Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
DRAGOS NEGOITESCU's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


DRAGOS NEGOITESCU's Content

There have been 982 items by DRAGOS NEGOITESCU (Search limited from 03-December 07)



Sort by                Order  

#174922 zile libere legale

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 12 June 2008 - 04:14 PM in Arhiva

Abia astept sa vad si eu Ordinul / OUG-ul care va intra in viguare exact in ziua in care trebuie sa produca efecte.
OUG / Ordinele intra in viguare la trei zile de la publicare. Ori chestia asta e o gluma buna ori Guvernul a luat-o razna de tot...



#174911 zile libere legale

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 12 June 2008 - 03:41 PM in Arhiva

In sfarsit o veste buna ! :thumbup: :smile:



#200504 zile libere legale

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 30 April 2009 - 01:14 PM in Arhiva

Vezi postareaaroua_r, la Apr 30 2009, 01:17 PM, a spus:

Aceste zile libere conform Codului Muncii se platesc? Sau acele zile ti se taie de la salar?
La firma la care lucrez asa s-a procedat anul acesta si nu mi se pare corect. Gresesc?
Cele zile sunt libere conform Codului Muncii.
Nu se evidentiaza ca zile platite dar nu se tine cont de ele la calculul salariului.
Ex:
Salariu brut 1000
Zile lucratoare 20
Zi libera legala: 1
Calcul venit lunar:
1000 / 19 * 19
nu
1000 / 20 * 19



#216547 Zile de concediu fara plata

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 13 January 2010 - 02:50 PM in Arhiva

Art. 82. - (1) Unitatea care își extinde sau își reia activitatea într-o perioadă de 9 luni de la luarea măsurilor de desfacere a contractului individual de muncă pentru motivele ce nu țin de persoana salariatului are obligația să încunoștințeze în scris despre aceasta organizațiile sindicale și să facă publică măsura.
(2) Salariații notificați în acest sens au la dispoziție un termen de maximum 10 zile lucrătoare de la data primirii comunicării, pentru a-și manifesta expres consimțământul cu privire la locul de muncă oferit.
Contract nr. 2895 din 29/12/2006



#202328 zile concediu de odihna

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 22 May 2009 - 08:49 AM in Arhiva

Art. 140. - (2) Durata efectivă a concediului de odihnă anual se stabilește prin contractul colectiv de muncă aplicabil, este prevăzută în contractul individual de muncă și se acordă proporțional cu activitatea prestată într-un an calendaristic.



#205787 zile concediu de odihna

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 30 June 2009 - 08:58 AM in Arhiva

Luam un caz ipotetic:
- am doar o luna din cele 3, angajat luna anterioara pe 1.
- in luna respectiva are:
Tarifar 2000
Zile lucratoare 21
Zile CM / 10 / 714
CFS / 3 / 0
Realizat 762

Cum procedati in cazul asta la calculul bazei de CO ?



#205996 zile concediu de odihna

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 02 July 2009 - 08:40 AM in Arhiva

Pentru aceeasi perioada nu se poate plati decat un singut concediu.
Eventual pentru perioada cand se suprapun se renunta la concediul de odihna.



#206015 zile concediu de odihna

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 02 July 2009 - 11:08 AM in Arhiva

Ce vrei sa spui prin "relatiile de munca au fost pana pe data de 12.06.2009", s-a inchis contractul de munca ?



#206000 zile concediu de odihna

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 02 July 2009 - 09:00 AM in Arhiva

Problema se pune daca CM afecteaza CO, pentru ca invers sigur nu.
Eu sunt de acord cu katinca, legea romaneasca este destul de ok.
Speta data nu spune nimic de felul cum se stabileste dreptul de co. In speta eu vad ca problema este plata dreptului (despre care nu spune cum s-a calculat), iar la noi plata se face pentru dreptul calculat proportional cu activitatea prestata.



#206005 zile concediu de odihna

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 02 July 2009 - 09:41 AM in Arhiva

Dreptul de co (stabilit proportional cu activitatea prestata) se compenseaza cu indemnizatie daca nu se mai poate efectua CO din varii motive: concediu crestere copil, pensionare, chiar deces.



#198948 zile concediu de odihna

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 09 April 2009 - 02:20 PM in Arhiva

Art. 145. - (1) Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizație de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizațiile și sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
(2) Indemnizația de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale prevăzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.
(3) Indemnizația de concediu de odihnă se plătește de către angajator cu cel puțin 5 zile lucrătoare înainte de plecarea în concediu.
Codul Muncii



#202957 zile CO in functie de vechime

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 29 May 2009 - 04:07 PM in Arhiva

Pentru orice contract 21 de zile este minim, dar unele firme acorda prin regulamentul de ordine interioara sau contract colecti zile CO suplimentar in functie de vechime. Sau poate o fi ceva pe vreun contract la nivel de ramura dar in codul muncii si in contractul colectiv national nu exista asa ceva.



#202914 zile CO in functie de vechime

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 29 May 2009 - 10:47 AM in Arhiva

Fi mai explicit / a.
Dreptul de CO este stabilit prin lege, in schimb in unele firme se mai acorda suplimentar niste zile in functie de vechime, dar o regula generala nu exista.



#210173 vezi noile postari

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 04 September 2009 - 01:59 PM in Probleme tehnice, sugestii, reclamatii

Incercati sa stergeti cookies si history.



#173967 verificare online IBAN/CIF/CNP

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 02 June 2008 - 04:33 PM in Arhiva

Tot ceva de genul asta: http://www.validari.ro/index.php



#198316 Venituri inregistrate in avans cf contract

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 02 April 2009 - 01:36 PM in MONOGRAFII CONTABILE

Eu cred ca ti-au cerut sa inregistrezi contractele pentru ca prin aceste contracte tu vinzi abonamente la serviciul respectiv.
Caz in care contractul este generator de venit in avans.



#204877 vechime in munca

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 19 June 2009 - 01:35 PM in Arhiva

Depinde cu ai stabilit prin ROI / CCM.



#208141 valabilitate cec

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 28 July 2009 - 08:48 AM in Arhiva

Art. 30. - Cecul emis și plătibil în România trebuie, sub sancțiunea pierderii dreptului de regres împotriva giranților și garanților, să fie prezentat la plată în termen de 15 zile.
Cecul emis într-o țară străină și plătibil în România trebuie să fie prezentat în termen de 30 de zile, iar dacă este emis în afară de Europa în termen de 70 zile.
Termenele aici arătate se socotesc din ziua arătată în cec ca dată a emiterii. Dacă cecul este plătibil în străinătate, termenul de prezentare va fi cel arătat de legea locului plății.
Dacă această lege nu dispune se vor aplica regulile înscrise în alineatele precedente.
Lege nr. 59 din 01/05/1934 (actualizata)



#203489 tva utilitati

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 04 June 2009 - 04:11 PM in Arhiva

Pai daca patroana asculta de notar si nu de contabil... sa vezi tu distractie cand s-o intoarce de la stomatolog.



#178039 TVA

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 14 July 2008 - 02:02 PM in Arhiva

Eu sunt de parere ca daca este vb de persoana fizica se factureaza cu TVA.



#170773 timpul de lucru

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 24 April 2008 - 01:00 PM in Arhiva

Nu exista lege care sa interzica...

(8) Durata maximă legală a timpului de muncă nu poate depăși 48 de ore pe săptămână, inclusiv orele suplimentare. Prin excepție, durata timpului de muncă va putea fi prelungită peste 8 ore pe zi și peste 48 de ore pe săptămână, care include și orele suplimentare, cu condiția ca media orelor de muncă, calculată pe o perioadă de referință de trei luni, să nu depășească 48 de ore pe săptămână.
Contract nr. 2895 din 29/12/2006



#153641 tichete restaurant-la sfarsit de an deductibile sau nu?!

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 06 December 2007 - 10:35 AM in Arhiva

Art. 15. - (1) Angajatorii care înregistrează obligații bugetare neachitate la scadență, dar pentru care au obținut înlesniri la plata acestora de la Ministerul Finanțelor Publice, Ministerul Muncii și Solidarității Sociale și celelalte autorități ale administrației publice centrale sau ale administrației publice locale, după caz, pot acorda salariaților tichete de masă, în condițiile legii, începând cu luna următoare celei în care și-au achitat obligațiile bugetare restante sau au obținut înlesniri la plata acestora.
(2) Începând cu luna în care înregistrează obligații bugetare restante sau pierd înlesnirile la plata acestora angajatorii nu mai pot acorda tichete de masă salariaților pe perioada în care înregistrează obligații bugetare restante, în condițiile legii.

Mai exista si o alta norma legala privitoare la deductibilitatea tichetelor ?
Eu unul raman la parerea mea (in articolul de mai sus se face referire la luna, nu trimestru sau exercitiu financiar).



#153647 tichete restaurant-la sfarsit de an deductibile sau nu?!

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 06 December 2007 - 10:53 AM in Arhiva

http://www.contabilu...?pag=a&aid=1161
Aici veti gasi un raspuns care sustine spusele voastre, dar eu nu inteleg de unde chestia cu "sfarsitul anului".



#153450 tichete restaurant-la sfarsit de an deductibile sau nu?!

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 05 December 2007 - 02:35 PM in Arhiva

Eu unul le-as considea tot nedeductibile.



#152622 tichete de masa pentru salariati cu norma redusa

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 03 December 2007 - 10:36 AM in Arhiva

Nr de tichete de masa nu poate depasi nr de zile lucrate cu norma intreaga (la o norma de 4 ore angajatul va primi 0.5 tichete / zi) pentru fiecare angajat in parte.

Art. 2. - Angajatorii, împreună cu organizațiile sindicale legal constituite sau cu reprezentanții salariaților, după caz, vor stabili prin contractele colective de muncă clauze privind acordarea alocației individuale de hrană sub forma tichetelor de masă, care să prevadă:
a) numărul salariaților din unitate care pot primi lunar tichete de masă, precum și valoarea nominală a tichetului de masă, în limita celei prevăzute de lege, ținând seama de posibilitățile financiare proprii ale angajatorilor;
b) numărul de zile lucrătoare din lună pentru care se distribuie tichete de masă salariaților;
c) criteriile de selecție privind stabilirea salariaților care primesc tichete de masă, ținând seama de condițiile concrete de lucru în care își desfășoară activitatea unele categorii de salariați, de prioritățile socioprofesionale și de alte elemente specifice activității.
Art. 11. - Angajatorii nu pot acorda mai mult de un tichet de masă pentru fiecare zi lucrătoare din luna pentru care se efectuează distribuirea și nu pot considera utilizat mai mult de un tichet de masă pentru fiecare zi lucrată din luna pentru care s-a efectuat distribuirea. Nu se consideră zile lucrate perioadele în care salariații:
a) își efectuează concediul de odihnă, potrivit Legii nr. 6/1992 privind concediul de odihnă și alte concedii ale salariaților și, respectiv, potrivit contractelor colective de muncă;
b) beneficiază de zile libere plătite, în cazul unor evenimente familiale deosebite, potrivit prevederilor Legii nr. 6/1992, precum și de zile festive și de sărbătoare legale, sau de alte zile libere acordate conform contractelor colective de muncă;
c) potrivit dispozițiilor legale, sunt delegați sau detașați în afara localității în care își au locul permanent de muncă și primesc indemnizație zilnică sau lunară de delegare sau de detașare;
d) se află în concediu pentru incapacitate temporară de muncă, sunt absenți de la locul de muncă ori se află în alte situații stabilite de angajator împreună cu organizațiile sindicale sau, după caz, cu reprezentanții salariaților.
Norma 14.01.1999




Cometa SQL