Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
georgi30's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


georgi30's Content

There have been 117 items by georgi30 (Search limited from 08-December 07)



Sort by                Order  

#131590 IFRS-uri / IAS-uri

Postat de georgi30 on 18 May 2007 - 12:15 PM in Legislatie comentata, spete diverse (ANAF, MMPS, AJOFM, CNPP, ANPIS, etc ...)

De IPSASB stie cineva unde le pot gasi? Standardele de contabilitate pentru sectorul public...Multumesc



#237909 Monografie discount

Postat de georgi30 on 17 February 2011 - 07:05 PM in MONOGRAFII CONTABILE

Buna ziua,

Va rog sa ma indrumati si pe mine in urmatoarea situatie:

Pe o factura de mijloace fixe (licenta) am o reducere comerciala de 10%. Se aplica aici reglementarile Ord 3055 si la inregistrare diminuez valoarea de intrare a mijlocului fix cu valoarea reducerii? Daca nu , care sunt inregistrarile contabile ?

VA multumesc



#249920 administrator firma, diverse aspecte

Postat de georgi30 on 16 August 2012 - 08:24 AM in Arhiva

Buna ziua,

Am rugamintea sa ma indrumati in urmatoarea situatie:

Un cetatean strain nerezident deschide o firma in Ro impreuna cu un asociat roman ( 10% parti sociale) , acesta din urma fiind si administrator. Dupa un timp, administratorul doreste sa renunte, drept pentru care intocmesc un document prin care este suspendat pe o perioada de 4 ani, toate obligatiile fiind tranferate catre asociatul majoritar.

Au trecut cei 4 ani, firma nu are activitate, nu se depun declaratii, bilant,ar avea si ceva datorii fiscale... cetateanul roman nu stie mare lucru despre soarta ei.

Intrebare: La expirarea celor 4 ani, cetateanul roman redevine automat administrator? Acesta doreste sa iasa definitiv din afacere si vrea sa stie care este raspunderea sa in cazul datoriilor fiscale, avind in vedere ca practic timp de 4 ani nu a avut nici o treaba cu subiectul si ce este de facut in situatia data. Firma poate sa fie autodizolvata, avind in vedere ca nu are activitate de citva ani?

Multumesc



#135126 Analiza indicatorilor si Diagnosticul financiar

Postat de georgi30 on 21 June 2007 - 08:56 PM in Arhiva

Vezi postareaFabiu, la Feb 6 2007, 10:12 PM, a spus:

Va rog ma poate lamuri cineva ce sunt Activele curente?

Cu multumiri anticipate


Active curente = valori circulante, bunuri mobile sau mijloace circulante, cuprind valorile economice sub forma stocurilor, creantelor, investitiilor financiare si disponibilitatilor banesti. Sau daca vrei...fostele active circulante

Datorii curente - reprezinta obligatii scadente in maxim 1 an. Datoriile curente includ imprumuturile pe termen scurt facute la institutii financiare, scadentele curente ale imprumuturilor pe termen lung, datoriile catre furnizori, salarii neplatite, datorii fiscale.



#134249 Analiza indicatorilor si Diagnosticul financiar

Postat de georgi30 on 15 June 2007 - 02:49 PM in Arhiva

Va rog frumos...ma poate indruma, stie cineva ceva de managmentul financiar in insitutiile publice?? Calculul vreunui indicator, optimizarea a costurilor......ceva ??
multumesc



#133168 Dreptul / obligatia de semnatura

Postat de georgi30 on 06 June 2007 - 10:15 AM in Important in meseria de contabil

Va rog frumos sa-mi raspundeti si mie la intrebarea: daca un contabil are studii medii, poate semna situatii financiare? Stiam ceva de raspunderea administratorului pina la o anumita cifra de afaceri...ceva in genul asta darce prevede concret legislatia nu stiu.. De asemena in cazul studiilor superioare...

va multumesc



#134857 Contabilitatea INSTITUTIILOR PUBLICE

Postat de georgi30 on 19 June 2007 - 09:52 PM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

6822 = 404 - Inregistrarea obligatiei .

404 = 770.1 - Plata

In contabilitatea institutiilor publice nu se inregistreaza amortizare pt cladiri. nu stiu legea, dar daca chiar e nevoie, o sa caut.



#177732 Contabilitatea INSTITUTIILOR PUBLICE

Postat de georgi30 on 09 July 2008 - 05:14 PM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

Daca-mi dai un email, pot sa-ti trimit ceva din lucrarea mea de licenta ( Raportarea financiara in institutiile publice) unde am tratat putin IPSAS-urile in lume. Nu-i mult, dar e mai bine decit nk

s-auzim de bine



#150414 penalizare salariat

Postat de georgi30 on 12 November 2007 - 12:42 PM in CONFLICTE DE MUNCA

Am si eu urmatoarea problema:

Un salariat a plecat prin demisie ( art 79 tot si 55 lit c) si nu si-a respectat preavizul. Conducerea a decis penalizarea cu 100 ron, salariatul este de acord.
Intrebarea este :
a)conducerea are dreptul sa faca asta si conform carei legi?
b) cum se inregistreaza in contabilitate ( statul este intocmit corect, cu suma intreaga)?


multumesc



#260877 dosar preturi transfer

Postat de georgi30 on 23 February 2014 - 10:42 PM in PROCEDURI SI DOSARE SPECIALE

Buna ziua,


Am primit sarcina de a intocmi acest dosar de preturi de transfer. Am citit cite ceva dar nu stiu cum sa incep. Ma poate ajuta cineva? Legislatie, continutul dosarului, documente, formulare daca e cazul...

De asemenei daca au mai fost discutii legate de acest subiect va rog sa ma indrumati.

multumesc



#261299 dosar preturi transfer

Postat de georgi30 on 16 March 2014 - 10:44 PM in PROCEDURI SI DOSARE SPECIALE

Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri.

Din ce am citit si gasit pe internet pina acum, stiu ca nu-i treaba simpla si ca exista firme de consultanta care se ocupa de asa ceva si nu pe bani putini. Dar macar citesc despre subiect si incep de undeva.



#261149 dosar preturi transfer

Postat de georgi30 on 09 March 2014 - 08:17 PM in PROCEDURI SI DOSARE SPECIALE

buna ziua,

As dori si eu un model de dosar preturi de transfer,mai e valabil?

multumesc



#261147 dosar preturi transfer

Postat de georgi30 on 09 March 2014 - 08:11 PM in PROCEDURI SI DOSARE SPECIALE

Daca postarea dvoastra nu e ironica atunci aveti va rog bunavointa si dati-mi niste linkuri ceva.

multumesc



#151529 registrul de casa in valuta

Postat de georgi30 on 23 November 2007 - 05:44 PM in REGISTRE NECESARE / OBLIGATORII

Buna ziua,

Va rog frumos sa ma indrumati si pe mine in urmatoarea situatie:

Administratorul firmei a luat un avans in valuta de 5000 euro cash. Intrebare: ii scot din registrul de casa pe dispozitie de plata cu toata suma? nu exista plafon? Asa mi s-a spus, dar as vrea sa stiu ce act normativ reglementeaza acest lucru.


Va multumesc foarte mult.



#151651 registrul de casa in valuta

Postat de georgi30 on 26 November 2007 - 10:08 AM in REGISTRE NECESARE / OBLIGATORII

Deci pot sa-i dau pe dispozitie de plata 5000 euro intr-o zi? Poti sa-mi dai ujn link unde scrie asta cu max 10.000 euro intr-o zi?

Multumesc



#151641 registrul de casa in valuta

Postat de georgi30 on 26 November 2007 - 09:07 AM in REGISTRE NECESARE / OBLIGATORII

Madalina, multumesc frumos...Daca imi poti da si un link unde gasesc pe forum detalii...iti sunt recunoascatoare...

Operațiunile de încasări și plăți în valută nu intră sub incidența prevederilor ordonanței.

Poti sa-mi spui mai explicit ce inseamna asta??



#135370 Anexa OMFP 1752 - pt licenta

Postat de georgi30 on 25 June 2007 - 10:38 PM in Arhiva

Bibi... ce rau imi pare ca n-ai pus mai devreme legaturile astea.. Am gasit in raportul de audit pt Altur Slatina ceva similar care mi-ar fi fost si mie de ajutor. Cam asa ceva am facut si eu pe situatiile mele financiare, insa acolo arata profesionist,....asa fi putu face lucrarea mult mai buna... :lostit (13): ...Acum e deja predata...luni de zile am cautat...Asta e!



#134248 Anexa OMFP 1752 - pt licenta

Postat de georgi30 on 15 June 2007 - 02:44 PM in Arhiva

Asta am gasit la un search pe google cu titlul "anexa ord 1752"...Imi pare rau ca nu sunt la serviciu , acolo aveam lex-ul si iti trimiteam monitorul ala care iti trebuia...

Voiam sa te intreb si eu ceva...Spune-mi te rog, cum calculezi "stocul mediu"si "soldul mediu" al clientilor? Imi tot storc mintea cum sa adaptez ceva din indicatorii astia pentru sectorul public...Am datele din situatiile financiare de sfirsit si trebuie o analiza pe baza lor, dar pe conta publica n-am gasit mare lucru si profesoara care ma indruma...da din umeri... :tongue:
Am facut eu ceva, dar mi se pare insuficient....deci help... :smile:



#134194 Anexa OMFP 1752 - pt licenta

Postat de georgi30 on 15 June 2007 - 11:00 AM in Arhiva

La astea te referi??

Exemple de calcul si analiza a principalilor
indicatori economico-financiari


1. Indicatori de lichiditate:

a) Indicatorul lichiditatii curente Active curente (Indicatorul capitalului circulant) = --------------- Datorii curente


- valoarea recomandata acceptabila - in jurul valorii de 2;
- ofera garantia acoperirii datoriilor curente din activele curente.

b) Indicatorul lichiditatii imediate Active curente - Stocuri (Indicatorul test acid) = ------------------------ Datorii curente


2. Indicatori de risc:
a) Indicatorul gradului de indatorare

Capital imprumutat Capital imprumutat------------------ x 100 sau ------------------ x 100 Capital propriu Capital angajat


unde:
- capital imprumutat = credite peste un an;
- capital angajat = capital imprumutat + capital propriu.
b) Indicatorul privind acoperirea dobanzilor - determina de cate ori entitatea poate achita cheltuielile cu dobanda. Cu cat valoarea indicatorului este mai mica, cu atat pozitia entitatii este considerata mai riscanta.

Profit inaintea platii dobanzii si impozitului pe profit-------------------------------------------------------- = Numar de ori Cheltuieli cu dobanda


3. Indicatori de activitate (indicatori de gestiune) - furnizeaza informatii cu privire la:
- Viteza de intrare sau de iesire a fluxurilor de trezorerie ale entitatii;
- Capacitatea entitatii de a controla capitalul circulant si activitatile comerciale de baza ale entitatii;
- Viteza de rotatie a stocurilor (rulajul stocurilor) - aproximeaza de cate ori stocul a fost rulat de-a lungul exercitiului financiar

Costul vanzarilor----------------- = Numar de ori Stoc mediu


sau


Numar de zile de stocare - indica numarul de zile in care bunurile sunt stocate in unitate

Stoc mediu----------------- x 365Costul vanzarilor


- Viteza de rotatie a debitelor-clienti
• calculeaza eficacitatea entitatii in colectarea creantelor sale;
• exprima numarul de zile pana la data la care debitorii isi achita datoriile catre entitate.

Sold mediu clienti------------------ x 365 Cifra de afaceri


O valoare in crestere a indicatorului poate indica probleme legate de controlul creditului acordat clientilor si, in consecinta, creante mai greu de incasat (clienti rau platnici).
- Viteza de rotatie a creditelor-furnizor - aproximeaza numarul de zile de creditare pe care entitatea il obtine de la furnizorii sai. In mod ideal ar trebui sa includa doar creditorii comerciali.

Sold mediu furnizori----------------------------------- x 365,Achizitii de bunuri (fara servicii)


unde pentru aproximarea achizitiilor se poate utiliza costul vanzarilor sau cifra de afaceri.
- Viteza de rotatie a activelor imobilizate - evalueaza eficacitatea managementului activelor imobilizate prin examinarea valorii cifrei de afaceri generate de o anumita cantitate de active imobilizate

Cifra de afaceri------------------Active imobilizate


- Viteza de rotatie a activelor totale

Cifra de afaceri---------------- Total active


4. Indicatori de profitabilitate - exprima eficienta entitatii in realizarea de profit din resursele disponibile:
a) Rentabilitatea capitalului angajat - reprezinta profitul pe care il obtine entitatea din banii investiti in afacere:

Profit inaintea platii dobanzii si impozitului pe profit--------------------------------------------------------, Capital angajat


unde capitalul angajat se refera la banii investiti in entitate atat de catre actionari, cat si de creditorii pe termen lung, si include capitalul propriu si datoriile pe termen lung sau active totale minus datorii curente.
b) Marja bruta din vanzari

Profitul brut din vanzari------------------------- x 100 Cifra de afaceri


O scadere a procentului poate scoate in evidenta faptul ca entitatea nu este capabila sa isi controleze costurile de productie sau sa obtina pretul de vanzare optim.


Daca da, atunci arunca un ochi AICI la Nota nr 9, spre sfirsit



#134289 Anexa OMFP 1752 - pt licenta

Postat de georgi30 on 15 June 2007 - 05:25 PM in Arhiva

Dana, multumesc tare mult... Chiar n-are de ce sa-ti fie rusine, zau...Cit despre stres...te rog mult, ia-o incetisor,stii ce se spune despre notiunea de stres: ca daca nu se inventa...nu mai era nimeni stresat... :biggrin: Fruntea sus, sigur o sa fie bine, ne intilnim dupa licenta sa sarbatorim cu o bericioaca... :tongue: :smile:

Bafta



#134357 Anexa OMFP 1752 - pt licenta

Postat de georgi30 on 15 June 2007 - 09:42 PM in Arhiva

Sar'mina :smile:



#134634 Anexa OMFP 1752 - pt licenta

Postat de georgi30 on 17 June 2007 - 07:34 PM in Arhiva

Vezi postareadana_cz, la Jun 15 2007, 10:50 PM, a spus:

Ma bucur daca te-a ajutat ce ti-am trimis, George. Sa speram ca vor trece toate cu bine si atunci scapam si de stres.

De fapt sunt Georigana.... :tongue: :smile: dar la bericioaca tot putem sa mergem... :thumbup:

tinem pumnii



#145278 Fluxul documentelor in scoala

Postat de georgi30 on 28 September 2007 - 04:03 PM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

Se intocmeste referatul de necesitate, se aproba de catre contabilul sef, seful de compartiment, directorul unitatii, se depune la contabilitate, urmind sa primeasca banii care se scot pe cec - cheltuieli materiale. Persoanei in cauza i se acorda acesti bani prin avans decont, urmind sa-i deconteze in 3 zile. Citi bani ai si pe ce articole nu priveste pe nimeni in afara de tine si ordonatorul de credite...



#131074 Ordonantari salarii institutii publice

Postat de georgi30 on 13 May 2007 - 02:16 PM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

Vezi postarealanivia2001, la Mar 21 2007, 12:46 AM, a spus:

DAR CE ORDIN DE PLATA FACI LA SALARIUL NET?

Cardurile, de exemplu... :wink:

Pentru salarii nu este nevoie de ordonantari, cel putin trezoreria cu care lucram noi nu cere. :smile:



#131453 Un mare paradox pentru mine

Postat de georgi30 on 17 May 2007 - 11:57 AM in Arhiva

hai sa imi incerc si eu norocul...


Casa - cont de activ -
Debit- incasarile
Credit - platile
Sfd - numerarul existent la un moment dat


Furnizori - cont de pasiv
Credit - Facturi care reprezinta o datorie pentru societate si va antrena o plata viitoare
Debit - facturi achitate
Sfc - reprezinta totalitatea facurilor ramse de achitat ( deci o datorie pt societate)


Bilnatul reprezinta un tablou care reflecta patrimoniul societatii din doua puncte de vedere: al activelor si al datoriilor.Trebuie sa intelegi putin principiul contabilitatii in partida dubla. Nu poti realiza un venit fara sa faci o cheltuiala.
Toate miscarile din patrimoniu ( incasare creante, plata datorii, aprovizionare marfa) se reflecta in ambele tablouri...

Citeaza

De ce la conturile de Activ se trece la debit Existentul si Intrarile, iar Iesirile la Credit ?? Si de ce la ct. de Pasiv Existentul si Intrarile sunt trecute la credit, Iesirile la Debit ??

Cumperi stocuri - cresc stocurile, creste datoria la furnizor .

Stocuri activ = furnizori pasiv


Sper ca te-am lamurit macar putin. Daca nu....mai incercam... :wink:




Cometa SQL