614/2/2008 al Înaltei Curti de Casatie si Justitie - Sectia de contencios administrativ si fiscal.

Definitivă si general obligatorie."



#246345 UPGRADE FORUM

Postat de kmkz on 30 November 2011 - 04:36 PM in Arhiva

Cu riscul de a va supara, cred ca ati reusit sa ne bulversati pe toti.
Singurul castig este in favoarea spatiilor publicitare.



#246419 Proiect OUG care modifică Codul Fiscal - 02.12.2011

Postat de kmkz on 06 December 2011 - 05:13 PM in Legislatie specifica PFA

Duci rationamentul la extrem. Apoi, ai uitat de impozitul pe profit, accize, etc. Te pot sfatui sa cumperi de la neplatitori de TVA, microintreprinderi cu 3%, etc. Te ajuta cu ceva ca sa stii cate impozite platesc cei de la care cumperi tu?
Evident, nu!



#246449 Cum inregistrez : sume nerecuperate de la FNUASS

Postat de kmkz on 07 December 2011 - 03:23 PM in MONOGRAFII CONTABILE

Pe cheltuieli nedeductibile.



#246671 firma inactiva

Postat de kmkz on 19 December 2011 - 04:19 PM in Aspecte juridice privind societatile comerciale

Vezi postareanumai bine, la 17 December 2011 - 08:25 PM, a spus:

...daca si cum as putea cumva cumula amenzile sau folosi ter-tipuri pentru a scapa de cat mai multe dintre ele...
...Astept raspunsuri de la oameni cat mai in masura si nu de la oameni care isi dau cu presupusul...

Cu pretentiile stai bine, dar cu modestia se pare ca nu.
Pe forumul conta.ro oamenii nu isi dau cu presupusul, dimpotriva, incearca sa impartaseasca fiecare din experienta lui. Unii mai gresesc, dar cei mai multi au de castigat din experienta pe care altii sunt dispusi sa o imparta.

Numa' bine, rău la nime'.



#246737 Proiect OUG care modifică Codul Fiscal - 02.12.2011

Postat de kmkz on 22 December 2011 - 06:30 PM in Legislatie specifica PFA

mutual, esti incredibil! Jos palaria pentru ceea ce ai scris, pare a fi esenta ultimilor 22 de ani de "administratie democratica".



#246776 cheltuieli deductibile sau nu ?

Postat de kmkz on 27 December 2011 - 02:29 PM in Arhiva

Art. 7 din Codul Fiscal:
Se consideră dividend din punct de vedere fiscal şi se supune aceluiaşi regim fiscal ca veniturile din dividende:
- suma plătită de o persoană juridică pentru bunurile sau serviciile achiziţionate de la un participant la persoana juridică peste preţul pieţei pentru astfel de bunuri şi/sau servicii, dacă suma respectivă nu a făcut obiectul impunerii la primitor cu impozitul pe venit sau pe profit;
- suma plătită de o persoană juridică pentru bunurile sau serviciile furnizate în favoarea unui participant la persoana juridică, dacă plata este făcută de către persoana juridică în folosul personal al acestuia.

Asa ca s-ar putea sa te coste, cat nu face.




Cometa SQL