Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Grup lucru examen consultant decembrie 2007 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 27

Salt la continut


Grup lucru examen consultant decembrie 2007


1724 replies to this topic

#521 CLP

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 04 December 2007 - 11:16 AM

Vezi postareabriana, la Dec 3 2007, 09:01 PM, a spus:

Am intrat in posesia unor posibile intrebari, nu stiu daca sunt celebrele 500 sau nu.
Problema e ca nu stiu cum sa le atasez aici.


daca nu reusesti sa le postezi trimite-le la adresa consultant.decembrie@yahoo.com, la care toti avem acces ( reamintesc parola: fiscal)



#522 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 04 December 2007 - 11:18 AM

petro71 ce spui, esti de acord sa mai faci o repartizare a persoanelor pt inainte de eamen in fisierul deja creat de tine? Macar sa stim ca cei inscrisi au posibilitatea de a avea net.




#523 d_valah

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Suceava
  • Interests:Jocuri de strategie

Postat 04 December 2007 - 11:24 AM

Vezi postareamirela 13, la Dec 4 2007, 10:42 AM, a spus:

35. O persoană parțial impozabilă, înregistrată în scopuri de TVA în România, conform art. 153 din Codul fiscal, beneficiază în cursul anului 2007 de servicii constând în lucrări de demolare a unui bun imobil. Prestatorul serviciilor este o persoană impozabilă, înregistrată în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal. Este obligat prestatorul să aplice taxarea inversă din punct de vedere al TVA pentru serviciile prestate?
a) da, pentru că atât prestatorul cât și beneficiarul sunt înregistrați în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal;
b) da, pentru că serviciile de demolare a unui bun imobil sunt întotdeauna supuse taxării inverse;
c) nu, pentru că beneficiarul nu este o persoană impozabilă în întregime;
d) nu, pentru că serviciile de demolare a unui bun imobil nu se încadrează în categoria serviciilor pentru care se aplică taxarea inversă;
e) nu, pentru că aplicarea taxării inverse este opțională;
f) nu, pentru că obligația privind aplicarea taxării inverse îi revine numai beneficiarului

a)

taxare inversă. Art 160 (82) din Norme
82. (1) CondiŃia obligatorie prevăzută la art. 160 alin. (1) din Codul fiscal, pentru aplicarea măsurilor
de simplificare, respectiv a taxării inverse, este că atât furnizorul/prestatorul, cât si beneficiarul să fie
persoane înregistrate în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal, si operaŃiunea în cauză să fie
taxabilă.
(7) Persoanele impozabile cu regim mixt care sunt beneficiari ai unor achiziŃii supuse taxării inverse,
conform art. 160 din Codul fiscal, vor deduce taxa în decontul de taxă în limitele si în condiŃiile stabilite
la art. 145, 146, 147 si 147^1 din Codul fiscal.
Adevarul poate fi "ajustat"!(Michael Clayton)



#524 mirela 13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2007 - 11:26 AM

ATENTIE
incepand cu 01.01.2008 nu mai intra in sfera taxarii inverse
miri



#525 daniel.bc

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 04 December 2007 - 11:28 AM

Vezi postaread_valah, la Dec 4 2007, 12:51 PM, a spus:

Vezi postareaiulie012006, la Dec 4 2007, 10:28 AM, a spus:

Ce parere aveti, cum e de fapt?

Art. 107 1: Prin excepție de la prevederile art. 109 alin. (2) și (3), dacă în cursul unui an fiscal o microîntreprindere realizează venituri mai mari de 100.000 euro sau ponderea veniturilor realizate din consultanță și management în veniturile totale este de peste 50% inclusiv, aceasta va plăti impozit pe profit luând în calcul veniturile și cheltuielile realizate de la începutul anului fiscal, fără posibilitatea de a mai beneficia pentru perioada următoare de prevederile prezentului titlu. Calculul și plata impozitului pe profit se efectuează începând cu trimestrul în care s-a depășit oricare dintre limitele prevăzute în acest articol, fără a se datora majorări de întârziere. La determinarea impozitului pe profit datorat se scad plățile reprezentând impozitul pe veniturile microîntreprinderilor efectuate în cursul anului fiscal.

