Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Grup lucru examen consultant decembrie 2007 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 26

Salt la continut


Grup lucru examen consultant decembrie 2007


1724 replies to this topic

#501 mariusoana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Buzau

Postat 04 December 2007 - 10:18 AM

Nu mai creati, grupuri si grupulete in aceste zile pentru rezolvarea subiectelor. Raman valabile cele care au fost stabilite saptamana trecuta. Daca unii dintre noi nu pot sa rezolve in timp util intrebarile, nici o problema, am remarcat ca sunt destui colegi care doresc. Sefii de grupuri vor anunta intrebarile care nu au raspunsuri si atunci..... la treaba .



#502 mirela 13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2007 - 10:19 AM

cum ne putem inscrie in grupul nou creat?

miri



#503 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2007 - 10:21 AM

Vezi postaread_valah, la Dec 4 2007, 10:14 AM, a spus:

Uite Regulamentul Cod Vamal act. la 12.10.2007. L-a postat cineva pe la inceputul nebuniei asteia!
regulamentul il am si io, eu intrebam daca este cineva care are niste notite, un rezumat al lui ..... cateva idei din codul vamal am reusit sa scot si eu, dar foarte multe prevederi din codul vamal fac trimitere la regulamentul vamal ....

cat priveste rezolvarea celor 500 de intrebari in cazul in care apar, eu propun sa le rezolvam direct aici pt a evita formarea a mii si mii de grupulete, cum spunea un coleg mai sus .... eu as incerca sa rezolv si mai mult de 10 intrebari, am acces joi la net, sunt din bucuresti ..... deci eu voi fi sigur pe aici ..... :smile:



#504 mirela 13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2007 - 10:22 AM

sefii de la grupele 3, 4, 5 mai centralizeaza subiectele rezolvate deja de unii dintre noi cum s-a facut la gr. 1 si 2 sa le posteze pe site?
miri



#505 niki_miki1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Male

Postat 04 December 2007 - 10:24 AM

Asa este ,si eu sunt de parere sa raminem la cele 5 subrupe sub coordonarea sefului de grup,pe mine ati putea sa va bazati ,ca si un "fel de rezerva".Nu dau inapoi deloc ,dar vineri o sa fiu citeva ore pe drum!! adresele de mail sa ramina:

1)gruplucrudecembrie@yahoo.com
2)consultant.decembrie@yahoo.com



#506 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 04 December 2007 - 10:28 AM

Ce parere aveti, cum e de fapt?

Art. 107 1: Prin excepție de la prevederile art. 109 alin. (2) și (3), dacă în cursul unui an fiscal o microîntreprindere realizează venituri mai mari de 100.000 euro sau ponderea veniturilor realizate din consultanță și management în veniturile totale este de peste 50% inclusiv, aceasta va plăti impozit pe profit luând în calcul veniturile și cheltuielile realizate de la începutul anului fiscal, fără posibilitatea de a mai beneficia pentru perioada următoare de prevederile prezentului titlu. Calculul și plata impozitului pe profit se efectuează începând cu trimestrul în care s-a depășit oricare dintre limitele prevăzute în acest articol, fără a se datora majorări de întârziere. La determinarea impozitului pe profit datorat se scad plățile reprezentând impozitul pe veniturile microîntreprinderilor efectuate în cursul anului fiscal.

Art. 109(3)(3)În cazul în care, în cursul anului fiscal, una dintre condițiile impuse nu mai este îndeplinită, microîntreprinderea are obligația de a păstra pentru anul fiscal respectiv regimul de impozitare pentru care a optat, fără posibilitatea de a beneficia pentru perioada următoare de prevederile prezentului titlu, chiar dacă ulterior îndeplinește condițiile prevăzute la art. 103.

Nu mai inteleg nimic. Stiam ca treaba ca ramane platitor pe ven microintreprinderilo in anul in care depaseste era valabila pt 2006, iar in 2007 devine platitor de imp peprofit de cand depaseste 100000 euro.
Cu toate astea ma intrebam de ce face referire in Codul fiscal doar la conditia de 100000 euro.

Daca stie cineva sa imi spuna si mie.
Mersi



#507 marinic

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 254 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 04 December 2007 - 10:36 AM

in 2006 era pana la sfarsitul anului micro, chiar daca depasea 100000. in 2007 daca depaseste 100000 sau 50% venituri din consultanta, tb sa recalculeze in impozitul devenind platitoare impozit profit. asta a intrat in vigoare cu 01.01.07



#508 mirela 13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2007 - 10:37 AM

aveti grija la intreb. 35 raspuns d) incepand cu 01.01.2008
s-a scos de la taxare inversa
miri



#509 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2007 - 10:38 AM

Vezi postareamirela 13, la Dec 4 2007, 10:37 AM, a spus:

aveti grija la intreb. 35 raspuns d) incepand cu 01.01.2008
s-a scos de la taxare inversa
cum este intrebarea 35 ?



#510 dana22

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:

Postat 04 December 2007 - 10:41 AM

pot si eu participa la rezolvarea intrebarilor care pot apare si sunt de acord cu micavesa, sa le postam aici pentru a scurta timpul.



#511 mirela 13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2007 - 10:42 AM

35. O persoană parțial impozabilă, înregistrată în scopuri de TVA în România, conform art. 153 din Codul fiscal, beneficiază în cursul anului 2007 de servicii constând în lucrări de demolare a unui bun imobil. Prestatorul serviciilor este o persoană impozabilă, înregistrată în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal. Este obligat prestatorul să aplice taxarea inversă din punct de vedere al TVA pentru serviciile prestate?
a) da, pentru că atât prestatorul cât și beneficiarul sunt înregistrați în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal;
b) da, pentru că serviciile de demolare a unui bun imobil sunt întotdeauna supuse taxării inverse;
c) nu, pentru că beneficiarul nu este o persoană impozabilă în întregime;
d) nu, pentru că serviciile de demolare a unui bun imobil nu se încadrează în categoria serviciilor pentru care se aplică taxarea inversă;
e) nu, pentru că aplicarea taxării inverse este opțională;
f) nu, pentru că obligația privind aplicarea taxării inverse îi revine numai beneficiarului
miri



#512 d_valah

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Suceava
  • Interests:Jocuri de strategie

Postat 04 December 2007 - 10:51 AM

Vezi postareaiulie012006, la Dec 4 2007, 10:28 AM, a spus:

Ce parere aveti, cum e de fapt?

Art. 107 1: Prin excepție de la prevederile art. 109 alin. (2) și (3), dacă în cursul unui an fiscal o microîntreprindere realizează venituri mai mari de 100.000 euro sau ponderea veniturilor realizate din consultanță și management în veniturile totale este de peste 50% inclusiv, aceasta va plăti impozit pe profit luând în calcul veniturile și cheltuielile realizate de la începutul anului fiscal, fără posibilitatea de a mai beneficia pentru perioada următoare de prevederile prezentului titlu. Calculul și plata impozitului pe profit se efectuează începând cu trimestrul în care s-a depășit oricare dintre limitele prevăzute în acest articol, fără a se datora majorări de întârziere. La determinarea impozitului pe profit datorat se scad plățile reprezentând impozitul pe veniturile microîntreprinderilor efectuate în cursul anului fiscal.

Art. 109(3)(3)În cazul în care, în cursul anului fiscal, una dintre condițiile impuse nu mai este îndeplinită, microîntreprinderea are obligația de a păstra pentru anul fiscal respectiv regimul de impozitare pentru care a optat, fără posibilitatea de a beneficia pentru perioada următoare de prevederile prezentului titlu, chiar dacă ulterior îndeplinește condițiile prevăzute la art. 103.

Nu mai inteleg nimic. Stiam ca treaba ca ramane platitor pe ven microintreprinderilo in anul in care depaseste era valabila pt 2006, iar in 2007 devine platitor de imp peprofit de cand depaseste 100000 euro.
Cu toate astea ma intrebam de ce face referire in Codul fiscal doar la conditia de 100000 euro.

Daca stie cineva sa imi spuna si mie.
Mersi

E putin intors: 109 reglementeaza iar 107 detaliaza (instituie exceptia).
Adevarul poate fi "ajustat"!(Michael Clayton)



#513 adrianan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:Cluj Napoca

Postat 04 December 2007 - 10:53 AM

Vezi postareaiulie012006, la Dec 4 2007, 09:54 AM, a spus:

Am intrebat si mai sus, e cineva care e cazat la Ibis?


eu voi fi cazata la astoria langa gara de nord.
Stie cineva un internet cafe pe langa gara de nord?



#514 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 04 December 2007 - 10:56 AM

marinic, eram nedumerita pt ca in COdul fiscal pe care il am eu actualizat chia rla zi apar ambele articole si nu precizeaza data de la care se aplica decat despre aplicarea din 01.01.2007 a regulii cu depasirea celor 100000 de euro, celalat articol e asa, in aer, si el pe acolo. Mai mult ca sa ne incurce.


In alta ordine de idei, propunerea cu sa postam si aici e buna, doar ca eu spun ca ar fi bine sa mergem pe ideea aceea cu grupele ca era mai operativa. Asa, dupa cum s-a vazut cu adresa de mail consultant.decembrie@yahoo.com acolo au venitraspunsuri dar fiecare le trimitea pe masura ce le termina, ceea ce nu e rau, dar problema e ca nu le-au trimis toti. Am ramas descoperitip t muuulte intrebari. Si ma gandesc ca acum au avut multi acces la net, dar vineri sau joi cand vor fi pe drum.... ce vom face?
Ar trebui ca fiecare care stie ca va avea acces la net joi si vineri sa se adauge intr-o lista cum a facut petro71 initial, dar doar cei care stiu sigur ca vor avea acces la net. O sa o rog pe petro71 sa faca o noua distribuire a grupelor pe baza acestei liste cu oamnei disponibili joi si vineri care au net.
Oameni care au acces la net si care vor sa rezolve intrebarile care vor aparea cand vor aparea:
1. iulie012006



#515 mirela 13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2007 - 11:00 AM

48. O persoană impozabilă stabilită în Canada prestează servicii electronice către o persoană juridică neimpozabilă stabilită în România, înregistrată în scopuri de TVA conform art. 1531 numai pentru achizițiile intracomunitare efectuate. Prestatorul a optat pentru aplicarea regimului special pentru persoane impozabile nestabilite care prestează servicii electronice persoanelor neimpozabile, obținând un cod de înregistrare special în scopuri de TVA în Marea Britanie. Care este regimul TVA aplicabil serviciilor prestate către beneficarul român?
a) locul prestării este în România, obligația plății revenindu-i prestatorului, care însă va achita TVA în Marea Britanie;
b) locul prestării este considerat a fi în Marea Britanie, deci nu se datorează TVA în România;
c) locul prestării este în România, persoana impozabilă stabilită în Canada având obligația de a se înregistra în România printr-un reprezentant fiscal și de a îndeplini toate obligațiile legale privind TVA stabilite de Codul fiscal;
d) beneficiarul – persoană juridică neimpozabilă are obligația de a plăti TVA aferent acestor servicii, pe baza decontului special de taxă;
e) locul prestării serviciilor este în țara prestatorului, prestatorul facturând cu TVA din aceasta țară;
f) locul prestării serviciilor este în țara în care este stabilit prestatorul, acesta facturând serviciile fără TVA, acestea fiind scutite de taxă.


ce ziceti a)?
miri



#516 adrianan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:Cluj Napoca

Postat 04 December 2007 - 11:07 AM

"Am intrebat si mai sus, e cineva care e cazat la Ibis?"

Eu voi fi cazata la Astoria langa gara de nord.

stie cineva un internet cafe in zona gara de nord?



#517 ade31

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Sibiu

Postat 04 December 2007 - 11:09 AM

si eu voi avea acces la net joi si vineri (mai putin 3-4 ore cand sunt pe drum, la amiaza). Va puteti baza si pe mine

LISTA PT.7 DECEMBRIE

1. iulie012006
2. ade31



#518 GEOL

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 04 December 2007 - 11:11 AM

Vezi postareaade31, la Dec 4 2007, 01:09 PM, a spus:

si eu voi avea acces la net joi si vineri (mai putin 3-4 ore cand sunt pe drum, la amiaza). Va puteti baza si pe mine

LISTA PT.7 DECEMBRIE

1. iulie012006
2. ade31
3. classconta



#519 mirela 13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2007 - 11:13 AM

1. iulie012006
2. ade31
3. classconta
4. mirela 13
miri



#520 marinic

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 254 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 04 December 2007 - 11:14 AM

si eu o sa am acces la net si joi si vineri, doar daca nu imi face vreo surpriza furnizorul de net. :smile:
1. iulie012006
2. ade31
3. classconta
4. mirela 13
5. marinic

Aceasta postare a fost editata de marinic: 04 December 2007 - 11:14 AM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL