Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
BIBI's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


BIBI's Content

There have been 1000 items by BIBI (Search limited from 25-November 07)



Sort by                Order  

#23408 Zile nebancare!!!!!

Postat de BIBI on 09 June 2005 - 03:38 PM in Arhiva

Am primit de la bnr o comunicare in care se precizeaza ca zilele de 29,30 iunie, 1, 2 si 3 iulie sunt zile nebancare, bancile nu sunt deschise publicului, bancomatele si terminalele POS nu functioneaza!(faceti-va rezerve din timp)



#175043 zile libere legale

Postat de BIBI on 13 June 2008 - 06:06 PM in Arhiva

O sa se publice marti 17.0.2008 in MO ca data de 16 iunie este libera;hotararea intra in vigoare cu data publicari.



#26434 Zile CM suportate de firma

Postat de BIBI on 01 July 2005 - 03:43 PM in Arhiva

Din cate inteleg sunt practic 14 zile de medical, zile calendaristice, din care 10 lucratoare.In acest caz calculul expertei este corect.Din 16.05.05 pana in 22.05.05 sunt 7 zile calendaristice de medical suportate de unitate, din care numai 5 lucratoare, iar restul de 7 zile calendaristice de medical(23-29.05.05) sunt suportate din CAS, 5 zile fiind lucratoare, de la 23.05.05 pana la 27.05.05, zilele de 28 si 29 fiind nelucratoare.De aceea colegii de pe forum spun ca are dreptate experta si te bat la cap cu zilele calendaristice si lucratoare.Sper ca te-am ajutat. S-AUZIM DE BINE!



#26368 Zile CM suportate de firma

Postat de BIBI on 01 July 2005 - 11:56 AM in Arhiva

CM se acorda caleddaristic, dar de platit se plateste la zile lucratoare, daca s-ar platii toate zilelde CM s-ar lua mai muti bani, cam cu c/v a 8-10 zile in plus fata de salriu dintr-o luna......basca sumele neretinute la ASS si CAS



#64104 Zambiti, va rog !

Postat de BIBI on 02 February 2006 - 04:47 PM in Diverse subiecte

La spital o tanara foarte frumoasa asteapta in hol, pe un pat rulant, sa fie condusa in sala de operatie, pentru o mica interventie chirurgicala. Este putin ingrijorata, cu atat mai mult cu cat orele se scurg si nimic nu se intampla. Pana la urma, un tip imbracat in alb din cap pana-n picioare se apropie, ridica cearsaful care o acoperea si ii examineaza corpul gol, din cap pana-n picioare. Dupa aceea pune cearsaful la loc si se indeparteaza putin pentru a discuta cu alte "halate albe". Un al doilea om din grupul celor imbracati in alb se apropie, ridica cearsaful si o examineaza. Dupa care pleaca si el.
Cand un al treilea halat alb se apropie si ridica cearsaful pentru a o examina, femeia i se adreseaza ingrijorata:
- Am inteles ca e nevoie de mai multe examinari, dar pana la urma cand ma operati?
Omul in halat alb ridica din umeri:
- Habar n-am! Noi suntem aici ca sa vopsim holul.



#59218 Zambiti, va rog !

Postat de BIBI on 10 January 2006 - 07:58 PM in Diverse subiecte

sperietoarea PNA

Fisiere atasate




#165126 vreau sa fiu contabil, de unde sa incep ?

Postat de BIBI on 06 March 2008 - 12:22 PM in Cum poti deveni contabil

CIG=contabilitate si informatica de gestiune.
Pai daca iti dai licenta la CIG ar trebui sa stii cu ce se mananca contabiltatea,pentru ca aici se face numai contabilitate.Se zice ca sunt cei mai scoliti in domeniul contabilitatii.Ciudat ca nu stii care e rostul CECCAR si a altor institutii de acest gen.Angajatorul decide daca tine cont de media de absolvire, dar oricum se da(de regula)un test la angajare.



#203699 viza control financiar preventiv

Postat de BIBI on 06 June 2009 - 08:20 PM in Arhiva

Citeaza

si de curand am primit si controlul financiar preventiv.spune-mi te rog in ce consta acest spor si cum se obtine,si daca este stipulat in lege acordarea lui.
multumesc mult.
Legislatie atasata, iar sporul este prevazut in contractul colectiv de munca si se acorda odata cu decizia de numire prin act aditional la contractul de munca.

Fisiere atasate




#194816 viza control financiar preventiv

Postat de BIBI on 20 February 2009 - 07:17 PM in Arhiva

Tota legislatia legata de CFPP se afla pe site-l ministerului de finante.La primirea vizei nu ai facut si un referat legat de CFFP, ca asa se cere in unele locuri.



#44488 versiune noua SAGA C

Postat de BIBI on 12 October 2005 - 04:30 PM in Arhiva

eu am instalat azi update de la saga c 3.0.192 si e ok, peste varianta veche, iar la final ,,m-a tras de urechi" ca n-am facut salvari si le-a facut singur.



#60400 Venituri in avans sau ce?!

Postat de BIBI on 16 January 2006 - 09:22 PM in Arhiva

sidaca ai emis factura pe decembrie eu as inregistra 411=%419 si 4427
urmand sa stornez factura de avans pe masura efectuarii luxrazrilor si atunci sa ma inregistrez cu venit.