Art. 109(3)(3)În cazul în care, în cursul anului fiscal, una dintre condițiile impuse nu mai este îndeplinită, microîntreprinderea are obligația de a păstra pentru anul fiscal respectiv regimul de impozitare pentru care a optat, fără posibilitatea de a beneficia pentru perioada următoare de prevederile prezentului titlu, chiar dacă ulterior îndeplinește condițiile prevăzute la art. 103.

Nu mai inteleg nimic. Stiam ca treaba ca ramane platitor pe ven microintreprinderilo in anul in care depaseste era valabila pt 2006, iar in 2007 devine platitor de imp peprofit de cand depaseste 100000 euro.
Cu toate astea ma intrebam de ce face referire in Codul fiscal doar la conditia de 100000 euro.

Daca stie cineva sa imi spuna si mie.
Mersi

E putin intors: 109 reglementeaza iar 107 detaliaza (instituie exceptia).


La 109 (2) se face referire la societatile nou infiintate care opteaza pentru micro si care raman platitoare de ven micro intreg anul fiscal chiar daca nu mai indeplinesc conditiile.
Pentru societatile care nu sunt nou infiintate se aplica 107 (1) si trec la imp profit incepand cu trimestrul in care s-a depasit plafonul de 100.000 euro sau ponderea veniturilor realizate din consultanță și management în veniturile totale este de peste 50% inclusiv,



#526 mandrud

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 04 December 2007 - 11:40 AM

Vezi postareamarinic, la Dec 4 2007, 11:14 AM, a spus:

si eu o sa am acces la net si joi si vineri, doar daca nu imi face vreo surpriza furnizorul de net. :smile:
1. iulie012006
2. ade31
3. classconta
4. mirela 13
5. marinic

salutare

sunt aproape de voi pe 7 dec
6. mandrud



spor la invatat



#527 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2007 - 11:42 AM

Vezi postareamirela 13, la Dec 4 2007, 11:00 AM, a spus:

48. O persoană impozabilă stabilită în Canada prestează servicii electronice către o persoană juridică neimpozabilă stabilită în România, înregistrată în scopuri de TVA conform art. 1531 numai pentru achizițiile intracomunitare efectuate. Prestatorul a optat pentru aplicarea regimului special pentru persoane impozabile nestabilite care prestează servicii electronice persoanelor neimpozabile, obținând un cod de înregistrare special în scopuri de TVA în Marea Britanie. Care este regimul TVA aplicabil serviciilor prestate către beneficarul român?
a) locul prestării este în România, obligația plății revenindu-i prestatorului, care însă va achita TVA în Marea Britanie;
b) locul prestării este considerat a fi în Marea Britanie, deci nu se datorează TVA în România;
c) locul prestării este în România, persoana impozabilă stabilită în Canada având obligația de a se înregistra în România printr-un reprezentant fiscal și de a îndeplini toate obligațiile legale privind TVA stabilite de Codul fiscal;
d) beneficiarul – persoană juridică neimpozabilă are obligația de a plăti TVA aferent acestor servicii, pe baza decontului special de taxă;
e) locul prestării serviciilor este în țara prestatorului, prestatorul facturând cu TVA din aceasta țară;
f) locul prestării serviciilor este în țara în care este stabilit prestatorul, acesta facturând serviciile fără TVA, acestea fiind scutite de taxă.


ce ziceti a)?
avem asa : prestator Canada - impozabil, client - Romania, neimpozabil, regim special pt servicii electronice.
Cf regimului special, locul prestarii este considerat Romania, prestatorul este obligat sa plateasca tva. pt ca prestatorul are cod de tva in UE, va plati TVA-ul in Marea Britanie.
Da, corect este a). Oscilam intre a) si c), dar este clar ca nu se inregistreaza prin reprezentant fiscal, ci direct, cf art 152.4 privind regimul special de servicii electronice.



#528 mirela 13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2007 - 11:43 AM

oare chiar sa nu mai publice intrebari inainte de examen
am vorbit acum cu cineva care a trecut pe la CCF si i s-a spus ca nu au nici o informatie ca se vor mai publica intrebari. i s-a spus sa ia ca baza intrebarile publicate in iunie
cred ca ar trebui finalizate raspunsurile la iunie, ce nu s-a raspuns, si sa le centralizam
poate fiecare sef de grupa sa ne anunte ce raspunsuri mai trebuie date ca sa ne mai mobilizam cativa sa le finalizam?
miri



#529 lili nicula

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 120 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 04 December 2007 - 11:44 AM

Vezi postareaiulie012006, la Dec 4 2007, 10:56 AM, a spus:

marinic, eram nedumerita pt ca in COdul fiscal pe care il am eu actualizat chia rla zi apar ambele articole si nu precizeaza data de la care se aplica decat despre aplicarea din 01.01.2007 a regulii cu depasirea celor 100000 de euro, celalat articol e asa, in aer, si el pe acolo. Mai mult ca sa ne incurce.


In alta ordine de idei, propunerea cu sa postam si aici e buna, doar ca eu spun ca ar fi bine sa mergem pe ideea aceea cu grupele ca era mai operativa. Asa, dupa cum s-a vazut cu adresa de mail consultant.decembrie@yahoo.com acolo au venitraspunsuri dar fiecare le trimitea pe masura ce le termina, ceea ce nu e rau, dar problema e ca nu le-au trimis toti. Am ramas descoperitip t muuulte intrebari. Si ma gandesc ca acum au avut multi acces la net, dar vineri sau joi cand vor fi pe drum.... ce vom face?
Ar trebui ca fiecare care stie ca va avea acces la net joi si vineri sa se adauge intr-o lista cum a facut petro71 initial, dar doar cei care stiu sigur ca vor avea acces la net. O sa o rog pe petro71 sa faca o noua distribuire a grupelor pe baza acestei liste cu oamnei disponibili joi si vineri care au net.
Oameni care au acces la net si care vor sa rezolve intrebarile care vor aparea cand vor aparea:
1. iulie012006
2.lili nicula ( cu rezerva ca vineri spre simbata, dupa ora 12 noaptea, nu mai am net pentru ca voi pleca din iasi)



#530 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2007 - 11:44 AM

la grila urmatoare, rapunsul luat de pe aici este gresit, acum am descoperit :

40. Condițiile pentru acordarea scutirii de impozit, conform prevederilor Legii nr. 343/2006, incepand cu data aderarii României la Uniunea Europeana si pana in anul 2008, inclusiv, pentru dividendele platite de o persoana juridica româna unei persoane juridice rezidente intr-un stat membru din Uniunea Europeana, considerata beneficiar efectiv
a) beneficiarul efectiv al dividendelor detine minim 15% din titlurile de participare la persoana juridica romana pe o perioada neintrerupta de cel putin 2 ani care se incheie la data platii dividendelor;
b) beneficiarul efectiv al dividendelor detine minim 15% din titlurile de participare la persoana juridica romana pe o perioada neintrerupta de cel putin 10 ani care se incheie la data platii dividendelor;
c) beneficiarul efectiv al dividendelor detine minim 25% din titlurile de participare la persoana juridica romana pe o perioada neintrerupta de cel putin 2 ani care se incheie la data platii dividendelor;
d) beneficiarul efectiv al dividendelor detine minim 10% din titlurile de participare la persoana juridica romana pe o perioada neintrerupta de cel putin 2 ani care se incheie la data platii dividendelor;
e) beneficiarul efectiv al dividendelor detine minim 10% din titlurile de participare la persoana juridica romana pe o perioada neintrerupta de cel putin 5 ani care se incheie la data platii dividendelor;
f) ) beneficiarul efectiv al dividendelor detine minim 10% din titlurile de participare la persoana juridica romana pe o perioada neintrerupta de cel putin 2 ani care se incheie la data platii dividendelor

este a) si nu c), evident !!!!! c) este valabil pt dobanzi
sintetizat 15% pt dividende si 25% pt dobanzi



#531 lili nicula

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 120 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 04 December 2007 - 11:55 AM

cei de la CCF vad ca au actualizat listele cu aprobabi/ respinsi/ retrasi.
de subiecte inca pauza...... :smile:



#532 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 04 December 2007 - 12:00 PM

Vezi postareamandrud, la Dec 4 2007, 11:40 AM, a spus:

Vezi postareamarinic, la Dec 4 2007, 11:14 AM, a spus:

si eu o sa am acces la net si joi si vineri, doar daca nu imi face vreo surpriza furnizorul de net. :smile:
1. iulie012006
2. ade31
3. classconta
4. mirela 13
5. marinic

salutare

sunt aproape de voi pe 7 dec
6. mandrud



spor la invatat

1. iulie012006
2. ade31
3. classconta
4. mirela 13
5. marinic
6. mandrud
7. Ronaldo

Doar vineri dimineata cat sunt pe drum nu cred ca voi avea acces la internet...
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#533 malabs

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:As vrea sa fiu in UE. Cu adevarat.

Postat 04 December 2007 - 12:03 PM

Sunt din Bucuresti, am net...

9.malabs



#534 dimalexia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 178 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2007 - 12:10 PM

Buna! Ma inscriu si eu in noul grup.
10. dimalexia
Sefii de grupa, de la 3.4.5 ... dati un semn de viata... puteti centraliza ce ati primit pana acum... cum au facut cei de la grupa 1 si 2.



#535 gabrielat

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 04 December 2007 - 12:10 PM

Era cineva care spunea ca a intrat in posesia unor posibile grile!? :wink:



#536 lili nicula

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 120 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 04 December 2007 - 12:10 PM

Vezi postareamalabs, la Dec 4 2007, 12:03 PM, a spus:

Sunt din Bucuresti, am net...

9.malabs
10.lili nicula



#537 anamanole

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:

Postat 04 December 2007 - 12:23 PM

daca nu completati listele cu cei inscrisi initial va rog sa luati in calcul posibilitatea inscrierii a noi membri in grupe ( am acces la net si la legislatie non-stop)
Daca mai sunt subiecte nerezolvate din cele 500 iunie 2007 va rog sa spuneti.



#538 mihaela_b

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 04 December 2007 - 12:25 PM

Vezi postareadimalexia, la Dec 4 2007, 12:10 PM, a spus:

Buna! Ma inscriu si eu in noul grup.10. dimalexiaSefii de grupa, de la 3.4.5 ... dati un semn de viata... puteti centraliza ce ati primit pana acum... cum au facut cei de la grupa 1 si 2.




#539 ochiad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 129 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 04 December 2007 - 12:31 PM

Vezi postareaanamanole, la Dec 4 2007, 12:23 PM, a spus:

daca nu completati listele cu cei inscrisi initial va rog sa luati in calcul posibilitatea inscrierii a noi membri in grupe ( am acces la net si la legislatie non-stop)
Daca mai sunt subiecte nerezolvate din cele 500 iunie 2007 va rog sa spuneti.

acces la net non stop si sunt din Bucuresti
subscriu ochiad

referitor la centralizare pot spune ca pana acum am centralizat de la intrebarile 1-272 cu variante de raspuns majoritatea, acum am revenit la invatat si continui
sefii de grupa va rog usurati-mi munca si centralizati cele din subordinea voastra pentru a-mi lua mai putin luati exemplu de la marinic si pedro)
apropo pedro te-am rugat daca mai poti sa-mi cauti niste variante de raspuns (vezi mai sus in topic)
Multumesc



#540 mihaela.ela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 04 December 2007 - 12:36 PM

Vezi postareaRonaldo, la Dec 4 2007, 02:00 PM, a spus:

Vezi postareamandrud, la Dec 4 2007, 11:40 AM, a spus:

Vezi postareamarinic, la Dec 4 2007, 11:14 AM, a spus:

si eu o sa am acces la net si joi si vineri, doar daca nu imi face vreo surpriza furnizorul de net. :smile:
1. iulie012006
2. ade31
3. classconta
4. mirela 13
5. marinic

salutare

sunt aproape de voi pe 7 dec
6. mandrud



spor la invatat

1. iulie012006
2. ade31
3. classconta
4. mirela 13
5. marinic
6. mandrud
7. Ronaldo

Doar vineri dimineata cat sunt pe drum nu cred ca voi avea acces la internet...


mihaela.ela - puteti conta si pe mine - voi pleca spre Bucuresti doar in dimineata zilei in care se sustine examenul






Similar Topics Collapse

7 useri citesc topicul

0 membri, 7 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL