Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
program saga - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 25

Salt la continut


program saga

adaos comercial import saga revisal export saga sugestii saga
887 replies to this topic

#481 Alexutzu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 05 February 2009 - 09:32 PM

Salutare la toata lumea !

Multumesc pentru raspunsul dat, a mers !

Am si eu o intrebare. Este cineva din Sibiu, care foloseste programul SAGA ??? As avea nevoie de niste sfaturi pentru a intelege mai bine cum functioneaza SagaC. Firma achizitioneaza marfa la pretul x si o vinde la pretul y. Ce pachet de la Saga sa cumpar? Ma rog...sa fac abonament. Saga C ? Saga S ? sau SagaC+S ? Marfa nevanduta dint`o luna...ramane pe stoc..pentru luna urmatoare....

Va Multumesc !



#482 ador

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 09 February 2009 - 09:31 PM

Vezi postareaVladut Iroaie, la Oct 20 2008, 03:39 AM, a spus:

Doamne multumesc pentru ca ai facut sa existe un asa program! SAGA!
E minunat, incredibil si totodata fabulos pentru noi cei ce trudim cu pixu' pe foi si cu coloana vertebrala dreapta pe la cozi la depuneri de declaratii.[...]
daca esti atat de spiritual, spune concret ce program folosesti, ca sa vedem cine esti, nu sa stam sa cautam, sau poate ai o problema si nu o cunosti...fereasca sfantu ! :frusty:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 27 February 2009 - 09:01 PM




#483 HotChocolate

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 February 2009 - 04:23 PM

Rog puțin ajutor într-o problemă legată de Saga, poate cineva dintre dvs. s-a mai confruntat cu așa ceva.

Folosesc Saga C, versiunea gratuită. Am avut nevoie să fac un import de date, inclusiv niște intrări, făcute tot cu Saga, dar o versiune anterioară, 3,0,325, dacă nu mă înșel. Problema este că, dacă validez intrările importate, se dublează sumele de pe conturi, probabil din cauza faptului că au fost validate și în momentul creării. Dacă nu validez, intrările apar ca nevalidate și nu apar în registre, declarații, etc.

Am căutat și în forumul lor, dar nu am găsit nicio situație asemănătoare.

Poate cunoașteți vreo soluție, deși îmi pare că este ceva legat de baza de date...

Mulțumesc!



#484 anaarepere1985

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 13 February 2009 - 02:55 PM

Receptiile de tot soiul se introduc la "intrari", se da validare document si automat sunt generate notele contabile aferente acestor intrari.Idem se procedeaza si la facturi, se introduc la "iesiri", se da validare si se inregistreaza automat si notele contabile aferente lor.
Daca le mai introduci inca odata la "articole contabile", normal ca se vor dubla inregistrarile si asa le si vei vedea in Jurnalul de vanzari/ cumparari.Deci nu mai introduci la "articole contabile".

Sper ca ti-am fost de ajutor.
Spor la lucru!! :frusty:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 13 February 2009 - 07:29 PM




#485 mmilian

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 13 February 2009 - 04:37 PM

Va rog un sfat !!!
Am o firma (o librarie) cu vanzare carte(TVA 9%) si papetarie (TVA 19%),ce setari ar trebui sa fac astfel incat sa nu complic lucrurile deja complicate...
sunt incepator in SAGA....
MULTUMESC ANTICIPAT



#486 HotChocolate

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 February 2009 - 08:59 PM

@mmilian:

In meniu: Administrare -> Configurare societati, in partea de jos a ecranului, exista campurile: TVA normal - unde se completeaza 19, si TVA redus - 9. TVA-ul pentru fiecare articol se trece la efectuarea intrarii, prin Operatii, ecranul Intrari.

Cam atat stiu eu, pe scurt.

Puteti vedea si manualul de utilizare, care se afla in meniul Ajutor.



#487 nede_mar

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 14 February 2009 - 02:02 PM

Vezi postareatina_ralu, la Jan 28 2006, 02:55 PM, a spus:

va rog sa ma ajutati...am vrut sa vad ce fel de program este saga...l-am luat de pe site..www. reclama.ro (nu vreau sa citesc regulile forum-ului)..,dar cand l-am instalat,nu imi da voie sa intru in program..vroiam sa vad cum opereaza saga,sa stiu daca se merita...dar cum sa fac ca sa mearga acest program...habar nu am...va rog mult ajutati-ma...se poate?..va multumesc.




Buna ziua! Nu prea stiu cum trebuie instalat pr. saga de pe net, dar stiu ca este un pr. foarte bun! eu am abonament si il folosesc de 4 ani. Abonamentul este anual, si nu este scump deloc, ai toate modificarile actualizate in cel mi scurt timp, si este destul de usor de invatat. Pentru problema ta poti suna la sediul firmei, nr. de telefon ti le pot da - 0723512059 sau 0746060380 ; telefon fix - 021 3239048 sau 031 4018099. Mult succes, merita!



#488 zerro80

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 17 February 2009 - 10:59 AM

:smile:Buna ziua.In legatura cu programul SAGA.Am luat o amenda de la prietenii nostri garda financiara si as dori si eu sa stiu cum as putea sa o introduc in program.Multumesc



#489 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2009 - 11:33 PM

Plata o faceti normal prin casa sau banca , constituirea amenzii in operatii - articole contabile, introduceti manual articolul 6581=448 X RON



#490 Tere

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 26 February 2009 - 10:45 AM

am si eu urmat problema:
1:firma e deschisa in romania
2:are punct de lucru in franta-gagica care e acolo ia produse de la sc xxxx romania si se duce la clienti acasa si le vinde
3:facturile care le taie sunt pe persoane fizice (cel putin pana acum)si la fact respective au tva de 19.6%
pe bonurile de carburanti,pe fact de tel,de chirie etc tvaul este ori de 5.6% ori de 19.6%
4:tot ce vinde si cumpara ea de acolo si are dovada mi le trimite mie in romania sa i le fac.....adica 1 data pe luna primesc plic cu cea vandut sau a achizitionat ea
5:ea isi calculeaza singura tvaul si il plateste acolo la care am si justificare op,cec sau bo....
eu cum as putea sa introduc datele in saga ???banuiesc ca tre sa am si eu evidenta la tva???

are cineva vreo idee cum sa fac?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 27 February 2009 - 08:41 PM




#491 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 February 2009 - 08:57 PM

Tere, te rog sa fii atent la continutul mesajelor pe care le postezi in forum (deocamdata am in vedere acest mesaj si sper sa nu mai fie cazul pentru urmatoarele).
Regulamentul forumului cuprinde cateva reguli care trebuie respectate de catre toti membrii, printre care regasim:
Nu este permisa reclama comerciala fara aprobare prealabila. Orice username si display name ce contine reclama ascunsa la societati, produse, servicii sau siteuri comerciale va fi sters fara nici o avertizare.
Ai mentionat numele unei firme, deci ai incalcat regulamentul.
Nu se admite folosirea limbajului vulgar, obscen,
Cu siguranta puteai gasi alt cuvant pentru persoana de gen feminin.
Inainte de a deschide un topic nou, este OBLIGATORIU sa verificati daca acest subiect nu a mai fost discutat.
Daca exista, scrieti in acel topic. Daca nu exista, cautati cel mai potrivit forum pentru mesajele dumneavostra.

Avand in vedere prima intrebare din mesajul tau se intelege ca nelamurirea este legata de inregistrarea notelor contabile intr-un program de contabilitate, deci incadrarea topicului la sectiunea "monografie contabila" este gresita. Cat despre a doua intrebare: amesteci subiectele si iar nu este in regula.
Dati un titlu cat mai clar si sugestiv pentru topicul deschis!
Titlul ales de tine "firma franta" nu are mare legatura cu intrebarile puse...

In concluzie, daca te mai straduiai putin atingeai recordul la numarul de reguli incalcate.

Actiuni moderator: mutare topic in sectiunea programelor de contabilitate si, eventual, unirea cu topicul deschis deja pentru programul mentionat de tine.
Si, de asemenea, primesti o avertizare publica pentru marea ta neatentie.

Multumesc pt. intelegere.
Madalina



#492 mmilian

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 01 March 2009 - 09:58 PM

Va rog ajutorrr
Am facut update fara sa stiu mare lucru despre asta sii...surpriza...nu mai pot sa lucrez,i-mi cere parola..
Nu pot sa cred ca am pierdut tot ce am lucrat pana acum.Chiar nu mai este nimic de facut?NU pot sa revin la versiunea veche?



#493 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2009 - 02:13 AM

Depinde daca aveti abonament sau nu
daca aveti abonament intrati pe site la saga si luati codurile de actvare.
Daca nu aveti abonament e mai greu
Fiindca e necesar sa aveti kitul de instalare la ultima versiune care ati avuto sa o instalati si sa restaurati baza de date din salvarile care le face saga.



#494 mikimady

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 06 March 2009 - 11:06 AM

Vezi postareatina_ralu, la Jan 28 2006, 12:55 PM, a spus:

va rog sa ma ajutati...am vrut sa vad ce fel de program este saga...l-am luat de pe site..www. reclama.ro (nu vreau sa citesc regulile forum-ului)..,dar cand l-am instalat,nu imi da voie sa intru in program..vroiam sa vad cum opereaza saga,sa stiu daca se merita...dar cum sa fac ca sa mearga acest program...habar nu am...va rog mult ajutati-ma...se poate?..va multumesc.
BUNA...CA SA POTI LUCRA IN SAGA TREBUIE SA AI UN ABONAMENT.....EU LUCREZ IN SAGA LA SERVICIU...SI AM LUAT SI ACASA PROGRAMUL SI MI S-A SPUS CA TREBUIE SA AM ABONAMENT CA SA POT LUCR....IN MOMENTUL CAND ITI FACI ABONAMENT TI SE DA UN NUME DE USER SI O PAROLA CA S APOTI INTRA PE SITE SA INSTALEZI UPDATERILE CARE SE FAC LA PROGRAM...



#495 RBucur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 06 March 2009 - 05:36 PM

HELP!

Unui angajat i s-a micsorat slariul de incadrare incepand cu 1.02.2009. In luna februarie acesta a avut 2 zile concediu de odihna. Cand fac statul de plata aferent lunii februarie nu-mi calculeaza corect valoarea concediului de odihna aferent celor 2 zile---motivul fiind ca in momentul in care imi calculeaza baza pt CO se raporteaza la salariul micsorat nu la media venitului fix pe ultimele 3 luni anterioare datei de CO.Cum setez in saga acest aspect?



#496 Michelle1986

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 10 March 2009 - 07:12 PM

Buna tuturor,

Am si eu o rugaminte. (nu am lucrat in conta...sunt inca studenta)....e prima oara cand vad cum arata un program de contabilitate :frusty: ....ma poate ajuta cineva shi pe mine sau cateva sfaturi cum se creaza o firma in saga c 3.0 336....



#497 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 10 March 2009 - 07:29 PM

Dupa ce ai instalat programul dai "adaug" si scrii firma .Iti cere toate date: c.i.f., nr registru comertului adresa, cod activitate.Daca esti studenta la sfarsitul cursului de baze ar trebui sa ai o monografie contabila, incearca sa introduci datele de acolo pas cu pas.



#498 koeni

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 12 March 2009 - 11:16 PM

BUna! Incepand cu luna ianuarie am inceput sa lucrez cu programul Saga. Problema este daca se poate lucra la cursul de schimb cu 6 zecimale (curs de schimb la HUF). Mi-e nu-mi lasa programul si apar diferente din cauza asta (stocul este urmarit prin fise intocmit cu mana!) Se poate utiliza mai multe zecimale la cursul de schimb?



#499 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 13 March 2009 - 08:18 AM

de ce vrei tu sa lucrezi cu 6 zecimale? nu punem noi cate zecimale vrem...se lucreaza cu cursul valutar comunicat de BNR in ziua respectiva sau in cazul in care ai licitatie (vanzare-cumparare) de valuta la cursul bancii respective. Cursurile de schimb conform legislatiei romanesti cuprinde 4 zecimale.



#500 koeni

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 13 March 2009 - 09:25 AM

Deoarece cursul este afisat pt 100 unitati. Daca am plata de zeci de Huf si scriu cursul comunicat de BNR calculaza aiurea! Nu pot taia doua numere din sumele aparute pe extras pt ca asa soldul contului nu va fi real!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL