Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ciuly's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ciuly's Content

There have been 51 items by ciuly (Search limited from 24-November 07)



Sort by                Order  

#128909 Mai multe intrebari

Postat de ciuly on 17 April 2007 - 11:52 AM in Arhiva

Buna ziua,

M-am apucat de imediat 2 luni sa trec si eu in legalitate si am ales forma PFA, SRL fiind prea mult pentru mine (cel putin pt inceput). La sfarsitul saptamanii trecute am depus la finante declaratia de inregistrare pentru persoanele fizice care desfasoarea blablabla (e lunga) (pe scurt, formularul 070, in caz ca e ceva general si nu specific clujului), si mi-au spus sa ma intorc dupa nu mai stiu ce (codul fiscal parca?), in doua saptamani.
Problema mea este ca clientul asteapta (si eu la fel :D) de 2 saptamani sa imi trimita plata la ce am lucrat pina acuma, iar eu nu m-as apuca de partea a doua a problemei pina nu imi imtra banii, ca sa nu i-au teapa (mentionez ca sunt freelancer, si produc soft). Deci suntem cam blocati de o vreme din cauza hartogariei din .ro.
Ce am pina acuma:
- autorizatia, de la primarie
- certificat de inregistrare (ridicat de la ONRC; dar in coltu din stanga sus scrie ministerul justitiei, mare, si in partea din dreapta sus, ceva mai mic, ceva cu ONRC. ma rog); asta contine un Cod Unic De Inregistrare (8 cifre), sediul, si activitatea pricipala. mai are si un numar de ordine in registrul comertului (F 2 cifre/ 3 cifre/ data)
Din pacate nu imi mai aduc aminte ce urmeaza sa primesc peste 2 saptamani de la finante dar banuiesc ca voi stiti.
Mentionez ca am optat pentru impozitare in mod real, sau cum s-o fi numind, si am inteles ca trebuie sa imi tin eu contabilitatea. Mi s-a spus de la finante (dintr-un birou, o oarecare tanti; deci nu de la ghisee) ca trebuie sa citesc si sa pun in aplicare:
- ordinul 1040/2004 ceva cu evidente contabile (cica numele e destul de lung dar sa caut pe google. o sa caut :) )
- de la mfinante.ro->anaf->legislatie->codul fiscal->titlul III cap II articolele 48 si 155
- 1) mai trebuie sa citesc ceva ca sa pot tine contabilitatea cum trebuie?

Din cate imi aduc eu aminte, nu am bifat niciunde ca vreau sa fiu platitor de TVA. Sper ca asta inseamna ca nu vreau sa fiu si ca nu imi trebuie ceva declaratie speciala. Daca totusi trebuie, ce anume si unde? (pe o singura declaratie, cred ca aia cu impozitarea, era ceva bifa cu tva, dar n-am bifat-o)

- 2) cu actele ce le am acuma (mentionate mai sus), pot sa imi fac stampila si sa incasez plata de la client? (adica sa emit chitanta, si eventual factura, daca trebuie)
- 3) cont in banca pot sa imi deschid? ca sa aibe omu unde sa vireze bani, nu de alta
- 4) dupa ce imi trimite banii (transfer bancar, sau western union, sau alte modalitati de tranfer de bani din strainatate), in general, cum o sa procedez la scrierea chitantei/facturii? trebuie sa mentionez undeva ceva numar de extras de cont, sau mai stiu eu ce? adica, cum fac legatura dintre banii care au intrat in cont, i-am scos prin WU/etc si serviciul sau produsul soft facut.

- 5) dupa ce imi intra banii (in general, nu doar astia care ii astept acuma) banii ai cui sunt? ai PFA sau ai mei? ca la firme de ex, banii sunt ai firmei si nu te poti atinge de ei, decat prin dividente, si aia numa dupa 1 an de activitate parca (asa am inteles de la maica-mea). Deci practic, vorba lu maica-mea: pot sa cumpar paine din banii intrati pe PFA sau nu?
daca nu, cum scot bani din pfa? ca doar tre sa traiesc si eu din ceva. stiu ca pot sa fac unele plati sa imi intre la negru :D dar sa zicem ca vreau sa fac totu legal, ca doar de aia mi-am facut pfa-u.

- 6) trebuie sa mai depun ceva declaratii? la somaj, pensii, cas, mediu si mai stiu eu ce? daca da, care si unde?

- 7) as vrea cumva sa vorbesc cu un om competent in problemele astea: adica cineva care stie tot legat de PFA (legi, contabilitate, si ce o mai fi pe acolo) cat si pe partea de informatica, in sensul in care stie o licenta soft cumparata de mine unde intra la cheltuieli, daca intra, un PC/laptop/alt device cumparat, la intrari: cum si ce se face cu veniturile din reclame, affiliati, etc. deci cineva care sa cunoasca si partea asta :)
Problema este ca nu stiu ce imi trebuie. ce este suficient: contabil, avocat, jurist, etc? sau poate am nevoie de 2 oameni si nu de 1 (ma gandesc eu: un contabil si un jurist)? habar n-am. de aia intreb: de ce anume am nevoie care ma poate lamuri de la A la Z cum functionez pe partea de juridic/fiscal ca sa nu am probleme si/sau amenzi. eventual o firma de consultanta specializata in asa ceva. oare exista?

- 8.) eventual exista ceva firma la care pot sa pasez toate chestiile astea, sa se ocupe de toate aspectele legate de contabilitate/legislatie/etc ca eu sa pot sta linistit cu programarea mea? :D ca sincer nu imi surade ideea sa tin contabilitatea, chiar daca in cazul meu asta inseamna 1-2 facturi/chitante emise lunar, cel putin la inceput; si doar 1-2-3 produse; nimic tva, deci practic, destul de simpla. si mai mult, nu imi surade ideea sa ma abonez la nu stiu ce reviste de specialitate, sa urmaresc legile cum se schimba, ca sa imi dau seama (pe baza a ce, nu stiu, ca facultate de profil n-am facut) daca nu cumva s-a trezit guvernu ca ar fi bine ca pfa sa plateasca nu stiu ce, sau sa depuna nu stiu ce sau alte rahaturi de genu. decat sa-mi pierd 2-3 ore pe zi cu asta, mai bine platesc la o firma 2-3 milioane pe luna si gata.

- 9) in buletin am adresa de la socrii (anu asta mi-am schimbat buletinul si eu ca sa pot sa imi fac pfa-ul); sediul l-am pus tot acolo, dar eu stau in chirie. ma gandesc eu ca controalele o sa se faca la sediu, deci, ce pot face eu in acest sens? Controlul se anunta din timp? (deci o sa am vreme sa imi mut actele, un dosar, si echipamentul, probabil un laptop ina vine controlul si totul sa para in regula?). Ce se intamapla daca apare un control neanuntat? Care sunt sansele sa fiu controlat anul asta si de catre cine? (eventual si aproximativ cand :D )
nu mi-a pus sediul la locatia unde stau in chirie, pentru ca ea se schimba, plus ca pina la anu vreau cumva sa imi iau un apartament si abia atunci sa schimb sediul, altfel riscand sa il schimb de 2-3 ori (credit din banca pe venituri din pfa: vedeti vreo problema aici? (asta e unul din motivele principale pentru care am ales ipozitarea in sistem real ;) ))

-------

Asta-i varza din capul meu :) Daca stiti cumva unde sa ma duc, la cine sa apelez ca sa aflu raspunsurile la intebariel de mai sus si eventual altele care mi-or mai veni in minte pe aprcurs, eu as fi multumit.

nota: eu sunt in cluj-napoca in caz ca conteaza. deasemenea nu stiu nimic legat de conta & co.

Multumesc, si sper ca nu v-am incurcat si pe voi. Daca aveti nevoie de mai multe informatii ca sa ma puteti ajuta, intrebati ;)



#129945 Mai multe intrebari

Postat de ciuly on 27 April 2007 - 06:40 PM in Arhiva

merci de raspuns. se pare ca intr-adevar trebuie sa caut un contabil/consilier/whatever cu care sa discut face-to-face sa vad exact ce si cum fac.



#151039 Cum procedez cu banii primiti via paypal/moneybookers?

Postat de ciuly on 18 November 2007 - 07:30 PM in Arhiva

salutari,

ma chinui si eu sa inteleg cum procedez in situatia asta mai ciudata (momentan sunt PFA, dar la anul candva o sa trec pe SRL. daca sunt diferente intre cele 2 va rog sa le mentionati).

sunt inscris pe cateva site-uri gen rentacoder.com, unde primesti bani pe proiectele pe care le faci pentru cumparatori de pe acel site. dupa o vreme iti vin banii acasa intr-un fel sau altul. e vorba de proiecte IT, in general de programare.

din cate am inteles eu, ca sa pot lua niste bani, trebuie sa fac (la modul general):
- o factura
- o chitanta
(daca ma insel, completati/corectati va rog :) )

dar
1) bani sunt pentru niste servicii cumulate
2) pe siteu respectiv il doare undeva de factura/chitanta mea (si nu prea imi suna legal sa emit factura si sa n-o trimit). mai ales ca eu ar trebui sa generez documentul respectiv la 5-6 zile dupa ce mi s-au trimis banii (ca abia atunci stiu exact cati bani mi s-au trimis si pe care proiecte, explic imediat)

ceea ce ridica a doua problema: cum contabilizez banii astia? pentru ca:
- site-ul ma taxeaza cu o suma X, din care la retragere, ia un comision (procentual sau fix, depinde de site)
- in functie de modalitatea de plata, se mai "pierd" niste bani pe parcurs (comisioane interbancare, comisioane WU, etc)
- daca banii ajung intr-un cont paypal de ex, atunci se mai ia un comision si acolo, automat, procentual
- dupa ce imi trimit banii dintr-un cont gen paypal, se mai iau niste comisioane, atat de catre servicul paypal/moneybookers cat si de bancile prin care trec banii, si apoi la final, eventual de banca mea

ceea ce face imposibila calcularea dinainte a sumei care va ajunge defapt in cont ca si disponibil. deci, cum fac? generez un document pe suma initiala si apoi trec la cheltuieli toate comisioanele? daca da, pe baza a ce documente? listez pagina de pe site pe care apare informatia respectiva? sau "pe proprie raspundere"?
mai mult, ce fac daca e vorba de un contract cu o persoana (fizica/juridica) in care se mentioneaza de la bun inceput suma, eu fac factura, o trimit, el trimite banii si la mine in cont vor ajunge evident mai putin, pentru ca el defapt trimite X in paypal de ex, paypal trage un procent si imi trimite restul si la mine pe extrasu de cont va aparea ce mi-a trimis paypal, care va fi mai putin decat ce mi-a trimis clientul si deci ce era pe factura. ce fac cu diferenta?
o alta problema este cu plata prin Western Union. sistemul respectiv permite doar trimitere catre persoana fizica si nu juridica. am primit deja o astfel de plata. am factura, am hartia de la WU. suma de pe factura=suma de pe hartia wu, deci aici nu-s probleme. dar cum le contabilizez, hartia de la wu nefiind pe denumirea pfa?

sper ca poate sa ma ajute cineva pt ca contabila cu care am vorbit e paralela cu chestiile astea.

multumesc.



#191057 AMORTIZARE mijloace fixe

Postat de ciuly on 14 January 2009 - 12:09 AM in Arhiva

Buna ziua,

dupa cum spune si titlul, trebuie sa fac amortizarea unui "ceva" (mijloc fix, obiect de inventar, habar n-am care din termeni e cel corect). Problema e ca sunt PFA, in sistem real. Am intles ca ce cumpar cu valoarea peste 1800 lei se amortizeaza intr-o anumita perioada. Dar nimeni nu zice unde gasesc si eu perioada aia pt un obiect.
cat am tot cautat, am gasit cateva discutii in care se mentionau 3 feluri de amortizare: liniar, accelerat si inca unu, imi scapa acuma. ceea e evident m-a pus in si mai mare incurcatura: "si eu ce folosesc?"

daca poate cineva sa imi explice si/sau sa ma indrume catre resurse bune care sa ma lamureasca asupra problemei. repet, PFA in sistem real, in caz ca sunt ceva diferente.

multumesc



#191157 AMORTIZARE mijloace fixe

Postat de ciuly on 14 January 2009 - 08:38 PM in Arhiva

cat de des se schimba tabelele astea? intreb ca sa stiu cand sa il cer din nou :D

mai am ceva probleme cu completarea fisei mijlocului fix.
am in partea dreapta sus: grupa si sub el codul de clasificare.
in cazul meu codul de clasificare conform tabelului e 3.9. iar grupa e "Calculatoare electronice și echipamente periferice. Mașini și aparate de casă, control și facturat." problema e ca spatiul la "grupa" e aproximativ cat degetul meu mic ori textul de pus acolo e enorm. Ce scriu?

la "cota de amortizare" ce trec si cum il calculez (ca vad ca e ceva procent)?

mai departe, trebuie sa trec ceva pe spatele fisei? daca da, ce?

multumesc



#260353 proiect plafon plati/incasari numerar 2014

Postat de ciuly on 07 February 2014 - 09:16 AM in Arhiva

Vezi postareaGOIA ADRIAN-NICOLAE, la 29 January 2014 - 10:22 AM, a spus:

Ai dreptate cu exceptia unul singur lucru: pentru depunere la banca nu se percepe comision.
banca transilvania taxeaza atat plata, cat si incasarea unei facturi (din vremuri imemoriale) si cel putin din 2013 daca nu din 2012 taxeaza chiar si depunerea la banca (la ghiseu) cu 1-2 %. si nu cred ca e singura banca sa faca miscarea asta.

Vezi postareaOtilia Alupei, la 05 February 2014 - 04:59 PM, a spus:

oameni buni, cei care votati "Da" va rog frumos sa faceti si o scurta (sau mai lunga) expunere de motive !! eu una chiar sunt f curioasa sa stiu de ce va convine situarea plafonului de plati nr. la 2.000 lei. :blink:
am votat nu ma intereseaza. pt ca sunt PFA (IT) si n-am avut in 7 ani nici o incasare in cash de la entitati juridice si nici plata in cash la entitati juridice mai mare decat 1800 cat era limita la deductibilitate. Fiind IT-ist, am boala asta sa fac totul de la calculator, inclusiv cumparaturile pt echipamente iar platile prin OP sau card. Inclusiv in plan privat. Si or mai fi cativa ca mine.
Plus cativa utilizatori cartita de la anaf :)



#261305 decont cheltuieli

Postat de ciuly on 17 March 2014 - 08:45 AM in Contabilitate PFA

nu. vei plati TVA, daca iti trece prin vama.
ca sa il poti trece pe cheltuieli (cu amortizare daca e cazul in functie de valoare), trebuie sa il achizitionezi pe PFA. Daca firma de dincolo de la care vrei sa il iei nu iti ofera optiunea asta (e cazul majoritatii, precum newegg, contrar ca si amazon care are optiunea), atunci cumperi pe perosana fizica (tu sau persoana care ti-l cumpara si/sau aduce din state), iar apoi il treci pe PFA prin borderou de achizitii, si anexezi eventual si factura din state la dispozitia de plata sau la fisa mijlocului fix, dupa caz.
evident, laptopul trebuie sa fie o utilitate pt pfa, altfel nu e cheltuiala deductibila.

numa bine



#262007 Inregistrat ROI - Declaratia 150

Postat de ciuly on 23 April 2014 - 08:07 AM in Declaratii PFA

Vezi postareaalexx_88, la 16 April 2014 - 08:46 PM, a spus:

[...] pe formularul 150, la codul de identificare al contribuabilului se trece de fapt CIF-ul primit atunci cand m-am inregistrat in ROI?

da

Vezi postareaalexx_88, la 16 April 2014 - 08:46 PM, a spus:

[...]
inteleg ca nu voi putea folosi depune online celelalte declaratii aferente PFA-ului?
nu

din moment ce te-ai inregistrat deja cu CUI-ul, vei putea depunde DEJA restul declaratiilor care se bazeza pe CUI. Iar daca ai de depus declaratii care se bazeaza pe CNP (600, 200), cred ca DEJA poti si acestea, in caz contrar vei mai depunde un 150 pt CNP (mai intai incearca, sau poate lamureste cineva, eu nu-mi mai aduc aminte daca am depus special pt CNP sau nu, intrucat CNP-ul apare in D150)
Ca o paranteza, cat priveste depunerea 200 online, desi sistemul te lasa functionarii anaf te asteapta cu el sa il depui la ghiseu impreuna cu 220 ca cica asa zice legea.



#262013 Inregistrat ROI - Declaratia 150

Postat de ciuly on 23 April 2014 - 01:32 PM in Declaratii PFA

Vezi postarealevi, la 23 April 2014 - 11:38 AM, a spus:

In cazul in care cumparati bunuri de afara trebuie depus D301.
din afara inseamna "din EU" sau "din afara EU" sau ambele?



#262069 Folosire servicii prestate de freelanceri

Postat de ciuly on 26 April 2014 - 02:56 PM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Nu sunt eu expert in materie, sunt freelancer, deci de partea cealalta a baricadei, dar a trebuit sa ma lupt si eu cu sistemul prost informat, asa ca poate reusesc sa va lamuresc pe unele aspecte.
Personal, impozitul ala pt nerezidenti tare ma mir sa se aplice. Ai aici informatii, cred suficiente: http://www.mfinante....E%20NEREZIDENTI
Evident, mai de folos ar fi daca ati reproduce raspunsul acela in scris, in special detaliile referitoare la ce lege,/norma/punct/etc se aplica pt cazul sustinut in raspuns.

Tineti cont ca factura aia o primiti de la o companie, odesk in caz particular, nu de la prestator. Vi se factureaza niste servicii prestate de terti si un comision. Sunt destul de convins ca ODesk nu plateste impozit pe aceste venituri (poate pe cel din comisioane) si nu stiu zau cum ati putea sa rezolvati porblema dublei impuneri din moment ce factura vine de la ODesk si nu de la prestator, iar prestatorul in majoritatea cazurilor sigur va plati impozit.
O idee este ca, in baza contractului cu odesk, prestatorul sa va emita si el o factura, astfel fiind clar ca odesk este intermediar al platii, iar plata este pt servicile facturate de prestator.

O alta situatie poate fi la elance (cel putin) unde ei genereaza o factura din partea (in numele) prestatorului. Elance le permite acestora sa isi introduca datele pt facturare, dar nu ii obliga sa-si treaca forma de organizare sau datele juridice, deci puteti discuta cu prestatorul sa vedeti daca presteaza/factureaza ca pers fizica sau juridica, platitor de tva sau nu, daca plateste sau nu impozit in statul lui, toate astea ca sa evitati dubla impunere.

Odata lamurite aspectele de impozitare si eliminate cazurile de dubla impunere, raman cazurile unde platiti impozit.
Ce trebuie sa va "bucure" este faptul ca platiti doar 16% impozit si atat, comparativ cu cheltuielile care le-ati avea cu un angajat. Nu mai stiu la cat se ridica astea, dar bate undeva la 40-50% daca nu mai mult. Deci 16% e destul de "ieftin". Si eventual puteti filtra sa angajati doar freelanceri din tarile unde puteti evita dubla impunere.

Revenind, existenta acelui "contract" e oarecum prost privita (de dvs). ODesk va ofera niste servicii, in baza unei intelegeri, care are oarecum valoare de contract (nu de sine, dar face parte din contract, axplic acum). Contractul in sine il veti avea la fiecare "job", iar pe acela il puteti lista. Acolo sunt termenii contractului, doar ca-s pe engleza. Daca le trebe la anaf tradus, va puteti ocupa de acest aspect, dar va trebui sa listati si traduceti inclusiv agreement-urile care fac parte integranta din oricare contract odesk. (De care ziceam la inceputul paragrafului)

De asemenea, tineti cont ca atat odesk cat si alte platform iau comision, atat de la prestator cat si de la cumparator (srl-ul d-voasta). Comisionul platit de cumparator va intra direct pe cheltuieli si evident nu se va calcula impozit pe el (daca va fi cazul de asa ceva). Si nici nu se va plati impozit pe comisionul platit de prestator, care poate sau nu sa apara in factura dumneavoastra. Daca nu ma insel, apare in contract, deci daca e nevoie, se pot face calculele necesare in acest sens.

Cat priveste documentele justificative, le aveti mai pe toate pe site-uri, cele legate de munca: ce s-a prestat, cand -sa prestat, de catre cine, la ce pret. Aveti diverse report-uri, timelog-uri, timesheet-uri, etc. Acelea sunt documente justificative pt munca depusa.

Cat priveste deductibilitatea ... asta s-a tot discutat.

Eu personal am ales sa privesc lucrurile in mod simplist cand vine vorba de relatia cu statul. Ceea ce e in realitate aia o declar. Deoarece in acelasi birou de asistenta contribuabili gasesti doua sau mai mutle persoane care sa aibe opinii diferite asupra aceluiasi subiect, nu are sens sa te risti cu portite si interpretari.
Daca prinzi pe unul care priveste lucrurile altfel, eventual ajungi la tribunal si mare lucru nu castigi. Gandeste-te ca in astfel de cazuri, in functie de cand vine controlul si ce iti imputa, risti sa te oblige la plata retroactiva a impozitului si iti trage si o amenda, iar judecatorul, tu mic fiind, e foarte posibil sa nu suspende executarea platii, iar asta o sa iti bage o gaura in bugetul firmei de risti sa o bagi in faliment, si/sau sa iti execute silit anaf bunurile firmei si ale adminstratorului daca nu se acopera gaura.
Si asta pt ce, pt putinele cazuri de freelanceri pt care nu esti acoperit de dubla impunere, si inca pt o suma de 16% din factura fara comisioane, care, la ce tari ai enumerat, oricum o sa fie o valoare mica comparativa cu piata locala? Dar nu vreau eu sa judec, e doar parerea mea.



#262127 Scandentar, in excel

Postat de ciuly on 02 May 2014 - 11:01 AM in MODELE, FISIERE UTILE

nu prea e clar cum adaugi coloane si cum e organizat tabelul pe zile. asa ca ataseaza un fisier cu coloanele care le ai si pune cateva valori fictive acolo si coloanele care le vrei si valorile fictive care ar trebui sa iasa din formule (pe acestea le pui cu culoarea rosie de ex sa imi fie clar)
daca platile alea pot sa fie mai multe pt aceeasi factura, sa ai si un astfel de caz.



#262559 Dilema PFA

Postat de ciuly on 23 May 2014 - 01:29 PM in Contabilitate PFA

vei plati:
- 16% impozit din brut
- 5.5% CASS din brut, cheltuiala deducitibla
- 31.3% din valoarea declarata in D600, care nu poate fi mai mica decat 800 ron/luna (sau cat o mai fi salariul minim, ca la cum schimba astia lucrurile...Si nici mai mare decat 5 ori nu mai stiu care venit (cred ca ala mediu)), deasemeni cheltuiala deductibila

optional, asigurare de concedii medicale, care nu mai stiu cat e procentul (ceva infim, oricum)

Evident, nu esti obligat sa le deduci, daca nu vrei, dar nu cred ca e cazul.
Daca mai vrei alte cheltuieli deductibile in cazul tau, poti pune telefonul si abonamentul de telefon, calculatorul (sau calculatoarele) cu echipamentele aferente, abonamentul la internet (evident, pui aceste abonamente pe PFA dupa infiintare). Mai poti face un contract de inchiriere/comodat, in functie de unde o sa ai sediu, si poti deduce limitat diverse cheltuieli legate de activitate (curent, gaz, intretinere). In general se aplica un procent raportat la spatiul folosit din locatia inchiriata/comodata. (eu de ex am in medie 100 lei pe luna doar curentul la echipamentele PFA)
Si avand clienti din romania, probabil ca o sa ai si ceva cheltuieli de protocol si de transport.
La astea se mai adauga diverse cheltuieli specifice ocazionate de activitatile desfasurate.
Toate le poti discuta cu un contabil mai in detaliu. Daca nu te chinui sa maximizezi cheltuielile deductibile, ci le tii la un nivel rezonabil, si doar ceea ce este clar deductibil, atunci nu vei avea probleme. Altfel risti sa ajungi la mana interpretarii unuia sau altuia si poate nu ai noroc pe cine prinzi.

Referitor la TVA, dupa cum sugereaza si domnu Neagu, eu recomand sa pornesti ne-platitor de tva. Poate iti va merge intr-adevar bine anul asta (care deja e la jumate, deci anu asta sigur nu treci plafonu) si vei face cat ti-ai propus. Dar daca nu va fi asa:
- impozitul si asigurarile le platesti anticipat, fie ca produci, fie ca nu
- toata treaba cu TVA-ul, la cate schimbari au facut si inca fac astia, pt un PFA e un chin. Neplatitor de tva te descurci sa iti tii contabilitatea, dar cu tva-u, poate mai bine iti iei un contabil. (alta cheltuiala deductibila :-) )

numa bine.



#264161 Transfer de bani PFA - Persoana Fizica

Postat de ciuly on 08 September 2014 - 10:01 AM in Contabilitate PFA

Nu trebuie nici o justificare. Banii PFA sunt banii tai, direct, fara nici un document. La fel nici cand "creditezi PFA-ul". Motivul principal pt care ai cont pe PFA si nu PF este ca sa iti poti deduce cheltuielile cu comisioane, deschidere cont, samd. Un alt motiv ar putea fi extrasul de cont. Nu stiu daca la PF ti-l da lunar, gratuit. S-ar putea.
Revenind, cei de la banca au de completat/transmis hartogarii, de aia iti cer "documente justificative" (ceva cu spalarea de bani). Eu folosesc BT24. Acolo trec "transfer cont personal". si atat. De x ani de zile nu m-a intrebat banca de sanatate. La transfer valuta, la fel.
Iar in contabilitate evident n-ai ce trece. Cand si daca te ia anaf-u la puricat, ei cauta din documentele tale (respectiv registre) corespondentul in documentele justificative, respectiv in cazul asta extrasele de cont. Ce operatiuni extra ai tu acolo in extrase, nu te intreaba. Din experienta personala ;) Eventual daca ai ceva operatiuni care pot ridica semne de intrebare, la mine n-a fost cazul (de ex incasari de la firme care nu apar in registre, sau plati catre firme care nu apar in registre sau declaratii).

Chitanta de depunere este o chitanta de ... depunere. Nu are nici o legatura cu scopul in care vor fi fost cheltuiti banii depusi. Iei luna urmatoare debitarii, extrasul de cont de la banca (e gratuit, mi se pare ca dupa 7 ale lunii se genereaza. Suni si intrebi) iar in saga treci extras cont nr X din data Y. (nu folosesc saga, dar presupun ca permite asa ceva)
Toate operatiunile din contul bancar au ca si document justificativ extrasul de cont. Evident, daca cumperi de la un comerciant ceva si platesti cu cardul si primesti chitanta, nu treci si chitanta si extrasul de cont. Treci doar chitanta (pt ca aia e legata de factura), iar in registru se trece in coloana cu iesiri din banca.

numa bine.



#264219 venituri din freelancing

Postat de ciuly on 10 September 2014 - 02:05 PM in COMERT ONLINE, FREELANCING, PAYPAL

1 la mana, ai grija sa nu le declari si in 200 si 201 ca vei plati impozit de doua ori.
2 la mana, in legea tocmai redata de Lexiroxi scrie clar "a) in cazul persoanelor fizice rezidente romane"
ori daca te inregistrezi ca si PFA, vei deveni/activac ca persoana juridica si vei obtine acele venituri ca si persoana juridica, adica PFA. Facturi vei emite ca PFA (in cazul clientilor din UE (te inregistrezi in scopuri de TVA), unde va intelegeti in acest sens), samd.
3 la mana, activitatea de freelancing (in contextul tau, si al meu), este dezvoltare software, care este o activitate profesionala si pe care, in calitate de freelancer, o facem in mod independent. Este deci o activitate independenta.

Concluzionand, te inregistrezi ca si PFA (ONRC, ANAF, CNAS), iti faci stampila, indicat e sa iti deschizi si cont bancar dedicat, te inregistrezi in scopuri de TVA (NU platitor de TVA, sunt 2 chestii diferite) pt ca siguri vei prinde clienti din UE care vor dori factura, si depui anual delaratia 200 impreuna cu 220, NU 201, lunar 394 VIES (cand ai facturi in UE, inclusiv achizitii), anual D600 (doar daca nu esti angajat), si anual 392B. Ti registru jurnal de incasari si plati si registru inventar, iti iei registrul unic de control, iti cauti un soft pt contabilitate in partida simpla ca sa iti faci si managuiesti facturile (cel putin, te ajuta si la registre si declaratii). Daca vrei, iti faci si semnatura digitala/electronica pt ca sa iti poti depune majoritatae declaratiilor de mai sus online.

Problema daca vrei sa optezi a ramane PF si sa mergi cu 201 si restul declaratiilor care majoritatea oricum is obligatorii, este ca nu vei avea cheltuieli deductible.
Practic, vei plati mai mult impozit astfel,d ecat ca si PFA. Inca o dovada ca 201 e pt capsunari & co, nu pt freelanceri.

bafta



#265749 contabilitate paypal

Postat de ciuly on 19 December 2014 - 09:19 AM in COMERT ONLINE, FREELANCING, PAYPAL

Ai incasat prin paypal nu prin banca. Dar da, in registru il treci in coloana banca.
Apoi iti listezi, lunar, din contul de paypal, istoricul operatiunilor, care va tine loc de extras de cont. Inregistrarile in jurnal le vei face pe baza acestui istoric. Deci, vei avea comisionul paypal, care e cheltuiala deductibila. Felul documentului este "Extras de cont paypal din data X".
Si da, factura o emiti pt fiecare incasare/utilizator. Dar asta trebuia sa o faci inainte de incasare...



#266115 venituri din freelancing

Postat de ciuly on 14 January 2015 - 10:05 AM in COMERT ONLINE, FREELANCING, PAYPAL

Primul pas, daca nu l-ai facut deja, este sa iti faci PFA (Cod CAEN il cauti ca sa fie pe activitatea ta).

Dupa ce ai PFA-ul, iti faci stampila, deschizi un cont bancar pe numele lui. Optional treci telefonul si internetul pe PFA ca sa fie cheltuieli deductibile.

Iti cumperi registrul unic de control, registrul de evidenta fiscala (asta e de anul asta valabil), registrul jurnal si registrul inventar (nu sunt sigur daca au facut astia modificarea, dar e f probabil ca inca trebuie sa le snuruiesti, numerotezi si inregistrezi la ANAF registrele jurnal si inventar. Intrebi la ANAF).
Cel mai sigur, cauti ceva discutii pe tema PFA si vei gasi lista mai detaliata de ce iti trebuie si cum sa conduci contabilitatea in partida simpla.

Vei depune decl. 220 si 200 (asta de anul viitor) anual pt estimarea venitului din anul in curs si pt raportarea venitului din anul precedent. De acolo primesti decizia de impunere conform careia vei plati impozitul si sanatatea, respectiv decizia de regularizare, care iti vine in posta undeva prin toamna anului in cursul careia ai depus 200)
Daca nu esti angajat, depui si decl. 600 care e pt pensii. Si de acolo vei primi in acest caz o decizie de impunere.

Apoi anual depui 394 si 392B.

Lunar, daca e cazul, depui 390 VIES pt operatiunile intracomunitare (EU) pt luna precedenta. In mod special pt site-urile mentionate de tine nu pot sa ma pronunt. Te interesezi daca opereaza din EU sau nu, si faci facturile in consecinta (sau poate iti ofera ei suport pt facturare cum face elance.com)
Pt asta trebuie mai intai sa te inregistrezi in scopuri de TVA. Ai grija ca asta nu e acelasi lucru cu inregistrarea ca si platitor de TVA. Tu nu vrei sa fii platitor de TVA, deci ai grija cand te inregistrezi, sa bifezi corespunzator. Acest pas cu inregistrarea in scopuri de TVA o faci dupa ce ai deja PFA-ul.

Sper ca nu mi-a scapat nimic important.



#267501 Dezvoltare aplicatii Microsoft - PFA

Postat de ciuly on 20 March 2015 - 09:11 AM in Infiintare, radiere, modificare, suspendare PFA

Si daca prima aplicatie nu va avea cumparatori, renunti?
Nu, deci fa-ti PFA, declari venit brut estimat 300 de lei, cheltuieli deductibile 200, rezulta 100 lei net, platesti 5 lei si ceva impozit trimestiral si 1 leu si ceva sanatate (sau platesti o data 16+5.5 ca sa nu iti bati capul cu maruntis). Vei avea un cost initial de "deschidere" PFA de 200 si ceva de lei parca (ONRC, stampila, banca, registre), dar e o investitie care merita, ca doar vrei sa faci bani nu sa te joci, chiar daca primele 2-3 aplicatii nu iti vor aduce decat cativa dolari. Pina la urma iti dai drumul.
Daca ai noroc si incepe sa iti vina bani multi, dupa 3 luni mergi la anaf si depui o rectificare la estimare, ca sa nu iti vina anu viitor in toamna la regularizare o suma enorma de plata.



#267659 Completare RJIP

Postat de ciuly on 27 March 2015 - 09:49 AM in Contabilitate PFA

incasare: 318.77 ci document justificativ extrasul de cont, reprezentand factura X
cheltuiala deductibila: $2.5 la cursul BNR valabil in 06.02 cu document justificativ extras cont paypal din data x (iti generzi din cont istoricul lunar/anual)

Daca incasezi mai multe facturi si retragi o singura data, la fel faci doar ca la coloana cu ce reprezinta treci toate facturile in cauza



#267661 completarea RJIP conf. OMFP 170/2015

Postat de ciuly on 27 March 2015 - 09:55 AM in Contabilitate PFA

Am si eu o nelamurire cu privire la completare RJIP si ordinul asta.
Scrie in ordin ca se completeaza toate miscarile de fonduri, inclusiv aportul numerar/bancar.
Eu pina acuma treceam doar incasarile si cheltuielile deductibile. Cheltuielile nedeductibile le treceam doar in jurnalul de cumparari. iar aporturile si retragerile personale le lasam afara din registre/jurnale.
Asta pe ideea ca RJIP este pt "incasarI" si "platI" ori aporturile si retragerile nu-s nici incasari nici plati.

Deci inteleg bine ca pe ianuarie si februarie 2015 continui astfel iar din martie 2015 trec absolut totul? Si daca da, cum evidentiez cheltuielile deductibile fata de cele ne-deductibile si retrageri, respectiv incasarile de aporturi? Mie imi pare ciudat pt ca pina acuma foloseam pt calcule la impozit RJIPu, ori daca ma apuc si trec totul, pica faza...

Multumesc.



#267675 completarea RJIP conf. OMFP 170/2015

Postat de ciuly on 27 March 2015 - 04:55 PM in Contabilitate PFA

pai eu puteam... din moment ce nu le treceam.
admitand ca procedam gresit, "evidenta separata pentru deductibile/nedeductibile sau impozabile/neimpozabile" cum si unde o tineam si cum ar tre sa o tin de acum incolo?



#267681 completarea RJIP conf. OMFP 170/2015

Postat de ciuly on 27 March 2015 - 05:31 PM in Contabilitate PFA

Mi-ai dat idei :)

Pe partea "veche" o las asa. Am avut un control prin 2009 parca pt 2007-2008 si atunci cel putin metoda mea n-a fost contestata de inspectorii anaf. Deci merg pe ideea ca am facut, daca nu bine, macar acceptabil.
Acuma, probabil o sa merg pe varianta ta, cu un soi de RJIP "personal" din care preiau in RJIPu "vechi" (ca nu vad de ce sa il schimb) valorile din ala "personal" in acelasi mod ca pina acum (ca sa am consitenta si ar fi oarecum in spiritul legii) SAU, valorile totale (ca sa fie dupa litera legii). Mai astept niste pareri (si din alte parti) si apoi ma hotarasc.
Pare o solutie buna si acopera si problema cu "pina in ianuarie-februarie si :dupa martie".
Partea enervanta e ca trebuie sa nu uit sa introduc inaintea fiecarei achizitii cu cash, un aport in numerar de valoarea respectiva. Stupid, parerea mea.



#267733 venituri din freelancing

Postat de ciuly on 01 April 2015 - 11:27 PM in COMERT ONLINE, FREELANCING, PAYPAL

In primul rand, doresc sa subliniez ca nu sunt o autoritate in acest domeniu, de nici o culoare.

Vezi postareaMirey123, la 01 April 2015 - 07:33 PM, a spus:

[...]PFA este recomandat doar in cazul in care poti si vrei sa deduci anumite cheltuieli[...]
va trebui sa tii cont de context. Era vorba intre PF cu 201 si PFA cu 200 (ma rog, plus restu declaratiilor), deci contextul era o comparatie intre 2 modalitati legale de a lucra "independent". Pt ca mai sunt si altele.
PFA ai nevoie si daca vrei sa emiti factura. Unele firme nu lucreaza decat cu persoane juridice (de ex firma care imi ofera mie serviciul de internet) si poti fi constrans sa vrei a lucra cu ele, samd. Deci exista multe motive pt care cineva ar opta pt forma de organizare juridica PFA.

Revenind asupra faptului ca nu sunt o autoriate in domeniu, nu iti pot raspunde la mai nimic in varianta declararii veniturilor ca PF cu 201. N-am facut, n-am avut tangente.

Declaratia 600 o depui anul pina la 31 ianuarie, sau in x zile de la infiintare/inceperea activitatii. Nu stiu sa iti zic din cap cat e X ala. Mai mult, nu stiu daca esti obligat sa o depui daca mergi pe varianta PF cu 201. Asta va trebui sa afli (de ex cu o vizita la anaf, e cel mai sigur)

Inregistrarea in scopuri de TVA o vei face doar ca si persoana juridica (deci nu in varianta PF cu 201), iar plafonul de scutire pt asta este 65.000. de euro intr-un an. Ceva imi spune ca nu e cazul tau. Evident te poti inregistra ca platitor de TVA si daca ai venituri anuale de 1 euro, nu stiu in cazul tau daca are sens pt ca n-am inteles prea bine ce faci defapt. Cel mai bine consulti un contabil la partea asta.

Si nu in ultimul rand, ce politici are paypal pentru a categorisii veniturile obtinute nu are nici o legatura ca procesul similar pe care il face anaf-u. Imagineaza-ti ca ai incerca sa iti declari venitorile folosind regulile fiscale din alt stat. N-are logica, corect? Cu atat mai putin sa te raportezi la o firma privata.
Deci uita ce zice paypalu ca primesti tu. Fiscal, n-are nici o valoare.

Tu trebuie sa analizezi pt tine ceea ce faci ca sa iti dai seama unde te incadrezi defapt. Eu n-am inteles prea bine ce faci, pare sa fie comert. Fiind comert extern, iarasi e in afara sferei mele de activitati, dar iti pot spune sigur ca daca vreunul dintre furnizori sau beneficiari e din UE, ca si PFA cel putin, va trebui sa completezi in lunile in care cumperi/vinzi catre ei declaratia 390 VIES, ceea ce implica sa ai o forma de organizare juridica si sa te inregistrezi in scopuri de TVA (nu neaparat platitor de TVA)
Dar revenind, tu trebuie sa intelegi in primul rand ceea ce faci, si apoi citesti modul de completare al D201 ( e pe site la anaf, cred ca in acelasi PDF cu declaratia) si trebuie sa te regasesti in ce scrie acolo. Poti incerca si la anaf, la compartimentul de asistenta contribuabili, optim sa mergi dimineata, la luni sau marti, sa ii prinzi intr-o stare oarecum buna si calma, ca altfel risti sa incerce sa scape repede de tine cu un raspuns expeditiv, dat poate fara sa inteleaga ce vrei defapt.



#267913 contabilitate paypal

Postat de ciuly on 12 April 2015 - 09:27 AM in COMERT ONLINE, FREELANCING, PAYPAL

Ceva nu zici bine.
Tu prin PAYPAL nu faci incasari pt firmele respective, si in mod cert nu prin numerar. Paypal e un serviciu electronic si functioneaza exlusiv online si mai ales, nu are intermediari. E un serviciu de plata direct intre prestator si consumator.
Firmele respective ar putea incasa plata pt serviciile prestate de ele prin paypal, dar din cate stiu eu, nu o fac.

Poate e vorba de PAYPOINT? Daca da, atunci nu puteti face incasari decat pin numerar, nu si prin banca. Eu nu stiu detalii despre cum se transmit mai departe incasarile. Auzisem ca o data la x zile te duci si ii depui la banca, dar in orice caz va trebui sa existe o factua in baza careia faci transferu (plata), si mai exista un comision care ramane la tine care iarasi trebuie sa apara pe factura cumva. Si modul de inregistrare in contabilitate depinde de cum o faci: partida simpla sau dubla.

Daca revii cu mai multe detalii, corecte, poate te putem ajuta.



#267929 contabilitate paypal

Postat de ciuly on 13 April 2015 - 08:40 PM in COMERT ONLINE, FREELANCING, PAYPAL

Eu mai mult nu te pot ajuta, dar iti sugerez sa incerci una, sau ambele din:
- suni la contabila care s-a ocpat de firma pina sa preiei. Sigur tre sa stie ce a facut.
- suni la paypoint si ii intrebi pe aia cum se numeste defapt firma (ca nu se numeste paypoint s.r.l), ce CUI are, si apoi cauti dupa CUI-u lor prin softu de conta si vezi ce apare si unde. Si ar trebui sa iti dai seama de acolo ce miscari s-au operat.



#268063 venituri din freelancing

Postat de ciuly on 21 April 2015 - 12:26 PM in COMERT ONLINE, FREELANCING, PAYPAL

Keep It Simple, unde se poate.
Contractul cu un site de intermediere il reprezinta ... contul creat. Daca vrei neaparat sa ai hartie, listezi mailu de confirmare si termeni de utilizare de pe site (User Agreementu si daca or mai fi si alte policy stuff)

Site-ul de intermediere iti ofera apoi un soi de istoric pt produsele vandute/serviciile prestate. Poate, sau nu, sa iti apara in acel istoric si comisionul site-ului. Pot fi mai multe tipuri de istorice (de obicei numite reports). No, acel istoric/report il listezi lunar (cand e cazul) si ala constituie document justificativ pt comision, daca il facturezi (ca sa il poti deduce). Daca vrei sa nu iti bati capul, facturezi doar fara comisionul lor (unde se poate) (vezi sa nu te incurci sa facturezi fara si sa il si deduci)
Tot acel document poate fi si document justificativ pt facturile pe care le generzi.
La facturare lucrurile se complica in functie de cat de multe date iit ofera siteul de intermediere despre cumparator. Unele genereaza ele factura in numele tau, altele doar iti dau datele de facturare. Altele nimic. Iar lucrurile se compilca in sensul in care pt cumparatori din EU trebuie sa fi inregistrat in scopuri de TVA si in registrul operatorilor economici intracomunitari (sau ceva de genu), si ei la fel, si va trebui sa iti dea un cod valid de TVA pt ei (care se poate verifica pe un site) si sa depui lunar declaratia 390 VIES (atunci cand ai facturi). Daca ai de a face cu un site de intermediere din afara UE, care nu iti ofera date despre cumparator, nu ai incotro decat sa facturezi catre acel site, si sa mentionezi ca si pozitii in factura, pozitiile din istoric/report.
Iar in contabilitate vei trece in totdeauna valoarea ce iti intra in banca (si/sau skrill - si acolo ai istoric, si poti deduce comisionul de retragere pe baza lui), cu document justificativ extrasul de cont sau istoricul, iar explicatii: factura x, sau facturile x, y, z (ca uneori nu merita sa retragi banii dupa fiecare incasare si retragi mai multe plati o data)




Cometa SQL