#35905 venit persoana fizica

Postat de BIBI on 03 September 2005 - 07:46 PM in Arhiva

http://www.conta.ro/forum/viewtopic.php?t=...=impozitare+pfa



#127277 Vechime Munca Studenti

Postat de BIBI on 30 March 2007 - 06:08 PM in Arhiva

Daca ai facut facultatea la zi, acesta perioada se considera vechime in munca cand iti faci dosarul de pensie.Pana la calcurarea vechimii in munca pentru pensie ramai cu vechimea inscrisa in cartea de munca;
Daca nu ma insel, este prevazut in lg.19/2000.



#28333 Vanzari prin posta

Postat de BIBI on 14 July 2005 - 09:22 AM in Arhiva

Reprezentanti Oriflame vand prin posta, cunosc pe cineva.Emite factura fiscala dupa ce primeste banii, coletul fiin insotit de factura proforma.Mandatul postal nu-l primesti de la posta ci iti vine prin banca pentru ca banii se incaseaza in contul curent, el(mandatul)fiind justificarea incasarii din extras.Casa de marcat iti trebuie daca ai punct de vanzare(magazin).



#22678 vanzare teren

Postat de BIBI on 04 June 2005 - 06:19 PM in Arhiva

fara licitatie partea neamortizata e nedeductibila si.....impozit cat cuprinde, daca mai e si valoare mare......



#150726 vanzare mijl fix sub valoarea ramasa de amortizat

Postat de BIBI on 14 November 2007 - 05:41 PM in Arhiva

Evaluare facuta de asigurari, nu sunt sigura daca nu trebuie si avizul vreunui expert evaluator, casat mijlocul fix;daca se vinde chiar si piese se obtin venituri din cedarea activelor(7583)



#50969 Vanzare cladire catre pers.jur.straina cu TVA?

Postat de BIBI on 14 November 2005 - 04:30 PM in Arhiva

Locul este Romanai, deci tranzacti este purtatoare de TVA.Cod fiscal.



#72913 valuta

Postat de BIBI on 11 March 2006 - 06:31 PM in Arhiva

Utila era o cautare, fara a mai incarca forumul initul.

Cateva legaturi si daca mai cauti gasesti.
http://www.conta.ro/forum/about12622.html&...ighlight=valuta
http://www.conta.ro/forum/about12401.html&...ighlight=valuta
http://www.conta.ro/forum/about12056.html&...ighlight=valuta
http://www.conta.ro/forum/about4070.html&h...ighlight=valuta
http://www.conta.ro/forum/about11199.html&...ighlight=valuta



#150851 Valori de incasat

Postat de BIBI on 15 November 2007 - 08:47 PM in Arhiva

Fiind un instrument de plata fara numerar nu-l poti incasa decat in contul curent.
Incasarea cu numerar se face prin casa. Vezi manualul de baze ale contabilitatii(anul 1)



#163051 Va rog ajutooooorrrrr

Postat de BIBI on 18 February 2008 - 01:07 PM in Arhiva

1.La contractarea creditului dobanda se inregistreaza in contul "dobanzi de platit" si se trece pe cheltuila la termenul scadent.
2.Chiria platita in avans se inregistreaza la data platii in "cheltuilei in avans" iar la scadenta se trece pe cheltuilei cu chiriile suma de plata.
3.Pentru un proces la 31.12.N se constituie provizioane.



#163478 Va rog ajutooooorrrrr

Postat de BIBI on 20 February 2008 - 08:53 PM in Arhiva

Provizioanele se constituie tocmai ca masura de siguranta pentru aceste pierderi .Este o cheltuiala nedeductibila dar atunci cand procesul va fi terminat cu sentinta definitiva, provizionul se reia pe venit neimpozabil, contabalasand pierderea.



#79681 va rog ajutati-ma 542 sau 581?

Postat de BIBI on 11 April 2006 - 04:35 PM in Arhiva

Cursul de Bazele contabilitatii, de la o facultate de conta.
Un sfat: inscrie-te la ID la conta daca iti place(cred ca esti tanara), vei invata multe si iti va fi de folos.
Succes!



#17768 va rog ajutati-ma

Postat de BIBI on 21 April 2005 - 11:33 AM in Arhiva

Cu diploma obtinuta cred ca te poti angaja(ca si cei care termina liceul economic).Pentru mai multa sigurata intreaba la inspectoratul teritirial de munca.Cei (cel)ce se ocupa de cartile de munca unde lucrezi trebuie sa stie sau poate intreba la inspectorat.Contabil autorizat poti devenii daca ai ceva vechime pe functie, dovedita cu acte(inscrisa in cartea de munca).



#143506 Utilizare BON Comanda-Chitanta

Postat de BIBI on 12 September 2007 - 09:47 PM in Arhiva

In primul rand trebuie sa ai un contabil.
In al 2-lea rand: cand cumperi marfa o introduci in gestiune prin nir;o scoti(o dai in consum) prin BC(bon consum);
Pentru orice incasare trebuie sa tai chitanta.TVA este alta problema.
Comanda se intocmeste pentru cumpararea de piese, marfuri dar si pentru realizarea (asamblarea) computerelor pentru clientii tai.
Trebuie sa ai niste tarife.
Problemele nu sunt simple.
Succes!



#40229 utilitati

Postat de BIBI on 23 September 2005 - 07:25 AM in Arhiva

Daca vrei ca totul sa fie ca la carte ar trebui sa defalci intretinerea in cote de apa rece si calda, gunoi si alte prestatii(,slarii, lift,parti comune).Apa si energia se conteaza in 605, iar celelalt in prestatii.Telefonul in 626 .Defalcarea o ceri de la administratorul blocului.




Cometa SQL