Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
BIBI's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


BIBI's Content

There have been 1000 items by BIBI (Search limited from 25-November 07)



Sort by                Order  

#178557 program saga

Postat de BIBI on 17 July 2008 - 10:59 PM in Arhiva

Mie ITMB mi-a cerut stat pentru CIC, pentru fiecare luna in parte, timp de 2 ani, iar la reluare activitatii cererea de reincepere a activitatii, decizie si adeverinta de la primarie ca aprimit indemnizatia de CIC.
Acum cateva zile am terminat plimbatul statelor.



#180821 program saga

Postat de BIBI on 20 August 2008 - 01:38 PM in Arhiva

Vezi ce ai bifat atunci cand ai configurat societatea.



#172274 program saga

Postat de BIBI on 13 May 2008 - 02:31 PM in Arhiva

In primul rand esti contabil?
Vezi ca lg 82 zice ceva in legatura cu cine semneaza bilantul -art.10
Chelt.de constituire se inregistreaza pe baza de decont.
Activitatea societatii incepe odata cu emiterea hotararii judecatoresti.
Fa un drum la administratia finaciara si vezi cum stai cu vectorul fiscal.Daca nu esti de meserie e bine sa iti iei un contabil sau o firma de contabilitate.
CONTABILITATEA nu e ca politica. Nu se poate tine evidenta contabila cu intrebari pe forum si cu un program performant.
Saga e bun dar nu face tot daca nu stii contabilitate.
Am mai intalnit pe cineva care zicea ca nu iti trebuie prea multa scoala sa fii contabil(acuma depinde la ce fel de contabil se referea).



#168104 program saga

Postat de BIBI on 30 March 2008 - 06:44 PM in Arhiva

Il iei de pe site-l lor: saga soft.Fara abonament nu beneficiezi actualizari.



#166636 program saga

Postat de BIBI on 20 March 2008 - 11:15 AM in Arhiva

Vezi postareazeno, la Mar 18 2008, 09:30 PM, a spus:

.Mentionez ca am citit si forumul din Saga,dar n-am gasit raspuns la ce ma doare. :pullhair: :frusty:

Daca ai abonament poti cere consultatii-au asistenta 24 din 24 telefonic sau pe email;asta pentru preluare date din alte programe.
Pentru productie poti folosi retetarele din program.
Pentru ong-ri te lasa sa introduci conturile care nu sunt in conta comerciala si chiar sa faci analitice la ele, dar pe structira pe care o are programul.



#188666 program saga

Postat de BIBI on 01 December 2008 - 08:51 PM in Arhiva

Vezi postareaPuscasu Gabi, la Nov 26 2008, 04:34 PM, a spus:

Buna ziua,

introduc o factura de marfa defalcat.La pret de vanzare ce trebuie sa trec?( pret vanzare cu tva sau fara tva).De asemenea cand am o factura de vanzare sau bonuri fiscale emise pt persoane fizice cum se descarca gestiunea cu marfa vanduta?

In primul rand receptia se face in functie de profilui ales: en-detail sau en-gros.Daca ai 2 tipuri de comert trebuie sa faci analitice pentru fiecare(marfa, adaos, gestiuni,venituri) decarcarea vei vedea ca o ce automat , in functie de ce ai bifat in configurarea societatii( FIFO, LIFO, CMP sau global vaoric).
Pentru bonurile fiscale vei folosi raportul zilnic al casei de marcat, iar incasarea se va face pe venit si tva.
Foarte multe dubii se pot rezolva folosind o carte de contabilitate-chiar un ghid pentru aplicarea OMFP 1752.Satisfactia reusitei va fi mult mai mare.

Referitor la parerile despre programe.
Sunt unele persoane care se adapteaza foarte greu cu softurile, au invatat unul si ca ala nu este altul.Eu lucrez cu Saga din 2004, renuntand la Ciel, iar la birou al lucrat cu un program in foxpro(adaptat pentru ce ne trebuia la vremea aia), cu Scala(care este ffff greoi din toate punctele de verede-e normal ca e pe tipic rusesc), iar acum lucrez cu un program scris in Progres.Le-am invatat pe toate, dar conteaza ce a spus d-na lilianarodica: trebuie sa stii meserie ca programul te descurca, daca ai vointa sa il folosesti.



#196450 program saga

Postat de BIBI on 10 March 2009 - 07:29 PM in Arhiva

Dupa ce ai instalat programul dai "adaug" si scrii firma .Iti cere toate date: c.i.f., nr registru comertului adresa, cod activitate.Daca esti studenta la sfarsitul cursului de baze ar trebui sa ai o monografie contabila, incearca sa introduci datele de acolo pas cu pas.



#265073 program saga

Postat de BIBI on 30 October 2014 - 10:25 AM in Arhiva

La contractele civile ce au venitul brut sub valoarea slariului minim se resine CASS la nivelul salariului minim. Acum minimul la CASS este 49 lei.



#208607 program saga

Postat de BIBI on 04 August 2009 - 08:18 PM in Arhiva

Diferentele pot proveni din reluarea unei plati(steregerea initial si reintroducerea).Mai bine stergi factura si o iei de la cap.



#201696 program saga

Postat de BIBI on 13 May 2009 - 08:44 PM in Arhiva

Daca e firma noua trebuie sa faci si inregistrarile de constiruire; subscrierea si depunerea capitalului social.



#196843 program saga

Postat de BIBI on 14 March 2009 - 08:34 PM in Arhiva

Daca iti ceezi analitice pentru obligatiile salariale si configurezi salariile vei vedea ca face cheltuieliile asa cum le-ai configurat.Indemnizatia de conducere este un spor care se aplica l salariul de incadrare da un total, iar la acest total se aplica celelate sporuri.Eu lucrez cu Saga pentru conta comerciala, l-am incercat si pentru bugetari, dar la bugetari lucrez cu Sicob.E bunicel, poate fi imbunatatit.



#162840 program saga

Postat de BIBI on 15 February 2008 - 07:30 PM in Arhiva

Daca incepi lucrul cu SAGA din ianuarie 2008, preiei doar soldurile din balanta lunii decembrie.Ar trebui sa iti mearga.Eu utilizez acest program de 3 ani si sunt multumita.



#158876 program saga

Postat de BIBI on 18 January 2008 - 07:36 PM in Arhiva

Eu le lucrez prin 581 ca plata si incasare.581=4111;401=581 si se inchid toate.



#119562 program saga

Postat de BIBI on 02 February 2007 - 06:23 PM in Arhiva

Vezi postareavioleta, la Jan 29 2007, 08:06 PM, a spus:

am downloadat ,,saga" de pe net...versiunea ,,c.p. 5.0.1" ...trebuie sa fac deschiderea la firma...am de facut note contabile directe...cum le fac? ca in program nu gasesc decat modalitatea de a face intrari/iesiri...registre, salarii...firma care am preluat-o e proaspat iesita de la ORC. se pot face note contabile in program fara sa fie generate de rulajul lunii?

se poate, asa cum ti s-a raspuns, dar daca iti creezi baza de date(furnizori,clienti, salarii,lucrezi casa si banca) se generaza tot.Citeste manualul de utilizare.



#118324 program saga

Postat de BIBI on 26 January 2007 - 06:48 PM in Arhiva

Acum au versiunea integrata(cantabiltate generala+stocuri) si abonamentele sunt pe un an, dar pretul e modic.



#103708 program saga

Postat de BIBI on 14 October 2006 - 08:05 PM in Arhiva

Dupa ce ai validat factura ai un butor" plata", dai click pe el si iti va apre un un ecran in care poti trece nr chitantei; contarea fiind facut automat pe 5311;
sau
Mergi in "operatii"(din bara de sus), alegi "Regitrul de casa", se deschide, adaugi data, apoi documetul, conturile si iti va apare"facturi" scris cu rosu, apesi pe el si iti vor fi afisate toate facturile tertului(valabil pt clienti si furnizori), scrii suma in dreptul ei si validezi

Succes!



#99816 program saga

Postat de BIBI on 06 September 2006 - 06:37 PM in Arhiva

trebuie sa iei legatura cu firma ca nu mai apare pe site



#89650 program saga

Postat de BIBI on 22 June 2006 - 01:00 PM in Arhiva

La configurare societate pune 0 la TVA .



#122595 program saga

Postat de BIBI on 23 February 2007 - 09:31 PM in Arhiva

sagasoft=luati versiunea integrata, este buna iar abonamentul nu este o avere, merita pentru un an sa ai toate actualizarile la cele mai importatente declaratii.
E un sfat.



#141763 program saga

Postat de BIBI on 02 September 2007 - 08:18 PM in Arhiva

Daca faci achitarea prin registrul de casa , alegi furnizorul(trebuie introdus prin "intrari"), poti sa il achiti si dupa ce ai introdus factura, din aceeasi fereastra;nu este necesar sa generezi nir pentru utilitati.



#122714 program saga

Postat de BIBI on 24 February 2007 - 08:30 PM in Arhiva

Chiar vrei sa iti dea totul pe tava?De unde vrei sa stie daca toata chelt de sponsorizare este sau nu deductibila?Asta stii tu;e valabil si pentru penalizari;cota de tva 9% o scrii cu manuta in coloana tva;discountul de la furnizoriii il faci venit daca este acordat ulterior cumpararii;de regula stornarile iti vin si peroduse nu pe total;vezi ca in situatiile de clienti si furnizori ai regulartizarea stornarilor;intra pe forumul lor si vei gasi o sumedenie de chestiuni tehnice.
Succes!

Pentru CEC-ri faci urmatoarele note:
413=4111 primire CEC
5113=413 depunerea in banca-soldul contului reprezinta CEC-ri nedecontate(trebuie analitice ca si la clienti)
5121=5113 incasarea



#127650 program saga

Postat de BIBI on 02 April 2007 - 05:03 PM in Arhiva

Cand introduci datele din ianuarie alege data din ian2007(31.01.2007);daca vrei sa lucrezi cu luna ianurie corect este sa bagi soldurile finale din decembrie, la date initiale.



#125988 program saga

Postat de BIBI on 20 March 2007 - 10:44 PM in Arhiva

intra pe site de la saga soft, are un forum, dar cred ca nu ai descarcat ultima varianta, mie azi mi-au venit actualizarile(am abonament) si emite facturi, jurnale, declaratii;pentru stocuri este indicat sa iei programul integrat, adica si varianta S.



#94894 Monografie avans

Postat de BIBI on 22 July 2006 - 08:50 PM in MONOGRAFII CONTABILE

Poblema celor 5 zile este din codul fiscal.Se emite factura de avans in maxim 5 zile dar nu mai tarziu de sf lunii.
4111=%419,4427



#99720 Monografie avans

Postat de BIBI on 05 September 2006 - 07:53 PM in MONOGRAFII CONTABILE

cand acorzi avansul(il platesti) inregistrezi 409=5121 sau 5311 urmand sa faci decontarea la sosirea facturii si receptionarea produsului, marfii etc; probleme are cel ce primeste avansul pentru ca trebuie musai sa colecteze tva




Cometa SQL